Pinarello Dogma 60.1 2011 Kadro

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökhan Kutluer

speacilizied kullanıyormuşsunuz zaten, tercihinizi aynı yönde kullanmamanızın nedenini merak ettim sadece,

Scudo

Gökhan Kutluer

Daimi Üye
Tepki
691
Bisiklet
Diğer
Evet diger iki bisikletim specialized oldugu icin ucuncu bisikletim beni heyecanlandiracak bir marka olsun istedim. Eger bir sure daha pinarello bulamasaydim, asagida linkini verdigim kadroyu alacaktim. Bu kadro da gercekten cok kaliteli ve sampiyonluk kazanmis bir kadro. Sarım teknigi ust duzey karbon kadrolardan biri.

(link)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Gökhan Kutluer
Kalın ile belirttiğim konuda bir yorumda bulunayım.
Eğer forumdaki bisikletleri biraz incelerseniz, böyle tek renk üzerine yapılan bisikletler çok çok iyi görünmüyor. Bunun nedenini şöyle açıklayabilirim;
Sokakta bir bayan gördünüz. Kırmızı pantolon, kırmızı kazak, kırmızı atkı, kırmızı ayakkabı, kırmızı oje, ruj. Toka bile kırmızı.
Baktığınız da karşınızda kırmızı bir top duruyormuş gibi görünüyor. Bayan kırmızı giymeyi abartmıştır.
Ama mesela pantolon kırmızıyken oje ve toka sadece kırmızı, geri kalan siyaj olursa renk uyumu sağlanmış olur.
Umarım örneğim açıklayıcı olmuştur.
O nedenle beyaz konusunu fazla abartmayın derim ben. Hatta sizin yerinizde olsam toplayacağım şekli söylüyorum;
Öncelikle siyah bir jant seti alırdım. Lastikler de siyah olurdu. Gidon boğazı, gidon da siyah. Beyaz olarak sadece sele ve gidon sargısını seçerdim. Pedallar ne denk gelirse. Ama beyaz takıntım olmazdı onda.
Mesela size bisikletimin farklı renk jant ve lastiklerle fotoğrafını atayım, ne demek istediğimi anlarsınız;
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/74766_10151258334446838_297731136_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/307521_10151229078573772_230687855_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/531348_10150812322408772_833234007_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/32326_10151198579258772_275301806_n.jpg
Karar yine sizin. Fakat ben olsam bembeyaz olmaması yönünde verirdim kararımı

Gökhan Kutluer

Daimi Üye
Tepki
691
Bisiklet
Diğer
Teşekkür ederim tavsiyelerin için.

Aslında mesajda o ürünlerin beyazlarına bakıyorum dedim ama hepsi beyaz olacak diye bir şey yok elbette. 3 parça beyaz olursa geri kalan 3 parça siyah olur veya siyah beyaz olur vs. Elbette aşırılık söz konusu olduğunda gözü tırmalayan bir durum ortaya çıkabilir. Onun dengesini kurmaya çalışacağım.

Yani vurgulamak istediğim ürünlerin sadece performansları değil estetik görünüşleri de benim içini önemli. O saydığım şeylerin beyazlarına bakıyor olma sebebimi açıklamaya çalıştım.

Mesela asagida gorecegin Specialized Secteur modeli bisikletimin frenlerini sadece beyaz renk olduklari icin Sram Apex olarak sectim. Ayni sekilde fren padleri de öyle. Chainreaction'dan getirdim onlari beyaz olduklari icin. Tiagra set takili olmasina ragmen onun frenlerini hic takmadim bile. Daha kaliteli daha iyi vs. olabilir ancak benim o noktada onceligim o degil. Takıntılı biriyim biraz sanırım :)

(link)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Gökhan Kutluer

Tabii ki estetik önemli. Hatta performans kadar önemli bence.
Sadece demek istediğim, öyle tek renk bir bisiklet basit duruyor. Dengeyi sağlamak lazım. Siz de zaten bunun farkındasınız :)

