Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Performance

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Uğur Demirtaş tarafından paylaşıldı.

1. Uğur Demirtaş

Uğur Demirtaş Kıdemli Üye

Seviye:
    Topiğin tam yeri burası mıdır karar veremedim ya,neyse..
    Bi performans muhabbetidir gidiyor.Benim bildiğim performansın ölçüldüğü yer müsabakalardır.Eşit şartlar altında yapılır.Bunun dışında bisikleti farklı,hafta içi meşguliyetleri farklı,fiziksel yeterlilikleri farklı,beslenmesi farklı insanlar arasında performanstan bahsetmek bisikleti spor,eğlence,gezi,ulaşım v.b amaçlar için kullanan birçoğumuzun konu olarak uzağına düşüğüne inanıyorum.
    Bu işi bu kadar abartmaya lüzum yok.Bir tura beraber çıkılmışsa o tur yine beraber bitirilmeli.Geri kalanı düşünmeden (acaba düştü mü,kaza mı geçirdi,lastiği mi patladı) deli gibi pedal çevirip sonra "nerde kaldı bu adam yaa terimiz soğudu"demek yerine o arkadaşın hızına yakın bir hızda pedal çevrilebilir. Mutlu pedallamalar..

Eren Boz ve Cycleone bunu beğendi.
  2. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:
    Tur arkadaşımız bizden birazcık daha yavaşsa olabilir bu ama ben mesela kendi arkadaşlarımdan birkaç örnek vereyim;
    Örnek 1: Yokuş aşağı iniyoruz misal benim vites 24de bastım gidiyorum, arkadaşın ise vitesi 1de hem de yokuş aşağı giderken deli gibi çeviriyor ve bana sorduğu soru şu: Pedal neden boşa dönüyor çok hızlıyız herhalde..zaten geçiyorum kendisini sonra da dur pedal çevirme diyor e çevirmeyince de geçiyor bu defa fren yap diyor. Bu tip sürüşler sıkıyor insanı sayısız defa arkadaş nerede kaldı diye dönüp dönüp bakıyorum.

Örnek 2: düz yolda o anın şartlarına göre ortalama bir tempo tutturulur arkadaşla gidilir. Sonra yokuş çıkışı denk gelir adam birden misal vitesi 18den 21e atar daha yokuş başlamadan kalkar ayağa sonra yokuşun yarısına gelmeden kalır sonra bekle der vites küçülteceğine yükseltiyor. Bu da ayrı bir mantık..

Daha var mesela düz yolda bayağı bir hızlı giderken gereksiz yere fren sıkmalar sonra bekle diye bağırmalar yahu ne güzel tempo tutturduk niye fren sıkıp arkayı kitleyip tekeri kaydırmayı istersin anlamam ki...

Ama arada çok az bir fark varsa ve tempolar birbirine hemen hemen yakınsa hızlı olanın biraz daha yavaşlaması haklısınız olabilir.
    Ya da yavaş olanın yapabilecekse biraz daha hızlanması..