Pekmez ve maden suyunu karıştırsak ne olur?

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Ozan Güneri

Ozan Bey size bir sorum olacaktı. Geçenlerde chainreactioncycle dan enerji jeli paketi almaya niyetlenmiştim ancak bir arkadaşım malum doping olaylarından sonra yurt dışından sporcu besin ve içeceklerinin getirilmesinin yasaklandığını kargoyla gelmediğini söylemişti. Siz tam olarak ne aldınız ve nasıl bir süreç yaşadınız acaba? Her hangi bir sorun oldu mu?

• Beğen
Tepkiler: ufuk şimşek
Scudo

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Aç değilken yemek yeMEmek
Sofradan tam doymadan kalkmak
Yemekten önce elleri yıkamak
Mümkünse yalnız yememek
Sofrada yeşillik bulundurmak
Tabaktan yemek
Çiğ soğan ve sarımsak yememek
Hz. Peygamber bal, yaş ve kuru üzüm, zeytin, hurma gibi yiyecekleri özellikle yermiş.
Benim bildiklerim de bunlar
Efor gerektiren sürüşlerimde su, maden suyu ve izotonik içecek kullanıyordum. Pekmezi öğrendiğim iyi oldu. Ne gerek var kimyasal içeceklere!...

• Beğen
Tepkiler: Bozkırlı

ERTĞRL

Aktif Üye
Tepki
140
Bisiklet
Sedona
Sünnet mevzuunu ben en başta işin esprisi sanmıştım, sonra dini konuda espri yapılıyor diye tepki veriliyor sandım. Sonra baya baya peygamber karışmış işe. Bu konu çok enteresan yerlere gidiyor gibi ama hadi bakalım.

Bu arada terle kaybettiğiniz mineraller belli, o mineralleri içeren gıdalar belli, gıdaların kalorileri belli, sır değil bunlar. Mesela şöyle bir şey var: (link) diye, derdinize biraz derman olur muhtemelen.

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.357
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ömer KARAN
Ömer bey
Eşime maraton lastik ve spd pedal aldım yanında bunları göndermişler.Gümrükte bir sıkıntı çıkmadı.

@Ömer KARAN
Ömer bey
Eşime maraton lastik ve spd pedal aldım yanında bunları göndermişler.Gümrükte bir sıkıntı çıkmadı.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Ozan Güneri
Teşekkür ederim Ozan Bey.
*
Yurt dışından enerji jeli bar yada bu tarz elektrolitlerden aldığımızda gümrükte sorun olup olmadığını bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

• Beğen

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Ömer KARAN

13.06.2010 tarihli ve 27610 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının 65 nolu alt bendinde tanımlanan "takviye edici gıdalar" ile 06.12.2003 tarihli ve 25308 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi 2003/42 nolu Sporcu Gıdaları Tebliği'nin 4 üncü maddesinde tanımlanan "sporcu gıdaları"nın muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

(link)

Madde 4- Bu Tebliğ kapsamında yer alan;

Spor gıdaları spor yapanların özel beslenme ihtiyaçlarını karşılamalarına veya performanslarını en iyi düzeyde gösterebilmelerine yardımcı olmak amacıyla özel olarak formüle edilmiş ve aşağıda tanımlanmış ürünleri,

- Karbonhidrat miktarı yüksek ürünler: Fiziksel aktivite öncesi karbonhidrat depolarını artırmak ve fiziksel aktivite sonrası toparlanmayı hızlandırmak amacıyla formüle edilmiş ürünleri,

- Spor içecekleri: Karbonhidrat, sıvı, ve elektrolitlerin hızlı bir şekilde yerine konmasını sağlamak amacıyla formüle edilmiş karbonhidrat ve elektrolit içeren ürünleri,

- Protein ve protein bileşenleri içeren ürünler: Yoğun fiziksel aktivite dönemlerinde protein dengesini korumak amacıyla formüle edilmiş; amino asit, amino asit karışımları, amino asit bileşikleri, protein konsantreleri ve proteince zenginleştirilmiş ürünleri,

ifade eder.

(link)

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@halil ibrahim duran

Pekmez doğal gıda değildir doğada yoktur. Meyvelerden işlenerek elde edilir. Her işlenmiş gıda gibi yenmemelidir. Şeker oranı "çok" yüksektir.

Sünnet'e kafayı takmış arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. Herşeyi dinin penceresinden açıklamak moda oldu. Bilim hak getire.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Edip Dinçer
Teşekkür ederim Edip Bey. Kısacası otur oturduğun yere Ömer diyorsunuz :)

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ali Uzel

Pekmezin doğada elma armut gibi yetişmediğini bilecek yaşta ve tecrübedeyim, teşekkürler.

