Pedal Yabancısıyım Yardım Lütfen.

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir sizleri sorularımla rahatsız etmiyordum ancak şuan etme ihtiyacı duyuyorum :)

Merida TFS Matts 200-D kullanıcısıyım. Ve dağ bisikleti yarışlarına girebilmem için mtb şu özel pedallardan gerekiyor ve ayakkabısından. Bana önerileriniz gerekiyor.

Bu pedallardan aldığım zaman aynakolun da değişmesi gerekiyor mu ? Ayrıca bu pedalalrın hangisi iyi ? Ona göre ayakkabı da uydurmam gerekecek tabi. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Scudo

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
@çağrı ekşi

Tamam buna baktım. Kafama yattı. Teşekkür ediyorum öneriniz ve cevabınız için. Bir sorum daha olacak buna herhangi bir mtb ayakkabısı alırsam oluyor mu yoksa buna özel seri mi var shimano da onu mu almam gerek ? Ve aldığım ayakkabının altına aparat mı taktırmam gerekiyor ?

Kemal Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Specialized
farklı marka ayakkabı alabilirsiniz. yeterki altında spd pedala kilitleyecek sistem bulunsun. spd ayakkabılara (link) buradan ulaşabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Aslanhan

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@İbrahim Aslanhan

Öncelikle aynakolu değiştirmeye gerek yok onu zaten arkadaşlar söylemiş.Ayakkabı ve pedal tavsiyesine gelince eğer bütçenizi yazarsanız daha mantıklı yardım alabilirsiniz.Yarışmalara girmek için alıyorsanız başlangıç seviyesi yerine daha üst seviye pedal ve ayakkabı kullanmanızda fayda var.

• Beğen

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar hepinizin yazdığı bilgiler için gerçekten çok teşekkür ederim. Beni aydınlatmış oldunuz. Ben Diyarbakır'da ikamet etmekteyim. Burda ayakkabıyı deneyerek alabileceğim bir bike shop yok maalesef. Ancak internetten sipariş olayına girebilirim. Ama Eylül ayında Ankara'ya gidecem. Ordan bakabilirim sanırsam. Ama yabancı siteden sipariş etmek daha bi ekonomik oluyor.

Pedal ve ayakkabı için ayırabileceğim bütçe: 210 TL'dir max.
Bu arada Ekim 23 Antep MTB yarışı var. Ona katılmak istiyorum. Bi yarış tecrübem olsun istiyorum ilk kez katılcam şartlar elverirse. Katılmak için pedal takmam gerektiğini duydum. Doğrudur dimi ?

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
pedal zorunluluğu yok.. hatta, kişisel fikrim, ilk yarışınızda kitli pedal kullanmamanız. alışık olduğunuz pedalla katılmanız.

ilk yarışınızda düşme ihtimalinizin yüksek :D tabi umarım düşmezsiniz, çok başarılı güzel bir yarış geçirirsiniz ama eğer düşerseniz, alışık olmadığınız için düşme anını kestiremeyebilirsiniz, pedalları ayağınızdan çıkaramayabilirsiniz... vs vs... bisikletten bağımsız düşmek her zaman bisiklete bağlı düşmekten iyidir :D

ayrıca, normal pedalla da kitli pedalla yapılabilen itme-çekme hareketini yapabilirsiniz. çok çok çok iyi bir performansınız ve ciddi bir yarış deneyimiz yoksa, bence iki pedal arasındaki farkı değerlendirebilcek durumda da değilsinizdir demektir.

dolayısıyla, bence acele etmeyin... antrenmanlara devam edin... yarışın keyfini çıkarmaya bakın :)

şimdiden başarılar diliyorum...

• Beğen

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Candan Cağız,

Teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı. İnternational yarış olmasından dolayı pedal zorunluluğu olabilir diye düşünmüştüm. İçime soguk su serptiniz :)

Antremanlara ufaktan devam edecem ve yarışın tadını almaya bakacam. Zaten ilk yarışım olcak Allah izin verir de katılabilirsem. Diğer ihtiyaçlarımı karşılarım ben de pedallardan kurtulmuş oldum :) yükten yani maddiyat yükü :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
bi'şeyler daha söyliyim ben size...

