Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pedalla Hakkari...

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Serkan Taşdelen tarafından paylaşıldı.

1. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Pedalla.com üzerinde gerçekleştirmiş olduğumuz,“Pedalla.com sayfalarında nereyi görmek isterdiniz?” sorulu ankette kullanılan 100 oyun %44′ünü Hakkari aldığı için siz değerli arkadaşlarım adına gidip, gezdim ve fotoğrafladım.

Anket Sonuçları;

Pedalla.com sayfalarında nereyi görmek isterdiniz?
    • Hakkari (44.0%, 44 Oy)
    • Kilis (21.0%, 21 Oy)
    • Bartın (16.0%, 16 Oy)
    • Bayburt (13.0%, 13 Oy)
    • Iğdır (7.0%, 7 Oy)
    Toplam Oy: 101

Hakkari hakkında kısa bir bilgi;

“Hakkari adı, eskiden Van gölünün güneyinde ve bir bölümü de İran’a doğru uzanan yörelere yerleşmiş “Hakkar” kabilesinin isminden gelmektedir. Arap dili, coğrafyası ve tarihlerinde bölge adı “Hakkariye” olarak geçmekte olup, “Hakkarlar’ın Şehri” anlamına gelmektedir.

Yörede yapılan araştırmalarda ele geçen belgelerden ve çevrede bulunan kaya isimlerinden bölgenin tarih öncesi çağlarda yerleşim yeri olduğu, sırayla Sümerler, Akadlar, Urartular ve Asurluların uzun süre yaşadıkları tespit olunmuştur.
    İlk çağlarda müstahkem bir kale gözüyle bakılan ve bu yüzden uzun savaşlara sahne olan Hakkari 1514’de Çaldıran zaferinden sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. Birinci dünya savaşı sonrasında 24.04.1915’de Rusların işgaline uğrayan Hakkari 22.04.1918. tarihinde kurtarılmıştır.
    1926 yılında yapılan Ankara Antlaşması ile Musul dahil beş bölgesi ulusal hududlar dışında kalan Hakkari aynı yıl il statüsü kazanmıştır. 1933 yılında Van İline bağlanmış, 1936 yılında yeniden il statüsü kazanmıştır.” * Hakkari Valiliği

Hakkari, Doğu Anadolu Bölgesinin Hakkari Bölümünde yer alır ve Türkiye’nin en güney doğu ucudur. Türkiye’yi İran’a bağlayan Esendere Sınır Kapısı sayesinde Yüksekova dolayları biraz daha hareketlidir. Şehir merkezi dağ yamacına kurulmuş ve Sümbül Dağı manzarasını sunan muhteşem bir yerdir. Van, Başkale’den sonra girilen Zap Suyu Vadisinin manzarasının tarifini yapmak mümkün değil.

Cilo Dağları ve Ters Lalesi ile bilinen Hakkari, Türkiye’nin en nadir doğasına sahip. Birçok endemik bitki türüde bu bölgede yaşıyor. Bunun yanında bir çok kuş türünede ev sahipliği yapıyor. Coğrafyası çok sarp olan bölgede kışın ise çok ağır şartlar hüküm sürüyor. Şehir rakımı 1700 metre dolaylarındadır.

Fotoğraflar:

Hakkari Merkezde Atatürk Heykeli, şehrin tam merkezinde yer alıyor.

Sümbül Dağının ihtişamlı manzarası..

Şehrin her yerinde Sümbül Dağını görmek mümkün.

Hakkari, Sümbül Dağı ve ben…

Nesim Gözeten Kardeşim…

Hakkarinin şehir merkezi…

Atatürk Heykeli ve Sümbül Dağı…

Genç Hakkarili…

Şehir manzarası ve yine Sümül Dağı

Hakkari Ters Lalesi… Cilo Dağlarında bulunuyor…

Sevgi ve Saygılarımla…

2. Fatih GEZER

Fatih GEZER Aktif Üye

Seviye:
    kardeşim çok güzel bir gezi olmuş ayğına sağlık...

Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  3. Park Macera

Park Macera Misafir

Güzel bir tur olmuş az ve öz özetlemişsiniz...Ayaklarınıza sağlık birde nerde başladığınızı tura ve nerde bitirdiğinizi kaç km yol gittiğinizi kaç gece kaldığınızı kaç günde vardığınızı yazarsanız sevınırız :)

Birde bir hata var sanırım !

4. Fatih GEZER

Fatih GEZER Aktif Üye

Seviye:
    kardeşim çok güzel bir gezi olmuş ayğına sağlık...

5. Serkan Taşdelen

Seviye:
    Çok teşekkür ederim... Sevgiler...

Merhaba,
    Turumuza Hakkari Merkezde başladık ve Merkezi dolaştık. Toplamda 30 km felan pedal çevirdik.
    Oy sayısını ortalama yazdım, 100-101 farketmez...

Sevgiler...

Çok teşekkür ederim, beğenmenize sevindim...

Sevgiler...

