Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Performansa yönelik bir kaç soru...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Tuncay Üner tarafından paylaşıldı.

1. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhabalar;

Bisikletimi alalı bayağı 7-8 ay oluyor. Bu süreçte 110 kilodan 102 kiloya düştüm ve eskiden karşılaştığım yokuşlarda kesilip durma meselesini aştım. Şimdi esas olarak hedeflediğim iki şey var:

1) Ortalama hızımın normal bir etapta 25'in altına inmemesi.
    2) Yokuşlarda akıcı sürmek.

Öncelikle bunlar için nasıl çalışmam gerektiğini bilmiyorum. Bu konular ile alakalı internette bir çok bilgi var. Ancak ben "şunu yaparsam sonuç alırım" diye aklımda bir yöntem belirleyemiyorum.

Yine bunlarla alakalı merak ettiğim birşey var. Bazen performansım çok iyi oluyor. Daha önce bir kaç kere çıktığım rampa etaplarını bazı zamanlar hiç yavaşlamadan direk çıkıyorum. Bazen ise durma noktasına geliyorum, işkence gibi geliyor. İşte bunu merak ediyorum.

Bilgi sağlaması açısından, şimdi çalıştığım parkuru veriyorum. İki adet çalışma(workout) içerisinde performans ile alakalı bilgilerde var. Değerlendirmenize sunuyorum.

MapMyRide'ın sistemi değişmiş. Şimdi çözemedim bu sebeple Rota+Çalışma olarak linkleri vereceğim. Etaplar git-gel şeklindedir.

1. Etap (yokuşsuz) Çalışma - Rota
    2. Etap (yokuşlu) Çalışma - Rota

2. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Yokuş işinde kilo olayı çok önemlidir . Bisiklet sporu , binicilik gibidir . Boyunuz kaç bilmiyorum ama kilonuz çok çok fazla gibi gözüküyor . Kilodan bağımsız konuşmamız gerekirse yokuş antremanı düz yol antremanından bağımsız değildir . Aslında çok ayrıntılı olmasına rağmen özet olarak yalnız yokuş geliştirmek istiyorsanız interval yapmanız gerekli . Ama önce düz yol gelişmeden yokuş gelişmez .

Örneğin 6 km uzunluğunda bir yokuş var , bunu çeşitli bölümlere ayırarak tırmanmalısınız . Örneğin 1 km tempo kalp %85 maks , 1 km kalp dinlenme %70 maks ; 3 tekrar şeklinde . Ama düz yolda büyük dişli (büyük ayna x 13-14 ) 3-5 km gibi çevirerek de bacaklarınızı kuvvetlendirip yokuşa hazırlayabilirsiniz. Bacakları da çok zorlamamak lazım , yavaş yavaş ....

Düz yol içinde aynı mantık geçerlidir . Örneğin 50 km düz yol süreceksiniz . Rüzgarın arkadan geldiği bölümlerde 2 km yüksek tempo(büyük ayna x 19-17-16 gibi ) , 2 km dinlenme temposunda (büyük ayna x 23-21 gibi ) ; 2-3 tekrarlarla başlamak zamanla sizin düz yol temponuzu artıracaktır .

Bunları aynı antreman veya farklı antremanlarda denemek iyi olur ama ilk önce düz yol , sonra yokuş tavsiye edilen bir yöntemdir . Düz yol arkası yapılacak bir yokuş antremanı kuvveti geliştirir . Bu tarz haftada 1 yeterlidir

3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tuncay merhaba öncelikle boyun tahmini olarak 1.75-1.77 civarı diye biliyorum (gördüğüm resimlerinden) bu boya o kilo oldukça fazla Cemin söylediği gibi rampada kilo çok önemlidir.Bu kilolarda performans fazla beklemeyeceksin yavaş yavaş zayıflarken performansının zaten yükseldiğini göreceksin.

Senin hakkında başka dikkat ettiğim şey Brooks sele ki performans sürüşünde o sele olmaz, bir yerlerini parçalarsın.Eğer ki bu selede rahat ediyorum diyorsan kadansın çok düşük demektir yüksek kadans ile o selede rahat etmek imkansız(denediğim için söylüyorum) .nabız değerlerini(min-max) ve ortalama kadans değerlerini paylaşırsan daha verimli cevaplar yazabiliriz.

