Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pedal göbeği sorunu ne yapmalıyım?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında farukbas77 tarafından paylaşıldı.

1. farukbas77

farukbas77 Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar pedal göbeğinden arada bir tık tık tık ses geliyor:boese157: Bugün bir kaç bisikletçiye gittim biri diyo ki ses artmadan anlayamam.Biri diyor ki onun göbeği full değişelim shımano marka göbek var diyor ve ses boşluk felan da kalmaz diyor.Ne yapacağımı şaşırdım:( Acaba diyorum ki bilyalarda ki yağ kurumuş bilyalar yerinden oynamış onlara yağ mı sürülmesi gerekir diye ama yanlış mı düşünüyorum doğru mu düşünüyorum bilemiyorum.Bana yardımcı olursanız sevinirim:) Aynı sorunu yaşayan varsa ve bu sorunu çözdüyse nasıl çözdü çözüm yolunu kısaca bir anlatabilir mi? Ne yapmam hakkında bir bilgi verirseniz memnun olurum:) Hem bu sayede başka üyelerde de bu sorun varsa sorunu çözülmüş olur diye düşünüyorum:)

2. muzaffer boran

muzaffer boran Üye

Seviye:
    bendede aynı şekilde o ses geliyor vidayı sıkmak lazım galiba dedim,, pedalın plastik kapağını açtım içerde alyan yeri var ama çok büyük 11 numara sanırım ,anahtar olmadığı için sıkamadım ama o çıkan ses tıktık veya çıtçıt sesi pedaldanmı geliyor eminde değilim

3. esmer

esmer Üye

Seviye:
    aşagı yukarı aynı sorunu bende yasıyorum özellikle agır viteslerde pedala biraz kuvvet verdıgım zaman resmen tık tık tık buruyor birşey bugun bir bisikletciye götürdüm durumu anlattım usta önce bindi gezip geldi pedalla alakası yok sesin arka dişliden kaynaklanıyor dedi çok sasırdım ses pedalların ordaki göbekten geliyor dedim vitesi hafif e aldı bin bakalım gelecekmi ses dedi bindim gercekten ses yoktu agıra aldım ses gelmeye basladı arka dişlide bir nokta var oraya denk geldiğinde yapıyor dedi arka dişliyi değiştirmen lazım masraf yapma bisikletin yeni daha dedi ses rahatsız ederse pedalı yarım tur geri çevir ses kesilir dedi sımdı ses geldıgınde dedıgını uyguluyorum ses kesılıyor sımdılık bişey yapmıcam 10 gun sonra servıs bakımı var o zaman bıdaha gosterrım servısınde bakalım ne olucak ama adamın dedıgı gıbı yarım tur gerı cevırınce ses kesılıyor

mersault bunu beğendi.
  4. farukbas77

farukbas77 Kıdemli Üye

Seviye:
    Aynen onu bende keşfettim pedalı yarım tur geri çevirince ses kesiliyor.Ama benim ücretsiz bakım kuponları gitti kazıklandım.Peki garanti kapsamına giriyor mu o dişliler bende değiştireyim mi?

5. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    bisiklete en çok güç uygulanan yerler zaten pedal+göbek+aynakol+aktarıcılar.işin ehli birisine baktirmak lazim.sorunlu gıcırti sesler bir cok yerden baglantisi olabiliyor.aynakol vidalarinin gevsemesi -yagsızlıktan paslanma vs.bana kalirsa pedal+aynakol+aktarıcı ve özellikle göbek eger sorunluysa tamamen degistirmek en mantiklısı tamir ettirmek asla çözüm olmayacaktir.bilhassa göbek+aktarıcı+ruble.orta göbek rulmanlı bilyeli taktirmak daha iyi.saglamdir.rijit.

6. esmer

esmer Üye

Seviye:
    garantiye girermi bilmiyorum ama bikaç gün sonra ilk bakıma götürdüğümde sorunumu anlatıcam bakalım ne olucak yazarım

7. farukbas77

farukbas77 Kıdemli Üye

Seviye:
    Başka fikri olan yok mu arkadaşlar??????

8. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    donanımlarda sanirim 1-ya da en fazla 2 ay gibi hatirliyorum.belki dha fazla olabilir.garanti belgesine bakarsın.http://sedonabisiklet.com/dealers bu adresten sana en yakın bayiye bak.telefon no var bizzat ara konus.garanti belgeside elinde bulunsun mutlaka.donanım garanti süresi gibi.. ben mesut bisiklet servisine gittim.gayette memnum kaldim.garanti belgesiyle gittim.kupon falan sormadi.kuponuda senden duydum.benimkinde parca degisimi gerek kalmadi.ufak bakim icin ücrette istemedi.yalavoya gelmistim.biraz sorunlu yer gibi vapur dan karsiya gecmesi istanbulda trafige yakalanma bayag zor oluyor.masraflida.sedona bayisinden daha net bilgi alabilirsin.telefon etmeni tavsiye ederim.servislere gerekli bilgiyi iletirler.

9. farukbas77

farukbas77 Kıdemli Üye

Seviye:
    Burada servis var ama adam 10 tl'ye bakım yaparım diyor.Adam zaten kıvırmak için yer arıyordu bizim kuponun eksik olduğunu görünce onun işine yaradı yani artık bu esnaflara hiç güvenim kalmadı para için her şeyi yapıyorlar.

