Pedikep virajı alamadı, 1 ölü.

Scudo

memocy

Forum Bağımlısı
Tepki
714
sürücü work & travelcı biri olabilir. çok yazık olmuş..

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Pedicab olayu Türkiye'den Work And Travel ile NewYork ve LosAngales başta olmak üzere çeşitli şehirlere giden öğrenciler arasında çok yaygın.. Hatta Ben de gitmeyi düsünüyordum bir zamanlar.. Öğrenci adamın da sucu yok belki, kemer takma zorunlulugu var belki de müsteri taktı-cıkardı.. kazaya sebebiyet vermek birşeydir öldürmek sucu bambaşka birşeydir..
Arkadaş adına üzüldüm umarım büyük sorunlarla karsılasmaz, zaten birinin ölümüne sebebiyet verme psikolojisi yeterince agır, buna hapis vb bir durum da eklenirse vay cocugun haline.. Ki oraya belki yurtdısı deneyimi belki para toplayıp hayalindeki birşeyi (bisikleti, bilgisayarı, fotograf makinası vb)almak/ hayalini gerceklestirmek ümidiyle gitmisti... Tekrardan gecmiş olsun arkadasımıza..

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
(link)

adresinde ayrıntılı bir haber var; söyle;

San Dieogo'nun konuştuğu kazada, Türk öğrenci tutuklandı

4 Temmuz Cumartesi günü San Diego’da bir Amerikalının hayatını kaybettiği bisiklet-taksi (Pedi-cap) kazasının ardından, 23 yaşındaki Türk sürücü Şükrü Safa Çınar göz altına alındı.

8 Temmuz 2009
Işıl Öz, SAN DIEGO ( Turkish Journal)

4 Temmuz Cumartesi günü bir Türk öğrencinin kullandığı bisiklet-taksi'de (Pedi-cap) meydana gelen trajik kaza, San Dieo medyasının gündemini oluşturdu.

Güney Kaliforniya'daki yerel gazeteler, 60 yaşındaki Shanon Miller’in öldüğü kazaya, göz altına alınan 23 yaşındaki Şükrü Safa Çınar'ın sebebiyet verdiği iddia ediyor.

Kazada hayatını kaybeden Miller, bu hafta sonu bir eğitim kongresine katılmak üzere San Diego'ya gelmiş. Bir arkadaşı ile San Diego Convention Center'da düzenlenen eğitim toplantısının sabah oturumuna katıldıktan sonra yakındaki otele onları geri götürmesi için bir bisiklet taksi ayarlamışlar. Ne yazık ki yolculuk esnasında Miller araçtan düşmüş, kaldırıma çarpmış ve kafasına darbe almış. Miller'in öldüğünü öğrendik. Bu haberi duyar duymaz aracın sürücüsü Şükrü Safa Çınar’a ulaşmaya çalıştım. Bugüne kadar hakkında resmi bir suç duyurusu yoktu. Yetkililer, aracın sürücüsü tarafından dikkatsizce kullanıldığı için bu kazanın meydana geldiğini düşündükleri için, kazanın nasıl gerçekleştiğini bir de kendisinden öğrenmek istemiştim ama ne yazık ki ona ulaşmakta geç kaldım. Çünkü Şükrü Safa Çınar dün sabah göz altına alınmış. Kazanın gelişimi şu an soruşturma altında.

Genelde “work and travel” programı ile San Diego’ya gelen gençlerin bu işi yaptığını söylersek yalan olmaz. Gebze Üniversitesi’nden yeni mezun olmuş ve bir ay önce San Diego’ya hem çalışmak hem de İngilizcesini geliştirmek için gelen isimlerden biri olan Şükrü Safa Çınar’ın başına gelen bu talihsiz olayın nasıl sonuçlanacağı merak konusu.

“Bisiklet- taksi işinden polisler rahatsız!”

Üç yıldır “Work and Travel” programı ile Amerika’ya gelen ve de bu işi yapan Bilgi Üniversitesi’nden bu yıl mezun olan Yavuz Aydın, Çınar’ın yakın arkadaşı. Kaza ile ilgili kendisi ile görüşme şansı yakaladım. Aydın çok üzgün ve de bu olay karşısında eli kolu bağlı oturacak mıyız! diye isyan ediyor.

“Her dönem yeni kurallar belirlenen ve bu yeni kuralların anons bile edilmediği bir iş bisiklet taksiciliği. Polislerin bize karşı önyargıları var. En ufak bir hatamızda bağırıp, çağırıyor, hatta küfürle bile ikaz ettikleri oluyor. Bize kötü muamele ediliyor. Özellikle Türklere karşı önyargıları olduğunu düşünüyorum” diyor ve zamanında bu şikayetlerini konsolosluğa bildirdiklerini belirtiyor.

