Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pedal Çevirmenin Gücü

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ali Darbaz tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Ali Darbaz

Ali Darbaz Yeni Üye

Adı:
    Ali
    Seviye:
    Merhaba
    Ben bişeyi merak ediyorum. Normal bir insan evladı bisiklet üzerinde kaç beygir güc üretiyor.
    Şimdi Pedalın cevirirken sadece, pedal yukarda iken ona baskı uygulayan ayak güc momentini sağlıyor. Doğal olarak tek ayak için iki zamanlı bir silindir gibi çalışıyor diyebiliriz.

75 kilo ağırlığındaki bir insan ayakta iken tüm gücü ile standart ölçülerdeki pedal aynakol dişlisini ceviriyor. Zincir 75 kiloluk çevirme gücü ile standart dişliyi ceviriyor. Benim merak ettiği, İnsan kac beygir güc üretebiliyor. Bu dişillierdeki standart çapları bilmediğimden ben hesaplıyamadım.

Bir insanın ağırlığı Tork olsun, Pedal cevirme hızıda "rpm" olarak düşünürsek, Dakikada 75 kilo x 40 devir kaç beygir olacaktır. Burda pedal dişli çapları önemli bir faktördür.

75 kilo yükü 1 saniyede 1 metre taşıyabilen güce beygir denilmektedir.

21 vitesli Shamano kullandığımızda Her kademede Kaç tork Kaç beygir güc gönderiyoruz acaba :)

2. Tunafish

Tunafish Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisiklet üzerinde beygir yerine genel olarak watt tercih ediliyor. Ama illa ben beygir olarak bakıcam bu işleme dersen bir beygir bile üretemediğimiz söyleyebilirim.

Ali Darbaz bunu beğendi.
  3. Ali Darbaz

Ali Darbaz Yeni Üye

Adı:
    Ali
    Seviye:
    Hocam siz diyince araştırdım. