Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pedal Hakkinda

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında sencer sezer tarafından paylaşıldı.

1. sencer sezer

sencer sezer Aktif Üye

Seviye:
    Pedallar hakkında bilgi edinmek istiyorum 150 euroyada var 10 lirayada
    150lilik arasındaki fark nedir gerçekten çekis te kolaylık sağlarmı bide kilitli pedal var bilgilendirirseniz çok memnun olurum

peki kilitli pedalda çok kiritik bian da dengemizi kaybettiğimizde düşme ihtimalli dahamı fazla anıda kilit açılabiliyomu yoksa bişey olmaz rahatlığıu hiçbişeye değişilmezmi yada istemediğimizde kilit siz kullanabilirmiyiz ayaklarımız pedaldan bağımsız

peki butitekiler ayağı açıtmıyormu

2. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok da para verme pedala felan. Biz de dandik pedallar var da birşey mi oluyor. En fazla 25-30 liraya güzel birşey al derim ben..

sencer sezer bunu beğendi.
  3. sencer sezer

sencer sezer Aktif Üye

Seviye:
    birsey olcağından değilde verdiği paraya değecek kadar rahatmı

4. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Kilitli pedal düşünüyorsanız Shimano M520'leri önerebilirim. Ancak daha ucuz olan M505'in kilitleme yerinin tasarımından dolayı, aşınması ve çizilmesi daha fazla oluyor (ayakkabıyı basıp kilitlerken ve çıkarmak için çekerken). Bu nedenle önermem.

Rahatlığı, SPD ayakkabınıza bağlıdır. Tabanı daha sert ve daha yumuşak olan çeşitli modeller var. Yumuşak olanı normal spor ayakkabı gibi de giyebiliyorsunuz ancak ayağınızdaki pedala denk gelen kısımda pedalı daha çok hissediyorsunuz. Bu da zamanla ağrı yapabiliyor. Sert olanlarda ise sabit noktada çok büyük bir basınç hissetmiyorsunuz. (Aceleye geldi biraz, umarım karıştırmamışımdır anlatımı. :eek: )

Kilidin açılması ise pedala yaptığınız sertlik ayarına ve sizin alışmanıza bağlı. Alıştıktan sonra herşey kolay oluyor.

5. ozan çanakçı

ozan çanakçı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kesinlikle mükemmel bir şey. insan kullanınca anlıyor. bugün 50km'de deneme imkanım oldu. ne kas ağrısı var ne de hızda kayıp. adeta yürü be koçum diyıordu ayakkabılar bana...pişman olmayacağınızı garanti ediyorum.

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Eğer ki düzenli olarak spor amaçlı bisiklete biniyorsanız kilitli pedal kesinlikle öneririm. Pedala sadece basmayı değil, bir süre sonra "çekmeyi" de öğrendiğiniz için belirli oranda güçten tasarruf sağladığı kesin.
    Ayrıca tehlikeli arazide pedallara sabit ayaklarla insan kendisini tabiri caizse maymun gibi 4 elle bisiklete tutunmuş hissediyor ki bu güvenlik hissini ben hiçbirşeye değişmem.

Onun dışında, pedalın sertliği genelde ayarlanabilir (bkz. Egg Beater'larda sertlik ayarı yoktur, sadece kilidin çözülme açısı 2 farklı kademede ayarlanabilir). Fakat alışan insan düşüş anında hiç farketmeden kendi ayağını çözüyor.

Onun dışında ilk düşüşü ise kilitli pedala %100 alıştığınızı düşündüğünüz ilk anda yaşarsınız, çünkü pedalı unutursunuz, bir yerde bir kırmızı ışık denk gelir ve siz resmen dik koyulmuş karpuz gibi yana yatarsınız. Bunu çok kişi yaşamıştır, zaten bir zarar vermez ama genelde otomobillerdeki sürücülere eğlence olur.

Peki pedallar neden pahalı?
    Pedalların içinde sonuçta tekerlek göbeği gibi bir sistem var. Bu kimi zaman bilyeli oluyor, kimi zaman ise daha dayanıklı olan rulmanlı sistem var. Ancak bu yetmiyor, sonrasında pedalın hafifini arıyoruz... İşte bu yüzden pedalların fiyat aralığı da diğer parçalar gibi çok geniş.
    Ortalama olarak kilitli bir pedal 350 gr kadar geliyor giriş seviyesinde. Çok hafif bir modelin de 180 gr kadar geldiğini düşünürsek verilen o €'lar bir yerde gerekli olabiliyor. Eğer ki ağırlık derdiniz yoksa standart bir model almak yeterli.

Pedalların bazıları çift taraflıdır, bir tarafı kilitli bir tarafı kilitsiz, düzdür. Bu tip modeller günlük kullanıma uygundur. Ancak kilitli pedala alışan bir binici kolay kolay bir daha düz pedala geçmez. Ben hiç geçen duymadım şahsen.

O linkteki pedallar ve diğer hiç bir kilitli pedal ayağı acıtmaz, çünkü kilitli pedalı normal ayakkabı ile kullanamazsınız ve kilitli pedala uygun ayakkabıların tabanı özel olarak serttir, pedal ayakta hissedilmez. Adeta tüm ayakkabı pedal olur, bu yüzden de taban yorgunluğu olmaz kolay kolay...