Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pedallayan herkese selamun aleykum, merhabalar, esenlikler olsun ;)

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında seyirhalinde tarafından paylaşıldı.

1. seyirhalinde

seyirhalinde Yeni Üye

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    ((Anam!!! pedallayan bir dünya insan varmış burada. benim gibi bir bilgisayar cahili neden daha önce uğramamış buralara? Bisiklet sevenler varmış :) hemde her yere gidenlerinden :) ))

Bir kaç gün önce üye oldum fakat yazma fırsatım olmamıştı. şimdi tebessüm ederekten yazıyorum. belki uzatacağım ama lütfen bu abinize / kardeşinize kızmayın olur mu? içimi dökmem lazım çatlarım yoksa.

ikinci sınıfa giderken memur babam abime kırmızı kontra bir bisiklet almıştı. kırmızı kontra.jpg kontra nedir bilmiyoruz tabi (doğru telaffuz mu bilmiyorum cahilliğime verin gülümseyip geçin lütfen) pinokyo tarzı. abim pedalı geri basamadığı için düşe düşe öğrenmişti bisikleti. babam koltuk arkasından tutuyor abim onun güveni ile sürmeyi öğrenmişti. bana genellikle sürme keyiflerinden sonra şu bisikleti eve götür derdi bende arka selesine oturup ayaklarıma dengeleyip ufak rampalarda düşe kalka binmeye çalışırdım. beceremezdim. bi akşam balkona koyduğumuz bisikleti gören babaannem zaten balkon dar deyip bütün çocukluk hayalimi balkondan aşağı atmıştı. (resmi ekledim ama umarım becerebilmişimdir) tekerlekleri 8 e benzeyen bir hal alan kırmızılımız hurdacının kucaklarında gözümüzün içine baka baka gitti. bisiklet sevgim o zaman başladı ama bisiklet sürmeyi öğrenemedik.

o senenin yazı top peşinde koşarken arkadaşımın annesi dağ bisikleti almıştı Royal marka sarı kırmızı bir bisiklet. o sürerken (genelde kaleci olduğum için ) arkasından bakardım öyle garip garip. bir gün sürmek ister misin deyince ben bilmiyorum dedim. çok kolay bin ve önüne bak zaten gider o dedi. pedal çevir yeter dedi. koltuğa oturunca ayağım pedala yetmiyordu bi sağa bir sola pedal atarken ağız üstü yapıştık tabi :) ((( eyvah! Murat bir daha bisikletini ban vermeyecek. inşallah bişi olmamıştır babam beni öldürür :( )))
    Murat bir şey söylemedi beni kaldırdı ve şöyle yap dedi. ama bisikleti vermedi. sonra okullar tatil olmuştu unutmuyorum Murat yine bisikletini verdi ben arkandan iticem sen otur dedi. oturduk ve itmeye başladı. (yaşasın gidiyorum ve henüz düşmedim.) sokağın sonundaki camiye kadar gittim ama dönüşleri nasıl yapacaktım derken yine düştüm. kalktım tekrar bindim Murat'ın önüne kadar gelmiştim. artık bisiklet sürüyordum ya bu her şeye değerdi çocuk yüreğimde. Bisiklet sürmeyi öğrendik ama bisiklet yok ki nasıl süreceğim?

4. sınıfın yazında o zaman soba yakılırdı ve odun kıymetli bir şey. bir gece kondu yıkılıyormuş odun alıp geleceğiz. kömürlüğe bir girdim beldesan marka lacivert bir yakışıklı duruyor. (bu kimin?) lacivert beldesan.jpg arkamdan gelen amca bisikleti de sen al sürersin dedi. (teşekkür ederim Allahım) odunlar toplandı akşam traktör gelecek bende bisikletime kavuşacağım. bisiklet geldi. sabah ilk işim lacivertin yanına inmek oldu. (olamaz! lastikleri patlak) hafta sonu bisikleti yüklenip tin tin üç sokak yukarıda bisikletci bir amca vardı. küçük bi karavanda yalnız yaşıyor. kapının önünde bir sürü hurda lastik ve bisiklet jantı. birde küvet küvetin içi su dolu. ( bu adam neden sokak ortasında banyo yapıyor ki?) banyo yapmıyormuş ya güldürmeyin adamı. bisikleti sırt üstü yatırdı. anesteziden sonra lastiklerini söktü. bunlar çürümüş dikkatli sür tutmaz dedi. içinden çıkan şamiyelmiş hava doldurup küvete soktu. hımm patlak var dedi birşeyler yaptı ayarladı verdi. ( kimse demiyor ki bu bisiklet nasıl duracak?) lastiklerini yap dedi babam ikisini de yaptı verdi. fren kimin aklına geliri ki? zaten diğer bisikletler gibi değil. zincirlerin yanında jantın kenarına değil içine sürtüp fren yapan bi mekanizma çok farklı gelmişti. fren kolları demirden yapılmış ve bir çocuk için süper sert. olsun frensiz bineriz. bisikleti tek başıma kaldıramayacağım kadar ağır şekilde tasarlamış amcalar. apartamn girişine zincirliyordum :) sokağa yeni taşınan Levent frensiz binmek için ayağını lastiğe sıkıştır deyip bana bi taktik gösterdi o arka lastiğin üstüne basıp hoop bisikleti kaydırıyor ve çok usta. woow bunu bende yapabilirim dedim bindim ama arkada çamurluk ve sele olduğunu unutunca heyecandan sokaktaki tankerin arka lambasına güüüm. lambayı sac kısmından eğdik. ( kaç sahibi geliyor) bisikleti elimde nası bi kaçıştır o iki hafta korkumdan bisiklete binemedim. (bizim bisiklet sürme hayalleri yattı yine derken ön tekerde çamurluk yok ordan dursa olmaz mı?hadi deneyelim ) sabahın yedisinde kalkıp bindik beldesana. ön lastik ile maşa arasıan ayağımı bi soktum aaaa duruyor. bisiklet o kadar ağırdı ki ön teker kızaklardı arka kısım yine kalkmaz idi düşünün işte. (ön frene kitliycek şekilde basılmazmış takla atınca öğrendim az sonra anlatacağım)
    beşinci sınıfın yaz tatilinde bi tesisatcıda çırak olarak çalışıyorum getir götür işleri filan. babam dükkanı aramış eve bi gelsin demiş. usta çağırdı hadi bugün bi saat erken çık dedi olur dedim. eve geldim ama kimse beni salona sokmak istemiyor. birde sinsi gülüşmeler. anlamadım solana girdim zorla. babam sınıfı takdirle geçtim diye bi kutu almış bana kocaman bir kutu. ( kutuyu ne yapcam ben ya ihlas yazan bi kutu) kutunun zımbalarını çocuklar açamasınlar diye yaptıkları için babamdan destek aldım ve ( bisiklet mi yok canım tornet) babama sarıldım. yemek filan hikaye kurmam lazımdı. kara düzen herşeyi taktım. bu da lacivert. kırmızı resmini buldum netten kusura bakmayın. ihlas bisan.jpg hatta ön freni öyle komik bağladım ki gidonun iki parmak altında bi v. bilmeyince (bu teli niye böyle kısa yapmışlar ki sorusu. deli bebe sen yanlış yapıyorsun demiyor kimse) o gece sarılıp uyudum desem yeri. vitesleri fila cok iyi çalışmıyor olsa da birinci vitesi fazla yukseltince zincir jant tellerine sıkışıyor olsa da alıştık. sabah sokakta en iyi arkadaşım da aynı bisikletin beyazı ile ödüllendirilmişti. beraber sokak turları yeni keşifler. inceleme yaparken Bekir dedi ki ( en iyi arkadaşım) ön fren yanlış olmuş ben yaparım. yaptı da alışmışız ya eski beldesana giderken ön freni sıkınca yakışıklısından bi fırladık. bisiklet duruyor ben uçuyorum. elime dizlerime dirseklerime şirin şirin taşlar saplanmış (çok acıdı abi ağlıyorum işte) bekir giriş katta oturuyor olduğu için su aldı hemen kanayan yerlerimi yıkadı. (demek ön frene çok sıkı basmayacakmışız) bir iki gün binemedik ama sonra ...
    evden aldığımız ekmek arası peynirleri yerken Bekir bu jant tellerinin bazıları gevşek (gevşek her vida sonuna kadar sıkılmalıdır. hayır öyle bişi yok) anaaa bende de var hadi sıkalım hemen. bir pense yardımıyla (akort ayar anahtarı görmedik ki fakiriz biz bilmiyoz işte) hemen hepsini sıktık. o da ne bisikletlerin lastikleri sıkıştı. gitmiyor bu meret :(((( meğer akort ayarıymış :) öğrenmiş olduk. yaptırdık uzun bir süre bindik boynuz filan bile takmıştık :)
    bir gün annem balkonda bana seslenirken (artistim ya) ellerimi bırakmış gşdşyorum. önümdeki küçük çakılı görmedim tabi. gidon 90 derece döndü bir anda. karnımı gidona saplar çekilde üzerine düştüm (nefes alma şeyisini düşürdüm herhalde, nefes alamıyorum. ölüyorum galiba) arkadaşlarım kaldırıma uzattılar (kaldırıma fırlamış demek ki) nefes almaya başladım ama o günden sonra bisiklette risk almaktan hep korktum. sürat mi? asla. sürekli bir kontrol manyaklığı. aman dikkat aman dikkat.
    lise 1 yazına kadar bindim mountain cat e :) o yaz işe başlayınca meslek lisesi bebesi olduk tabi. o yaz işe başlayınca bir arkadaşım ödünç istemişti bisikleti bi daha gelmedi zaten. nerde kimle ne yapıyor bilmiyorum. lise iki de bisikletsiz bir yaz geçti ve lise sonda akşam işten gelişim ve babamın beni aşağıya çağırması. indim abim ortalıkta yok ( az önce beraberdiler bana çabuk gel dedi amaaaa) ana ışıklı bi bisiklet sürüyor hemde pırıl pırıl. gel gel dedi :) babam sarılmadan bindim canavara :) verdiğim maaşları toplamış bana bianchi wolf almış. artık işe gidecek bir vasıtam var :)
    o gün bugündür biniyorum.( 2003 yılından beri )
    üzerinde pas lekesi gibi lekeler var :) lastik patlamıştı. lastik şişirme köpükleri var onlardan sıktım. araba için olanından. çok sıkmışım. lastik içinde genleşince şamiyeli yardık. bisklet 3 metre fırladı tepeme zor kaçtım. düşünce sele yırtıldı. apartman demirine doğru düşünce :( neyle sildimse çıkmadı. çoğunu tel fırça ile sildim ama çıkmayanlar kaldı. bir defasında arkamda oturan dayım ayakkabısını arka canta sokunca 4 teli kırdı. bi şekilde topladım ama akort randıman vermiyor. cantları değiştiriyim dedim ama çok yüksek fiyatlarla satıyorlar. üstüne ön ve arkaya birer aydınlatma sabitledim. arka ışık turuncu (amber ) rengi diyorlar ondan çöp kamyonu gibi geziyoruz geceleri :)
    ne dersiniz sizce bu bisiklete neler yapmalıyım?
    satmalı mıyım ?
    çünkü btwin hoprider 500 görünce <3 içim gitti. şu an nakit gücüm yok ama tavsiyelerinize açığım aklımızda olsun. sene sonu alıcam inş.

