Pedal tık sesi

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar 5-6 tane konu açılmış , hiçbirinde cevap bulamadım.Bu yüzden konuyu açıyorum.

Pedalımın içinden ses geliyor, kesinlikle pedaldan geliyor ayağımın altında sesle beraber hafif bi kabarıklık hissediyorum.Pedalın kapağını açıp yağladım,seste bir azalma veya değişme yok. Pedalı değiştirmek kesin çözüm galiba ama mümkünse ona para vermek istemiyorum,onun yerine sele altı çanta vb. alacağım.

Yardımcı olursanız teşekkür ederim

Scudo
Tepki
45
İsim
Alpay Tatlısu
Bisiklet
Sedona
Benzer bir ses bende 2 hafta cektim sonra servise goturdum pedali soktuler guzelce greslediler sonra ses filan kalmadi...ben sesin pedaldan geldigini anlamamistim suan ses yok...

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
http://(link) pedalım böyle bir pedal , 2 yanındaki vidayı söktüm , kapağı açıp makina yağıyla yağladım , acaba gres yapmammı gerekiyordu? veya o kapağın içindeki vidayı da mı açmalıyım.

Tepki
45
İsim
Alpay Tatlısu
Bisiklet
Sedona
Benimkini tamamen soktuler ve kola saplanan yeri yagladilar birlesme yerini bence sende sök guzelce yagla...

ALİ@

Tech Support Technician
Tepki
163
İsim
Ali
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Pedalı aynakol'dan söküp pedal göbeğini sökmeniz gerekmekte. Her pedaldaki iki taraflı yatakları ve bilyaları temizledikten sonra göz kararı bilyalar gömülecek şekilde gres ile yağlamanız yeterlidir.

@kaskreis

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
Teşekkür ederim , peki makina yağını bezle sileyimmi kalsınmı ?

ALİ@

Tech Support Technician
Tepki
163
İsim
Ali
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@kaskreis

Tabi ki silin, yüzey yağdan arındırıldıktan sonra yağlamak gerekir.

Bilmekte fayda var;

Bisiklet parçaları, bisiklet için üretilen yağlar ile yağlanmalıdır. Bu tür yağların içerikle özel kimyasallar ile üretildiği için parçanın veya parçaların uzun ümürlü olması açısından son derece faydalıdır. Bu ürünlerin dışında kullanılan her yağ bisikletinize fayda değil zarar vermektedir.

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
@ALİ@ Tamam sağolun şimdi eve gidip yapayım, iftara kadar biter heralde .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bende sesle beraber bi atlama da oluyor. Ama sol pedalda değil sadece sağ pedalda oluyor bu. Aynakol ile pedalın bağlandığı yer gevşedi sandım, bisikletçide sıktık ama düzelmedi. Sizin ses düzeldi mi ?

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
@Charlie Hocam benimde sağ pedalda sadece , bisikletin her türlü bakımını kendim yapıyorum,izleye izleye öğreniyoruz tavsiye ederim.Evde gres bulamadığım için denemedim, yarın hava biraz serinleyince çarşıdan gres alıp pedalı açacağım.Silip ,yağlayıp bilyeleri oturtacağım,her turda bir tık sesi geliyor ve sesin geldiği anda ayağımın altında birşey hissediyorum, aynı sorunmu acaba ?
Deneyince haber vereceğim , en olmadı her işte bir hayır vardır mantığıyla biz de spd pedala geçiş yaparız

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Bende de bi tik hissi var ama ben aynakol göbekten geliyor sanırım.

İşin ilginç tarafı 2/5 ve üstü viteslerde yapıyor. Bisikletçiye götürdüm anlamadılar. Daha doğrusu ses arıyorlar ama ses yok pedal da ayağınıza bir tık diye bir his geliyor periyodik olarak çevirdikçe

Ama 2/4-3 yada 1/1-2-3-4 viteslerinde yok.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
@Taxonera Hocam bence olmamasının nedeni pedala yeterine baskı yapamamanız olabilir.Ayağa kalkıp sürünce ses artıyor.Belki bendede öyledir, hiç dikkat etmedim genelde üst viteslerde sürüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kaskreis
Tamamen aynı sorun. Btwin rr500 var kullanıyorum. 2.5 ay oldu alalı, yaklaşık 1 aydır yapıyor. İlk bakımda söylerim diye gitmedim decathlona. Bide benim arka aktarıcıdan zincirin akış sesi geliyor yoğun bir şekilde. Sizde oluyor mu? Sanırım aktarıcının ayar vidalarıyla alakalı bir şey. Geziniyo kanalında anlatılıyor diye hatırlıyorum. Ona da bi bakacağım müsait zamanda. Nu arada spd demişsiniz, ben biraz korkuyorum spd den [emoji1] çünkü kaza anında ayağınız pedaldan çıkamadığı için daha kötü bir yaralanma olabilir.

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
@Charlie Hocam benimde bisiklet 2-3 aylık , bakım derken bisikleti bakımamı götürüyorsunuz kendiniz yapmıyormusunuz?Arkadan gelen ses bendede vardı,ön aktarıcıya da sürtüyordu zincir,ayarladım(ayar vidalarını) üzerine birde zinciri yağladım , sadece çok hafif arka aktarıcının dişlilerinden gelebiliyor, oda sürüş esnasında duyulmuyor.

Gerginlik ayar vidasını kontrol ettinizmi ?Genelde ses sorunları oradan çözülüyor ama geçmezse ayar yapmakta fayda var.

Spd pedal alırsam çift taraflı almayacağım , bir tarafı spd bir tarafı normal olanlardan alıp şehir içinde düz , yolda spd yapacağım. Dengemi kaybedipte bisikleti çok salmışlığım vardır:D.

Şimdi gres almaya gidiyorum çarşıya , birde 2. bisikletimin yama işi var , belki kendim yaparım belki veririm bisikletçiye.Pedalı açınca haber veririm.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kaskreis
İlk bakım olduğu için kendim yapmayacağım. Bisikletin her yerine bakıyorlar ilk bakımda ve genelde ücretsiz oluyor.

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
@Charlie benim yaşadığım yerde doğru düzgün bisikletçi bile yok :) mecburen öğrendik ama iyi de oldu.

Tepki
45
İsim
Alpay Tatlısu
Bisiklet
Sedona
Arkadaslar bence pedal olayini bi deneyin eger ses kesilirse pedal yoksa baska parcalara bakarsiniz ama bence yukaridaki olaylarin cogu pedal gibi geliyor gibi geliyor burdan konusmak zor...

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Yüksek viteste pedallarda titreşim neden olur yeni başladı normal mi?
Ters çevirip 24de aldım baya çevirdim. Ellime inceden titreşim geliyor.
Neden

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
Abilerim hepiniz benden büyüksünüz herhalde ondan böyle diyorum (yaş 15)

Açtım pedalın içini, bilyeleri dağıttım, bezle bütün yağları sildim , sonra gres sürdüm göz kararı ( bilyeler gömülü olacak , düşmeyecek şekilde).Sonra bilyeleri oturtup ortasınada ince bir tabaka sürdüm.En sonunda pedalı topladım tekrardan topladım , şuan ses yok. @Taxonera belki bilyeler yatağa sürtüyordur ya da birbirine,açıp yağlamakta fayda var, yalnız beceremem diyorsanız bisikletçiye gidin .

• Beğen
Tepkiler: Alp@y Tatlısu