Pembe Bisiklet Harekatı Bisiklet Gurubu

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
http://i199.photobucket.com/albums/aa51/ulasbaydar/pembe_bisiklet_harekati.jpg

Gün geçmiyor ki insanlar bisikletin önemini daha da algılıyor. Neredeyse her gün farklı saatlerde farklı illerde bisiklet gurupları kuruluyor ve seslerini duyurmaya çalışıyor. Biz de Bisiklet Forum olarak Türkiye'deki bu gurupları ve etkinlikleri duyurmaya çalışıyor ve çalışmaya da devam edeceğiz.

Bisiklet Forum sayesinde yüzlerce etkinlik yapılıyor. Bu etkinlikler zamanla guruplara dönüşüyor sesimiz ses oluyor. İstiyoruz ki bu sesler Ülkemizde bir ezgi haline gelsin.

Bu haberi hazırlarken sitemize bir saldırı oldu neyseki üstesinden geldik. Bisiklet Forum'un onbinlerce sesi olmasına rağmen ses olmaya devam ediyoruz. Devam etmek zorundayız. Bazen bu güzel ortamı bozmaya çalışanlar da oluyor. Haksızlıklar yapanlar.. Kıskananlar.. İneraktif olarak saldırıda bulunanlar da oluyor. Bir çınar ağacı misali dimdik ayaktayız ve çınarağaçları yüzyıllar boyu ayakta kalır.

Bisiklet Forum Delta Bisiklet'in sitesi diyen o kadar insan var ki. Bunlara gülüp geçiyoruz. İşte zayıf insanlar bu şekilde düşünüyor. Önce üzümü yiyor sonra bağını soruyor bu insanlar. Delta Bisiklet, Bisiklet Forum'un ayakta kalmasını sağlayan en büyük destekçilerden. Reklam bölümleri var dileyen herkes reklam verebilir. Örneğin benim de takip ettiğim A sitesinde B firmasının reklamları var. Şimdi ben A sitesi B firmasının diyebilir miyim. Genelde bu yapan kişiler de ne yazık ki başka firma çalışanları yada sahipleri. Bunları görünce bu firmalar hakkında şunu düşünüyoruz amaçları bisikletin gelişmesi, bisiklete katkıda bulunmak değil tamamen kar amacıdır. Bisiklet Forum bir basın bir medya gücüne sahiptir. Onbinlerce insan bu platformda toplanıyorsa bunun iyi yönlerinden bakmak gerekiyor. Neyse sözü fazla uzatmayalım. Anlayanlar anladı...

Şimdi gelelim bu harika habere.

Pembe Bisiklet Harekatı Bisiklet Gurubu. Pembe lafını duyunca akla gelen ilk izlenim bayanların oluşturduğu bir gurup. Evet aslında öyle ama bir çok erkek de bu guruba destek veriyor. En büyük hayranlarından biri de benim.

Gurubun başlama amacı Kadınların sosyal hayattaki varlıklarını sürdürürken bisiklet dünyasında da aktif olduklarını göstermek ve tüm kadın bisikletçileri desteklemek.

Kıyafetleri pembe, ojeleri pembe..“Burada kadın bisikletçi var mı” ve “Kız kardeşine, eşine, arkadaşına, kankana destek ver” yazılı afişler ile hemcinslerinden destek istiyorlar. Kadınların başlattığı bu harekete kollarına ve bisikletlerine taktıkları pembe kurdeleler ile destek veren erkek bisikletliler ise kadın sayısının her alanda olduğu gibi bisiklet kullanımında da artması gerektiğini düşünüyor. Hareketin, profesyonel ve amatör bisikletçilerin yanısıra hiç bisikletle tanışmamış kadınları da kapsıyor. Bu gurup feminizst bir gurup değil. Tüm kadın ve erkeklerin destekleyeceği toplumsal bir oluşumdur. Bu oluşumun önemle bahsettiği diğer bir nokta ise bisikletin dünyanın en masrafsız, en çevreci ve en eğlenceli ulaşım aracı olmasını ön plana çıkartmalarıdır.

Pembe Bisikletçilere göre gurubun açıklaması ise pembe bisiklet kadın bu gurup bisikletçileri destek ve teşfik amacıyla açılmıştır. İki teker bize yeter diyen, çocuğuyla aynı heyacana ortak olmak isteyen, çalışmaktan kendime zaman ayıramıyorum diyip kendine bahane arayan, ev işi yapmaktan gına geldi yeter artık diyen, stres atmak isteyen benzin değil yağ yakmak isteyen herkes hadii çevre için, kendin için, çocuğun için pedal çevir..

Bursa ve Ankara'da faal olan Pembe Bisikletçiler umarız diğer şehirlerde de artar. Özellikle bayan bisikletçilerimiz Türkiye'nin dört bir yanından seslerini duyururlar.

Bütün Pembe Bisikletçilere selamlar...

Turlarından bir kaç kare...

http://img204.imageshack.us/img204/7366/hareket1032.jpg

http://img85.imageshack.us/img85/7420/hareket1035.jpg

http://img683.imageshack.us/img683/5340/hareket1038.jpg

http://img715.imageshack.us/img715/5553/hareket1052.jpg

Scudo

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
İstanbul'da da KELEBİS var :D

2009 mart ayından beri kamplı, adalı, sazlı sözlü turlar düzenliyorlar. Hızlı süreni mi dersin, daha yeni başlayan mı, herkese hitap eden, herkesin kendine yakın bulduğu bir etkinlikleri var. Haftanın belli günlerinde farklı zorluk seviyeleri çeşitli sürüşler organize ediyorlar, yeni başlayanlar, ben çok gidemem ya da hadi bu akşam pendiğe doğru kaptıralım diyenler gibi ...