Acizane tavsiyem öncelikle kardiyo şeklinde verebildiğin kadar hızlı ama güçten kaybetmeden mümkünse diyetisyen eşliğinde kilo vermen.7-8 ayda söylediğin kilo kaybı çok düşük.Eğer ki boy tahminim tutuyor ise yaklaşık 25 kilo vereceksin ki oldukça büyük bir değer.Bu arada kilo vereceğim diye sadece bisiklet ve bacak çalıştırırsan fazla gözükmese de performansı etkileyen karın sırt ve kol kaslarını unutmamalısın kısaca tüm vucut çalıştırılmalı.

ben inanıyorum ki 75-80 kilolara indiğin zaman bu başlığı açacak gereksinim kalmayacak ama hala performansımı güçlendirmem gerekiyor dersen de o zaman antreman taktikleri yazmaya başlarız anladığımız bildiğimiz kadar.

Son söz olarak ben kilo veremiyorum bu kilolarda nasıl hızlanırım diyorsan da rampalarda hızlanman çok zor ortalama hızı yükseltmek için de mevcut kiloyu avantaja çevirip inişlerde ve düz yolda daha hızlı gidersen ortalaman da yükselir.Bunun için de düşük kadans yüksek aynakol güçlü bacaklar gerekir ki bisiklete binmediğin dönem bacaklarını ağırlık ile veya kendi vucut ağırlığın ile çalıştırmalısın.Hiç bir şey yapamam diyorsan her aklına geldiğinde sadece ellerini ensene koyup 3X10 squat yaparsan günde hiç çıkmasa 100 tane çıkar bu da 10-20 günde mevcut hızını yüzde 10 etkiler ama bir yere kadar sonra kalır.
    max nabız değerini bilerek pedal çevirmek yine artı yönde seni etkiler durumunu görüp ona göre yüklenebilirsin.ortalama kadansını bilirsen rampaları bu kadansa göre çıkıp nabzını ve nefesini bozmadan rampayı bitirirsin gibi ufak to lar da verebilirim.

4. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Cevaplar için teşekkürler.

Bu yazılardan anladığım ilk aşmam gereken kilo meselesi. Yani yüz kilo ile yokuşu rahat çıkayım, 30 ortalama yapayım demek hayal oluyor. Böylelikle ilk hedefim de değişmiş oluyor aslında. Ben performans artarken kilo da gider diyordum, demekki tam tersiymiş. :)

Tam bu bağlamda bir soru sorayım ozaman. Kilo belli bir seviyeye gelene kadar (misal 90) yokuşlarda zorlamamın bir sakıncası olur mu?(yararı olur mu?)

Örnek olarak, linkini verdiğim parkurlardan yokuşlu olanını haftada iki kere koşuyorum. Yokuşsuz olanını ise iki kere yada bir kere koşuyorum. Mesela; Belli bir müddet yokuşlu olanını koşmasam veya hep yokuşlu olanını koşsam gibi bir öneri verebilir misininiz?

Brooks Sele olarak B17 Narrow kullanıyorum ben. Bu sele yol bisikleti için dizayn edilmiş ve diğer yol bisikleti seleleri gibi oldukça ince bir yapıya sahip. Şuana kadar yüklenipte rahatsız olup çeviremediğim kadans sayısı olmadı.

Şöylede bir örnek vereyim:

5. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bence düz yol performansınızı yükselterek güçlenmeye bakın ve rejim + bisikletle kilo verin ; kilo gittikçe kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve zamanla yokuş çıkmaktan zevk alacaksınız . Tek başına bisikletle kilo verilmez .Bu kiloyla yokuş çıkmak bir azap olabilir , dizlere binen ekstra yükde sağlık sorunlarına yol açabilir .

