Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

pedalla akçay - bodrum göltürkbükü

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında mistik55 tarafından paylaşıldı.

1. mistik55

mistik55 Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    bayramda 11 gün sürenv akçay - bodrum turu yaptım. tur boyunca her ne kadar ana konu bisikletse de değişik zamanlarda 3 kez de otobüsle yolculuk yapmak zorunda kaldım.Özetle;
    ilk iki gün şiddetli yağmur altında geçti. çok yol alamadım. birinci gün sonunda ilk ve son olarak otelde kaldım. daaha sonra hep gün ssonlarında çadır kurararak konakladım. zaten daha sonraki günler hava da gayet iyi gitti.
    üçüncü günün süprizi aralıksız lastik patlamaları ile mücadele etmem idi. bir seferinde en az 2- 3 yama yapıyordum. dış lastiklerimin bu tura uygun olmadığını böyle bayramın birinci günü gibi hiç bir yerin açık olmadığı bir zamanda anlamam ayrıca hüzün vericiydi. sonuçta bir araba lastik tamircisi iç lastiklerin siboplarının sabit olduğunu çıkarılamıyacağını anlayana kadar ikisini de çekip kopardı ve ben izmire kalan 35 km yolu otobüsle gitmek zorun da kadım.
    ancak şansım yardım etti , bornovada iç lastik bulup yol dizildim ve gazi emiri biraz geçip çadırı kurduğmda nerdeyse saat akşamın 8 i olmuştu.
    4. gün çok sakin ve güzel geçti, problemsiz sökeyi vardım ve çadırımı outletlerin hemen sonudaki benzincinin yeşilliğinde kurdum.
    beşinci gün söke ovasını katedip bafa gölü boyunca yolun iniş ve çıkışları beni epey zorladı ancak keyfim yerine gelmiş idi. yağmur yok(ilk iki gün) lastik artık patlamıyor(3 gün) sibop sorunu fazlada alınan yedek iç lastikle çözülmüş durumda keyifle tünele kadar geldim. tünelde arkamdan gelen kamyonun beni geç farketmesi nedeni ile tünel duvarına doğru savruldum ve kötü vaziyette düştüm. kamyoncu durmadı tabii. bende bacakta çok derin olmayan yara ve sıyrıklar dışında önemli bir şey yoktu ancak vites teli hem yuvasından çıktı hemde kadro kulağı yamuldu. vitesler kullanılamaz duruma geldi. yapacak bir şey yoktu bir sefer daha tekerleri sötüm ve yine pamukkaleye binerek bodruma vardım.(bodruma takribi 70 km. kalmış idi.)
    otogarın hemen yanında sanayi sitesinin kenarında çadıırımı kurdum. ertesi gün bayramın üçüncü günü idi ve zor da olsa cezaevini karşısında bir bisikletci bulup vites tellerini orjinal olmayan sıradan bir telle değiştirmeye razı olarak gölköye vardım.(ilk defa bodrum çıkışını bisikletle çıkamadım ve rampanın son 100 metresinde yürümek zorunda kaldım - yorgun düşmüştüm galiba)burada dış lastikleri de dişli ama oldukça kötü lastiklerle değiştirmek zorunda kaldım. rampa tırmanma kapasitem muhtemelen bu lastikler nedeni ile düştü.
    o gün bodrum - türkbükü (17 km.) dışında başkacabisiklet kullanmadım ve türbükünü yürüyüş yaparak gezdim. zaten bisikletde iyi olamış idi. vitesler hep takılyordu ve ertesi gün geri dönmeden önce bir kere de gölköydeki bisikletciye baktırdım. ancak çok bir şey yapmadım. çünkü bodrumda iken internette bisikletimin(corretec super bow team) servisinin balçovada olduğunu ve bayramın 4. gününden itibaren açık olduğunu öğrenmişdim.
    son sürat oraya varmalıydım. dönüşe karar verdiim.
    yola çıktım. o gün toparlanmak bisikleti baktırmak falan derken geç oldu. milasa geldiğimde(47 km.) nerdeyse akşam olnuş idi. tünele daha 15- 20 km vardı. tünele bu saatten sonra giremezdim yarında çok geç olacaktı. ani bir kara verdim ve bir kere daha bisikleti söküp eşyalarımla beraber(eşyalarım : iki arka çanta bir ön büyük gidon çantası ki -onu mutfak olarak kullanıyorum-çadır , şişme mat ve uyku tulumu) yine paukkaleye binip söke de outlet mağzalarının başlangıcındaki benzinciye kadar gittim ve cadırım orada kurdum.
    sabah erken çıkıp akşam geç saate kadar nerdeyse büyük yemek molası bile vermeden çok güzel bir yolculukla balçovaya vardım ve inciraltı vapur iskelesinin bitişiğindeki lokantanın önündeki oto parkın orta refüjünde çadırımı kurdum.viteslerdeki istenmiyen sesler ve zorlana geçişler biraz canmımı sıktıysada önemli bir olay olmadı. (devamımı yarın yazacağım.)
    konu ile ilgili bazı fotoğraflar aşağıdaki linkte görülebilir.
    http://www.facebook.com/album.php?aid=2015431&l=a0068&id=1244345273

