Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Petlas neden bisiklet lastiği yapmıyor?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında 1dost tarafından paylaşıldı.

1. 1dost

1dost Yazıyor...

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Petlas bildiginiz üzere yerli markalarımızdan birisi. Kirsehir'de fabrikalarında son yıllarda büyük atılım gerçekleştirerek ürün yelpazesini askeri uçak lastiklerini de ekledi. Otomobilimde Petlas lastiği kullanmış ve memnun kalmıştım da. Peki Petlas neden bisiklet lastiği üretmiyor? Bunun sebebini bu başlık altında tartışalım isterseniz... Ve benim gibi üretilse hic de fena olmaz diyenlerdenseniz aşağıdaki linkten iletişim formuna ulaşabilirsiniz.

PETLAS

2. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    cst kıvamında birşey olurdu herhalde petlas bisiklet lastiği.

uguryilmaz144, Halilibrahim ve liteon bunu beğendi.
  3. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben de bir mail yolladım. Cevap gelirse buradan paylaşırım.

metalikfb bunu beğendi.
  4. kadir karakaya

kadir karakaya Kıdemli Üye

Adı:
    kadir
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    'Araba lastigini adam akilli uretemiyor ki bisiklet lastigi uretsin' demek istedim bir an.:)
    Aslinda ben de merak ediyorum. Yabanci markalar dolar, euro uzerinden ulkemize giriyorsa eger yerli bir markanin ayni kalitede lastigi daha ucuz olacaktir onlara nispeten. Belki de akillarina gelmemistir;)

liteon bunu beğendi.
  5. Ormanci

Ormanci Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Petlas'ı küçümsemeyin. Otomobilde çok başarılı bir lastik üretmemiş/üretememiş olması, onu başarısız yapmıyor. Traktör, uçak ve iş makinesi lastiğinde sanıyorum pazar lideri falan gibi birşey.

Ancak gidip Hangçung, Yangyıng diye ne olduğu belli olmayan gerizekalı karton Çin lastiklerine "ucuz" diye para veren halkımız, Petlas dedin mi burun kıvırıyor. Üzücü olan yanı ise yıl 2015, milli üretim, yerli marka bilmemne derken, yerli üretimlere hala aynı kafa ile bakmamız... Hatta bazı tartışmalarda "yerli neyimiz var ki, ne üretiyoruz ki" diye abartmamız.

İngiliz Jaguar forumunda adamlar 3.0 dizel XF'e ne kışlık lastik alalım diye konuşuyorlar. Birisi Petlas'ın kar lastiğini almış. Adam Türk falan da değil, lastik oraya ihraç edilmiş, eleman da denemek istemiş, fiyatını uygun bulmuş, almış. "Mükemmel bir lastik değil, ancak fiyat/performans oranı çok çok iyi, Çinli lastiklere para vereceğinize bu Türk malı lastiğe gönül rahatlığıyla para verebilirsiniz" tarzında mesajlar atmıştı adam...

Bence bisiklet lastiği üretmezler çünkü "iç pazar"da satma ihtimalleri biraz düşük. Daha ziyade ihracat odaklı giderlerse belki olabilir. Çünkü milletimiz daha ne bisiklet alacağını bilmezken, hala sadece dış görünüşüne göre bisiklet seçip satın alırken, dış lastik almak konusunda da mantıklı hareketler beklemeniz zor olur.

Bisiklete Schwalbe lastik alırken 100 küsür TL verdiğimi duyan vatandaş "deli misin" der gibi gözlerle bakarken, onlara ilk kilit frende eriyen lastikle bunun arasındaki farkı anlatmak baya zor olur. Haliyle Petlas'tan da böyle bir hamle beklemek iyice zor. Dediğim gibi, anca yurtdışı pazarda kendisine uygun bir yer bulabileceğine inanırsa, ne ala... Güzel olabilir, almayı isterdim.

6. nbacıshaquılle

nbacıshaquılle Kıdemli Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Petlas uçak lastiklerinde liderdir burada türk mallarına atıp tutmayın özel teknolojiyi petlas icat etmiştir uçak lastiklerine özel.

Muhammed Tutuş ve Ömer G bunu beğendi.
  7. condition

condition Fixed

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Hocam pazar hacmi olarak yatırım yapmayı uygun görmüyorlardır. Yani Türkiyede bisiklet kullanma oranı % kaç ki adam yatırım yapsın. Bence de kesinlikle bir yerli firmamızın olması ve bu konuda seneler içinde uzmanlaşması şart ama gel gör ki bu memlekette işlerin bu şekilde yürümediğini hepimiz biliyoruz

8. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Aslında düşük bir miktar ile pazar a girebilirler çok bir yatırma gerek olacağını düşünmüyorum sadece fizibilite, birkaç rapor sonrasında lastik kalıpları. Gereken diğer herşey fabrikada zaten işliyor ve kullanılıyor. Şahsen lastik aradığım bu aralarda olsa tercih ederdim, gümrük olayı olmayacağı için fiyatı uygun olurdu.

1dost bunu beğendi.
  9. 1dost

1dost Yazıyor...

