pedallar sökemiyorum :S yardım lütfen !!

oğuzhan dalgıç

Aktif Üye
Tepki
18
merhaba

dün spd pedala geçmeye karar verdim. Pedallar önceden vardı spd ayakkabılarımı da aldım ve dün pedalları takmaya karar verdim. Ama bisiklette takılı olan pedalları çıkartamadım sıkışmışlar sanırım. Kolay yolunu bilen varsa söylesin lütfen :D Ayrıca spd pedalı ayakkabıya taktım ama onu da çıkartamıyorum :D şu anda spd pedal ayakkabının altında takılı duruyoru komik bir durum oldu. Onu nasıl çıkartabilirim acaba elimle çıkartamadım gücüm yetmiyor valla.

teşekkürler şimdiden

Scudo

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Spd pedalı mengeneye takarsınız sonra ayakkabı kurtulur.Eski pedalları da wd-40 benzeri pas sökücü vb. sıvı ile yivlere sıkmanız lazım muhtemelen açılır o zaman

oğuzhan dalgıç

Aktif Üye
Tepki
18
ev ortamında nasıl olur bu iş mengenesiz acaba? :)

wd-40 işe yaramadı maalesef denedim ama.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
sağ ve sol pedalın sıkışma yönleri farklı. yanlış tarafa doğru açmaya çalışıyo olabilirsiniz :)

doğru yönü (bilsem söylerdim :) ) belirledikten sonra, anahtarı o yönde çevirecek taraftan çekiçle vurarak açmayı deneyin...

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
sağ pedal sola doğru açılır sol pedal sağa doğru olması lazım ama emin değilim.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@İslam Gölge

Sağ pedal düz diş sol pedal ters diş prensibidir ben eminim :) yani sağ pedal saat yönüne sıkılır tersine gevşer sol pedal saat yönüne gevşer tersine sıkılır.

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.684
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
yönü belirledikten sonra tek gereken anahtarı içine alacak çapta bir boru. Boru şöyle 0.5-1 m uzunlukta oldu mu ya açılacak ya kırılacak. Ben en son metal modüler masamın içi boş bacağını söküp onunla açtım boru bulamayınca.

• İnanılmaz
Tepkiler: enzo

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
@ferhat köse

Yani her iki pedal da bisiklet ayakta iken geriye doğru sökülür anlamında o zaman

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@İslam Gölge

Aynen öyle İslam. sebebi de gayet mantıklı pedal basarken sökme yönünde pedala yük binmesin diye .....

Bu tip sökülemeyen yerler için de tavsiye önce çok az sıkma yönünde hareket verip sonra sökme yönünde denemeniz faydalı olacaktır ayrıca direk bastırmak yerine darbeli vuruşlar da faydalıdır.Son çarede yukarıda yazıldığı gibi kuvvet kolunu uzatmak yani anahtarı boru gibi bir araç ile uzatmaktır.Kuvvet çarpı dik uzaklık prensibinden kullandıgınız takım ne kadar uzun olursa sizin bastırmanızın civataya verdiği güç kol uzunluğu ile doğru orantılı artacaktır.

• Beğen
Tepkiler: İslam Gölge

aertan

Daimi Üye
Tepki
140
İsim
ali ertan noyan
Bisiklet
Ghost
civatanin girdigi yere kola dokup biraz bekleyip tekrar deneyebilirsin, bende ise yaramisti :)

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
ayakkabıyı pedaldan ayırmak için de pedal üzerindeki ayar vidasını "-" ye sonuna kadar çevirin daha sonra monte edeceğinizde deneyerek "+" tarafa ayarlarsınız.

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Pedal ayakkabıya takılı iken ayar vidaları kullanılamaz shimano markasında pedalı sabitlemeden çok zor çıkar ayakkabıdan.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
pedal sökük halde ayakkabıya kilitlediyseniz ve elinizle ayıramıyorsanız pedalın alyan tarafından aynakola tutturun (ayakkabıyla birlikte) çok sıkmanıza gerek yok o şekilde taktıktan sonra ayagınızı ayakkabıya giydirip ayırdıktan sonra tekrar pedalınızı sökmek istiyorsanız sökebilirsiniz.Tüm spd pedalların milinin arkasında 6 milimetre alyan yeri mevcuttur oradan sıkabilirsiniz.