Petlas neden bisiklet lastiği yapmıyor?

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.204
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Petlas bildiginiz üzere yerli markalarımızdan birisi. Kirsehir'de fabrikalarında son yıllarda büyük atılım gerçekleştirerek ürün yelpazesini askeri uçak lastiklerini de ekledi. Otomobilimde Petlas lastiği kullanmış ve memnun kalmıştım da. Peki Petlas neden bisiklet lastiği üretmiyor? Bunun sebebini bu başlık altında tartışalım isterseniz... Ve benim gibi üretilse hic de fena olmaz diyenlerdenseniz aşağıdaki linkten iletişim formuna ulaşabilirsiniz.

(link)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
cst kıvamında birşey olurdu herhalde petlas bisiklet lastiği.

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
'Araba lastigini adam akilli uretemiyor ki bisiklet lastigi uretsin' demek istedim bir an.:)
Aslinda ben de merak ediyorum. Yabanci markalar dolar, euro uzerinden ulkemize giriyorsa eger yerli bir markanin ayni kalitede lastigi daha ucuz olacaktir onlara nispeten. Belki de akillarina gelmemistir;)

• Beğen
Tepkiler: liteon

Ormanci

Üye
Tepki
128
Bisiklet
Merida
Petlas'ı küçümsemeyin. Otomobilde çok başarılı bir lastik üretmemiş/üretememiş olması, onu başarısız yapmıyor. Traktör, uçak ve iş makinesi lastiğinde sanıyorum pazar lideri falan gibi birşey.

Ancak gidip Hangçung, Yangyıng diye ne olduğu belli olmayan gerizekalı karton Çin lastiklerine "ucuz" diye para veren halkımız, Petlas dedin mi burun kıvırıyor. Üzücü olan yanı ise yıl 2015, milli üretim, yerli marka bilmemne derken, yerli üretimlere hala aynı kafa ile bakmamız... Hatta bazı tartışmalarda "yerli neyimiz var ki, ne üretiyoruz ki" diye abartmamız.

İngiliz Jaguar forumunda adamlar 3.0 dizel XF'e ne kışlık lastik alalım diye konuşuyorlar. Birisi Petlas'ın kar lastiğini almış. Adam Türk falan da değil, lastik oraya ihraç edilmiş, eleman da denemek istemiş, fiyatını uygun bulmuş, almış. "Mükemmel bir lastik değil, ancak fiyat/performans oranı çok çok iyi, Çinli lastiklere para vereceğinize bu Türk malı lastiğe gönül rahatlığıyla para verebilirsiniz" tarzında mesajlar atmıştı adam...

Bence bisiklet lastiği üretmezler çünkü "iç pazar"da satma ihtimalleri biraz düşük. Daha ziyade ihracat odaklı giderlerse belki olabilir. Çünkü milletimiz daha ne bisiklet alacağını bilmezken, hala sadece dış görünüşüne göre bisiklet seçip satın alırken, dış lastik almak konusunda da mantıklı hareketler beklemeniz zor olur.

Bisiklete Schwalbe lastik alırken 100 küsür TL verdiğimi duyan vatandaş "deli misin" der gibi gözlerle bakarken, onlara ilk kilit frende eriyen lastikle bunun arasındaki farkı anlatmak baya zor olur. Haliyle Petlas'tan da böyle bir hamle beklemek iyice zor. Dediğim gibi, anca yurtdışı pazarda kendisine uygun bir yer bulabileceğine inanırsa, ne ala... Güzel olabilir, almayı isterdim.

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Petlas uçak lastiklerinde liderdir burada türk mallarına atıp tutmayın özel teknolojiyi petlas icat etmiştir uçak lastiklerine özel.

condition

Aktif Üye
Tepki
114
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam pazar hacmi olarak yatırım yapmayı uygun görmüyorlardır. Yani Türkiyede bisiklet kullanma oranı % kaç ki adam yatırım yapsın. Bence de kesinlikle bir yerli firmamızın olması ve bu konuda seneler içinde uzmanlaşması şart ama gel gör ki bu memlekette işlerin bu şekilde yürümediğini hepimiz biliyoruz

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Aslında düşük bir miktar ile pazar a girebilirler çok bir yatırma gerek olacağını düşünmüyorum sadece fizibilite, birkaç rapor sonrasında lastik kalıpları. Gereken diğer herşey fabrikada zaten işliyor ve kullanılıyor. Şahsen lastik aradığım bu aralarda olsa tercih ederdim, gümrük olayı olmayacağı için fiyatı uygun olurdu.