okumazsanız bile lütfen kızmayın kardeşinize. hepinize çok teşekkürler :) sağlıcakla kalın güvenli bir şekilde pedallayın dileklerimle. iyi geceler

Ekli Dosyalar:

2. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Aleykümselam ve rahmetullah. :)

Ghost, seyirhalinde ve nonsteril bunu beğendi.
  3. oalmali

oalmali Guest in the world.. A strange passenger..

Adı:
    Muhammed Osman
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yazıyı okumaya başladıktan sonra "yazıyı acaba Bülent Akyürek mi yazdı" diye sordum kendime, maşallah ünlü yazarın Zamanın Efendisi kitabı gibi bir solukta biten bir yazı olmuş. Btwin hoprider 500 gerçekten güzel bir bisiklet.. Klasik görünümü, jant göbeğindeki dinamosu ve ince tekerleriyle benide çok etkiledi. Geçmişteki o 3 bisiklet amatörlüğü üzerinizden atmaya vesile olmuş, umarım kısa zamanda yeni bisikletinize kavuşur, uzun turlara çıkar ve bize yeni yazılar yazarsınız.

seyirhalinde, iyosunkaya ve nonsteril bunu beğendi.
  4. ebayusuff

ebayusuff Lapierre Urban Shaper 600 + Ghost Trekking 1300

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    وعليكم السلام ورحمة الله وبركاته

Yazı çok uzun. Bir kaç cümle okudum.

