Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pedallayınca Rotor sürtme yapıyor Yardım.

Konu, 'Frenler' kısmında korhan kandil tarafından paylaşıldı.

1. korhan kandil

korhan kandil Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Arkadaşlar normal sürüşte hiçbir ses yokken pedallamaya başlayınca yani tekerleğe güç binince sürtme sesi geliyor. qr dandır dedim cıkardım taktım cok sıktım az sıktım. kaliperin alyanlarını gevşetip ayar yapıyorum bisikletin arka tekerini kaldırıp bakıyorum gıdım sürtme yok ama gel gelelim pedallamaya başlayınca sürtme var. Ama boşa salınca yapmıyor bu duruma çok sinir olmaya başladım nedenini bulamadım bir türlü. Yardımlarınızı bekliyorum.

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    benimde başıma geldi bu olay.
    yükte ilen sürtüyor boşta kaldırıp tekeri döndürünce ses yok.

ben şöyle bir çözüm bulmuştum ;
    alyanı çebime koyup bindim bisiklete ve deneye deneye yükte sürtmediği yeri buldum kaliperin.

Berksan bunu beğendi.
  3. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
    benimde başıma gelmişti göbeği değiştirmiştim düzeldi...Geçici çözüm olarak seleye oturduğunuzda hangi tarafa doğru kayma varsa o şekilde ayar yapmak lazım iki kişilik iş :D

4. korhan kandil

korhan kandil Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Kadro felan esnediği için mi oluyor acaba. Pedala yük binice nasıl bir etki oluyor ki?

5. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Aynı yöntemi uygulamışız :))) Ön lastik patlayınca bende hep aynı yöntemi yapıyorum :))

6. Ercan Cebeci

Ercan Cebeci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kadroda değilde jant göbeğinde az miktar boşluk olabilir

gökçee ve SerkanH bunu beğendi.
  7. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Jant göbeğinde boşluk olabilir ya da göbek mili yamulmuş olabilir. Çatlamış olabilir. Yük binince eğilir ve sürter. Ama ilk adım jant göbeklerindeki boşluk.. :)

Birtan Kolburan bunu beğendi.
  8. korhan kandil

korhan kandil Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    jantlar mavic cross ride. az once baktım hiç bosluk yok. ama egrilik veya başka birşey olsa üzerindeyken de yapar boşkende yapar öyle değil mi sadece tekerleğe pedaldan güç binince yapıyor

9. korhan kandil

korhan kandil Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    bugun cok ince ayarlar yaptım ses kesildi cok şükür. Arkadaşların dedigi gibi üzerindeyken ayarladım

10. Levent Cavras

Levent Cavras Üye

Seviye:
    Aynı sorun bende de var. Hatta rotor biraz da yamulmuş. Boştayken sürtmüyor. Giderken takılıyor. Eğik rotor düzeltilebilir mi?

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

11. korhan kandil

korhan kandil Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    rotor değiştir veya bisikletçiler de yamukluğu düzelttirebilirsin

12. Ercan Cebeci

Ercan Cebeci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ben hafif eğrilikleri bisikletten hiç sökmeden eğildiği yönün tersine elimle hafif hafif çektirerek düzeltiyorum.

13. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Benim bir önceki bisikletim mekanik disk frendi ve ağırlık binince de boştayken de sürekli sürtüyordu. Bir türlü ayar yapamadım. Bende rotorun ped' e sürten yerini tespit edip ellerimle çok dikkatli bir şekilde asıldım ve sorun kalıcı olarak düzelmişti. Ama kaybedecek çok bir şeyim yoktu. Sonuçta mekanik sistemdi. :)

14. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Son günlerde çok fazla lastik söktüğüm için her defasında kaliperi anahtarla ayarlamak yerine şu şekilde yapıyorum;
    lastiği takıyorum, birkaç kere freni sıkıp fren sıkılı şekilde QRyi sıkıyorum. Daha sonra freni bırakıp tekeri çevirip kontrol ediyorum, bir kere sürtme sesi geliyor onu da birkaç kere daha fren sıkarak(QR felan gevşetmeden) hallediyorum.

15. ErdincAydin78

ErdincAydin78 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar rotorumu değiştirdikten sonra Pedala yük bindirdiğimde rotordan sürtme sesi geliyor, bunu nasıl çözebiliriz?

Korhan bey, çok ince ayarlar yaptım demişsiniz, konuyu biraz açarmısınız.

16. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    Hocam ciddi bir sorun yoksa (sorun jantın kadroya düzgün oturmaması ise -birçok bisiklette bu sorun olur, sende işe yaramazsa başkasını yardımım dokunur en azından- :) ) yapacağın iş çok basit. Sürten rotorun olduğu jantın mandalını gevşet, o rotorun frenini sık kaliperler rotoru sıkıştırıp tekeri dolayısıyla rotoru ortalayacaktır. Elini fren kolundan çekmeden mandalı tekrar sık fren kolunu bırak rotor artık kaliperlerin tam ortasında olması gereken yerdedir :)

17. ErdincAydin78

ErdincAydin78 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Eray bey Teşekkürler,
    Rotorumda sürtme sadece pedala yüklendiğimde( mesela ayağa kalkıp yokuş çıkmak istediğimde) olmakta, düz yolda sürtme yok. Bu durumu çözmek ayrıntılarda gizli sanırım, bakalım diğer arkadaşlar ne önerilerde bulunacak?

18. korhan kandil

korhan kandil Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Ben defalarca deneye deneye ince ayarı buldum 3-4 gun sürerken ara ara durup hep kaliperin vidalarını gevşetip en doğru pozısyonu bulması için uğraştım sonunda oldu :)

19. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    Şöyle bir problemde olabilir, şimdi pedala yüklendiğinizde mesela sağ pedala yüklendiğinizde ağırlığınız sağa yatıyor. Bu durumda jant göbeğine büyük bir baskı oluşuyor, siz sağa yatınca jant solda kalıyor kaliperler kadroya sabit olduğundan jant dolayısıyla rotor solda kaliper sağda kalınca sürtme oluyor. Bu durum jantın kadroya oturmamasından da kaynaklanabilir, jant göbeğinden de kaynaklanabilir. Önceki dediğim şeyi bir deneyin, birde jantlarla hiç oynamadan kaliperleri gevşetin freni sıkın kaliper kendini ortalayacaktır. Elinizi fren kolundan çekmeden kaliper alyanlarını tekrar sıkın baktınız yine oluyor, artık bu işten anlayan iyi bir bisikletçiye göstermeniz lazım. Çünkü kurcalarken daha da bozabilirsiniz rotor yamulmuş düzelteyim dersiniz dahada yamultursunuz yanlışlıkla.

20. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Hersey dogruysa; disk duzgun, kaliper ortalanmis, sistemde hava yok ve yagi tamam, tekerlek yerine tam oturtulmus, QR olmasi gerektigi kadar sıkı ve yuke gelince milimetrikte olsa kaydirmiyor-teker gobegi yerinden oynamiyor...
    Bir noktaya daha dikkat etmek lazim. Kaliperinizi kadroya baglayan adaptorun vidalarini kontrol edin! Bakım ve sorunlari kontrol ederken hic dikkat etmedigimiz bir baglantidir genelde. Ancak buradaki alyan vidalar uzun sure gecince locktite vb. kullanilmamis ise, kullanilsa bile titresim ve baskiyla gevsemis olabilir. Buda bisiklet standta/bakimdayken hersey dogru gibi gorunmesine ragmen yuke binince hareket ederek surtmeye neden olabilir...