Peki kıyasladığınız sporcu konsantre içecekleri gibi mi üretiliyor? Yoksa üzüm, dut gibi meyvelerin şıralarının (ki bu da meyvenin suyunun kaynatılmasından başka bir şey değil) kaynatılması ile mi elde ediliyor? Kıyasladığınız şey aynı şey değil.

Eminim siz çorba ve sıcak yemek de yemiyorsunuzdur...

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Ömer KARAN

Estağfurullah Ömer Bey. Ben demiyorum, Devlet amcamız demiş :)

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@halil ibrahim duran

Ben fındık ağacında yaşayıp fındık yiyerek besleniyorum. İşlenmiş gıda işlenmiş gıdadır nasıl işlendiğinin bir önemi yoktur. Doğada yetiştiği gibi soframıza gelen şeyleri yerim. Sebzeleri biraz pişirmek gerekir yoksa yemekte zorluk olabilir ama az pişirmek gerekir, pekmezi kaynata kaynata pişirerek şekerli sıvı haline getirirsiniz. O kadar çok kaynarki hiçbir faydası kalmaz.

@Ozan Güneri

Sorunuzu dolandırmadan sorsaydınız da insanlar sünnete falan girmeseydi. :)

Ali D.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
b'Twin
@Ali Uzel

Pekmezin hiç bir faydası yok diyen cahil arkadaş, biraz araştır. Pekmez, çok eskiden beri biline gelen ama kıymeti çok sonra anlaşılan bitkisel karışımlardan birisidir. Pekmezin faydaları bilinenin aksine gerçekten çoktur. Örneğin çok iyi bir anti oksidan görevi gören pekmez, bununla birlikte kan yapıcı besinlerin başında gelmektedir.

Büyük bir şifa kaynağı olan pekmezin etkisini daha iyi gösterebilmesi için şu şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Sabahları aç karnına bir çay bardağı suyun içine (suyun ılık olması pekmezi erimesi için iyi olacaktır), 5 çay kaşığı pekmez koyup, üzerine limon sıkılıp içilirse, bu karışım kansızlık ve demir eksikliğine çare olacaktır.

Hangi pekmezin hangi faydası vardır?

Hurma Pekmezi

Hurma pekmezi, uzun süre aç kalındığında, üzerinizde oluşacak olan halsizliğe karşı çok faydalıdır.
Spor yapanlar içinse enerji içeceği görevini görür.
Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltıcı bir etkisi vardır.
Zihnin ve beden gelişimine yardımcı olur.
Kuru öksürüğünüzü keser.
Boğaz ağrınızı giderir.
Bronşit ve soğuk algınlığına karşı etkilidir.
En önemlisi ise kansere karşı bitkisel bir çözümdür. Sizi kansere karşı önkoruyucu olarak korur.

Üzüm Pekmezi

Üzüm Pekmezi en çok bilinen pekmez türüdür. Üzüm pekmezinin faydaları ise şu şekildedir;

Vücudunuzdaki kan miktarını arttırır.
Doğal bir enerji deposudur.
İştah açıcıdır.
Hamilelik döneminde ve bebek gelişiminde çok etkilidir. Uzmanlar bu dönemlerde kullanılması önermektedirler.
Midenizi, bağırsaklarınızı ve böbreklerinizi kuvvetlendirir.
Damar sertliğine karşı önkoruyucudur.
Kan dolaşımınızı rahatlatır. Stresinizi azaltır.

Dut Pekmezi

Dut Pekmezi de tıpkı az önce anlattığımız üzüm pekmezi gibi en çok bilinen pekmezlerden birisidir. Dut pekmezinin faydaları ise şunlardır.

Kansızlık için dut pekmezi kullanabilirsiniz.
Mide hastalıklarında özellikle de ülser hastalığına karşı dut pekmezi çok iyi geldiği uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.
Astım ve bronşit hastalıklarında rahatlatıcı etkisi vardır.
Soğuğa ve soğuk algınlığına karşı dut pekmezi, vücut direncinizi ve vücut ısınızı arttırıcı özelliğe sahiptir.
Sporcular için enerji kaynağıdır.
Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcıdır.
Çocukların zeka gelişimine katkısı büyüktür.
Dut pekmezi ile gargara yapılması durumunda ağız ve boğaz hastalıklarına karşı etkili olduğu söylenmektedir.
Sıklıkla rastlanan bir çocuk hastalığı olan pamukçuk hastalığına karşı yaygın olarak yine Dut Pekmezi kullanılmaktadır.

