Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

PEDAL neyi değiştirir ne kadar önemlidir?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında metemt tarafından paylaşıldı.

1. metemt

metemt Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Scott marka mtb bisikletimin pedalları ilk geldiği gün gözüme batmakta, sıradan düz siyah her bisiklette olan basit 20 tl lik pedallardan, şimdi ben bisikletime orta derecede bir pedal beğendim ama bu harcama boşa bir harcamamı olur sizce ya da bu pedalı almak neyi değiştirir, önemli bir ayrıntı mı? Benim bu pedali seçme sebebim sıradan düz siyah pedall Scotta çok sırıtması ve yakıştıramamam. Eğerki çok önemli bir ayrıntı ise biraz daha iyilerini alabilirim. Buyrun linki ;
    http://www.deltabisiklet.com/default.aspx?_Args=_ProductInfo,4009,OdesisMc

2. ASinanB

ASinanB Kıdemli Üye

Seviye:
    bisikletinde şu anda da SPD pedal mı var?

3. metemt

metemt Aktif Üye

Seviye:
    SPD anlamını bilemiyorum ama düz siyah plastik birşey

4. Tolga Yücel

Tolga Yücel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu pedal kilitli pedaldır,kilitli ayakkabınız var mı? yoksa kullanamazsınız, pedalların yüksek modelleri çamur tutmuyor vs.. normal yol şartlarında kullanacağım diyorsanız m520 yeter artar bile..

5. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ortalama olarak iyi bir seçim.SPD pedala geçince , vazgeçemeyeceksin :in:

6. metemt

metemt Aktif Üye

Seviye:
    hayır o tarz bi ayakkabım yok, şimdi anladım olayı ve normal pedallara bakıyorum şu an.

7. ASinanB

ASinanB Kıdemli Üye

Seviye:
    Linkini vermiş olduğun pedal arkadaşların yukarıda bahsettiği gibi SPD (kilitli) pedaldır, dolayısıyla şu anda kullandığın pedaldan tamamen farklıdır, performansı çok etkiler (alışana kadar zorlanırsın biraz) o pedalı kullanabilmek için bir de SPD ayakkabı almalısın, alacağın SPD ayakkabı altındaki düzenek sayesinde pedala kitlenir, böylece pedala sadece basarken uygulayabildiğin güç, diğer bacağınla çekme sırasında da pedala güç aktarmaya devam eder, kısaca ayakların pedala kitlenmiş olur, performansı çok olumlu etkiler, durma sırasında ayağını pedaldan hızlıca çıkarma alışkanlığını edinene kadar düşme yaşayabilirsin, SPD ye geçmeden önce alıştırmayı kalpiye alarak yapmanı öneririm, google da aratarak kalpiye bulabilirsin, ayakkabıyı daha basit bir sistemle pedala bağlar, maliyeti düşüktür, özel ayakkabıya ihtiyacın yoktur, her ayakkabıyla kullanılır. SPD ye alışınca normal pedalda bisiklet kullanmayı unutabilirsin :)

İ. Sidar Gündoğan bunu beğendi.
  8. metemt

metemt Aktif Üye

Seviye:
    hocam şimdi benim kafam öyle bir karıştıki yok böyle bir karışım deyim sana sen anla... :) Abicim bak şimdi ben bu pedalin hem görüntüsünü hem de kafamda canlandırdığım performansı sevdim ve açıkçası vazgeçmemin tek sebebi ayakkabı oldu çünkü ben olimpiyatlara hazırlanmıyorum :) bu tarz şeyleri çok abartmayı pek sevmiyorum, kask eldiven gözlük yeterli geldi bana ama ayakkabı fanatikleştirecek gibi geldi ama sen ayakkabıya gerek yok dediğin için şu an duraksadım! ne şekilde kullanabilirim o pedalları? Yani ben severek giydiğim bir spor ayakkabıma basit bir işlemle uygun hale sokabilirmiyim ayakkabıya zarar vermeden?

9. metemt

metemt Aktif Üye

Seviye:
  10. ASinanB

ASinanB Kıdemli Üye

Seviye:
    Dostum kalpiye dediğim; basit bir pedal kemeri :) dir aslında, şu anda kullandığın pedala bile takabilirsin, her ayakkabıyla da kullanabilirsin, ayakkabını ince kayışlarla pedala bağlar... nerdeyse tüm bisikletçilerde bulabilirsin, SPD sisteminden ucuzdur (pedal+ayakkabı), kullanışlıdır, işini görür ;)

SPD ve kalpiye ayrıdır yani;

SPD (pahalı olan) ; pedal ve ayakkabı almalısın
    Kalpiye (ucuzdur); varolan pedalına takar, her ayakkabı ile kullanırsın ;)

11. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Pedalınızı değiştirmeden çevirmeye devam etseniz daha iyi gibi. Görüntüsünü veya rengini beğenmiyorsanız , sizin bisikletinizde takılı olan pedallar gibi düz yüzeyli , herhangi bir kilit mekanizması olmayan ve alimünyum yada çelik pedal kullanın.

