Pedala yüklenirken gelen ses

tamerbasaga

Aktif Üye
Tepki
81
bisiklet çok zevkli bişe ama bu kadar kısa surede bu çitçit olayı soğğuttu beni

bilen varsa yardımcı olursa sevinirim bu çıt çıt olayı neden olur

ben vites kullanmam pek fazla genelde hep 2 x 4 veya 2 x 5 de sabittir yokuş yukarı hiç çıkmamaya çalışırım çıkacaksamda 20 30 derece yokuşlarda kullanırım bu gibi olay zorlanmadanmı oluyor yoksa başka sebepleri varmı eğer her 100 km de böyle olacaksa biz bisikleti sırtlanıp taşıyalım oda spor sayılır :(

Scudo

McMILLERR

Aktif Üye
Tepki
238
Bisiklet
Trek
Pedala yüklenince çıt çıt sesinin gelmesi benimde başıma geldi. Sorunu çözdüm sonunda. Benim gözlemlediğim, yeni alınan bisikletlerde bu sorun daha fazla gözüküyor.

1-Orta göbek anahtarı elinizde mevcutsa iyice bir sıkın.
2-Ayna kol vidalarını da sıkın

Benim orta göbek sıkı olmasına rağmen baya boşluk olduğunu anladım ve sıkınca sorun kalmadı. Şimdide çok çok sessiz :D

Snaqe

Daimi Üye
Tepki
154
Bugün gidip mahalle bisikletçisine iyice sıktırdım bayağı bi gevşekmiş ses biraz azaldı ama hala aynı şekilde devam ediyor. Nerden aldıysan oraya götür dedi :D ,

Bir de en fazla orta dişlide çıkıyor o ses 1 ve 3 te daha az farkedilmeyecek şekilde ama dikkatli dinleyince yine var.

Neden olabilir :/

TRD8138

Aktif Üye
Tepki
27
@Snaqe
Aynısı bende var Sedona 781 ortada oluyor bakalım ne yapcaz.

TRD8138

Aktif Üye
Tepki
27
@gürsel

Gürsel abi benim bir sıkıntım var çözüm bulablir misin? Abi ben derdimi anlatayım sana çıt çıt diye geliyor sol pedal tarafından ama en çok şu konumda geliyor
Göbek gitmişse canım sıkıldı şimdi durumu anlatayım alıntıdır ''Orta dişli 2 konumda iken çıkıyor o ses 1 ve 3 te daha az farkedilmeyecek şekilde ama dikkatli dinleyince yine var yokuş çıkarken çok gelmeye başlıyor.

bellamy

Üye
Tepki
18
aynı sorun bende de var. üstelik bisiklet birkaç haftalık daha.
çok sinir bozucu bir durum. söylenen tüm olasılıkları yapacağım. ancak elimde bisiklet için kullanabileceğim bir yağ yok. nasıl bir yağ bisiklet için uygundur? bu konuda bir bilgim yok da.

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
@benvolki

pedaldan yapıyor yüklendiğiniz zaman yapıyor (orta göbektenmi yapıyor pedallardanmı yoksa sele borusundanmı anlayamamıştık)
bende yeni aldım bisikleti ama çıt çıt çıt diye ses yapmaya başladı sinir oldum burda ki bisikletçilerden bir ALP BEY çözdü pedalı değiştirdi sağolsun diğerleri anlamayız biz böyle alengirli bisikletten diyorlar:D fakat izmitte oturduğum için servise gidemedim şimdi garanti olayı bu pedalları kapsıyormu acaba ?

