Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pedalın yanında tampon

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında legedema07 tarafından paylaşıldı.

1. legedema07

legedema07 Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Bilenler bilir, bisikleti yeni aldım. Bu güne kadar site içi ve fazla araç olmayan yakın çevrede sürdüm. Bu gün yeni aldığım pedalı taktırmak, bisiklete ilk bakım yaptırmak için mecburen Adıyaman şehir merkezine gitmem gerekti. Adıyamanın ortasından geçen ana yol ve yanında yan yollar mevcut. Bisikleti ana yolda sürmek olmaz, bende tek yönlü olan yan yolda sürdüm. Yan yola yeni girmiştim önümdeki otobüs yolcu aldıkça bende yavaşladım, bi ara otobüsü geçtim ve biraz hızlandım, arkama baktım boştu. Biraz daha gittikten sonra tekrar sol taraftan arkaya bakayım derken oda ne? Aramızda 10 cm. yok, pikap yanımda gidiyor, ne bir uyarı ne korna. Kenara çekilmesem ezecek. Korktum, hızımı azalttım ve kaldırıma çıktım. Kaldırımdan yavaş yavaş bisikletçiye kadar gittim. Bu da bana ders oldu. Allahtan kazasız atlattım. İlk şehir içi için ders oldu bana. Zaten 12 yıl önce bisikletle minibüse çarpıp burnumu kırdığım için tırsıyorum. Zaten geldiğini görsem veya bi düt yapsa hemen duracağım geçmesini bekleyeceğim. Bundan sonra kaldırım benim için daha iyi geldi. Hem inişli çıkışlı daha zevkli oldu, yavaş yavaş ohh.

2. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    peki siz de kaldırımda bir yayanın dibinde bitiverince o da aynı şeyi hissetmeyecek mi, kaldırımlar yayalar içindir bisikletle işgal etmeniz doğru olmaz,caddede sürmekten korkmanıza gerek yok, kendinize güvenin ve trafiğin bir parçası olduğunuzu kabullenin

3. Barış Onur

Barış Onur Aktif Üye

Seviye:
    Kulaklıkla müzik mi dinliyordunuz acaba? Kamyon kadar aracın sesini duymamanız biraz zor.

Ayrıca:

4. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Kaldırım yayalar, bebek arabaları ve tekerlekli sandalye kullananlar içindir, bisiklet için değil. Nasıl ki bisiklet yolunu kullanan yayalar veya park eden araçlar bizim hakkımızı gasp ediyorsa, siz de kaldırımdan giderek onların hakkını gasp ediyorsunuz.

5. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bir bisikletli dikkatli DİKKATLİ giderken ve ÖNCELİĞİ yayaya verirken, hiçbir yayanın hayatını tehlikeye atmaz...
    hatta ben yayanın arkasından usul usul giderken beni fark edip, gülerek yol veren, geçerken selamlaştığım pek çok yaya var.... yani yayalar da bu durumdan rahatsız diil... dolayısıyla, bazı yollarda ben de içim rahat rahat kaldırımı kullanaıyorum...

o yüzden fatih bey, size de tavsiyem, kendinizi nasıl ve nerde güvende hissediyorsa öyle bisiklet sürmeniz. yaya yolunda önceliğin yayaların olduğunu unutmamak kaydıyla. yalnız görmeyenler için çekilen sarı şeritlere dikkat edin. çok kayıyorlar... düşmek garanti.

(NOT: bana cevaben yok işte "yaya yolu yayanındır", yok efendim "kural şudur budur"... gibi mesajlar yazmayın arkadaşlar... neyin ne olduğunu ben de biliyorum.)

6. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Candan Hanım, yazdıklarınızda bir noktaya kadar size hak veriyorum. Yayalar insaflıysa, halden anlıyorsa, kısacası insansa zaten anlayış gösteriyorlar durumumuza ve bunun bir sakıncası olduğunu da düşünmüyorum açıkçası. :)

Ancak; kaldırımda giden bisiklet/bisikletli algısı devam ettiği sürece araç kullananlar sürekli olarak bizleri kaldırama mahkum etmeye devam edecekler. Bisikletin trafiğin bir parçası olduğunu kabullenmeyecekler hiçbir şekilde. Bu algıyı yok etmenin, yolda bisiklet sürerken güvenle ilerleyebilmenin tek yolu bahsettiğim algıyı yıkıp, bisikletin yollara ait ait olduğu ve araçlara eşit haklara sahip olduğu bilincini yerleştirebilmekte yatıyor. Kabul edersiniz ki bu da kaldırımda (veya bisiklet yolunda sürmekle, bisiklet yolu istemekle) olacak bir şey değil. :) Evet, geçen sene bisikleti aldığımda acemiliğimden ve kendime güvenmediğimden dolayı ben de bazı noktalarda kaldırımı kullanıyordum ancak zamanla kaldırımı terk edip, sağ şeridi kullanmaya başladım. Gerektiğinde sağ şeridi ortalıyorum, laf söyleyen bir şoför olduğunda da "Bu yol senin kadar benim de hakkım" diyorum ve anlayışlı biriyse bana saygı gösterip tehlikeye atmaktan vaz geçiyor. Anlayışsız olanlarda sinirlenip, beni sollayarak uzaklaşıyor ve söz konusu risk/tehdit yine oradan kalkıyor. :)