gookmen, mziyaeddin, serhad ve 10 kişi daha bunu beğendi.
  2. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Çok güzel bir gezi olmuş. ayaklarınıza sağlık. Devamını da bekliyorum.

mistik55 bunu beğendi.
  3. MUSTİYSL

MUSTİYSL Aktif Üye

Seviye:
    ben bir edremitli olarak,sizi tebrik ediyorum.pedallarınıza kuvvet,devamını bekliyoruz.

mistik55 bunu beğendi.
  4. cagan0403

cagan0403 Forum Bağımlısı

Seviye:
    sanırım kondisyonunuz çok yüksek değil fakat cesaret ve azminiz çok güsel:) darısı bizim başımıza

mistik55 bunu beğendi.
  5. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar,
    Öncelikle sizi tebrik ediyorum. Maceralı fakat güzel bir tur olmuş.
    Bisiklet aynı zamanda macera sporudur; siz bu turunuzla bunu kanıtlıyorsunuz.
    Bazen tüm malzemeleri aldığımızı düşünsekte çok farklı şartlarla karşılaşabiliyoruz.
    Bisikletle yolda olmanın zevkide burada saklı sanıyorum.
    Maceranızın devamını heyecanla ve merakla bekliyorum.
    Yolunuz açık olsun...

mistik55 bunu beğendi.
  6. mistik55

mistik55 Yeni Üye

Seviye:
    tekrar merhaba arkadaşlar.
    ilginize teşekkür ederim.
    gece çok geç saatte ve hızlı yazdığımdan bazı imla hataları yapmışım. pek cümle kuruluş hatası ve anlam kayması olmasa da;hızlı yazma nedeni ile yapmış olduğum harf hataları, noktalama hata ve eksiklikleri şimdi okuduğumda canımı sıktı. ancak düzeltme modu galiba bu forumda yok yada ben bulmayı beceremedim. sonuç olarak anlatımdaki hata ve noksanlıklarımdan dolayı özür dilerim. genelde yazı konusunda bu kadar özensiz değilimdir.
    evet tura kaldığım yerden devam edeyim;
    9. gün motis bisikleti erkenden bulup açıldığında hemen işe koyulduk. dış lastikleri tekrar, bu defa servisci arkadaşın önerisinin de katkısı ile dişli bir yol/asfalt lastikleri ile değiştirdim. turun ilk gününde yağmur altıtında nasıl olduğunu anlamadan kaybetmiş olduğum km. sayacı yerine yenisini aldık .vites ve fren tellerini değiştirdik, ayarladık v.s.v.s. bisikleti yeniden yaşama döndürdük. bu bapdan adını unuttuğum servisci arkadaşa ne kadar teşekkür etsem yeridir. gerçekten o cuma gün tüm zamanın ve enerjisini benimle paylaşarak beni çok mutlu etti.(yolda bisikletimi zorunluluktan elletmek zorunda olduğum diğer bisiklet tamircilerini de burada 2008 in "en kötü bisiklet tamircisi " ödülü adaylıklar açıklamaktan kendimi alamıyorum. (isimlerimi açıklamam doğru olmaz. "adı bende saklı" olsun.).
    servisde öğlen saatlerinde işimiz bitti. ancak ben o günü izmirdeki arkadaşlarımı görmeye ve izmirde yarım günlük geziye ayırdım. izmirin içinde ayrılmadan 3 - 4 saat bisikletle rahvan ve müthiş keyif alarak gezdim.