Ama bi selam alırım.

5. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    emrah serbes in erken kaybedenlerinden bi hikaye okur gibi okudum :) ne bisiklet alırsanız alın çocukluğun ergenliğin bisikletlerinin yeri ayrıdır. benimde vardı lacivert bisan ihlasım 7 yaşımda 26 jant bisiklete binince mahallenin korkulan bebesi olmuştum beni görünce kadınlar çocuklarını alıp içeri kaçardı :) mosso'm hiç bir zaman onun kadar hızlı gidemez gibi hissettim bende bi kaç ay :D yeni bisiklet olarakta şu kullandıklarndan sonra fitness bisikleti tabir edilenler iyi gelecektir sana. bide hazır amortisörsüz alışmışsın öyle devam et bence.
    Mesela bununla:
    Fit 3 Yol Bisikleti B'TWIN - Yol Bisikletleri Bisiklet - Decathlon

seyirhalinde bunu beğendi.
  6. erencaner

erencaner Forum Demirbaşı

Adı:
    Eren Caner
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Benim de vardı bir Bisan Eldorado 18 vites.
    Tabii o zamanlar bilmezdik çelik aliminyum karbon kadro falan. Olcutumuz azdı. Bisikletin var mi vardı ve bizden mutlusu yoktu. Bizimkiler küçükken alamayınca orta okulda kendi bayram harcligimla evkurdan (bildiğimiz eski eşyalar satan dükkânlar) ikinci el Bisan Eldorado almıştım. Ne gezmistik onunla ya. Keyfi baskaydi. Üstelik çelik kadro olması da mutsuz etmezdi. Bazen hakikaten fazla bilgi mutsuzluk getiriyor.

seyirhalinde, Sin ve oalmali bunu beğendi.
  7. ebayusuff

ebayusuff Lapierre Urban Shaper 600 + Ghost Trekking 1300

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Pinokyo'muz vardı. Anneme yalvar yakar 2. el aldırmıştık mahallemizde oturan, adını şuan hatırlayamadığım bisikletçi amcadan. Ateş sarı, katlanır, kontra pedal. Üç kişi binerdik. Ne sağlamdı ama. 6-8 yaşlarında ben önde, 3 yaş büyük ablam arkada, ablamdan 3 yaş büyük abim. Yıllarca kullandık. Bakım falan hak getire.

Bir defasında abim yok. Beyşehir imam hatip lisesinde yatılı. Biz Seydişehir'deyiz. Bisiklet çatıda. Tekeri solmuş. Belki patlak. Nasıl sürmek istiyorum ama. Küçüğüm. Zerre anlamam. İlgilenecek kimse yok. O gün defalarca yukarı çıktım, indim, her "Allah'ım ne olur bisikletimin tekeri sağlam hale dönsün." duasından sonra. . Tekrar çıkıp baktım. Tekrar döndüm dua ettim. Çıktım, indim, çıktım, indim. Olmadı. Çocukluk işte. Bilmiyordum sünnettullah gereği her şey sebepler dairesi içerisinde tahakkuk eder.

Ama o çocuk saflığımdan kalan dimağımdaki lezzeti hala hissederim.

8. akndgl

akndgl Kıdemli Üye

Adı:
    Akın
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Üşenmedim hepsini okudum :)
    aleykümselam

9. devilmycarlos

devilmycarlos Forum Bağımlısı

Adı:
    yavuz
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    aleyküm selam hosgeldiniz.

10. lealtad

lealtad Onursal Üye

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bi an Selçuk Aydemir, Mahalleden Arkadaşlar'ı okuyorum sandım. 'Aha şimdi bi yerlerden takla atarak İsmet gelir şimdi' falan dedim bi an:D

Bende 7-8 yaşlarında ilk bisikletimle takla atıp sağ el bileğimi atardamardan kesip intihar etmiş edasıyla az kalsın kan kaybından gidiyordum o geldi aklıma:)

Bence bütçeyi denkleyip rockrider alın. Buna masraf yapmak astarı yüzünü geçer..

