Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Performansı parayla satın alamazsınız!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Tolga Ayla tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba yeni başlayanlar.

Başlıkta çok ince bir ayrıntı var. Para ve performans.

Turlarda her zaman yeni başlayanlar ya da turlara yeni katılanlarla sürekli karşılaşıyorum. Elimden geldiği kadar güven aşılamaya özen gösteririm arkadaşlara.

Toplu turlarda kendi ekipmanınızdan ve bisikletlerinizden daha kaliteli ve daha donanımlı makinalarla karşılaşırız. Bende modelini ilk kez gördüğüm her bisikleti sahibinden izin alarak inceler, parçalarına dokunur çalışma mantığını anlamaya çalışırım.

Her zaman sizden daha kaliteli giyinen ve model olarak sizinkinden daha üst seviyede bisikletleri görürsünüz. Sonra nerden aldın, kaça aldın, taksit yapıyo mu şeklinde sohbet değişir.

Bakın. Altınızdaki bisiklet ne olursa olsun, üzerinizde kıyafetiniz nasıl olursa olsun bunlara sakın aldanmayın. Önemli olan performansdır, dayanma gücüdür. Her türlü hava şartlarında uzun süre pedallayabilecek kadar deneyime sahip olmaktır.

Benim altımda Kron XC500 hidrolik kilitlemeli ve hidrolik disk frenli makina var. Ama ben yokuşlarda tıkanırım tempomda düşer ve arkada kalırım hep. En arkada kalmaktan, grubu sürekli bekletmektende korkmayın, ben korkmuyorum çünkü:D
    Sonra bir bakarım adamın ya da hatunun biri sade kadrolu bisikletiyle uçar gider yanımdan. Disk fren, kilitlemeli maşa, marka kadro hak getire.

Vay be derim keşke bende öyle olabilsem.

Gördüğünüz gibi, pedal üstünde asıl olan performansdır. Bisikletinizi bir kenarda tutmayın, her mevsimde her fırsatta birazda fırsatları zorlayarak düzenli olarak binmeye çalışın.

Birde benim bu yazımdan sonra performansınız düşük diye turlara katılmamazlık yapmayın. Yoksa bana kim eşlik edecek arkada;)

2. Burak AŞIK

Burak AŞIK Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu konuda babamı örnek almışımdır hep. Banada bisiklet sevgisini aşılayan o olmuştur zaten. Kendimi bildim bileli bisiklet kullanan bu adamın, 5 milyarlık bisikleti olan çoğu arkadaştan daha performanslı gidebileceğine eminim. Hatırlarım, yaklaşık 20 kiloluk eski bisikletim altındayken 60 km arkamdan ayrılmadan sürmüştü. Yolun sonunda ben yeter artık derken, o hadi biraz daha gezelim diyordu ki benim altımda yaklaşık 12-13 kiloluk, üst seviye denilebilecek bir bisiklet var ve 30 yaş daha gencim:)

3. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Konu o kadar güzelki, özenle seçilmiş ve anlatım mükemmel.
    En sevmediğim muhabbet, kimin bisikleti kaç kiloymuş, onun kıyafeti şu kadar kaliteymiş v.s. v.s. Tamam bisikletin hafif olması, karbon, titanyum olması, xt, xtr, ultegra olması önemli olabilir. Ancak altında 3-5 milyarlık bisiklet olupda gidemeyen veya aman bir şey olmasın diye basamayan bir sürü bisikletli de var. Performans çok önemli.

4. kron_xc4000 esk

kron_xc4000 esk Forum Bağımlısı

Seviye:
    Moral antreman son olarak her şey bacakta biter...

Tolga Ayla bunu beğendi.
  5. Yasin Kukur

Yasin Kukur Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Dün gece saat 03:00 sularına kadar Ömür arkadaşımla bol bol konuştuk bu antreman konusunu. Onunla konuşunca kendimi çok bitkin gördüm ve okuldaki body ye giden arkadaşlarımı görünce onları azcık kıskandım. :D dün gece itibariyle evde her gece sürekli antremanlar ve her hafta pazar günleri uzun yol bisiklet antremanı yapmaya karar verdim. :)

Tolga Ayla bunu beğendi.
  6. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Ya işte olay budur.. Bende şu göbeği bir eritebilsem:eek:

7. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    bisikletle kas kütlenizi büyütmeniz çok zordur, bunu da belirtmeli. Fit olursunuz elbet, ama fidan gibi bir fit :)

kolay gelsin ;)

Tolga Ayla bunu beğendi.
  8. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Bisikletle kas kütlesinin büymesinin zoluğu yanında, kas grupları tam olarak kendi olağan şekillerini alamazlar. Çünki pedal çevirirken ayak kaslarının hareketleri tam olarak tamamlanmaz. Mesela pedalı iterken yapılan hareket ile bir ağırlığın omuza alınarak yerden kaldırılması hareketi benzeşir. Ancak ayak kasları bisiklette pedal çevirirken ayna kol dişlisinin çapı ve selenin yüksekliği oranında çalışır, ağırlığın yerden kaldırılmasında ise kaslar görevlerini tam yerine getirmiş olurlar.

Ancak dişli sayısı ve çapı yüksek bir ayna kol, selenin en alt seviyeye indirilmesi bu kasların gelişiminin artması anlamına gelirken, bisiklet sporu açısından saçma bir hareket yapılmış olur. Çünkü en iyi ve en az yoran pedal çevirme işlemi sele borusunun olabildiğince yüksek olması, aynakolun çevrilirken ayağın boşta kalmaması gerekir. Kasın büyümesi için az tekrarlı ağırlık çalışmak gerkirken, bisiklette binlerce kez ayna kol çevirebileck kaslara sahip oluruz.
    Yani kas gelişimi açısından; Vücut Geliştirme ile bisiklet sporu tamamen zıttır desek yanlış olmaz.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  9. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Marifet altındakinde değil üstündekinde derim hep. Bütçeyi fazla zorlamadan idare edecek kadar bisiklet seçilmeli.

10. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Süper yanıt.. Teşekkürler..