Sultanbeyli deki bit pazarına ikinci el bisiklet almaya gidiyoruz diye yola çıkıp, bayan olduklarından mıdır, huylarından mı(!), bi dolu incik boncuk alıp ama bisiklet alamadan geri dönen bir grup bu :) Ben de ara ara onlara eşlik ediyorum.

KELEBİS genelde haftada en az bir kez kızlı erkekli genel bir sürüş yapıyor. Bunuda Perşembe gün batımından önce caddebostan da tertip ediyor. ben de bu etkinliğe katılıyorum zaten. Ayrıca bisiklet sürmeyi bilmeyen bayanlara bisiket kullanma eğitimi, bisikleti olmayanların hangisini alayım sorusuna kapsamlı cevaplar vermek gibi, üylerine her türlü olanağı sunan bir çatı kurmuşlar...

KELEBİS (Dönem Başkanı) Yağmur YILMAZ

Tepki
44
İşte bir önemli adım daha. Desteğiniz, ilginiz, açtığınız bu bölüm için çok teşekkür ederim Ulaş Bey :eek:

Biz Bursa' da Pembe bisiklet hareketi olarak başladık. Aynı dönemlerde Ankara'da açılan facebook grubu pembe bisiklet ile birleştik. Bugün çalışmalarımız Ankara, İstanbul, Eskişehir, Mersin' de devam ediyor.

Hem beylerden hemde kadın arkadaşlarımızdan destek bekliyoruz. İstiyorum ki hiç bir derneği, kuruluşu, platformu, grubu kendimizden ayırmadan bu amaç doğrultusunda birleştirebilelim ve böylelikle bisikletin
bir kültür ve yaşam biçimi olduğunu çevremizde ki herkese daha ve daha çok duyuralım.

Beyler eşlerine, çocuklarına, arkadaşlarına destek vericekler ki kadın bisikletçilerin sayısı artabilsin. Kadınlar birbirlerine önerecek ki sayımız çoğalabilsin. Çocuklar annelerinden yardım isteyecek ki beraber gezebilsinler.
Biz sesimizi duyurmaya devam edeceğiz ki herkes bunun için çabalayabilsin.

Ayrıca yaptığım afişlerden bazılarını da burada paylaşıyorum..

(link)

(link)

(link)

(link)

SAYGILARIMLA..

Feyza ALFATLI

:eek:

Pembe Bisiklet Hareketi ile ilgili aşağıda ki bilgilerden bana ulaşabilirsiniz..

(link)

feyzass@hotmail.com

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
İşe kadın eli değdiği nasıl belli oluyor...:) Elinize sağlık çok güzel afişler.Ve çok da güzel turlar...

Bir bisiklet aşığı olarak her zaman destekçinizim.Buradan her zaman, gerekirse turlara katılımla...

Kadın, erkek fark etmez yeter ki bisikletliler çoğalsın.Bisiklet kültürü oluşsun ve kabul görsün...

Tepki
44
@Esra Eroğlu

Merhaba Esra ilgin için teşekkür ederim..

Ulaşabileceğin linkleri aşağıda paylaşıyorum..

PEMBE BİSİKLET HAREKETİ FACEBOOK SAYFASI;
(link)

PEMBE BİSİKLET HAREKETİ GRUBU ( Bu grupta kadın bisikletçilerin sayısını görebilmek amacıyla beyleri şimdilik almıyoruz.)

(link)

İSTANBUL
(link)

Görüşmek üzere.. :eek:

• Beğen
Tepkiler: burhan alfatlı

burhan alfatlı

Aktif Üye
Tepki
62
@Sahra EVRENSEL

merhaba Sahra maalesef KELEBİS ile ilgili herhangi bir bilgi sahibi değilim,fakat Samet Aksuoğlu bizi aydınlatırsa bizde öğrenmiş oluruz...
pembe bisiklet hareketi istanbulda da bir oluşum içersindedir.PEMBE BİSİKLET HAREKETİ (İSTANBUL) adı altında facebook sayfası mevcuttur...

• Beğen
Tepkiler: feyza alfatlı

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
Bayanların ağırlıklı olduğu grupta yazışmayı
forumu kirletme sayıyorum
ancak
çalıştığım kurumda
bisikletçi olduğumu herkes biliyor
ve bayanlardan talep var
kurumlarda facebook kısıtlı
buradan da bilgilendirme yapabilir misiniz?

Tepki
44
Herkese merhaba arkadaşlar :))

Dün yeni bir etkinlik daha açtık burada sizlerle paylaşıyorum şimdi..

HANGİ İLDE OLURSANIZ OLUN İZMİR DE BULUŞUYORUZ. Biz Bursadan biletlerimizi aldık bile :)) Cumartesi sabahı İzmirdeyiiiiiiz..

Ve konak iskele de cumartesi saat 08:00 de buluşup SELÇUK' A 80 km pedallayacağız.. Oradaki tarihi alanları gezip, BELEVİN' DE konaklayacağız.. İsteyen kampta yapabilecek ve Pazar sabahı KUŞADASI' NA 20-25 km yol alacağız.. Orayı da gezip akşam da saat 16:00 da otobüsle dönüş yapacağız gelmek isteyen herkesi bekleriz :))

FACEBOOK ETKİNLİĞİ
(link)

• Beğen
Tepkiler: burhan alfatlı