Tepki
2
aynı sorunlar bende de başladı .. geçen gün bisikletin her yerini mazot ile temizlemiştim , dahada rezil oldu gerçi :D sonraki gün ise pedala bastığımda aynakolda boşluklar oluşmuş ?, zincirdende takır tukur sesler geliyor ... boşta giderken çıt çıt çıt diye ötmeler duyuyorum .. düşük hızda giderkende bozulmuş araba moturu gibi: gadırt dı gudurt , gadırt dı gudurt ötüyor ve boşlukları hissediyorum. Temizlik bisikletimi bozuyor yaw :D

M.Uğur Özkol

Aktif Üye
Tepki
25
pedallardaki ses sadece bir gevşeklikten kaynaklanıyor olabilir, aynı tık tık sesi bende de vardı aldığım yere gittim pedalların cıvataları tam sıkılmamış, iyice sıkınca ses kesildi belki seninde böyle basit birşeydir

TRD8138

Aktif Üye
Tepki
27
@can demirel

Yalama olmuşsa gevşiyordur her yalama hemen anlaşılmıyor.Benim kanımca beni değiştir diyor!

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
@can demirel

bu demekki göbeğinizde pislik var ve kuruyunca ses yapıyor. söküp temizlediğinizde ses kesilir büyük ihtimalle.

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
eski bisikletiden gelen ses beni de rahatsız ediyordu.bisikleti zaten gözden çıkarmıştım yana yatırdım ses çıkmasın diye orta göbeğin vidasının üzerine nemli bezi koydum çekiçle vurmaya başladım...iki tarafı da çekiçledikten sonra baktım ses kesilmiş...tabi orta göbek ne hale geldi bilmiyorum :)

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
bu ses problemlerinde aslında çok ince bir ayrıntı var. özellikle pedala yüklendiğinizde çıkan sesden. bendede oluyordu. orta göbeği dağıttım tertemiz yaptım pas çözücüyle temizledim yeniden gresledim taktım hiçbir değişiklik yok. zinciri aynı şekilde temizledim hala aynı. ön aktarıcımı acaba dedim baktım yakından uzaktan alakası yok. bigün kafam bozuldu. gidip tüm orta göbeği değişecektim. tam pedala gözüm takıldıki çatlak olduğunu farkettim. yani pedalın plastiği çatlayınca ince bir sürtme sesi(genelde pedal çevirirken aynı yerde gelir) veya bir takılma sesi gelir(çıt çıt şeklinde) pedallarınız eğer plastikse iyice kontrol etmenizi tavsiye ederim. bide genelde orta göbekte problem oluyormuş. pedal kolallarının vidalarını iyice sıkmak gerekiyormuş. bide bilyalı sistemlerde milin yuvaya girdiği taraflardan birinde genişçe bir vida olur. onu ve arkasındaki ince metali iyice sıkmak gerekiyor.(eğer o vidayı(öndekini) fazla sıkarsanız pedalınız kilitlenebilir veya çok zorlayabilir. biraz gevşetirseniz o problem kalkacaktır.)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bendede pedaldan çıktı sorun..Petrol ofislerinde diş macunu paketi gibi gres yağı satılıyor..Çok kaliteli bir gres yağı..Mavi renkte..Pedalınızı çıkartın hem vida yerine hemde kürdan ile bilya yerine doğru sürün takın kesinlikle kesilecek ses.Tabi bunu pedaldan sorunu olanlar için diyorum..Göbek içinde aynı şey geçerli..Ama göbek sökmek biraz zor :)

Tepki
5
@gürsel

Arkadaşlar temmuz ayında aldığım 2009,sedona761 geçen hafta bu sorunu çıkarmaya başlamıştı,pedala yüklenirken gayet sinir bozucu çit çit:):) ses geliyor,en sonunda burayı okudum, 2gün önce pedalı sıktım,2gündür çıt yok:):)boomba gibi oldu...
gürsel bey verdiğiniz bilgi çok işime yaradı,teşekür ederim...

Tepki
1
bendede vardı öyle bi ses zinciri yağlaım geçmedi baktım bulamadım enson amörtisörden geliyomuş pedala yüklendikçe amörtisöre basınç uygulanıyo o basınçta kadroya iletiliyo dolayısıyla ses amörtisörden değil kadrodan geliyo. bağlantı yerlerini temizledim yağladım geçti

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
tum yorumlara bakaraktan bence ruble aynakol 2lısının hızasında bır problem var sanırım sonucta yenı bısıklet 1 bısıkletcıde sokturup temızletıp gerı taktırın derim...