Pedalı geri doğru çevirmek

Tepki
8
Merhaba
Sedona 711 Acera arka arttırıcı da Mesela ön 2 arka 3-2 kombinasyonunda pedalı geri doğru çevirince zincir bir alt dişliye düşüyo, daha önce böyle bir durum yoktu, bugünkü turum sırasında mola verdiğimde bakarken farkettim, eve gelince ters çevirip tekrar denedim aynı. Bunun sebebi nedir ve nasıl düzeltebiliriz.

Scudo

Osman D.

Forum Bağımlısı
Tepki
261
Bisiklet
Cube
vites ayarlarınızdan dolayı oluyor , aktarıcı tam ortalanmamış :) bilen birine aktarıcıyı ayarlatırsanız sronunuz giderilir . Ayrıca ön 2 arka 2 -3 çapraz kullanımdır onunda etkisi vardır . Önü 2 aldığınızda arkayı en azından 4 5 6 lara getirin bence ...

• Beğen
Tepkiler: Anıl Erdoğan

medetkerem

Aktif Üye
Tepki
47
ön 2 arka 2-3 ün çapraz olacağını sanmıyorum.ben ön iki ile sadece arka 1 ve 9 u kullanmıyorum

Tepki
8
@Osman D.

vites ayarlarına baktım bi sorun gözükmüyo zaten normal vites geçişlerinde sıkıntı yok, sace geri çevirince ön nerde olursa olsun arka 1-2-3 te bir alta düşüyo.

Cüneyt Y.

Daimi Üye
Tepki
56
benim sorunum yoktu tourneyin biraz demiri yamulunca sürtüyordu ve arka aktarıcıyı sarsıyordu.sizinkide böyle olabilir sarsılarak bir küçük dişliye geçiyor olabilir.

Cureshot

Üye
Tepki
0
İsim
Kürşat
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar sizlere bir sorum olacak bisiklet ile geri pedal çevirdiğimiz de geri gitmemizi sağlayan alet nedir? Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun kalırım. İyi günler

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
@Cureshot sizin dediğiniz sistem Fixed gear dır. Dişli sistemi tamamiyle arka göbeğe sabitlenmiştir.
Pedal çevirin ya da çevirmeyin hareket süresince pedallar hareket halinde olacaktır.
Bu sayede arkaya çevirdiğinizde arkaya gidecektir.
Yani siz pedalı hareket süresince aralıksız çevirmek zorunda olmakla aynı zamanda durma işlemi içinde pedallara aksi yöne kuvvet uygulamak zorundasınızdır.

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
@Anıl Erdoğan

o tarz bir bisikleti ne gördüm ne de duydum. göbek ve zincir tamamen sabit olursa durma işlemi için pedallara güç uygulandığı an zincir dağılır. yani siz aynakoldaki zinciri durdurmaya çalışırken arka taraftaki zincir öne gelmek isteyecektir. bence arkadaşın bahsettiği bir sistem mümkün değil.

kontra pedal sistemi bundan tamamen farklı. orda fren zincir üzerinden değil göbekten oluyor. zincirin görevi fren kablosunda olduğu gibi göbekteki fren mekanizmasını sıkmak.

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
@efeozata görmemek ve duymamak araştırma yapmamak anlamına gelmiyor.
Lütfen
google a Fixed gear yazıp araştırın.

örnek video hatta geri geri gidiş bile var

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
@EnesKlf07

iki kişi zaten cevap vermiş, sen ne olmak istedin üçüncü mü?

neyse, diğer iki arkadaşa teşekkür ederim.

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
873
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
@efeozata
Efe bey bu cümle sizi haklı yapmaz. Siz fikrinizi söylediniz. Bilmiyor olabilirsiniz buraya kadar sıkıntı yok. Ben de bilmediğim konularda fikir yürütüyorum ve yanlış olduğunu gördüğüm zaman özür dileyebiliyorum. Bence yanlışı kabul etmek de bir erdemdir. Ben de dördüncü oldum bu arada...

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

IMKEREM

Üye
Tepki
16
İsim
Kerem
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şuan Slx 3x10 da aynı sorunu yaşıyorum. Ön 2, arka 1 ve 2 de iken geri çevirince 3'e atıyor. Zincir değiştirdim bugün. Tam oldumu diye denerken bunu fark ettim. Eski zincir uzunluğunun aynısını yaptım. Vites ayarım düzgün.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@IMKEREM

Yüksek ihtimalle kadro kulağınız eğri. Bunun dışında aktarıcınızın tel gerginliğinde ince ayar gerekiyor da olabilir.

IMKEREM

Üye
Tepki
16
İsim
Kerem
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@IMKEREM

Yüksek ihtimalle kadro kulağınız eğri. Bunun dışında aktarıcınızın tel gerginliğinde ince ayar gerekiyor da olabilir.
Kadro kulağını bir hafta önce değiştirdim. İnce ayar deneyeceğim.