Ben 100 kilo ile yokuşu rahat çıkan birisini görmedim . İyi yokuş çıkanlar arasında en kilolular 180 cm boy 80 kg civarı olan arkadaşlardı ama amatör iyi yokuşçuların bile kiloları 60-75 kg civarları , 170-180 cm civarı arkadaşlar . Benim boy 170 cm 73 kg , ben bile yokuşumu oldukça iyi bir seviyeye getirmeme rağmen şöyle 68 kilo falan olsam bomba gibi olacağımdan eminim :)

ihtiyar, Tuncay Üner ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tuncay istersen ortalama kadans ve nabiz araliklarini yazarsan daha mantikli ve detayli devam edebiliriz.Cem yine soylemis o kiloda dizlere cok yuk biner zorlamak riskli.Selede rahatim diyorsan birsey diyemem ben hala o sele ile 90 ortalama kadansli 3 saatlik suruste biryerler parcalanir diye dusunuyorum :) (yuklenip cevirmek farkli 100 kadans ile iki saat cevirmek farkli)daha once 90 kiloluk bir kardesim oldu 29 ortalamali inegol turu cikarmisti ki rampasi saglamdir.Forumda Serkan Hilal var 115 kilo 195 boy dehset saglam cevirir Allah vergisi guclulerden kendi agirligi kadar yuku sirtina alip squat yapar.yani olmayacak diye birsey yok istemek yarisi ona gore calismak diger yarisi.

Tuncay Üner bunu beğendi.
  7. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    73-68 kg arası dediğiniz kadar farkediyorsa demekki şöyle 80'e inince işler bayağı bi değişecek gibi duruyor.

iş belli artık, kilo verilecek. gerisi hikaye. bel ve karın kaslarınında güçlenmesi lazım Ferhat abinin dediği gibi. bunu özellikle yokuşları çıkarken hissediyorum.

bunun için mekik çekilmeli sanırım. spor salonunda yapamıyorum ben, hem zamanım yok hemde belli bir süreden sonra feci derecede sıkıyor. (en azından beni)

bu başlıktan çok net sonuçlar çıkardım. yokuşlarda zorlanmamın çok normal olduğunu çıkardım mesela. aslında buna üzülmek lazım ama ben seviniyorum en azından başka bir problem yok.

cevaplar için yeniden teşekkür ediyorum.

8. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Abi şimdilik bu ölçü aletlerim yok malesef. Ancak spor salonunda gördüğüm maksimum nabzım 185 idi. Kadans olarak yine ölçüm veremeyeceğim ancak 70'in altında olması pek mümkün gözükmüyor.

9. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Fark eder hem de ay ile güneş gibi fark eder ...

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tuncay hedefin büyük 25 kilo az değil ve bunu bisiklet ile birlikte yapmak istiyorsan bence muhakkak bir nabız ve kadans saati edinmelisin.Spor salonlarında koşu bantları üstündeki avuç içinden değer alan nabız saatleri inandırıcı değil bende orada 185-200 lere dayanıyorum ama bisiklet üstünde gerçek nabız saati ile öyle olmuyor.

Kadansın da 70 in altında olmaması değil düzenli olarak izlemek tur yada antreman sonu ortalmasına bakmak gerekiyor en kısa örnek benim dinlenme kadansım 85 yani bu değer ile saatlerce çevirebiliyorum(yüzde 5 den dik yokuş olmadıkça) uzun turlarda kadans hep açıktır 90 a çıktığı zaman rublede bir dişli ufaltırım 80 e indiği zaman bir dişli büyütürüm yani 85 benim 3000 devir araba motorumdur en az yaktığım değerdir bu değerde gidersem üzülmem nabzım bozulmaz nefesim daralmaz .Bu bilgi o yüzden önemlidir.Nabız dersen de 150 benim relax nabzımdır 150 nabız ile 2-3 saat pedal çevirebilirim hiç sıkıntı olmaz baktım sprint atmak gerekiyor 150 nabızdan 170 e çıktığım an hızım yüzde 20 den fazla artar kezza kadansımda aynı şekilde olur gibi örnekler verebilirim.

Son olarak rampa konusunda hiç nefret ettiğin 2 km den uzun bir rampayı peş peşe 3 defa inip çıktın mı bunu 3 yerine 10 defa yaptıgın zaman (peş peşe inip çıkmak)rampalar artık senden korksun sen onlardan değil :) ortalama hız rampalarda ve rüzgara karşı dirençte artar yoksa düz yol ve arkadan esen rüzgarda herkes aşağı yukarı hızlıdır 52 aynakol 11 ruble kullanabilir :)

Not:Nabız konusunu bende yeni yeni öğreniyorum ama faydasının çok olduğunu saati taktığım ilk gün anlamış durumdayım.

11. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Olay bu ve biraz da sabır ... eskiden çıkamadığın rampaları zorlaya zorlaya ezberlemeye başladın mı , artık o rampa senin için hikaye olmuştur , nerede hızlanıp yavaşlayacağını öğrendiğin zaman o rampa gözünde küçülür , teferrüat olur... Defalarca aynı rampayı çıkmakta fayda var . Herşeyden önce zihinsel olarak hazırlanmak gerekli .

Pro Bisikletçiler , büyük turlara hazırlanırken yarıştaki etapları defalarca tırmanırlar , geçerler , bu onların o yokuşu tırmanamayacaklarından değil daha iyi tırmanma arzusundan dolayı yapılan bir hazırlıktır . Her metresini ezberlerler yokuşların . En azından Wiggins , Contador , Cadel Evans gibi adamlar bunu yapar.

Başlangıçta veya tek başına yapılan antremanlarda yokuş aşağı ve arkadan rüzgar ile tempo kazanmak da bir antreman çeşididir , seri çevirmeyi öğretir sporcu adayına . Cavendish'in bile hız kazanmak için yokuş aşağı yüksek tempo çevirdikten sonra 300 metre sprint yaptığı antremanlar mevcuttur. Bisiklet sporunda rüzgara karşı antreman olduğu gibi rüzgarı arkaya alarak yapılan antreman çeşitlemeleri de mevcuttur . Denemenizde fayda var .

Tuncay Üner ve Ferhat Köse bunu beğendi.
  12. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Tuncay merhaba,

Geçen c.tesi 80 km, dün 60 km yol yaptım, 1 kilo verdim. Hem de yemeyi hiç ihmal etmedim.
    Bisiklet kilo vermek için çok ideal bir spor. Ama önemli nokta uzun süreli kullanmak. Yani tura çıkıp 5-7 saat tur yaparsan vücut enerji kaynağı olarak ilk yarım saatten sonra yağları kullanıyor. Yalnız burada nabzını çok fazla yükseltmemen lazım. Yani hücreler oksijenli solunum yapması lazım. Böylece yorulmadan uzun süre yol yapabilirsin.
    Bu arada bu geçen sürede az kilo vermişsin. (Açıkça yazıyorum inşallah kusura bakmazsın) bence yeme alışkanlığında yanlış yapıyor olabilirsin.
    Glisemik indeksi düşük şeylerle beslenmeye çalış. Şeker, tatlı ve şekerli içecekleri hayatından çıkar. Ekmek, unlu mamuller ve pirinç pilavını hayatından çıkar, onun yerine bulgur pilavı yiyebilirsin. Sabah kahvaltıda 2-3 yumurta yiyebilirsin.
    Bu konu biraz uzun. Canan Karatay'ı internette videolarını biraz arayıp izlemeni tavsiye ederim. (Kitabını da okuyabilirsin)

Bu arada ben belki 7-8 sene boyunca 77 kilodaydım. Geçen sene yeme alışkanlıklarımı değiştirerek 66 kiloya indim. Bir senedir az yemiyorum ama bahsettiğim gibi besleniyorum. Kilo almıyorum. 66 kiloda sabit sayılırım. Başka birşey sormak istersen beni her zaman arayabilirsin.