“Bir olay olsa da şu bisikletlileri yok etsek diye bekliyorlardı!”

Aydın, “Bu talihsiz kaza ile resmen günah keçisi olduk. Olay sonrası çıkan haberlere inanamıyoruz. Polisler ellerinde kanıt, rapor olmadan nasıl hızlı gidiyormuş diye demeç verebiliyorlar, aklım almıyor. Safa öldürdü diye cümleler okudum. Şoktayım” diyor…

Kazanın ayrıntılarını merak ediyorum…
4 Temmuz öğlen 11.00 gibi olduğunu, o gün hiçbir işlem yapılmadığını. Sadece her kaza sonrası olduğu gibi rapor tutulduğunu öğreniyorum. Miller için, ağır yaralı, ölebilir denilmiş. Miller, cumartesi gecesi ölmüş, öldüğü pazartesi günü hastahane kayıtlarına geçmiş.

Aydın’ın dediğine göre, bisiklete iki kişi binmişler. Bisiklet hiçbiryere çarpmamış. Diğer kişi hiçbir şekilde yara almamış.

Çınar, aracı hızlı mı kullanıyormuş diye sorduğumda cevabı netti: “O mekanda hızlı kullanmak mümkün değil. Kaldırımın üstünde çok insan var. Safa, bana Harbour Club’in orada dört, beş pedal attım sonra kadın düştü, dedi”

Miller, araçtan düşünce hemen ilkyardım uygulamışlar. 911’i aramışlar, yoldan geçen bir doktor yardımcı olmuş ve birlikte ambulansı beklemişler. Çınar, olaydan çok etkilendiği için, kısa süreli şoka girmiş. Ellili yaşlardaki, Miller'in arkadaşı olan diğer yolcu, Çınar’ı sakinleştirmeye çalışmış. Yaklaşık onbeş dakika sonra ambülans gelmiş, kazazedenin yanına sadece bir kişi aldıklarından arkadaşı Miller’e refakat etmiş. Çınar, Miller’in arkadaşına kendisine ulaşabilecekleri bilgileri vermiş ve polisi beklemeye koyulmuş. O esnada Aydın da Çınar’ın yanına gelmiş.

Olay yerine polis geldikten sonraki detayları Aydın şöyle anlatıyor: “Safa, yaklaşık dört saat polise olayı anlattı. Polis kazanın gerçekleştiği yerde incelemelerde bulundu. Ben kelepçeleri ne zaman takacaklar diye bekliyordum. Kadının ölebileceği düşüncesi bizi orada perişan etti. Polis Sefa’dan telefon numarasını aldı ve elini sıktı, ayrıldılar. Polisin arkasından gittim, endişelendiğimi söyledim. Polis herşeyin yolunda olduğunu belirtti ve kadın ölebilir ama arkadaşının suçu yok belli ki dedi. Gerekli raporu tuttuğunu, bisiklet taksiyi kullanmaması için bir sebep görmediğini belirtti ve Sefa’nın lisansını verdi, hatta bugün 4 Temmuz, buralar meşgul olur, iyi para yapar; diye de şaka yaptı. Polisin bu yaklaşımından sonra kadının iyileşmesini umduk ve büyük kaza atlattık, geçmiş olsun dedik. Sefa o gece çalıştı. Pazar da çalıştı.”

Peki, göz altına ne zaman alındı?

Bizim çalıştığımız mekandan sorumlu motorsikletli bir polis olan S. Thomson dün sabah bisiklet taksileri kiraladığımız isim Daniel Floranzano’u aramış, bisikletin garajda olup olmadığını sormuş, Safa da garaja gelmiş. Safa’dan öğrendiğim üzere, Thomson dedektifi aramış, bir konuşma trafiği başlamış. Önceden de tanıdığımız bize genelde zorluk çıkaran Brian isminde bir polis devreye girmiş ve dün sabah Safa’yı göz altına almışlar. Ben mekana geldiğimde Safa polis arabasındaydı. Polis arabasına yaklaştım, şimdi mi karar verdiniz; dedim. Beni konuşturmadılar. Zamanımız yok dediler ve de oradan ayrıldılar.

