Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

pedala yüklenince gelen çıtırtı !!

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında kura772 tarafından paylaşıldı.

1. kura772

kura772 Misafir

öncelikle herkese merhabalar
    aslında sorunumun neyden kaynaklandığını bilmediğim için hangi başlık altında konu açacağımı bilemedim bunun için şimdiden özür dilerim.
    şimdi sorunuma gelelim ben 2.5 aydır bianchi argon kullanıyorum ve bisikletimi de çok ama çok seviyor gözüm gibi bakıyorum.ama bu ufaklık beni sinir ediyor.ivme kazanmak amacıyla pedala yüklendiğim zaman kaynağını anlayamadığım ve pedalı çevirmemle aynı ritimde olan bir çıtırtı geliyor.bu sorun için defalarca servise gittim önce bana sesin normal olduğunu söylediler ben ısrarla gidince bisikletin bütün vidalarını sıkıp her yerini yağladılar.amantisörü söküp her parçasına yağ sürdüler ama ses hala geliyor.
    servisteki arkadaşlar da artık illalah ettiler benden olmadı fabrikaya göndereceğiz diyorlar.sizce sorun çözülebilir bişey mi?fabrikaya yollamalı mıyım ? ha bu arada göbekte boşluk fln yok yani ordan geliyodur zannetmeyin.ortada hiçbir sorun yok =(

mert aygün ve ufuk şen bunu beğendi.
  2. Bilal Kurnaz

Bilal Kurnaz Üye

Seviye:
    selamlar... aynı sorun bende de vardı.. bisikletçiye götürdüğümde bütün vidalar sıkıldı ama ses kesilmedi.. kadro da çatlak olduğu zaman da aynı sesi çıkarır dediler.. heryerine baktım çatlak yok.. tek ihtimal aynakol u iyice sıkmak diye düşündüm... biraz fazla sıkınca vida kırıldı.. kaset göbeğin değişmesi gerekti.. ve göbek değiştikten sonra ses kesildi.. 2 ihtimal var.. ya aynakol un sıkılığıyla alakalı yada kadronda çatlak var... bisikletin downhill tarzı bi bisiklet sanırım.. onlarda kadro çatlağı ihtimali daha yüksek.. kaynak yerlerine bi bak derim..

ufuk şen bunu beğendi.
  3. koray bulut

koray bulut Üye

Seviye:
    Pedal göbeğinin yataklarında bir aşınma yada bilyalarında problem olabilir, veya ayna kol yatağında yada bilyalarında bir problem olabilir.

4. hakan70

hakan70 Aktif Üye

Seviye:
    pedaldan gelme ihtimali yüksek
    pedal değiştir bir dene kesilecekmi

ufuk şen ve felis911 bunu beğendi.
  5. yunus arslan

yunus arslan Aktif Üye

Seviye:
    Bende teşekkür ederim

6. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Şimdi sorunda şu ince nokta var ve yanıt isteyecem.Pedala yüklendiğin zaman mı bu ses geliyor?
    Eğer ki öyle ise;arkadaşlarında dediği gibi pedal veya orta göbekten olabilir.Bir ihtimal,bisikleti görüp,test etmediğim için sadece ihtimali söylüyorum,arka kaset dişli ve arka viteste olabilir kardeş.

7. Çınar Daş

Çınar Daş Aktif Üye

Seviye:
    aynı ses benden de pedala abandığım zaman geliyo zaman zaman.....

8. mekonizma

mekonizma Yeni Üye

Seviye:
    bnde arka taraf 8 deyken pedala asıldığımda bu şekilde ses alıyorum benim dişlim arka attrıcım ve arka göbeğim yeni değişti sorunun arka taraftan kaynaklandığına eminim ve tek değişmeyen parça olan zincirim bunun sebebi diye düşünüyorum zamanla zincir arasının açılabileceği ve aşınma ihtimalini düşünerek zinciri değiştirme kararı aldım senin sorununda zincirden yana olabililir. ayrıca çapraz kullanımdan dolayı dişlin ve zincirin birbirini iyi kavramıyor olabilir.

9. recep mutluer

recep mutluer Aktif Üye

Seviye:
    Benim küçüğün bisikletinde de o problem vardı.Orta göbeğin bilyeleri gitmiş.Göbeği değiştirdik ve sorun geçti.

