Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pedallıyorum 1. bölüm - Bisiklete Genel Bakış

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Cengiz Yargıç tarafından paylaşıldı.

1. Cengiz Yargıç

Cengiz Yargıç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bölüm Konusu: Dünyanın en hayalperest insanı bisiklet kullanandır. Çünkü bisikletin kendisini götürdüğünü sanır. Bisiklet özgür düşüncenin ifade aracıdır. Keşif gezilerinin en ideal aracı bisiklettir. Bisikletle çevreyi daha iyi gözlemleyebilir ve anı yaşarsınız. Bir bölgeyi gezerken, tepeleri tırmanırken ter döktüğünüz ve buralardan yokuş aşağı indiğiniz için, en iyi bisiklet sürerek gözlemleyebilirsiniz. Böylece onları gerçekte oldukları gibi hatırlarsınız, ama motorlu taşıtların içindeyken bu duyguları yaşamanızın imkanı yoktur. Pedallıyorum programında hem bisikletimizin Pedalına basıp dolaşıyoruz. Hem de gördüklerimizi Yorumluyoruz. Düşünen, Sorgulayan, Sosyal Konulara Duyarlı, Maddiyata önem vermeyen, İnsani temelleri Gözeten, Doğa - Çevre - Sanat – Kültür Alanında Etkili, Tüketim toplumu ve Popülizme Esir Olmayan bir programla karşınızdayız.

Yeryüzünde bisikletiyle yolculuk yapan insanların sayısı da gün geçtikçe artıyor ve bisiklet, çağımızın vazgeçilmez ekolojik ulaşım aracı olarak hak ettiği yeri almaya başlıyor. Kentlerde bisiklet ulaşımını desteklemek üzere ilgili birimlerce, bisiklet yollarının analizi, teknik alt yapı ve yapım işlemleri uygulamasına hız verilebilir. Mevcut bisiklet yollarının tanıtımı yapılabilir ve bu yolların periyodik olarak bakımı sağlanabilir. Otopark düzenlemelerinde, bisikletler için de özel park yerleri yapılabilir. Aynı uygulama kamu kuruluşları, okullar ve özel şirketlerin park yerleri içinde de oluşturulabilir. Bisikletin avantajları otomobille karşılaştırılarak bisiklet ulaşımı özendirilebilir.

Motorlu taşıtların sayısı arttıkça karayolu yapımı da artıyor ve bu yollar, verimli toprakların da içinden geçerek, tarım ürünlerine, peyzaja ve faunaya zarar veriyor. Fosil ve diğer yakıtların kullanımı atmosferi asitlendirerek, ağaçların yok olmasına neden olan asit yağmurlarının oluşumuna katkıda bulunuyor. Motorlu taşıtların üretimi için, geriye dönüşümü çok zor ya da masraflı olan çelik, alüminyum ve sert plastik gibi malzemeler kullanılıyor ve fabrikalarda taşıt üretimi için çok fazla miktarda enerji tüketiliyor. Otomobil üreticileri bilinen nedenlerden dolayı uzun ömürlü araç üretmiyorlar, yıpranmış araçlar çevreyi tehdit ediyor ve büyük otomobil çöplükleri oluşturuyor.

Bisiklet yolları adı altında plansız yapılan birçok uygulama sahil kenarlarında yaya yürüme yolları ile birlikte yapılarak çok büyük yanlışlıklar yapılmıştır. Bisiklet hafta sonları sahil kenarında gezi aracı değil tam aksine şehir içi ulaşımı sağlayacak, işe gidip gelmek, alış veriş yapmak için kullanılmalı ve bisiklet yolları bu amaçlara hizmet etmelidir. PEDALLIYORUM porgramına siz izleyicilerimizde dahil olabileceksiniz. Bize Bisiklet Forum üzerinden ve Facebook Pedallıyorum gurubumuzdan ulaşabilirsiniz. Etkinliklerimizi takip edin ve Alın bisikletinizi gelin, sizde pedallıyorum turlarına katılın...

2. Erhan Yilmaz

Erhan Yilmaz Yeni Üye

Seviye:
    Bu gercekten cok güzel bir calisma. bende 5 yildir aktif bisiklete binen biri olarak 2 yildir almanyada yasamaktayim ve TR ile Avrupa arasindaki farki gercekten cok iyi görme firsatim oldu. mesela Almanyanin %80 inde bisiklet yollari var bu TR de belki %1 dir :( bu konudaki en önemli unsur bence. Bisiklet yoludur. Trafikte insanlar ne kadar cok bisiklete güvenle binebilirlerse bisiklete olan ilgi o kadar artacaktir. dedigimiz gibi bir karayolu yapilirken mutlaka yanina 1,5 mt lik bir alan ayirilmalidir bisiklet icin.. bisiklet yollarinin cogalmasi demek o orandada bisiklet ve malzemelerinin,kiyafetlerinin,yedek parcalarinin,aksesuarlarinin daha cok satilmasi demektir.! ve ülkemizde bisiklete binen insan sayisinin cok daha fazla artmasi demektir.sohbetlerinizde özellikle bisiklet firmalarina bu unsur hakkindada üzerine basa basa bahsetmenizi rica ediyorum. sanirim onlarda hepimiz gibi bisiklet yollarinin cogalmasi icin caba gösteriyordur. su an ne kadar yapiliyor bilmiyorum ama bence bu konunun bir siyasi platforma tasimamiz sart bu konu hakkinda gercekten cok gündem yaratmak lazim dikkat cekmek lazim belli basli etkili siyasilerle görüsmek lazim.. mesela spor gecmisi olan siyasiler konuya daha duyarli olabilirler diye düsünüyorum.. herneyse yaptiginiz isi gercekten cok tebrik ediyor basarilarinizin devamini diliyorum..benim bu konuda Almanyadan yapabilecegim bir sey olursa seve seve yapacagimi belirtmek isterim.. saygilar..

Cengiz Yargıç bunu beğendi.