6. aytacaksoy

aytacaksoy Forum Demirbaşı

Seviye:
    doğu illerinin hepsini çok merak ediyorum.fırsatını bulursam oraları görmek istiyorum.Hakkari yaşamanın en zor olduğu yerlerden birisi belkide.Uzaktan da olsa tekrar farkına vardık ve bir nebze de olsa Hakkariyi görme fırsatını buldum.Güzel gezin için teşekkürler...

7. Aytekin Erzan

Aytekin Erzan Onursal Üye

Seviye:
    benimde hayalimde hakkari ve çevresini pedalla geçmek var serkan sana çok teşekkürler sümbül dağının diğer adıda kaktüstür fakat bu orada askerliğini yapanlar için böyledir orada göneş sümbül dağının arkasından yok olmaya başlayınca mevsim değişir
    tekrara teşekkürler bilader........

Ertuğrul Kol ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  8. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    hakkari'yi biliyorum orada askerlik yaptım.ben oraya tur yapmanın pek iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum.ama yapacaksanız da hakkari çukurca yapın çok zevkli olur.terör olaylarından dolayı kimse gitmez hakkari'ye...ama en büyüleyici olayı da sümbül dağıdır. :)

9. Serkan Taşdelen

Seviye:
    Merhabalar,
    Doğu ve Güneydoğuyu mutlaka görmeni tavsiye ederim. Siirt ve Şırnak haricinde bütün doğu ve güneydoğu illerini gördüm ve hepsi birbirinden güzel...

Sevgiler...

Merhaba Aytekin Abicim,
    Yorumun için teşekkür ederim. Bence vakit kaybetmeden git gez... Muhteşem yerler olduğunu biliyorsun...

Sevgiler...

Hakkari değil, fizanda olsa tur yapılır... Terör olayı ile sizin gezmenizin hiç bir alakası yok. Lütfen ön yargı ile bakmayın. Ben o bölgede haftalarca pedalladım ve bir Allah'ın kulu çıkıpta sen ne yapıyorsun burada demedi. Tam aksine bütün misafirperverliklerini sizlere gösteriyorlar.
    Buradan ne kadar söylesem boş, bunu ancak o bölgeye gidince anlayabilirsiniz...

Sevgiler...

Ahmet Mumcu, aytacaksoy ve Aytekin Erzan bunu beğendi.
  10. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    Hakkari değil, fizanda olsa tur yapılır... Terör olayı ile sizin gezmenizin hiç bir alakası yok. Lütfen ön yargı ile bakmayın. Ben o bölgede haftalarca pedalladım ve bir Allah'ın kulu çıkıpta sen ne yapıyorsun burada demedi. Tam aksine bütün misafirperverliklerini sizlere gösteriyorlar.
    Buradan ne kadar söylesem boş, bunu ancak o bölgeye gidince anlayabilirsiniz...

Sevgiler...

11. mistik55

mistik55 Yeni Üye

Seviye:
    tebrikler serkan arkadaş,
    ülkenin bir ucu. bisikletle olmasa bile gidip görmüş olman tabii ki güzel ve takdir edilecek bir davranış. ama sanırım bunu bir bisiklet etlkinliği olabilmesi ve burada paylaşıma açılması, yapılan etkinliğin biraz daha fazla yada yoğun pedalla ve pedallamayla ilgili olursa herhalde daha anlamlı olacaktır. ani bir merkezden kallkılıp en azından van merkez- kurabaş geçidi-başkala-güzeldere geçidi-hoşap kalesi-yeniköprü-zap vadisi - depin- hakkari merkez. ve belki de terörün yarattığı yeni yerleşim otluca gezisi olabilirdi. belleğim beni yanıltmıyorsa bu tur -yüksekova ve çukuca gibi yan yollara sapılamz ise- 220 km. gidiş+şehir içi gezi+dönüş olabilirdi. karakol kontrol noktalarında kamp yapılabilir idi.
    gerçi sizin bisiklet etkinlik pozisyonunuz ve anlayışınız fevkalede ve her türlü muvazaanın dışındır. yüksek tempolu ve sürekil bisiklet etkinlikleriinixz hepimiz için herzaman örnek olmaktadır.üsteki paragraftaki fikir sizin kişiliğinizin dışında genel bakışı içermektedir.umöarım yanlış anlaşılacağım bir ifade tarzım olmamıştır.
    hakkari bilindiği gibi bir vilayet adı. merkezin-merkez ilçenin adı- ÇÖLEMERİK dir. eskiden yoğun kullanılıdı ancak vilayet sadece terör nedeniyle anıldığından beri merkez unutulup vilayet ön plana çıktı.
    ben son memuriyetimi hakkari merkezde yapmış idim oradan emekli olmak durumunda kalınca eşimin memuriyetini devami nedeni ile 8 yıl daha hakkari merkez tüm ilçeleri vanda devlet müteahhidi ve taşeronu olarak içmesuyu,yol sanat yapıları,bolca köprü,çeşitli köy sosyal tesisleri yaptım.
    yoğun yaşanan mutlu güzel günler idi o günler. terörün yükselmesi ile İST. göç ettim. ama her su başında ve her taşın altında bir anı bırakarak.
    resimlerinde görülen Atatürk heykelini mermer cephelerini de 1989 yılında orada iş yapan 4 batılı müteahhit arkadaş ortaklaşa yaptırdık. eski mermerleri yer yer kırılmış idi. yalnız yazı farklı bir yazi idi sanırım. garnizon komutanı kararı ile yazdırmışdık. siyah bir yazı ile. değiştirmişler ve bu tabii ki daha modern görünüyor.
    sonuç olarak ben her zaman talep olması halinde herhangi bir noktadan başlayacak ve hakkariyide kapsayacak bir güney doğu anadolu turu yapmaya yapılacak bir tura katılmaya , böyle bir tura mahalli ve idari destek sağlamaya hazırım. yeterki benim dışımda da bazı arkadaşlar gerçekten oralar görmeyi tanımayı istesinler. benm içinde tabi ki geçmişe yolculuk olacak bu. böyle bir tur en kısa şekilde vandan başlayıp hakkari ilçeleri bir program dairesinde gezilip geri dönmek şekilnde olabileceği gibi örneğin Veysel karanıde başlayıp kuzey- güney yolunu kullanıp yine Veysel karanide bitebilir. müthiş olur bu tur. böyle bir turda birkaç vilayet ve bir sürü müthiş ilçe görme olanağımız olabilir.
    sayı önemli değil,zaman yazsonu olabilir, yaz kampına uygun çadır ve uyku tulumu birkaç kişilik var. teklif bu, hep aklımın bir köşesinde olanı serkan arkadaşın gezisi vesilesi ile dillendirmiş oldum.
    teklif benden.