Yasal mevuzatların ne söylediği, kuralların ne olduğu açıkçası umrumda değil benim. "Bisiklet yollara aittir" diye düşünüyorum ve şehir içinde ona göre hareket ediyorum. Tabiki bu benim öznel görüşüm, katılıp/katılmamak, hak verip/vermemek herkesin kendi düşüncesine kalmış durumda. :)

7. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    kesinlikle haklısınız... ama önümüzdeki bikaç yüzyıl, ülkemde "trafikte saygı"nın olduğunu göremeyeceğimiz gerçeğiyle de yüzleşmeliyiz bence... sorun bisiklete saygı gösterilmemesi değil, sorun ülkede hiçbi şeye saygı gösterilmemesi, hayati önem taşıyan kurallara bile uyulmaması, insanların yaptıklarının bir adım sonrasını düşünmekten aciz olması... ha işte saygılı, halden anlayan, yolunu paylaşan insanlar zaten arabalı da olsa, yaya da olsa, bisikletli de olsa paylaşıyor, birbirlerine güler yüzle yol veriyorlar, selam veriyorlar, birbirlerine destek oluyorlar...

durum buyken, özellikle de trafiğin çok hızlı aktığı, sağ şeridin 120'yle araç sağlama şeridi olarak kullanıdığı yollarda, birilerinde bisikletin de yollarda gideceği bilinci otursun diye (ki azıcık beynini kullanan birinde zaten bu fikrin oturmuş olması lazım. beyinini kullanmayanlar için ise yapılacak birşey olduğunu düşünmüyorum) kendi hayatımı tehlikeye atamam, kimse de atmasın bence... bilinç oluşturucaz derken, eksilmeyelim...

yolları doldurabilecek kadar çoğaldığımızda, yani mesela rutin güzergahımda ne zaman günde en az 100 -150 bisikletli görürüm o zaman mesela, tekrar konuşalım... o zaman araçlar da bilirler, sağda bi dolu bisikletli var -- ha ben de o zaman herkes gibi yolları kullanırım ;)

8. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    EKSTRA AÇIKLAMA :) : ha tabi, yol bi bisikletli için çok daha rahat... kaldırımda bir sürü engel var. cam şişleri, dar olan yerler, otobüs durakları, bekleyen insanlar, hızlı da gidemiyorsunuz zaten... yani bunlara rağmen kaldırımı tercih etmek zorunda kalıyoruz... aman yazdıklarımdan, kaldırımdan gitmekten memnun olduğum sonucu çıkmasın da :) -- inişlerde kaldırım kullanamıyorum zaten. hızımın düşük olduğu ve tehlikeye daha çok açık olduğum rampa çıkışlarında kullanıyorum...

9. GökhanRR

GökhanRR Kıdemli Üye

Seviye:
    Son 12 yılda yolunu bulmak için dünya tarihinde görülmemiş yollar yapıldı bu ülkede!ancak bu yollar bizi bozuyor Fatih beyin de yaşamış olduğu sıkıntılı durumdan da anlaşılacağı üzere bu yollar biraz farklı yollar,geçmiş olsun.

10. legedema07

legedema07 Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Düşünceleriniz için teşekkürler. İlk defa trafiği yoğun yere çıktım. Bu tehlikeyi atlattıktan sonra tırsmamak elde değil. Zaten kaldırımı da yeri geldiği zaman kullandım. Hiç kimseyide rahatsız etmedim. Önüme gelen yayayı durup beklediğim bile oldu. Tekrar şehir içinde kullanmak zorunda kalırsam delikanlılık yapıp hem beni hem başkasını sıkıntıya sokmamak için yine kaldırımı kullanırım.

Müzik dinlemiyordum, hızlı geldiği için duymadım heralde.

11. mustafa.d

mustafa.d Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    park etmiş olan araçlara da dikkat etmelisin her an birisi kapısını aça bilir sende bodoslama gire bilirsin

12. Saim Karagöz

Saim Karagöz Kıdemli Üye

Seviye:
    Yeni konu açmak istemedim. Hazır başlığı kullanayım dedim. Konuyu açan arkadaş kusura bakmaz inşaallah. Başımdan şöyle birşey geçti. Ana cadde üzerinde park etmiş araçlar yüzünden yol daraldığı için arkadaki araç peşimden takip halinde devam ediyoruz. Daha sonra tam ben sağa geçmek üzereyken birden arka tekerden aşırı bir sürtme sesi geldi. İlk önce ne olduğunu anlamadım.(gerçi hala anlamadım) Arkamdan gelen araç yoluna devam etti gitti. Acaba arkadaki araç tamponuyla dokunmuş olabilirmi?. Bu tür olaylar olabiliyormu?

13. kenan kaya

kenan kaya Yeni Üye

Adı:
    kenan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bisikleti kaldırımda sürmek bu seferde yayalar için tehlike olacaktır.siz ne kadar dikkatlı sürsenizde bizim millet biraz tuhaf..yolun bır ucundan giderken bir bakmışsın öbür tarafa doğru yurumeye baslamış..üstelik hicbir sebeb yokken..dikkatlı olmasan uyarı vermesen kaza kaçınılmaz.hatta bazen benı görmeyen yayaların tam dibinde duruyorum sen nederden geldin gibisinde önce tırsıyor sonra bakarak yoluna devam edıyor..