• Beğen
Tepkiler: Türko

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.204
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet mükemmel bir lastik değil ama verdiğiniz paranın karşılığını da vermekte. Yerli üretimi küçümseyen, bilip anlamadan yargısız infaz eden arkadaşları anlamak zor

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Petlas bisiklet lastiği pazarını, bir lastik üreticisi olarak mutlaka incelemiştir diye düşünüyorum. Bu işe girdiği zaman bir ürün portföyü çıkarması lazım. En ince yol lastiğinden en kalın MTB lastiğine, 12" den 28"e kadar iç ve dış lastik üretmesi lazım pazarda pay alabilmek ve kâr edebilmek için. Bunun için yatırım yapmayı cazip kılacak figürler lazım. Aslında mevcut portföyü geniş, iş makinesi, uçak, traktör vs. var bunların arasına bisikleti de eklemek o çapta bir üretici için zor olmamalı... Petlas lastik üretse kesinlikle tercih ederdim...

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Keşke üretse. Zoruma gidiyor ya, bisikletin üzerinde bir tane yerli malı ürün yok.
En azından yol bisikletlerinde kullanılabilecek Dura ace, ultegra ayarında birşeyler üretebilsek aslında :D

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Sinan A. CST petlasın yanında GoodYear gibi olur hocam.

3 aracımıza farklı modellerde yaz ve kış lastik takımları aldık bazısı 1. bazısı 2. senede kenardan çatladı.

Benim şahsi aracımda ug8 var goodyear'ın 4. kışı, dişlerde eksilme yok, sertleşme yok.

Petlas'ın yolu uzun daha bir yerlere gelebilmesi için.

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
@master06
Hocam kendini ilerlettiği alanlar olarak uçak, iş makinesi, traktör vs alanında başarılıyken bi tek otomobilde başarılı değil diye markayı gömmek biraz yanlış bence

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Hayrettin
Bakıp göreceğiz hocam :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hayrettin
en sert koşullar, malum şartlar ve aşmış rakipler yüzünden otomobil sektöründe. o zaman şöyle söyleyelim otomobil lastiği üretmek konusunda yeteneksiz bir markanın bisiklet lastiği nasıl olur?

keşke bişeylere bizde dünyada ki diğer insanlar kadar önem verebilsek, herşeyi dışardan kullanmak zorunda kalmasak, elalemin ürettiğinin montajıyla para kazanmaya çalışmasak artık...

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
Harbiden ucak lastiginde o kadar iyimi ya. Bir dahakine ucak alirken lastiklerine dikkat etcem. Petlas olmazsa almam yeminle:D

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

Ormanci

Üye
Tepki
128
Bisiklet
Merida
Bu arada yukarıdaki mesajımda "iç piyasada talep bulamayabilirler, o yüzden bu işe girmek istemeyebilirler" demiştim ama aslında yanlış bir ifade olmuş. Artık günümüzde iç pazar önemli değil, adamlar dış pazarda da potansiyel görürse, iç pazarı hiç sallamadan girmek isteyebilirler. Ama bir laf vardır, attığın taş, ürküttüğün kurbağaya değer mi hesabı... Yatırım yapacak kalıp yapacak bilmemne, kaç tane satacak. Bunların hepsini araştırması etmesi lazım.

Ha belki de tamamen şark kafası da işliyor olabilir, "ne pisihlet lastiği la" diye :) Bilemeyiz. Çalıştığım yer itibariyle böyle "işletmeci"ler, firma sahipleri falan çok görüyorum ve hayretler içerisinde kalıyorum, bu adamlar bu kafayla mı bu paraları kazanmış da ticaret yapıyor diye :) Çünkü çoğunda ne vizyooon ne kafa var. 50 sene önce babasından ne görmüşse öyle gitmeye çalışıyor.

Insansevmem

Aktif Üye
Tepki
308
İsim
Erim
Bisiklet
b'Twin
Arkadaslar yaz lastikleri korkunc kabul ama kis lastiklerini honda crv de kullaniyorum. Kisin kilyos vs karda gecen sene cok basariliydi. Daimi 4 ceker olmamasina ragmen kisin cok rahat etmistim. Bridgestone mesela oldukca kotuydu.

Yaz lastigi icin aman diyim..

Tepki
107
İsim
i.Emre Kocakaya
Bisiklet
Cube
Cok bilmisler,Lastik uzmanlari,lastik muhendisleri aloooo.

Petlas Rusyada en cok tercih edilen kis lastiklerinin basinda geliyor,bende rusyada uzunca bir zaman petlas kullandim,memnun kaldim gayet iyiydi.

Bisiklet lastigi yapsa olurmu,bence sukella olur nefis olur.

• Beğen
Tepkiler: teo53