Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

peki eldiven ne işe yarar

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ergin tarafından paylaşıldı.

1. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok uzun zamandır bisiklete binerken eldivensiz binmezdim ama bi düşündüm bu eldiveni niye takıyorum.aklıma gelen tek neden düşme anında eller yere ilk olarak konduğundan koruma amaçlı diye düşünüyorum,mantıklı gelmiyo nedenlerini yazarmsınız

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Düşündüğün neden doğru.
    Onun dışında avuç içinin deforme olmasını engelliyor. Uzun binişlerde, ele binen yükü biraz olsun hafiflettiği ve yumuşak bir zemin sağladığı için eldeki kan akışının da rahatlamasında etkisi var. Bu da ellerin özellikle fren anı için duyarlılığını kaybetmesini önlüyor.
    Kış aylarında zaten soğuktan, rüzgardan koruyucu etkisi de var.

He bir de, tarz duruyor :cool:

3. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çünkü eldiven olmayınca, düşünce, ellerde ciddi yaralar olabiliyo..ve bende, -özellikle orta,yüzük,serçe- parmaklarımın altında nasırımsı sert, iğrenç şeyler oluşuyo..fotoğraf eklemek isterdim ama maalesef ekleyemiyorum..

4. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    mantıksız gelmesi gerçekten ilginç okadar çok kez düşmeyi sadece elimi bir yere koyarak atlatırıyorum ki anlatamam... düşünsene elinin en ufak asfalt ile teması sonucu belki düştüğün yerden bisikletinle geri dönemiyecek kadar acı duyacıksın tamamen yok yere... kullanımı kask kadar hayati olmasada kaska göre çok daha sık ihtiyaç duyulan bir koruma malzemesi fikrimce kaskınız başınızda eldiveniniz elinizde olsun;)

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Konunun amacından sapmaması için konudaki gereksiz mesajları temizliyorum.

Birbirimize karşı daha anlayışlı olalım. Hiç kimse "Ben bisiklet süreceğim" dediği gün bir gecede herşeyi öğrenmiyor.

6. deutz

deutz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Avuc icinin nasir tutup acimasi,dustukten sonra avuc icine girmis kum ve tas taneleri,birde elin gidonu daha iyi kavrayip kaymasini onlemesi gibi artilar beni eldiven kullanmaya tesvik eden etkenlerden bazilari:)

Terletmesi,elin kasinmasi durumunda cikarmak gerekliligi ise beni eldiven kullanmaktan daha vazgecirememis olan eksi yonleri.

7. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Avuç içi nasır tutmasın diye kullanıyorum ben. Ayrıca uzun süre eldivensiz sürdüğümde yine avucumun içi su topluyor. Tamamen sağlık yönünden kullanıyorum.

İkinci bir konu ise... Bisiklet eldivenleri yerine bodybuilding eldivenleri kullanmayı düşünüyorum... Bilek destekli olanları var; bileği de sarıyor... Özellikle mtb bisikletler sürüş tarzı bakımından bilekleri yoruyor epey... Yol bisikleti kullanmadığım için bir yorum yapamıycam... Önümüzdeki günlerde bisiklet eldivenlerimden body building eldivenlerine terfi etmeyi düşünüyorum...

8. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Ben; Her eldiven'in yada kullanılan diğer gereçlerin, kendi amaçları dahilinde kullanılmasını uygun görüyorum...
    Çünkü hepsi kendi amacı dahilinde geliştiriliyor...

Bunun dışında Eldiven, düşmelerde eli korurken, sürüş sırasında elin terleyip kaymasınıda önleyen önemli bir gereç...
    Hele ki performanslı arazi sürüşünde o eldiven olmasa ne yapılır bilmiyorum;)

Benim ki gibi iğrenç nasırlarınızın belli seviyede kalmasını sağlar:D...

Kişisel tercih olabilir belki ama ben tam parmaklı eldiven kullanmayı uygun görüyorum...Maksimum kontrolü o zaman sağladığımı düşünüyorum;)...

İyi günler:)

HaliliOzturk bunu beğendi.
  9. kcuk_

kcuk_ Forum Bağımlısı

Seviye:
    asıl kulanıs amacım alican arkadasımızın da dedigi gibi

Bunun dışında Eldiven, düşmelerde eli korurken, sürüş sırasında elin terleyip kaymasınıda önleyen önemli bir gereç...

10. KS
    ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:

tam parmaklı eldivenler mantık olarakda avantajlı geliyor ancak bunların yaz günlerinde eli pişirme gibi bir sorunu yokmu

11. jimi1984

jimi1984 Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben parasızlıkdan ve borç batağından dolayı hiçbirşey alamıyorum :)
    Haliyle eldivenimde yok ama kullandığım bir eldiven var :)
    Eldiven deri :)
    Eskiden ağırlık çalışırken ellerim nasır olmasın diye aldığım eski deri bir eldiven :)
    Parmaklar açık.Avuç içi son derece kalın deri.Yere sürtmelerde çok iyi performans sağlıyor fakat çok kötü pişiriyor elimi..Haliyle ergonomisi bisiklet kullanmak için değil..

Paralandığım zaman ilk iş eldiven biraz daha paralanınca kask.
    Kasklarda çok büyük olduğu için kafama takmak istemiyorum açıkçası..Tamam hayat kurtarıyor ama çok büyük be abi :)

12. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Jimi1984 hala koruyacak bir kafan varken onu korumalısın. Patladıktan sonra kask bir işe yaramıyor :). Bırak bisiklet üzerindeyken de birazcık koca kafalı görün ;).
    Ben böyle yapıyorum... :D

13. nikanam

nikanam Kıdemli Üye

Seviye:
    benim gibi zaten koca kafalıysanız
    kask bunu kamufle bile ediyor :)

HaliliOzturk bunu beğendi.