Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pedalda sertleşme ve gevşeme

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Serden Us tarafından paylaşıldı.

1. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Shimano M520 SPD pedal kullanmaktayım.

Pedalı yeni aldım sayılır, 1 ay kadar oluyor. Sıfır aldım bu arada. Pedalın birinin dönüşünde zorlanma, diğerinde ise rahatlama başladı.

İçini açmaya falan çekiniyorum. Gevşeyen pedalda boşluk yok ancak diğeri hissedilir derecede sertleşti. Pedal çevirirken ayakkabı altında hissedilmiyor ancak elle çevirmeye kalkınca zorlandığı hissediliyor.

Ne yapmalıyım normale çevirmek için? Ve ne tip alet kullanmak uygun olacaktır?

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    spd 520 içini hiç açmadım ama genel olarak tüm pedalların çalışma sistemi aynıdır.Öncelikle bir mengene bulman şart rahat çalışmak için.Pedalların hepsi bir mil ve ayak bastıgımız platformdan oluşuyor.Mili mengenede bağlantı dişlerinin hemen üstündeki anahtar ağızlı yerden sabitledikten sonra Üstteki plastik kapağı açınca muhtemelen pedalı sökeceğin somunu göreceksin.Pedalın sıfır olduğu için komple dağıtıp temizlemene greslemene gerek yok o yüzden sadece o somunu açtıktan sonra hemen altındaki pulun altındada sana bakan tarafı somunlu diğer görmediğin taraf bilyelere yuva olacak şekilde dizayn edilmiş yataklı somunu cıkacak ama tamamen bunu cıkarmana gerek yok.Üstteki ilk civatayı çıkarttıktan sonra sana gevşek gelen pedalın alttaki yataklı somunu sıkacaksın sert gelen pedaldada azıcık gevşeteceksin boşluk olmayacak şekilde ondan sonra üstteki sıkılama kontra cıvatasını tekrar takacaksın.Buradaki işin inceliği alttaki yataklı somunu ayarladıktan sonra üstündeki kontra somunu sıkarken alttaki yataklı somunun aynı anda sıkılanmamasını sağlamak çünkü üsttekini sıktıkça alttakinide etkileyecektir.İşte işin bu kısmını yazarak sana anlatmam mümkün değil :) ben kendi pedalımda alttaki yataklı somunu ince bir tornavida ile tutmaya çalışırken üstteki kontra somununu bir lokma anahtar ile sıkabılıyorum gayet de başarılı sonuç aldım bir kaç arkadaşınkindede aynı şekilde halledebildik.520 de ne çıkacağını bilmiyorum ama aşağı yukarı bu şekildedir bundan sonra açarsam resimleyip foruma koyarım :) şimdilik yazabileceklerim bunlar umarım faydası olur.

Emrah Pektaş ve Serden Us bunu beğendi.
  3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Önden plastik kapaklılarda (mesela M505) dediğiniz gibi yapıyordum ancak 520'de o kapak yok. Milin pedala bağlandığı tarafında çok dişli vida gibi bir yer var. Bu nedenle sorup emin olma ihtiyacı içine girdim.

Ferhat Köse bunu beğendi.
  4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    dostum o shımano yazısının olduğu kısın acılmıyorsa o zaman gerıye tek yolkalıyor o dişli görünen vida dediğin yer pedalın mili üstünde iler geri hareket etmesini sağlıyordur başka yolu kalmıyor ok yönüne cevırınce gevşetir tersine sıkar diye düşünüyorum ama oraya işaret ve ok koyduklarına göre birşerleri ayarladığı kesin denemekten de birşey kaybetmezsin ben şimdiye 10 defa oynamıştım :)

Serden Us bunu beğendi.