Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Piknik Tüpü İle Çalışan Bisiklet

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Turgay Ak tarafından paylaşıldı.

1. Turgay Ak

Turgay Ak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Erzincan'da yaşayan 19 yaşındaki Taha Çıldır, yaklaşık 5 yıl önce sahip olduğu motosikletin eski olduğu için devamlı arıza yaptığını ve tamirciye götürme imkanı olmadığı için de sorunu kendi imkanlarıyla çözmeye çalıştığını söyledi. Motosikletin motorunu sürekli söküp takarak çalışma sistemini öğrendiğini anlatan Çıldır, daha sonra aldığı bir bisiklete motor takmaya karar verdiğini söyledi.

"OTOMOBİL TÜPLE ÇALIŞIYOR, BİSİKLET NEDEN ÇALIŞMASIN"

"Arabalar tüple çalışıyor da bisiklet neden çalışmasın" diyerek kolları sıvadığını anlatan Çıldır, motoru piknik tüpü ile çalıştırmayı başardığını ve daha sonra da benzinle de çalışması için ayrı bir düzenek yaptığını kaydetti.

Bisiklete bağladığı bir akü sistemi ile motor düzeneğinin elektrikle de çalışmasını sağladığını belirten Çıldır, sözlerine şöyle devam etti:

"Bir hamle ile bisikleti orijinal haline dönüştürerek, üzerindeki 25 kilogramlık ağırlıkla normal bir şekilde de kullanabiliyoruz. Bisiklette güvenlik önlemi olarak 4 adet fren bulunuyor. Şu anda tek sorunumuz kullandığımız piknik tüpünün büyüklüğü. Çünkü kullandığımız tüp günde 3 saatlik gezme ile bizi yaklaşık 20 gün götürüyor. Bu bizim için çok uzun bir süre. Bu süreyi kısaltmak için daha küçük bir tüp yapmayı yada orijinal bir tüp bulup monte etmeyi düşünüyorum. Benim esas amacımız elektrikle gitmek ama şu anda bisikletim 4 fonksiyona da sahip."

Yakıt bitince yolda kalma korkusu olmadığını söyleyen Çıldır, "Vatandaşlar araçlarının yakıtı bitince petrole gidiyor biz ise mahalle bakkalına gidip piknik tüpünü değiştiriyoruz. Piknik tüpü bittiğinde benzin ile gidebiliyoruz. Benzin de olmadığında elektrik sistemini devreye koyuyoruz. Akü de bittiğinde pedal çevirerek yola devam edebiliyoruz" ifadelerini kullandı.

PROJESİNE DESTEK BEKLİYOR

Çıldır, trafikteki motosikletlerin hepsinin LPG sistemi ile çalışabileceğini belirterek, uyguladığı yöntemin projesini toplumun hizmetini sunmak için destek beklediğini sözlerine ekledi.

HABERİN KAYNAĞI ve VİDEO İÇİN : http://www.facebook.com/photo.php?v=159506600806470

2. Turgay Ak

Turgay Ak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Konu daha önceden verildi galiba :D
    O yüzden mi yorum yok bu adama ?

3. Cagkan Dur

Cagkan Dur Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    millet bisikleti hafifletmeye calisir nerden ne cikarsam diye bakar eleman bildigimiz tuple geziyor:p

4. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Bisikletin orjianlligi hiç bozullmuo dedi videoda orda bittim. Bisiklet direk motor olmus abi ne orjinalligi.

Fikir güzel tabi daha önce motor takan cok oldu ayrıca elektrikli gönbekler zaten mevcut. Direkt olarak motor kitleride satılıyor zaten ama cocuk knedi yapmıs gene helal olsun el emegi.

Tabi olası bir kazada ordaki tüp cok cok sakat gibi duruo zaten acıkta yere vurdumu o allah korusun ne sürücü kalır ne etrafındakiler.

5. Onur Özgün

Onur Özgün Aktif Üye

Seviye:
    Orjinalliği hiç bozulmamış cidden :D

6. Fatih Toraman

Fatih Toraman YalağuzSeyyah

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bence patlamaya hazır bir bomba yapmış :)

7. arif sarı

arif sarı Aktif Üye

Seviye:
    fikir iyimiş aslında yakında tüplü bisiklet yarışları falanda olur :D

8. Cengiz ADANUR

Cengiz ADANUR Aktif Üye

Seviye:
    O tüp patladı mı Allah korusun fezaya çıkan ilk Türk olur..

9. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Az yakıt tüketen, düşük motor hacimli bir motosiklet alsaymış... Hiç olmadı, ikinci el falan.
    Bana daha pratik olarak istediği sonuca varırmış gibi geldi.
    Hem, o bisiklet de "Bisiklet" olarak kalırmış böylelikle.

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  10. celalettin turan

celalettin turan Yeni Üye

Seviye:
    Arkasında taşıma çantası olan ucuz bir scooter motor alıp çantaya da tüpü koysa daha güzel olurdu sanki. Motor kullanırken benimde aklıma gelmişti :) Hiç güvenli olmadığı için yapmayı düşünmedim. :) Ama bu bisiklete entegre etmiş.

İki tekerlekli bomba :)

Yinede uğraşmış emek harcamış. Helal olsun.

11. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    :D

bir gün nükleer güçle çalışan bir bisiklet yapabilir miyim acaba? :rolleyes:

12. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    :D fazla zorlamamak lazım beyinleri motor motor , bisiklet bisiklet olarak kalmalı ...

13. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Önemli olan yaratıcılık ve girişim ruhu değil mi?

Hele haberlere çıkacak kadar girişimci olmak..

Siz ahali, en son ne zaman bir şey icat ettiniz?

Turgay Ak bunu beğendi.
  14. celalettin turan

celalettin turan Yeni Üye

Seviye:
    Nükleer denizaltı var. Neden nükleer bisiklet olmasın. Adıda Chernobyl olur. :)

15. gökhan altınkan

gökhan altınkan Yeni Üye

Seviye:
    Bencede arkadaşın emeğine saygı duymak lazım.Değişik bir düşünce ortaya koymak istemiş. :winkenlux

16. Cengiz ADANUR

Cengiz ADANUR Aktif Üye

Seviye:
    Önemli olan güvenlik ve emniyet, ayrıca bu yapılan şey bir icat değil Tolga bey. Sizin şahsınızda söylemiyorum, millet olarak icat ve mucit kelimelerini çok yanlış kullanıyoruz, bunlara çok sığ anlamlar yüklüyoruz.
    Çok güçlü bilimsel ve teorik ön hazırlığı olmasa da sorunlara daha önce denenmemiş yeni, farklı, kalıcı ve yararlı çözümler üretmek gerekir mucit sayılmak için. Ülkemizde ise bir şeyin orasını burasını anlamsızca ve sonunu düşünmeden değiştiren ve bir şekilde ilgi çekerek haber konusu olan herkes mucit sayılıyor ne yazık ki. Bu arada gerçekten yeni ve yararlı çözümler geliştiren bir avuç insan yaptıkları şeyler çok fazla ilgi çekmediğinden ve anlaşılamadığından yeterli teveccühü görmüyor. Eskilerin bir sözü vardır: "Marifet iltifata tabidir".
    Bu genç arkadaşa gelince, birileri kendisini uyarmalı! Olası bir felakette zarar görecek olan sadece kendisi olmayabilir...

17. mesut emin yarıcı

mesut emin yarıcı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Çıldır :D soyada bittim :D bir de güneş enerji paneli ve rüzgar türbini taksaymış tam olacakmış :D :D :D

18. Somer Kozanoğlu

Somer Kozanoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bizim Türk insanı 'nın iş'i gücü tembellik Arkadaş bisiklet nedir ? Bunu anlatmama artık gerek bile oldugunu düşünmüyorum. Ama neden sürekli bir şeyler monte etmeye çalışıp işin tembelliğine kaçma düşüncesi oluşmuş bir çok insanda çözemiyorum.
    Ha istemiyormusun pedal çevirmek al bir tane mobilet 500-600 liraya onu kullan onunda war pedalı ayrıca..
    Fakat şu bisiklet'i bisiklet gibi kullanmayan insanlara akıl mantığım ermiyor.Eren biri varsa bana anlatsın :)

19. mesut emin yarıcı

mesut emin yarıcı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kızma adama adam mucit :D Ben bu bisikletin biraz daha geliştirilmiş halni tahmin edebiliyorum :D piknik tüpünden ikinci bir çıkış ve bir ocak al işte sana oto çakmağı :D:D:D