10. Abdulmecit Altınbaş

Abdulmecit Altınbaş Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Benzer sorun bende de var.Rahatsız edici şekilde olmasa da sessiz bir ortamda belli oluyor. Ben biraz inceledim ve arka tekerleğin jant tellerinin ayarı bozuk ve gevşediği gördüm. Yarın tellerde bir deneme yapacağım.

ceyhunkurum bunu beğendi.
  11. ceyhunkurum

ceyhunkurum Yeni Üye

Seviye:
    göbegi degiştrmelisin bncede.yada para varsa ii bi aynakol al kurtul tamamen derdinden ;)

12. oğuz_43

oğuz_43 Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    3 ay önce aynı sorun bendede vardı arkadaşlar bisiklet tamircisine götürdüm işi çok yoğun olduğundan 1 sonraki güne randevu verdi :) bende ona inat eve gittiğimde pedalların yan taraflarındaki kapakları sökerek pedal içini yağladım ve kapattım ogünden beride o herkesi hasta eden çıt sesinden eser kalmadı :) önmüzdeki günlerde veya aylarda neyse tekrarlarsa ya tekrar yağlayacaz yada daha iyi pedalla değiştirecez başka çözümü yok sanırım yağlamanızı tavsiye ederim

13. arif büyük

arif büyük Kıdemli Üye

Seviye:
    ilk başta pedalı sök ve yağla...

14. musa yıldırım

musa yıldırım Üye

Seviye:
    benzer bir durum arkadaşımında olmuştu uzun süre sesi aradık ve sonunda pedalın cevresindeki metali tutan vidaları sıkınca ses kesildi. sizin pedalınız nasıl bilemiyorum.

15. CaRviLLE

CaRviLLE Kıdemli Üye

Adı:
    Kerim
    Seviye:
    Arkadaşlar sorununuzun cevabını biliyorum.3 bisiklette de aynı sorun başıma geldi
    öncelikle bu ses tozlu bir yola girdiğinizden sonra başlıyor vede pedala ağır yük bindiğinde çıkıyo(bayır çıkarken vs) vede çok uyuz edici bi ses bunun sebebi pedalın içine giren tozlar kum vs çözümü ise bisikletcilerde pas giderici gibi bişey var çakmak gazı gibi bi spray ucunda ince bi boru var pedalın kadroya yakın kısmından dönen kısmın içine sıkıp biraz çeviriyosunuz pedalın içi temizleniyo ve ses kesiliyo başka bi yöntem de pedalın yine dönen kısmının ucunda bulunan kapağı çıkartıp içine hava tutup yağlayabilirsiniz sorununuz çözülecektir :in:

16. Can Erdoğan

Can Erdoğan Üye

Seviye:
    pedalı yağlarken hangi yağı kullanmak gerekiyor? gres yağı mı?tez elden cevap verirseniz çok makbule geçecek.

17. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Topiği açan arkadaş konuyu açalı 1,5 ay olmuş. Ama anladığım kadarı ile bu sorun genel konulardan biri..

Pedala yüklenipde aynakolun döndüğünde gelen çıtırtı sesinin tek bir kaynağı var;

Orta göbeği kare mil olanlarda ve alt model aynakol ikilisinde daha sık olur. Aynakolu söküp baktığınızda aynakolun kare mile giren yuvasındaki kare şeklinin değiştiğini ve yamuk halini aldığını görürsünüz..

Yağladığınızda ya da ıslandığında sesin geçici olarak kaybolması en önemli belirtidir..

Sanırım bir sağlıkçıdan teşhis bigi bir açıklama oldu..

Çözüm mü?

E tabiki ses gelen aynakolu değiştirmek..

18. CaRviLLE

CaRviLLE Kıdemli Üye

Adı:
    Kerim
    Seviye:
    Hocam alakası yok alt model aynakol demişsiniz 3 bisiklette başımıza geldi deore , xt ve xtr kare şekille falanda alakası yok üstte açıkladım sorunun nasıl düzeldiğini

19. Uğur Demirtaş

Uğur Demirtaş Kıdemli Üye

Seviye:
    se..se.ses.. bir ki deneme ;)
    ben de tecrübemi paylaşayım da belki birin işine yarar
    İlk bisikletim Kron XC1000 den çıt çıt sesi geldiğinde tamirci önce göbek vidasını sıkarak sonra pedalları değiştirerek denem yanılma ile sesin göbekten geldiğine emin oldu.Mil ve bilyaları değiştirince ses kayboldu.(Sonra bir turda aynı bisikleti süren bir arkadaş yanımdan geçerken aynı sesi duymuş ve genel hastalık olduğuna kanaat getirmiştim)Şimdi kullandığım giantta da daha az olmakla beraber aynı sorun başladı.Ve yine deneme yanılmalar..Pedaldan değil,göbeği yağlayalım olmadı zinciri değişelim zaten zamanı da gelmiş.I ıh.!Zincirden sonra bi süre kaybolur gibi yapan ses geri döndü.Uygulanabilirliğini bilmem ama şöyle bi çözüm var.Kulağına pamuk tıkınca ses kayboluyo.:)