Fakat SPD sistem şiddetle tavsiye eder ben ve çoğu (değerli) forum üyesi arkadaşlarım

ASinanB bunu beğendi.
  12. metemt

metemt Aktif Üye

Seviye:
    yaklaşık 1 saattir spd pedali araştırdım, az enerji çok yol alma ve konfor sağlayan bir sistem olduğunu ısrarla belirtmiş herkes fakat bu durum benim bisiklette yaşamayı istediğim bir şey değil ve ben spd pedalden vazgectim ve özellikle sebeplerini belirteceğim çünkü yanlış öğrenmişsem mutlaka ki bilen bir arkadaşımız beni uyaracaktır.
    1- Ben yorulmak istiyorum spor yapmak istiyorum (spd ile 30km. yol yapıp 15km. yol almış gibi hissetmek istemiyorum)
    2- Her ne kadar uzmanlaşsanız da spd pedal kullanımı çok ani duruş gerektiren durumlarda kesinlikle normal pedallar kadar seri duruş yapmıyor
    3- daima sürüş alanı mesafem 20-30km spor amaçlı olacağından böyle bir rahatlığı kendime uygun görmedim ve sadece yaz aylarında en fazla 2 defa gideceğim en uzak mesafem 100-150km olur oda yol üzeri tamamen sahil-kıyı şeridi olduğundan bol molalar ile rahat bir yol çıkarabileceğimi düşünüyorum.

Sonuç olarak eğer ki yanlış anlamadıysam bu spd olayını, ben görüntüsü hoş bir normal pedal alacağım :)

13. Tolga Yücel

Tolga Yücel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Spdi pedalı performansçılar tercih eder genellikle,şehir içinde tavsiye edilmez.. Madem 30km yol gidecekmişsiniz buna gerek yok,bisikletinize uygun bir pedal alıp pedallayın :) iyi forumlar

14. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Spd nin amacı 30 km lik yol gidip 15 km hissetmeniz değildir. 30 km lik yolu daha hızlı almanızı sağlar , yani yaptığınız aktivitenin kapsamı değişmez iken şiddeti artar ayrıca sadece bacağınızın ön kısımdaki kaslarını değil arkadaki çekme kaslarınızıda çalıştırır. Eğer alışık iseniz ani duruşlarda en az kilitsiz pedallar kadar güvenlidir.

15. metemt

metemt Aktif Üye

Seviye:
    spd pedal bence daha çok bu işi spordan öte görenler için uygun yarış ya da bu işte kendine bir hedef koyan vs.
    Başka kas guruplarını çalıştırma detayı ise gereksiz bir şey normal biri için, bir insanın bisiklete binmesinin yanı sıra haftada 2 defa üst kas guruplarını hedef alacak amatörce ama doğru yapılan 1er saatlik spor yada bunun yerine haftada 2 defa koşu o insana her konuda bir ömür yetecek sağlıklı, ayarında bir aktivite olur.
    Bu arada hepinize teşekkür SPD yi öğrendim :)

16. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Doğru !! Normal bir insan için başka kas gruplarını çalıştırmak gereksiz bir detay! Peki değerli görüşlerinizden hangisi bizim için daha yararlı olur? Haftada 2 gün 1 saat üst kas gruplarınımı hedef alalım yoksa haftada 2 defa koşumu yapalım hangi seçeneği önerirsiniz?

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  17. ASinanB

ASinanB Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaşlar bisiklete binin de... ister SPD ile, ister yalınayak pedal çevirin, ister spor olsun diye performans yapın ister bakkala gidin, ister yol bisikletine binin ister MTB kullanın, ister MTB'ı sadece yolda sürün, ister bir MTB - bir yol bisikleti alın....kısaca bisiklete binelim de.... gerisi boş :)

Vedat METİN ve ihsan onur şener bunu beğendi.
  18. metemt

metemt Aktif Üye

Seviye:
    +++++++++ :in:

19. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Düzgün yapılmış bir SPD ayarı diz sağlığı açısından önemli. Bunun dışında SPD ile belli bir kadansı tutturmak daha az zahmetli ve risksiz oluyor. 90 kadans ve üzerinde SPD siz pedal çevirmeye çalışmak yorucu olması dışında ayağın bir anda pedaldan kurtulması denge problemi yaratacağından tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Benim kadans ile işim olmaz günlük'de 10 - 20 km sürerim derseniz SPD bencede gereksiz.

20. burhan çetin

burhan çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    eğer performanslı sürüşler yapmıyorsanız wellgo marka rulmanlı platform pedallardan tavsiye ederim.c-27 olabilir.2.elde 30tl civarında