Ahmet Ayaz ve Tuncay Üner bunu beğendi.
  13. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    tuncay 102 kilo sele üstünde fazladır karatay diyetine başvuracaksın başka türlü sen zayıflayamazsın bisiklette zayıflama olmaz bazı metabolizmalarda durum farklıdır kimi zayıflar kimi zayıflayamaz.karatay diyeti diye yaz goggle a ...evet en zor iş ağza çekilecek fermuar çoğu bisikletçi bu işi başaramaz kışın sele üstünde olmayanlar kilo alır yaz gelince o kiloları bir an önce atmak için bisiklete binmek ister bu da yalnış birden zayıflama olayı yalnıştır insanlarımız malesef tenbel iki adım yürümez koşmaz ondan sonrada vay efendim niye kilo alıyorum yeme kardeşim derler adama hareket et kardeşim derler..ama hareket bu millette hak getire.. senin 102 kilodan yavaş yavaş 80 lere inmen gerekecek ve bence boyun kaç ise ona göre bi 75 kiloda bence sen fit olacaksın ve o rampaları yutacaksın ben 70 kiloyum boy 1.76 ..5 kilo aldığım halde 86 km pedal basarak az mola ile 8-10 saniye ile ve suadiye rampasına ulaştığımda saat 12.41 idi ve 14 km lik rampaya 12.47 başladım 70 kilonun avantajını gördüm 10 km de kesilir gibi olmamın nedeni 86 km boyunca az mola yapmamız idi ama son 4 km yide düşük tempoda aldım.ayrıca tabi bisiklet 10 kilo 350 gram yokuş yukarı ben 80 kilo çekiyorum sen bisikletinin ağırlığınıda koy kilonun üstüne 102 kilo,evet karatay diyeti şarttır ..

14. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bilal doğru diyorsun gerçekten yeme alışkanlıklarımız yüzünden kilo almaktayız yalnız benim babam ne kadar çok yese şişmanlamaz idi ..bazı metabolizmalar çok yakar iki adım yürürsün yağları yakarsın ama bazı metabolizmalarda su içsen şişmanlarsın metabolizmalar farklı olmakta ,,

yeme alışkanlığında yanlış yapıyor olabilirsin.
    Glisemik indeksi düşük şeylerle beslenmeye çalış. Şeker, tatlı ve şekerli içecekleri hayatından çıkar. Ekmek, unlu mamuller ve pirinç pilavını hayatından çıkar, onun yerine bulgur pilavı yiyebilirsin. Sabah kahvaltıda 2-3 yumurta yiyebilirsin.
    Bu konu biraz uzun. Canan Karatay'ı internette videolarını biraz arayıp izlemeni tavsiye ederim. (Kitabını da okuyabilirsin)

bilal demir

katılıyorum...

15. yetkin yılmaz

yetkin yılmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Tuncay bey merhaba kendimden örnek vereyim ben herşeyden önce hangi bisiklet modeli olursa olsun önce ruhen ve beyin olarak tam konsantre olarak.yola çıkıyorum.ve bende'ki etkisi inanılmaz oluyor.hafif ve dik rampalarda eskiden çok zorlanıyordum ama şimdi çok daha iyiyim öncelikle inanın gerisi geliyor.

16. Bilal Demir

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kudret Abi,

Yazdıkların için teşekkür ederim. Senin tecrübelerine saygı duyuyorum. İtiraz gibi algılama ama kısa bir yorum yapmak istiyorum.
    Vücut metabolizmasının bazı temel mekanizmaları var, mesela siz spor aktiviteye başladınız, 6 saat sürdüğünü düşünelim. Vücut önce kas ve karaciğerdeki glikojeni kullanıyor kabaca yaklaşık ilk yarım saat. Sonra aktivite devam ettikçe yağları kullanmaya başlıyor. Burada aktivitenin uzun sürmesi önemli. Yani 1 saat spor yapıp bırakmamak gerekiyor. Bunu yapınca vücut mecbur yağı kullanacak. Bunun matematiksel hesapları var, bir kişi 6 saatlik sporla ne kadar yağ yakar vs.

Ama bir kişi spor yapıp kilo veremiyorsa burada yeme alışkanlığı çok önemli. Mesela sumo güreşçileri de spor yapıyor koşucular da. Ama sumocular hep şişman.
    Yeme alışkanlığı düzgün olursa ve düzenli spor yapılırsa insan mecbur ideal kilosuna kavuşur. Tabi bu kimi kişide uzun sürer kimisinde kısa sürer.

Ama bizde genelde yapılan yanlış sert rejim yapmak. Yani yemeyi çok azaltmak. Böyle yapınca insan kaslardan kilo verir, bünye zayıf düşer, ve hiç kimse açlık gibi büyük bir işkenceye uzun süre dayanamaz bir noktada vazgeçer.