“Hemen bir avukat bulmamız lazım”

Arkadaşları Çınar’ın ailesini, konsolosluğu bu konuda haberdar etmişler. Gerekli adreslere ulaşmaya çalışmışlar. Son olarak Aydın, “Safa fırsat buldukça bizi arıyor. Hemen bir avukat bulmamız lazım. Arkadaşları olarak üç beş kuruş ne kazandıysak yardıma hazırız ama konuştuğumuz kişiler avukat masraflarına gücümüzün yetmeyeceğini söylediler, ne yapacağımızı, bu kabusun nasıl sona ereceğini bilmiyoruz. Tek ümidimiz, kazanın olduğu caddedeki yüksek apartmanların güvenlik kamerasında o günden görüntülere rastlayabilmemiz. Bu işin ucunu bırakmayacağız. Türk toplum liderlerinin de arkadaşımızı sahiplenmesini istiyoruz. Üzüntümüzü kelimelerle anlatmak mümkün değil” diyor…

kaynak: turkishjournal.com

Veli Bahtiyar

Daimi Üye
Tepki
121
@Ali AKTAŞ

Abi cidden çok komikmiş.

gökten rahmet yağarken,başına düşene bak kasıt olmadığı belli ama hayata bakın nasıl engebeli....tanrı yardımcısı olsun,inşaallah kurtulur,gerçi vicdan azabından nasıl kurtulur bilmem ama alın size hayattan bir KEŞKE daha...

Kaza yapmak biz Türklerin genlerinde var...

öncelikle ölene allahtan rahmet diliyorum.Ailesine sabırlar diliyorum.İşte devletimiz gerçekten sosyal yönden doyurucu olarak vatandaşa bakmış olsa idi .O pisiklet gibi şeylerle başkalarını gezdirerek ölümüne sebebiyet vermiyecekti.Bence yanlızca suçlu o şeyi sürende olamaz.Teşekkür ediyor,saygıları

Bisiklet le yolcusunu öldüren ancak bir Türk olabilirdi... Nasıl girmiş o viraja öyle Allah bilir,

düşüp ölen türk olsaydı dava çoktan kapanmış adam beraat etmişti çunku bunda bişey yok aşırı sürat olamaz çunku bisiklet ve kaza, adam bisikletten kasıtlı düşürüp kadını beyin kanaması geçirtecek ince hesap yapmıs olamaz cunku o hesabın tutmaması %99, kadın %1 lilk bir ihtimale kurban gitmiş...

Millet olarak hıza olan düşkünlüğümüz ve "bana bir şey olmaz" felsefemiz sürdüğü sürece, daha nice trafik kazaları duyarız... Devam et halkım, uyumaya devam et yöneticilerim...

Çek çek'i kullanan Çinli düşen kadın da Uygur olsaydı o zaman tabi ki Çinli suçlu derdik. Ama burada çek çeki kullanan Türk olduğuna göre kesin suçsuzdur diyorum. Lütfen soydaşlarımıza sahip çıkalım, yoksa siz Türk değil misiniz?

Bu kaza nerede olmus?

Büyük şanssızlık her ikisi için de. Ecel birdir tegayyür etmez (değişmez). Tedbir takdiri bozmaz. Bu itibarla yapılacak bir şey yok. Olan okumakta olan çocuğa olacak, şayet ceza alırsa.

kederli ailesine metanetler dilerim

:rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: Ali AKTAŞ

Ogez

Daimi Üye
Tepki
190
NE YANI BIZ KAZADA MI YAPMAYALIM IYI VALLA ONA DA YASAK GETIRILSIN.
adam,kasitli yapmamis, ama o gun baska bir kaza yapilmadigi belli. eh bizim ulkede kazasiz gun gecirilmeyecegine gore, en azinda mecbur ya esek, ya at, yada bisiklet kazasi olacakti. Belediye onlem alsin

tuncdemir

Üye
Tepki
56
Merhabalar,

Bu haberi çok önceden duymuştum. Takip ettiğim kadarıyla çocuk önce gözaltına alınmış sonra da dımdızlak dışarı salınmış... Ne bir arkadaşı ne konsolosluktan birisi çocuğu karşılamaya gitmemiş. İlgili videoları tekrar bulursam burada paylaşırım sizlerle...

haber linkini buldum, ingilizcesi olanlara...
tutuklandı (link)
salıverildi (link)

Ayrıca;
İnsanlarla yapılan röportajlarda Türk olduğu için ''Gitsin kendi çöllerinde Deve'ye binsinler, daha önce hiç bisiklet görmüşler mi ki?'' gibi sözler söylenmekteymiş... Daha da ötesi bizim işlerimizde çalışıp işgal ediyorlar gibi sözler sarf edip cadı avı isteyenler bile varmış...

Memleketten yorumlar ile dalga geçerken adamların yorumları hakkında da bilgi sahibi olalım derim.

• Beğen
Tepkiler: Veli Bahtiyar