    10. gün; erkenden güneşli aık bir havada izmir alsancaktan Atilla arkadaşın(linkteki fotoğraf) evinden çanakkale istikametinde pedal bastım. gerçekten herşey mükemmel ve bisiklet için uygundu. hiç bir sorun yaşamadan kaslardaki adrenalini de sonun kadar kullanıp gerçek bir pedal yorgun olarak candarlı (ana yoldan ayrılıp 15 yıldır sadece tabelasını görddüğüm çandarlıyı görüp oradan ara yoldan dikiliye varmayak üzere yeni şakranda ana yoldan ayrıldım) dikil yoluun rampalarını başladığı yerde bir köy evinin yanında köy yolarında görebileceğiniz minibüs durağı benzeri bir kulubenin yanında kurdum çadırımı. (duraktaki oturağı masa olarak kullandım)(toplam gidilen mesafe : 95 km, ortalama hız : 20,5 km/saat)
    11. gün(pazar günü) pek erken davranamadım. akşamdan çok dağıtmışım malzemeleri(özellikle mutfağı). toparlanıp yola çıkmak ilk kez 10.30 buldu. sardım dikili rampasına. eh yolun sonu; herhalde o nedenle, bodrum çıkışından yaşadığım sorunu burada da yaşadım rampaları yer yer oldukça kısa mesafelerdede olsa iki kez yürüdüm. bunu dışında keyfi bozacak bir şey olmadı. ancak dikilide biraz sallandım ve ayvalığa varıp sofra düzenin geçmemle hava karardı.karanlıkta gitmemek konusunda efrada verdiğim söz uyarınca ayvalık yol ayrımıdaki benzincide konaklamak üzere izizn aldım ,çadırı açtım,yemğimi yaptım, yedim v.s. ;ancak, geç bir saatte akçaydan yeğenlerim gelip amcalarının(o ben oluyorum) burada kalmalarını şiddetle engellediler. ayrıca ertesi gün sabah olması şiddettle arzuladığımız bir müşteri toplantısını da öne sürerek , bisikleti terkeye alıp, yeğenlerin geldiği araçla akçaya(55 km) dönerek turu noktaladım.(gün toplamı 62 km. ortalam hız : 17,6 km/sat)
    MUTLU SON.
    özet olarak :
    gidiş : akçay -bodrum/ göltürbükü : 485 km.
    dönüş : aynı yol : 485 km.
    toplam yol : 970 km.
    araçla gidilen yollar :
    izmire varırken (menmen cıvarı-izmir : -35 km
    bodruma varırken(milasa 20 km kala) : -65 km
    milas otogar- söke girişi (tahmini) : -75 km
    ayvalıktan akçaya araçla dönüş :- 55 km
    araçla gidilen toplam yol : : - 230 km.

PEDAL BASILAN NET MESAFE : 740 KM.
    TUR SÜRESİ : 11 GÜN.
    ( yollardaki kayıp için toplam 1 gün, bodrumda tamir/bakım/dinlenme 1 gün, izmirde servis/bakım 1 gün; toplam 3 gün hiç pedal basamadığım sürede dahil)
    NOT . daha sonra araç ve techizat ile bisiklete binilen net (tahmini) saatlerin bir dökümünü vermeyi düşünüyorum.