-yarış öncesi iyi ısının... "ben daha acemiyim, ısınsam n'olur, ısınmasam n'olur... zaten yapabileceğim, yapamayacağımı belli" diye düşünmeyin... gerek performansınızın max olması, gerek en basit yaklaşımla, sakatlanmamanız için çok önemli bence...

-sakın sakın gaza gelmeyin... eğer diğer yarışmacılara uyup alışık olduğunuz bir hızın üstünde bi hızla başlarsanız, 1 km sonra kesilirsiniz... sadece kendinizle ilgilenin, diğerlerine takılmayın...

SUUUUUUU...

bisikletçiler şöyle yapıyolar... yardım alanına gelince, boşalmış suluğu fırlatıyolar nereye fırlattıklarına bakmadan, sonra dolu başka bi suluğu yardımcı ekipten alıyolar... bunları hiç durmadan ve vakit kaybetmeden yapıyorlar...

sizin garantiye alacağınız tek tur ilk tur... mutlaka bisikletinizin kolay ulaşılabilir bir yerinde (alttaki borudan başka bi yer diiil bu kolay ulaşılabilir yer) suyunuz olsun...

eğer ikinci tura başlayabiliceğinizi düşünüyorsanız, ki niye düşünmeyesiniz... (ben düşünmemiştim gerçi... inişleri çıkışları görünce, "bi tur bitsin bana yeter" demiştim :D) ya bi arkadaşınız gelsin yanınızda ya da diğer yarışmacılara destek olan ekiplerden rica edin.. bence yardım ederler... her tur sonunda mutlaka dolu bir suluk sizi masada beklesin... eğer üçüncü tura başlayacaksanız gerçekten ihtiyacınız olacak o suya :in:

YOL VERİN... sizden çok daha iddialı, deli, gözü kara bisikletçiler olacak... onlara yol vermelisiniz... ve bu sizin performansınızı tahmin ettiğinizden çok daha fazla düşürecek... ACI GERÇEK... (normalde çıktığım yokuşlarda sırf arkadan gelen bisikletçinin hızını kesmemek için elimde taşıdım bisiketimi... vs vs...).. bu bir bahne değil, daha çok antrenman için MOTİVASYON olmalı ;)

şimdilik aklıma gelenler bu kadar =)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
bi de sağı solu cepli, sağa sola takılıcak kıyafetlerden uzak durun...

forumda bi arkadaş, ankara yarışına o yüzden giremedi...

üstünüzde çok pahalı pedli vs vs bi forma olması gerekmiyo ama, en azından bi bisikletçiye benzemeniz gerekiyo anladığım kadarıyla :)

en azından "ben dallara takılmadan bu yarışı bitiririm" izlenimi uyandırıcak bi kıyafet olmalı üstünüzde :D

• Beğen

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Candan Cağız Arkadaşım,

Çok yararlı bilgiler veriyorsunuz. Tecrübeli olunca aktarmak gerekiyo pek tabiki siz de bunu yapıyorsunuz. Bravo!!!

Bakalım o hafta bi gelsin :) herhalde 2 veya 3 arkadaş gidebiliriz burdan sorun çıkmazsa tabi. Kendi suluğum ile mi gitmeliyim acaba ? yoksa orda zaten suluk verilecek mi ? bunu pek kavrayamadım.

Kendimi pek zorlamam kendim ile ilgilenirim sizin de dediğiniz gibi tıpkı.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
rica ederim, ne demek... aslında tecrübemi diil, tecrübesizlik nedeniyle yaşadığım sıkıntıları anlatıyorum :D ve kimse size suluk vermez yahu :D

gerçi su veriyolar bildiğim kadarıyla da, benim ihtiyacım olmadığı için dikkat etmedim...

kendi suluğunuzu götürün... en az iki tane olsun... birini yanınıza alın birini arkadaşınıza verin. su alanına geldiğinizde boş olanı arkadaşınıza verir doluyu alır yarışa devam edersiniz. bu arada arkadaşınız da boş olanı doldurur. 3. tura da suyunuz hazır olur.

• Beğen

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Evet haklısınız. Yanıma 2 matara alabilirim. biri arkadaşımda kalır :)