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
Renk konusunda Gökhana aynen katılıyorum kadro beyaz ise herşey beyaz olmalı bana görede çok doğru değil tabikide zevk meselesi ama zıt renklerin daha göz alıcı ve detayları çıkarıcı özelliği var bence herşeyin beyaz yada siyah olduğu bisiklette detaylar çok göze çarpmıyor malzemeler boğulup gidiyor hatta yakın arkadaşım TOLGA TUNCEL ile bu konuda arada atışırız oda bisiklete bir malzeme alacağı zaman kadroda aynı renk varsa alır yoksa kolay kolay almaz,tabiki öncelikle kullanıcının kişisel zevki geliyor bizim doğrumuz ona yanlış gelebilir ama gerçekten herşeyin aynı renk olduğu bir bisikette detayları pek göremezsiniz ,bu arada herkes bir bomba patlatıp duruyor sıra bana geliyor anlaşılan yakında bu bölüm altında görüşmek üzere diyeyim ,Türkiyede bir eşinin daha olmadığı bir italyanlada ben huzurunuza çıkacağım bakalım beğenecekmisiniz.:)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Gökhan Kutluer

Niçin Dogma aldığınızı merak ettiğim ve üzerinde fikirler yürüttüğüm için yazmak istediklerime kendiniz cevap vermişsiniz.
Böyle bir kadro alan genellikle üç şey için alır.
1. Vitrine koyup resim seyreder gibi karşısına geçip seyreder.
2. Her Pazar günü bayramlıkları giyip sahilde gezintiye çıkar gibi biner.
3. Dağ taş demeden, yılda 15000 km. nin üzerinde, yarıştır, yokuştur, zordur demeden bisikletin üzerinde ter döker.

Güle güle, kazasız belasız kullanın. Açık sözlülüğünüze de ayrıca teşekkür ederim.

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
@Bülent ÖZER

Yakisir Bulent, bekliyoruz resimleri, umarim karbon bir bisiklettir, diger malzemeler bana uymaz :))

• Beğen
Tepkiler: Bülent ÖZER

Gökhan Kutluer

Daimi Üye
Tepki
691
Bisiklet
Diğer
Ben bu tip genellemelere sığabilecek nitelikte bir hayat yaşamıyorum.

Gördüğüm kadarıyla bu forumlarda sık yapılan bir hata var. Genellemelere sığınarak, anlamlandırma için minimum çaba sarfedilir. Karşı tarafın anlatmak istediği değil, daha önce karşılaşılan durumlardan yola çıkarak zihinde yer eden şablonların sundukları anlaşılır. Yani, daha önce neyle karşılaştıysak, karşımıza çıkan her şeyi ona benzeterek veya ona yorarak kısa yoldan anlama yoluna gidiyoruz. Bu da toplumun genelindeki iletişim sorunun temelinde yatan sıkıntılardan biridir zaten. Yen bir şeyi tümden bağımsız olarak yorumlamak yerine, eskilerin arasında ona bir yer aramak daha kolay gelir.

Aldığım her şeyin hakkını veren biriyimdir. Ancak hakkını verme durumu oldukça görecelidir. Bu başlı başına tartışılacak bağımsız bir konudur.

Canım istediğinde odamın en güzel yerine koyar izler elimi bile sürmem ve onun varlığı bile beni mutlu eder.
Canım istediğinde sadece keyifli bir sürüş yapmak ister, biraz hava atmak ister ve yerdeki en ufak taştan bile sakınarak bisikletimi kullanırım.
Canım istediğinde giyinir kuşanır bisikletime yağmur çamur demeden biner eve gecenin bir yarısı dönerim.

Bunları birbirinden ayrı ayrı sıralayıp, dogma alanlar sadece şunu yapan ya da sadece bunu yapan kişilerdir demek genellikle diye vurgulansa dahi bana anlamsız geliyor. Bir insan kendini mutlak bir pozisyona, bir davranış biçimine veya hayat tarzına ait hissetmek ve o noktaya kilitlenip kalmak zorunda değil. Aynı anda hepsini yapabilen, hepsinden zevk alabilen kişiler de olabilir. Nitekim ben böyle biriyim ve bunun hayatıma kattığı renkten müthiş mutluluk duyuyorum.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Gökhan Kutluer

Hata olarak nitelendirdiğiniz şeyi kendiniz yapmayın. Benim kastettiğim şeyden farklı bir şey değil yazdıklarınız.
Ben bu güne kadar bisikletle balkondan atlayan, düz yolda iki perende atan, denizin altında giden.... görmedim. Yoksa bu tip şeyleri de eklerdim. Eğer varsa, cahilliğime yorun.
Ayrıca şunu bilmenizi isterim ki, her insanın diğerlerinden farklı olduğunu bilen birisiyim. Her insan da zaten kendisinin diğerlerinden farklı olduğunu bilir. Ama jenetik olarak neredeyse %100 çakıştığımızı unutmayalım.
Ben sizin yaklaşımınızı çok güzel buluyorum. Bisikleti hem seyretmeye, hem gezmeye, hem bozmaya, hem antrenman yapmaya, hem işe, hem alışverişe..... kullanıyorum. Hayatım sadece bisikletten ibaret değil, o sadece bir parçası. Bisiklet dışında siyaset, dernekler, müzik, kayak, tenis.. gibi sporlar, balık avlamak, müzik aletleri imalatı, seyahat,...... daha sayabileceğim bir sürü başka meşgalem var. Fakat bu platformdaki ilişkimiz bisiklet üzerine olduğu için kısır döngü gibi görünüyor. Hakkınızda sizin tahmin edebildiğinizden daha fazla bilgim olduğunuzdan şüpheniz olmasın. Kimseyi ne aşağı, ne de yüksek görüyorum. Pek çok konuda çok açık eleştiri yaparım, yapılan eleştiriye de darılmam.
Bu temel üzerinde, daha farklı koşullarda karşı karşıya geldiğimiz gün çok daha iyi anlaşacağımıza eminim.

İyi sürüşler!

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
yahu yanlış anlaşılmasında ben burda fazla alınganlık seziyorum. Haddime değil belki ancak İhtiyar abimizin dedikleri kötü niyet içermiyor. şöyle açıklayayaım dogma özel bir bisiklet bende özel el yapımı bir bisiklete sahibiyim bilindiği üzere. e bu özel kadrolara sahip insanlar hem sahip olduklarını izlemek ister, hem göstermek ister hemde zorlamak ister. ben bunda kötü bir niyet göremedim ve belirtmek istedim

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Dogma Büyüme Pınarello'luyuk Evelallah :D Makine Yakıyor Kazasız Belasız Binlerce Kilometreler Diliyorum Jant Seti Önerim Durace C 50 Yada Campagnolo Bora Ultra Üzerinde Düşünüyorumda F 1 Tipinde Bir Cihaz Olur Herhalde
Güle Güle Kullanın

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Kutluer

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@ReşitÇağırgan

Dark Label Bora çok güzel olur bence.
http://bicyclepit.files.wordpress.com/2011/08/295346_10150262141247747_504107746_7639135_2793975_n.jpg

Siyah bisiklet konusunda da, şöyle bir bisiklet gördüm geçenlerde. Muhteşem duruyor, size de anlatayım.
Siyah kadro, maşa, sele borusu, sele, gidon sargısı, jantlar, lastikler. Komple simsiyah bisiklet. Turuncu fren-vites kabloları...

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
@ReşitÇağırgan
Maalesef ikisininde sahteleri var, $ 600'a satiliyor...Ben orjinaline $ 2-3K kadar para vereceksem baska markalara yonelirim. Bu sahte uretim isinden firmalar buyuk zarar goruyor ben sahtesi olan bir urunu almam bisiklet konu olunca. Boyd, Enve, FFWD,American Classic gibi markalara bakarim. Onceden Italyan marka bisiklet Campy set ve Campy jantli ile tamamlanmali diyordum ama simdi fikrim degisti.

Gökhan Kutluer

Daimi Üye
Tepki
691
Bisiklet
Diğer
Kadronun vites grubu hariç bütün parçalarını toparladım. Bir anda elimden çok para çıktığı için öncelikli olarak bisikleti ayağa erken kaldırabilmek adına bazı ürünlerde ağırlıktan feragat ettim. Sabırsız biriyim ve kadronun öylece odamda durması hoşuma gitmiyor.
Örneğin pedalları karbon almadım. Look Keo Classic modeli pedallar aldim. Yazın belki gerekli yükseltmeleri yaparak bisikleti daha hafif bir hale getirebilirim. Sele, gidon, jant seti, matara kafesi, pedal derken bir tek vites takımı kaldı beklediğim. Campagnolo Chorus veya daha ustu, temiz 2. el veya sıfır bir set alacağım. Bazı yerlerden haber bekliyorum. Bisiklet tamamlanınca fotoğraflarını hemen paylaşacağım.

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
2012 Siyah Ultegra Set Bile Döşenebilir Aslında Elbetteki Son Karar Sizin Toparladığınız Anda Resimleri Paylaşırsanız Mutlu Oluruz
Kolay Gelsin

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
2013 dura acelerde cok yakışıklı ancak campy nin yeri ayrı, fırat abinin satmakta olduğu jant seti var dadından yenmez dikkatinizi çekerim

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.