Aç kalmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün.

ihtiyar, Tuncay Üner ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  17. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bilal bey bir iki hatanız var onları yazmak gerekiyor .Birincisi sumo güreşçileri özellikle şişmanlatılıyor yeme alışkanlığından değil özel yemekler yediriliyor her yemekten sonra zorunlu uykuları var(2-4 saat) gibi durumları var. zaten sporu bırakır bırakmaz çoğu zayıflayıp normal hale geliyor.nereden biliyorum derseniz haklarında belgeseller var izleyebilirsiniz.

Karatay diyeti konusunda da her vucut metobolizması farklıdır kimseye forum üzerinden şu diyet iyidir bu diyet bende şöyle yaptı yazmak doğru değildir.(konu uzmanı değilsek) Karatay sizde çok iyi sonuç verir bende yetmez değerlerimi altüst eder sağlık problemleri çıkartır.Kısacası diyet denilen olay 5-6 kilodan fazlası için yapılacaksa dengeleri bozacaktır muhakkak bir diyetisyen ve gerekli doktor kontrolünde yapılmalıdır.her insanın yapısı metabolizma şekli ve hızı ihtiyaç miktarı farklıdır konu uzmanı değilsek uzmanı bile olsak belirli test sonuçları elimizde olmadan şunu yap bunu dene demek bana göre hatalıdır.

18. Bilal Demir

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba Ferhat Bey,

Sumocuları özellikle örnek verdim, demek istediğimi belki tam anlatamamış olabilirim. Şunu demek istiyorum, bir insan yanlış besleniyorsa spor da yapsa kilo veremeyebilir. Sumocuları özellikle yanlış besliyorlar diyebiliriz. Böylece adamlar kilo vermiyorlar. Bunda bir yanlışım olduğunu düşünmüyorum.

Diğer konu Karatay diyeti, aslında bu diyet bize fıtrata uygun beslenmeyi gösteriyor. Yani şunu demek istiyorum, geçtiğimiz 50-100 sene içinde toplumda beslenme alışkanlıkları ciddi bir şekilde değişti. Ve buna bağlı olarak insanlar sağlığını kaybediyor, obezite, şeker, kolesterol, tansiyon vs hastalıklar sürekli artıyor. Karatay bu konulara dikkat çekiyor ve doğru beslenme şeklini tarif ediyor. Canan Karatay da iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı, dünyadaki beslenme konusunda gelişmeleri takip eden bir profesör.

Tabi ki insanlar topladıkları bilgileri kıyaslama yapar, kendi mantık süzgecinden geçirir, ona göre hareket eder. Ama ben kendi yorumlarımı paylaştım. Eğer bu yanlışsa her soruya sadece uzman olanların cevap vermesi gerekir. Kaldı ki uzmanların da söyledikleri tartışmaya açıktır. Bilim her yeni gün bir önceki güne ait ortaya koyduğu bilimsel saptamaları revize ediyor. Bir bilim adamının bir görüşüne başka bilim adamı karşı çıkıyor. Yani bu da derine inince tartışmalı bir mesele.

19. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ferhat dostumun endişeleri yerinde, eklemek lazım evet doktor kontrolünde olması lazım ,diyet yapmak isteyen kişi doktora başvuracak daha akıllıca..

20. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Diğer konu Karatay diyeti, aslında bu diyet bize fıtrata uygun beslenmeyi gösteriyor. Yani şunu demek istiyorum, geçtiğimiz 50-100 sene içinde toplumda beslenme alışkanlıkları ciddi bir şekilde değişti. Ve buna bağlı olarak insanlar sağlığını kaybediyor, obezite, şeker, kolesterol, tansiyon vs hastalıklar sürekli artıyor. Karatay bu konulara dikkat çekiyor ve doğru beslenme şeklini tarif ediyor. Canan Karatay da iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı, dünyadaki beslenme konusunda gelişmeleri takip eden bir profesör.

katılıyorum düşüncelerine , ama bilal ,ferhat dostumunda endişeleri yerinde olup diyet olayının doktor kontrolünde olması lazım ...

Tuncay Üner ve Bilal Demir bunu beğendi.