Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pedalın rulmanlı mı bilyalı mı olduğunu nasıl anlarız ?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Doğan YILMAZ tarafından paylaşıldı.

1. Doğan YILMAZ

Doğan YILMAZ Yeni Üye

Seviye:
    Selam bisiklet severler

bisikletin o siyah plastik pedallarından kurtulmak istiyorum, fiyatı ve görüntüsüyle wellgo c27 hoşuma gitti

fakat rulmanlı bilyalı seçeneği var

bunlar ne anlama geliyor ?

hangisi daha iyi ve bu pedaldan kullanan var mı ?

spd kilitli pedal nasıl oluyor özel ayakkabı mı gerekiyor, o küçük şeylere pedal çevirmek zor olmuyor mu?

hiç bilmiyorum

yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim

iyi günler

2. Serbay Akar

Serbay Akar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Rulmanlı ile bilye kısmını tam olarak açıklayamayacağım ama spd ayakkabı ve rahatlığı hakkında biraz bilgi verebilirim diye düşünüyorum.
    Öncelikle spd sistemi, spd pedal ve özel spd ayakkabısına takılan "kal"den oluşur. Kal pedalın içinden çıkar, ve bu kal; özel spd ayakkabısının altında bulunan deliklere ayağınız pedala güç vereceği noktaya monte edilir.
    Pedalın küçük olması önemli değildir(küçüktür ama çok sağlamdır), önemli olan ayağınızın pedala doğru şekilde basmasıdır. Ve bu kilit sistemi her zaman en doğru yere ayağınızı sabitlemenizi sağlar.
    Ayrıca performansınızı yaklaşık %25 artırır. Bunun sebebi klasik pedallarda sadece ayağınızı basarsınız, fakat bu pedalda ayağınızı yukarı çekerken de bir kuvvet oluşturursunuz. Farklı kas gruplarını çalıştırarak daha rahat edersiniz.
    Diyeceksiniz nasıl yukarı çekerim diye bu pedallar sadece topuklarınızı bisikletten dışarıya çevirdiğinizde çıkarlar.
    Her güzel şeyin bir dikeni vardır, bu da bu pedal sistemine alışırken en az 5 kez düşecek olmanızdır :)
    Benim görüşüm bisiklete tam anlamıyla bağlanmak daha güvenlidir, çünkü yokuş aşağıya inerken, ya da hızlı pedal çevirirken ayağınızın boşa denk gelme ihtimali vardır.
    Sormak istediğiniz başka bir şey varsa yardımcı olabilirim. Bunlar şimdilik aklıma gelenlerdir.

3. yusuf tunçer

yusuf tunçer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    spd özel ayakkabısıyla kullanılıyor ilerde kullanmaya hevesiniz varsa diğerine para harcamayın direk spd ye geçin ilk başlarda zahmeti olacaktır ama illaki farkedecek performansta

4. Doğan YILMAZ

Doğan YILMAZ Yeni Üye

Seviye:
    spd pedal bana göre değilmiş onu anladım :)

fakat bilyalı rulamnlı arasında gözle görülür fark var mıdır ?

nelere dikkat etmeliyim, internetten alacağım yanlış yollamasınlar

5. Serbay Akar

Serbay Akar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Rulmanlı mı bilyeli mi sorusu yerine hangisi daha uzun ömürlü sorusu daha mantıklı, örneğin shimano pd-520m in ayar vidaları çabuk bozuluyor, bu yüzden pd-540m almıştım ben.

Tabi wellgo pedallarda böyle bir şey var mı bilmiyorum.

Ayar vidası dediğim şey sıkılık ayar vidası

6. Doğan YILMAZ

Doğan YILMAZ Yeni Üye

Seviye:
    düz pedallarda ayar vidası vs. yok

basit bir soru aslında rulmanlı bilyalı nasıl ayırt edilir, benim öğrenmem gereken bu

teşekkürler.