Ahmet Mumcu ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  12. Serkan Taşdelen

Seviye:
    Öncelikle Merhabalar,
    Eleştiriniz için çok teşekkürler. Size tabiki hak veriyorum. Muğla-İzmir-Van Bisiklet Turumu 1 gün erken bitirmem dolayısı ile kalan birkaç günlük zamanımı Hakkari'ye giderek değerlendirdim. Van - Hakkari arası tek yön 220 km ve Türkiye'nin ikinci büyük geçidi Güzeldere Geçidi bulunuyor. Bu yolu bir günde gitmek hiç ama hiç kolay değil. Ayrıca bizim mantığımızda gitmek değil, giderken gezmek var. Bu nedenle bisiklet ile gidip dönecek olsaydım 4 gün yol sürecek ve 1 günde orada gezme sürecekti ki benim sadece 1 günüm vardı.

Ben bu konuyu buraya şunun için yayınladım;
    O bölgelerde de bisiklet kullanılıyor ve geziliyor. İnsanlarda ki ön yargıyı kaldırmak için bu konuyu yayınladım.
    Hakkari kadar terörle ismini duyurmuş olan bir diğer ilde Bingöl'dür. Oradan da bisikletim ile geçtim ve hiç kimseden zarar görmedim. Ben bu tabuyu yıkmak için uğraşıyorum. Vakti olan herkesin o bölgeleri gezmesini tavsiye ediyorum...

Sevgi ve Saygılarımla...

13. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sayenizde az da olsa bilgilendim. Paylaşım için teşekkürler.

14. Hacı Murat ŞAHİN

Hacı Murat ŞAHİN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Konu alınan iller için öylesine bir tanıtım yürütülüyor ki 5-10 sene öncesine kadar orada yaşayan (çok daha riskli olarak bildiğimiz zamanlarda) dere tepe dolanan (kadastrocu) tanıdıklarım bile şimdi oraya gitmekten çekinir haldeler. Orada olup görünce herhalde "Hiç de bize aktarılan gibi değilmiş" diyeceğiz sanırım ama bunu diyebilmek için gitmek lazım. Mümkün olabildiğini gösterdiğiniz için teşekkürler. Her ne kadar böylesi bir uzun tur (hedef neresi olursa olsun) bana uzak olsa da sayenizde yaşamış kadar oldum.

15. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Gidilmedik cografya, gidilmedik yer ve ayaklarınn basmadığı toprak kalmayacak gibi paylaşım için tşkler.

16. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    serkancığım merhaba seninle beraber türkiye turuna devam ediyoruz teşekkürler ayaklarına sağlık

kemal tecimen

Veli Bahtiyar ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  17. ATIL SAHIN

ATIL SAHIN Üye

Seviye:
    Tur için tebrikler ve paylaşımiçin teşekkürler...

18. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kardeşim Serkan sana ne kadar teşekkür etsek azdır.

19. omer yildiz

omer yildiz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Aradıkca daha Serkanla ilgili neler buluyorum.
    Superdi.

Guzel guzelde yorum yapılmış.Bir abin size yardımcııda olurum diyor. Ne guzel.

Biraz daha konunun içinde hissedersek kendimizi yuzeysel bakıştan uzaklaşır ve reel olarak faydalıda oluruz.

Ben geziyorum forumda ve sizlerin bu yapıtlarını üç beş kişinin daha hatırlamasını saglamaya çalısıyorum.

Sevgiler...