7. mistik55

mistik55 Yeni Üye

Seviye:
    görünenin aksine kondisyonum fena değil diye düşünüyorum. ancak galiba fazla yüküm vardı. ben aslında sırt çantam ve teferruatlı techizatımla dağa çıkıp solo olarak 3-5 günlük kamplar yapıyor, o süre içinde dağda çeşitli aktiviteler(yürüyüş, ormacılara yardım, kesimcilerle beraber çalışma; özellikle sürtme ve soyma mesaisi gibi) yapıyorum. yani oldukça hafif kullanışlı ama teferruatlı bir mutfağım ve yardımcı kamp malzemelerim var. ve ben onların hepsini- sanki yollarda hiç büfe lokanta,bakkal v.s. yokmuş gibi, dağa çıkıyormuşcasına- maalesef yanıma almıştım. tura çıkarken almak zorunda olduğum eşya ve techizatın yanında,çantalara tıkıştırdığım yedek bisiklet kıyafetleri (ki yalnızca yağmurun olduğu ilk iki gün işe yaradılar. sonra sadece yük oldular), belki gerekir diye -niye gerekeceğini şimdi gerçekten bilmiyorum- bir kaç parça normal giyecek (mevsim de kış; herşey epey ağır)v.s. toplam yüküm 50 Kg. üzerinde idi. eh bu da performansı etkiledi doğal olarak.
    ama yaş da epey var, belki haklısındır performans konusunda.

8. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kesinlikle performans gayet iyi, kendinize haksızlık etmeyin, tebrik ediyorum :)

Fakat Akçay turunda da belirttiğim gibi burada resimleri görmek çok daha güzel olurdu..
    Yine de teşekkürler paylaşımınız için.

Saygılar...

9. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba

Bir boş vaktimde daha sizin resimleri görünür hale getirdim, ama bir daha pek boş vaktim olmayabilir. :)

İyi pedallamalar dilerm.

mistik55 bunu beğendi.
  10. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba
    güzel bir tur olmuş ama dediğiniz gibi dehşet fazla bir yükle yola çıkmışsınız 1200 km bile bende bunun yarısı anca vardı gerçi kışlık kamp malzemesi bıraz fazlaca oluyor o yükle yokuşları iyi çıkmışsınız tebrik etmek gerekli hele bir de 26 jant bir bisikletle mümkün olduğunca kendi tamiratınızı kendiniz yapsanız daha az sorunla karşılaşırsınız yolunuz açık olsun yeni turlarınızın resimlerinizi bekliyorum

11. teampasha

teampasha Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu şartlarda daha iyisi çok zormuş, elinize sağlık, herşeye rağmen tamamlamışsınız. anlatım ve resimler müttiş.

mistik55 bunu beğendi.
  12. mistik55

mistik55 Yeni Üye

Seviye:
    haklısınız. yani lastikfalan yapıyorum tabii. ilk günler yağmurdan sonra bir yapışda iki üç yama yaptığım oluyordu. ancak lastikçi bulunca başıma gelecekleri bilmeden şöyle bir profosyonelce yaptırayım dedim ama olan ldu işte; siboplaeımı kesti beni yaya bıraktı.
    diğer ise gerçekten vitesteki sorunu cözemedim. çözebilirmiydim ? belki, yedek tel falan olsa; ama yoktu maalesef, hem olanı da germeyi beceremedim. sabit bir vitesde biraz gitmeyi denedim ama olmadı. zaten tüneldeki savrulma ile pek bahsetmediğim bacaklarda biraz yara bere oluştu. sızı falan uğraşma keyfim kalmadı. 70 km kala bindim otobüse.
    bu arada hep pamukkale turizm otobüslerine bindim. bir pamukkale telefonu vardı cebibimde. ou arayıp oradan geçecek otobüsü öğrendm. geçecek otobüsün beden bilgili olasını rica ettim ve 3 seferde yanımda durup bisiklet (3 parça halinde) çantalar(3 adet), çadır uyku tulumu v.s. hiç sorun etmeden aldılar. kendilerine ayrıca çok teşekkür ederim.
    işte böyle.
    saygılar.

13. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Paylaşımlara teşekkürler