Keçi Boynuzu Harnup Pekmezi

Kansızlığa karşı en iyi pekmezdir. Fakat Harnup Pekmezinin tadı çok ağır olduğundan yemesi biraz zahmetlidir.
Kolestrolü düşürücü ve tansiyonu dengeleyici etkisi vardır.
Kalbi destekler.
Cinsel gücü arttırıcı pekmezdir. Ayrıca sperm sayısını artırıcı özelliği de kesinlik kazanmıştır. Çocuk sorunu yaşayan bireyler tarafından tüketilmesi önerilir.
Vücudu güçlendirir. Sizi daha enerjik bir hale getirir.
Kansızlığa karşı önkoruyucudur.
Dişleri ve diş etlerini besler.
Kemiklerinizi güçlendirir. Kalsiyum içermektedir.
Bağırsaklarınızı çalıştırır. Bu yüzden zayıflamak için pekmez kullanabilirsiniz.
Çocuklar ve hamile bayanlar için protein değerleri bakımından çok faydalıdır.
Potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko minerallerini içerir
Akciğer rahatsızlıklarına karşı pekmez kullanabilirsiniz.

Andız Pekmezi

Toplumda pek bilinmeyen bir pekmez çeşidi olan andız pekmezi, andız ağacı meyvesinden elde edilmektedir. Andız pekmezinin faydaları şunlardır.

Bronşit, öksürük, sarılık, kaşıntı, egzama, mide bulantısı, akciğer, karaciğere karşı faydalıdır.
Bütün pekmezlerde olduğu gibi kan yapıcıdır.
Ayrıca gerçek bir enerji kaynağıdır.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Ali Uzel

diger konuya donmesin lutfen Ali bey 3 bin kaloriyi gecen yuze yakin antreman ve tur ornegi veririm.kimseye saf pekmez onermiyoruz zaten performans surusunden bahsediyorum saatte min 1000 kalori harcanan.yenmemelidir dediginiz pek cok seyi yiyorum 187 boy 71 kiloyum vucut yag endeksim yuzde onun altinda performansimda cok.sukur Turkiye genelinde gayet yukarida.

bu konuyuda o menapoz teyzenin diyetine getirecekseniz lutfen beni katmayin ben artik yazmam o kadin devreye girdigi zaman.burada konusulan konularin cogu (beslenme hakkinda) bisiklet ve performans uzerinedir normal hayat insani icin degil normal.insanin bir ginde harcadigi enerjiyi iki saatlik antremanda harciyorum birakinda fark olsun kendi diyetimizi bilelim.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Ali Dursun

Cahil sensin.

@Ferhat Köse

Hepsini yemeye devam edin. 50 yaşına geldiğinizde yeniden bunları değerlendirirsiniz.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Ali Dursun

Çok cahil doktor tanıyorum. Şekerin zararlarını bilmeyen doktor eyvah eyvah...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Ali Uzel

50.ye cok kalmadi Ali bey merak etmeyin Allah kaza bela vermezse hala yarisiyor olacagim ve sizden daha iyi rampa cikacagim :) gunde bir paket sigarayi birakali da bir ay oldu 22 sene ictim.isterseniz tam kan, idrar ve baska raporlarimi da gosterebilirim yada yine isterseniz beraber pedallariz performansa bakarsiniz.bazi seyler kitap okumak ile profosor takip etmek ile olmuyor bisiklet sporunun bana gore en buyuk ozelligi insana kendini.ogretmesidir.her bedenin kendi dinamikleri vardir.

Seker yenmesi gereken zaman yenmelidir ve vucudun en onemli enerji kaynagidir.gunde 5 bin kalori (2 bin normal.gundelik hayat 3 bin bisiklet antremani) harcayan insana seker zararli denmez zaten bilir ne zaman ne kadar yiyecegini.pro takimlarda esprileri yapiliyor bu takimda en cok seker yiyen kim diye.

herseyin fazlasi zarardir neyi nerede ne kadar almak gerektigini bilmek gerekir.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Ferhat Köse

Siz yine de şekerli gıdaları çok seçerek kullanın.

Rıdvan SIĞAN

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Kron
Konuyu heyecanla takip ediyorum nereden nereye geldi :) Arkadaş konu makaraya gelmezse sevinirim dedi ama konu makara değil kukara olmuş hatta bakara ya doğru ilerliyor.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
İçinde şeker geçen bütün konular böyle oluyor. :) İnsanların şekerli beslenme konusundaki ısrarlarını şeker bağımlılıklarına veriyorum.