10. hasan taş

hasan taş Yeni Üye

Seviye:
    yav ben babamın bisikletçisine gidiyorum ona da güvenim kalmadı. 30 yıllık ustam gözümden düştü
    eğer pedalın ordaki sorunu çözmezsem arkadaki sorun tekrarlarmış, öyle diyorlar, şimdilik idare ediyorum
    göbek sökebilecek kabiliyetim yok, şu aralar atölyeye de inmiyorum

11. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    su an istanbuldayım alet takimi getirmedim.acıkcasi Hasan gibi bende zorluk cekiyorum.Hasan göbek sökmek alet takimiyla oluyor.bilgi lazim tabiki.kabiliyet işi degil:D.eskiler bilirler peugeout gazeteden alinan tas gibi kadrosu olan mtb vardi.klasik sistem göbek vardi.tabiki yıllar gectikçe deforme olmuş.contalı sistem tabiki kaynak gibi yapısmıs.anahtarlada imkansiz acılmıyor-en son careyi kaynak ta buldum.contaya kaynak yaptirip cekicle zar zor bela göbek cıktı:D.yeni sistemler cok kolay.yerleriniz su an cok ters bizzat beraber isi hallederdirk dicem ama zor:D.bazı arkadaslarımız forumda bisiklet te kullanilmayan parcaları veriyorlar.orada konu acarsaniz iyi olur. bu linkten bazı sorunlar cözülebilir diye düsünüyorum tek basina bu işi üstlenmek çok zor forumdan el birligiyle bir şeyler yapilir. http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=91229 özellikle Faruk ve Hasan. bisiklet marka ne donanımlar var.mtb-sehir mi? sorunları yazın.

12. salcano

salcano Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    büyük ihtimal sorunun orta göbektendir.sökülüp bilyelerin değişip güzelce yağlanırsa sorun çözülür.

13. farukbas77

farukbas77 Kıdemli Üye

Seviye:
    Bilyalar rulmanlı ama nasıl dağılmış olabilir ki?

14. ErsanAkpınar

ErsanAkpınar Üye

Adı:
    Ersan Akpınar
    Seviye:
    İyi akşamlar,

Dün söküp birleştirdiğim orta göbeği bugün içime sinmediği için tekrar açtım çünkü bilye yönü ters mi doğrumu emin olamadım.

Resimde ki konum doğru mudur. Bilyeler bir bilezik gibi bir şeye dizili bir tarafı düz diğer tarafı açık ve bilyeli gibi. dün düz tarafı dışa gelecek şekilde konumlandırmıştım.
    Bu arada bir kaç video da bu bileziği kullanmadan bilyelerin dizildiğini gördüm acaba bu yöntem daha mı etkili olur.

15. emre önen

emre önen Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Motobecane
    Seviye:
    Kafeslerin yönünü yanlış takmış olsaydınız zaten sistem sıkışıp çalışmayacaktı
    Bu kafesler hem bilyeler arasında eşit bir mesafe olmasını sağlar hemde bilyeleri birarada tutarak montaj esnasında dağılıp kaybolmamalarını temin ederek montaj kolaylığı sağlar
    Uzun süre pedal göbeği bakımı ile uğraşmayım diyorsanız kartuş tipi rulmanlı bir orta yatak satın alıp keyfinize bakabilirsiniz

ErsanAkpınar bunu beğendi.
  16. ErsanAkpınar

ErsanAkpınar Üye

Adı:
    Ersan Akpınar
    Seviye:
    Resimde ki dogrumudur acaba

17. emre önen

emre önen Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Motobecane
    Seviye:
  18. Mahmut.

Mahmut. @kafaikiteker

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Öncelikle bisikletinizin tamircisi usatsı sizsiniz.çünkü gittiğiniz tamircilerin bazıları sizler gibi bisiklete hassas davranmıyor. @ErsanAkpınar Bilyanın açık kısmı Dış tarafa bakıcak yani reismdeki gibi olucak. görünüş itibari ile göbeğiniz felaket iyice temizleyip yağlamanız göbeği kendine getirecektir. Ve gerçekten göbeğiniz biraz eski gibi duruyor çok fazla ihtiyacınız yoksa kullanmaya devam ediniz. Genellikle kış aylarında yağmurlu havalarda veya çamura girdiğimiz zaman orta göbeğe çok sayıda küçük taş toz ve toprak dolmasına sebep olur ve bu taşlar zamanla hem bir boşluk varmış hissi verir hemde çok kötü ses çıkarır. ses çıkması durumunda göbeği temizlemenizi tavsiye ederim yoksa öyle bişr duruma getlirki göbeğiniz yeni bir göbek alma ihtiyacınız olur. Göbek sesiniz umarım daha çıkmaz. İyi forumlar olsun

19. ErsanAkpınar

ErsanAkpınar Üye

Adı:
    Ersan Akpınar
    Seviye:
    @Mahmut. Tesekkurler.

Kesinlikle katılıyorum o nedenle herseyi kendim yapmaya calışıyorum. Bisiklet 1973 model bakım gördüğünü hic zanetmiyorum. Şimdilik durumu iyi. En kısa zamanda ğöbeği tekrar söküp kaucuklu gress uygulaması yapacağım.

Mahmut. bunu beğendi.