11. seyirhalinde

seyirhalinde Yeni Üye

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @ebayusuff şimdi de bisiklet sürecek kardeşler arıyoruz. şöyle gitsen yeşillik bir yere sonra sohbet edecek biri olsa dinlesek dinlesek dinlesek. mhhhhh. adam gibi adamlar çok azaldı.
    @Osman Almalı bülent akyürek' in bütün kitaplarını okudum. önceki ve sonrakiler olmak üzere hepsini :) ama içimden geldiği yazmıştım. bir çok şeyi yazmadım sıkarım diye. zaten yeterince uzun oldu. kusura bakmayı n'olur. zaten elimizde iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar keyf metası kaldı. bi içkimiz bir kaç kadehlik, biri kitap, biri bisiklet sevdası.
    @Sinan A. tavsiyeniz için teşekkür ederim. bisiklet çok şekermiş ama şu gidonu düz değilde aşağı u yapmış olanları kullanamam mı? yoksa alıştığımız düzeni bozmayalım mı?fikirleriniz benim için kıymetli. bisiklet bilgim hala yoktur ama kara düzen mekanik çözümleme mantığı tamir filan ediyorum. bisikletin bünyesine ne iyi gelir ne kötü gelir anlamıyorum ama fırsat buldukça buradan engin bilgilere ulaşacağız İnşaEllah.
    @erencaner cehalet erdemdir boşuna demiyorlar :) bildikçe bocalamalar başlıyor değil mi?
    @akndgl sabrınız için teşekkürler :) umarım keyifli olmuştur. içimi dökmek istedim :)
    @devilmycarlos sefalar bulduk.
    @lealtad dağ yolu gibi yerlerde adrenalin fazla ve bu beni çok geriyor. pastanın büyük kısmı dersek yüzde 90 yol sürücüsüyüm. o yüzden dağ düşünmüyorum ama çabuk ikna olabilirim :) dediğiniz gibi emekliye ayırmak en güzeli yavaş yavaş yakışıklımı.

lealtad ve oalmali bunu beğendi.
  12. iyosunkaya

iyosunkaya Yeni Üye

Adı:
    ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ve aleykümselam hacı abi. Hoş geldin akyürekli kardeşim.

13. M.A.Y.

M.A.Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Aleykum Esselam ve Rahmetullah ve Berekatuhu. Hoşgeldin kardeşim.

14. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Uzun yazınıza öz kısa bir cevap : " Hoşgeldiniz Aramıza, gönlünüzdeki gibi olsun herşey" .

15. taskin

taskin Forum Demirbaşı

Adı:
    Taşkın
    Seviye:
    @seyirhalinde yazınızı keyifle bir solukta okudum, daha uzun olsaydı da okurdum keyifle, samimi ve güzel bir anlatım olmuş. Sizin çocukluk yılları tasvirleriniz beni kendi çocukluk yıllarıma götürdü; o yıllarda imkanlar çok daha kısıtlıydı ama çok daha mutluyduk, en basit oyuncak ile, sokakta tahtadan vs.'den uydurup yaptığımız oyuncaklarla, sokak oyunlarıyla mutlu olurduk, bunun yanında bisiklet sahibi olmanın verdiği mutluluğu tarif bile edemem... Şimdi kendi kızıma, arkadaşlarımın, akrabalarımın çocuklarına bakıyorum, bizim çocukluğumuza göre kat kat fazla imkanları var ama hiç birinin gözünde o mutluluğu yakalayamıyorum....

16. seyirhalinde

seyirhalinde Yeni Üye

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @iyosunkaya hoşbulduk :) abicim :)

@M.Yalınkılıç sefabulduk :)

@İbrahim Aslanhan çok teşekkür ederim :)

@taskin maalesef öyle. biz zorla elde eder kıymetini bilirdik. şimdi kolay ulaşıldığı için çabuk gözden çıkıyor her şey. heyecandan uykusuzu geceler gecirdiğimi biliyorum ama tuhaf karşılıyor insanlar şimdi anlatınca. bilgisayar yoktu ama süper oyun stratejilerimiz vardı.

taskin bunu beğendi.
  17. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye: