Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

pillerde akma problemi

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Arınç Tulgar tarafından paylaşıldı.

1. Arınç Tulgar

Arınç Tulgar Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar selam, takım halinde kaliteli bir yerden aldığım farlardan, ön far aşırı ısınıyor ve içindeki c boyutlu pilleri akıtıyor. Far halojen. Bunun sebebi ne olabilir, yardımcı olabilecek varsa kendim tamir etmeye çalışacağım, yoksa yeni alacağım.

2. Serhatb55

Serhatb55 Aktif Üye

Seviye:
    Halojen farlar ısınır... hemde el deymeyecek kadar... burda problem yok..
    (bu yüzden asla fara elinizi sürmeyin ısnınca leke yapar ellersenizde alkollü bir bezle silin [arabamdaki kullanma kılavuzunda elleyince .. patlayacağı bile yazmış ne kadar doğru bilemem])

Ancak pillerin bir resmini hiç olmazsa voltaj ve akım değerini verirseniz yardımıcı olabilirim.ama genelde ucuz ve şarjlı piller çok akar... (ni-cd vs. olanlar).

Akma olayına ise pilleri değiştirebiliyorsanız şarjlı pillerle değiştirin.

Selim Siliğ ve Arınç Tulgar bunu beğendi.
  3. emre arıkan

emre arıkan Onursal Üye

Seviye:
    serhat arkadaşımın dediği doğru pillerin foto yada akım gerilim değerlerini yazarsanız yardımcı oplabiliriz belki

birde ufak hatırlatma halojen ampulleri sıcak yada soğuk yanarken yada yanmıyoken kesinlikle direk el ile itemas ettirilmemelidir çünkü özelliğini kaybediyor kalitesi düşüyor yada bozuluyor mümkün olduğu kadar kağıt parçası ile tutmaya çalışın

birde size şöyle yardımcı olabilirim sizin pillerin gücü yetmiyor büyük ihtimal lamba pilden fazla güç harcıyo pilinde gücü yetmeyince akıyo sanırım piliniz de ısınıyo yoksa zaten akacağını sanmıyorum
    bende yüksek akımlı şarjlı pil almanızı tavsiye ederim marka olarakta GP almanızı tavsiye ederim

Selim Siliğ ve Arınç Tulgar bunu beğendi.
  4. Arınç Tulgar

Arınç Tulgar Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar, halojen ampuller hakkında gerçekten bilgim yokmuş çok şey öğrendim. Kullandığım piller, Sony'nin alkaline pilleri. İkisini 5,5'a aldım. Bildiğim kadarı ile alkaline piller de dayanıklı, yani yüksek enerji harcayan aletleri çalıştırmada kullanılıyor (dijital fotoğraf makinası gibi). Bu bilgiler ışığında sizce yaşanan problem hala normalse, şarjlı pile para harcayayım. Ne dersiniz?

5. Arınç Tulgar

Arınç Tulgar Aktif Üye

Seviye:
    Bu arada pillerin voltajı 1,5 volt iki adet orta boy, c diye geçiyor.

6. emre arıkan

emre arıkan Onursal Üye

Seviye:
    c serisi pilleri sizden duyuyorum ilginç ama en yüksek akımda şarjlı pil almanızı öneririm hem şarj eder yine kullanırsınız:in:

Arınç Tulgar bunu beğendi.
  7. Serhatb55

Serhatb55 Aktif Üye

Seviye:
    Ben 12v 2 milyonluk halojen spotlardan bir far yapmıştım. 30 dereceydi. gayet güzel bir aydınlatma sağlıyordu.

Ancak tam güç yanarken tam 3A çekiyorduki;(35 watt galiba) 6 amper olan aküm ancak 2 saat aydınlabiliyordu...

ayrıca Emre arkadaşımın dediği gibi kesinlikle ellememek gerek ampulü.

emre arıkan ve Selim Siliğ bunu beğendi.