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Evet mükemmel bir lastik değil ama verdiğiniz paranın karşılığını da vermekte. Yerli üretimi küçümseyen, bilip anlamadan yargısız infaz eden arkadaşları anlamak zor

10. Kurtuluş E.

Kurtuluş E. Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat K. E.
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Petlas bisiklet lastiği pazarını, bir lastik üreticisi olarak mutlaka incelemiştir diye düşünüyorum. Bu işe girdiği zaman bir ürün portföyü çıkarması lazım. En ince yol lastiğinden en kalın MTB lastiğine, 12" den 28"e kadar iç ve dış lastik üretmesi lazım pazarda pay alabilmek ve kâr edebilmek için. Bunun için yatırım yapmayı cazip kılacak figürler lazım. Aslında mevcut portföyü geniş, iş makinesi, uçak, traktör vs. var bunların arasına bisikleti de eklemek o çapta bir üretici için zor olmamalı... Petlas lastik üretse kesinlikle tercih ederdim...

jaks39 bunu beğendi.
  11. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Keşke üretse. Zoruma gidiyor ya, bisikletin üzerinde bir tane yerli malı ürün yok.
    En azından yol bisikletlerinde kullanılabilecek Dura ace, ultegra ayarında birşeyler üretebilsek aslında :D

12. Halilibrahim

Halilibrahim Enduro /Freerider - Fully Lover

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Sinan A. CST petlasın yanında GoodYear gibi olur hocam.

3 aracımıza farklı modellerde yaz ve kış lastik takımları aldık bazısı 1. bazısı 2. senede kenardan çatladı.

Benim şahsi aracımda ug8 var goodyear'ın 4. kışı, dişlerde eksilme yok, sertleşme yok.

Petlas'ın yolu uzun daha bir yerlere gelebilmesi için.

13. Hayrettin

Hayrettin CCX'sel üye

Adı:
    Hayrettin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hocam kendini ilerlettiği alanlar olarak uçak, iş makinesi, traktör vs alanında başarılıyken bi tek otomobilde başarılı değil diye markayı gömmek biraz yanlış bence

Halilibrahim bunu beğendi.
  14. Halilibrahim

Halilibrahim Enduro /Freerider - Fully Lover

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bakıp göreceğiz hocam :)

15. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @Hayrettin
    en sert koşullar, malum şartlar ve aşmış rakipler yüzünden otomobil sektöründe. o zaman şöyle söyleyelim otomobil lastiği üretmek konusunda yeteneksiz bir markanın bisiklet lastiği nasıl olur?

keşke bişeylere bizde dünyada ki diğer insanlar kadar önem verebilsek, herşeyi dışardan kullanmak zorunda kalmasak, elalemin ürettiğinin montajıyla para kazanmaya çalışmasak artık...

16. Hayrettin

Hayrettin CCX'sel üye

Adı:
    Hayrettin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Sinan A. Son dediğinize aynen katılıyorum

Sin bunu beğendi.
  17. kadir karakaya

kadir karakaya Kıdemli Üye

Adı:
    kadir
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Harbiden ucak lastiginde o kadar iyimi ya. Bir dahakine ucak alirken lastiklerine dikkat etcem. Petlas olmazsa almam yeminle:D

18. Ormanci

Ormanci Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bu arada yukarıdaki mesajımda "iç piyasada talep bulamayabilirler, o yüzden bu işe girmek istemeyebilirler" demiştim ama aslında yanlış bir ifade olmuş. Artık günümüzde iç pazar önemli değil, adamlar dış pazarda da potansiyel görürse, iç pazarı hiç sallamadan girmek isteyebilirler. Ama bir laf vardır, attığın taş, ürküttüğün kurbağaya değer mi hesabı... Yatırım yapacak kalıp yapacak bilmemne, kaç tane satacak. Bunların hepsini araştırması etmesi lazım.

Ha belki de tamamen şark kafası da işliyor olabilir, "ne pisihlet lastiği la" diye :) Bilemeyiz. Çalıştığım yer itibariyle böyle "işletmeci"ler, firma sahipleri falan çok görüyorum ve hayretler içerisinde kalıyorum, bu adamlar bu kafayla mı bu paraları kazanmış da ticaret yapıyor diye :) Çünkü çoğunda ne vizyooon ne kafa var. 50 sene önce babasından ne görmüşse öyle gitmeye çalışıyor.

Halilibrahim ve BetitoXXY bunu beğendi.
  19. Insansevmem

Insansevmem Aktif Üye

Adı:
    Erim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Arkadaslar yaz lastikleri korkunc kabul ama kis lastiklerini honda crv de kullaniyorum. Kisin kilyos vs karda gecen sene cok basariliydi. Daimi 4 ceker olmamasina ragmen kisin cok rahat etmistim. Bridgestone mesela oldukca kotuydu.

Yaz lastigi icin aman diyim..

20. İsmail Emre Kocakaya

İsmail Emre Kocakaya Üye

Adı:
    i.Emre Kocakaya
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Cok bilmisler,Lastik uzmanlari,lastik muhendisleri aloooo.

Petlas Rusyada en cok tercih edilen kis lastiklerinin basinda geliyor,bende rusyada uzunca bir zaman petlas kullandim,memnun kaldim gayet iyiydi.

Bisiklet lastigi yapsa olurmu,bence sukella olur nefis olur.

teo53 bunu beğendi.