Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pirinç Sütü

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Tolga Gürgün tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Selam ,

Pirinç Sütü hakkında bilgisi olan varmı ? 11 aylık oğlumun inek sütüne karşı allerjisi olduğundan dolayı pirinç sütü veriyoruz . Soya ve keçi sütünede var .:( Türkiye'ye Demak Gıda diye bir şirket ithalatını yapıyor . Bayramdan sonra gelicek dediler , şimdi yılbaşından sonraya kaldı diyorlar . Şuan Türkiye'de bulamıyoruz .

1 lt lik ambalajlarda Rise Milk ( Kalsiyumlu ) şeklinde bir ürün . İthalatçının getirdiği marka Provamel .

Tek düşüncemiz kalsiyum ihtiyacını oğlumun alabilmesi . Dr una sorduk dışardan kalsiyum takviyesine sıcak bakmadı . Allerji testini yaptırdıktan sonra allerjinin geçmesine yardımcı olan ilaca başlayım diyor .

Konuyu buraya açmamın sebebi bilgisi olan arkadaşlardan ve yurt dışında tanıdıkları olanlardan yardım alabilmek .

Bilgi paylaşımında bulunacak olan tüm arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler ,
    Tolga Gürgün

sadana ve Önder Tarım bunu beğendi.
  2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Pirinç sütü normal süte önemli bir ölçüde kalsiyum içermemekte ancak firmalar ek kalsiyum katarak bu etkiyi sağlamaya çalışıyorlar.
    Kanımca pirinç sütü önemli bir kalsiyum kaynağı değil (sütten 10 mislinden daha az) o yüzden çok gerekli değil.
    En iyi doğal kalsiyum kaynakları : Brokoli, yeşil sebzeler, çiğ badem, incir vs. bunları genel olarak tüketirseniz kalsiyum açısından endişe etmeniz gerekmez çocuğunuz açısından...
    Yine emin olmak isterseniz Gnc firmasının Calcimate plus 800 ürününü hararetle öneririm...
    Hakan Yazman

3. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Hakan'cım ,

Pirinç sütünde ( kalsiyumlu ) olanda litrede 120 mg calcium var . İnek sütünde de litrede 120 mg var .

Benim derdim bu ürünü bilen arkadaş varmı yurt dışında bağlantısı olan varmı ?

Bahsettiğin tüm sebze , kuru baklagil vs leri zaten yüklüyoruz yumurcağa :)

Bilgiler için teşekkürler,
    Tolga Gürgün

4. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Selam Tolga'cım, sanırım yukardaki bilgilerde bir yanlışlık var; zaten bana sütün litresindeki kalsiyum oranı çok az gibi geldiydi, internetten arama yaptığım kaynaklarda sütün 100 gramında 120 mg kalsiyum bulunmakta olduğunu gördüm, pirinç sütünde ise yaklaşık 10 misli daha az olduğu belirtiliyor. Elbette kalsiyum katkılı olanlar süte yakınlaştırılmıştır içerik olarak.
    Bir yerde ise şöyle bir karşılaştırılma yapılmış miktar belirtilmeden ama oran olarak görülebilir...

Cow Milk Rice milk
    calories 150 120
    protein (grams) 8 1
    carbohydrate g. 11 30
    fat g. 8 2
    calcium mg. 291 20

Tolga Gürgün bunu beğendi.
  5. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Hakan'cım ,

Bizim Türkiye'de bulduğumuz pirinç sütünde seninde dediğin gibi kalsiyum takviyeli olanlarda 100 ml de 100 mg var . Sade pirinç sütünde elbette kalsiyum eser miktarda . Benim fikrimde takviyeli pirinç sütü kullanmak bebeğe uygun olmayabilir yönünde . İnan ne yapacağımızı şaşırdık hanımla .:(
    Allerji testi yaptırmıştık . Soya ya allerjisi testte çıkmamıştı fakat deneyince onada allerjisi olduğunu gördük . Keçi sütünede allerjisi var .
    Doğal gıdalardan alacağının yeterli olamaması bizi tedirgin yapıyor .

Paylaşımın için çok teşekkürler,
    Tolga Gürgün

6. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Sevgili Tolga,
    O zaman sana şöyle bir tarif vereyim yumurcak için ve herkes için inanılmaz besleyici kalsiyum ve protein olarak çok iyi değerlerde ve en önemlisi son derece alkalik bir besin:
    Kuruyemişçiden bolcana Çiğ badem (kavrulmamış) alın bunları bir kaba içme suyuna yatırıp dolaba koyun 1-2 gün bekletin, bekleyen çiğ bademler şişer ve taze badem gibi lezzetli ve besleyici hale gelir, kabukları yumuşar ve kolayca soyulur ister soyun ama soymazsanız da çok sorun değil, bunları biraz içme suyuyla blenderda veya robotta iyicene makinadan geçirin, badem sütünüz hazır :) bunu ister süzerek veya daha iyisi öylece mamalara vs katarak verebilirsiniz. Yine aklıma gelen bir diğer şey; marketlerden Eti Lifalif yulaf ezmesi alın, bu yulafı suya katınca süte benzer bir su veriyor, onu da badem ile beraber kombine edebilirsiniz. (Eti lifalif dışındaki yulaf ezmelerinin iyi netice vermediğini de hatırlatayım)

Ayrıca üstte belirttiğim gibi çok endişelenmeyin, kişisel olarak her yerde dayatılan şu kadar kalsiyum alınmalı laflarının geçerli olmadığına inanıyorum, önemli olan alınan miktardan ziyade vücutta proses edilen (kullanılabilen) miktar önemlidir ve proses edebilme kalitesi önemlidir, en iyi kemik geliştirici kalsiyum verimi arttıran etken antrenmandır. Son olarak ilk mesajımda yazdığım Gnc Calcimate plus 800 ü öneriyorum ve normal beslenme yanında multivitaminlerle beraber arada bir (haftada 2-3 kere) kullanın, bunun dışında endişe etmeniz gereken bir şey olduğunu düşünmüyorum ;)
    Hakan Yazman

Tolga Gürgün bunu beğendi.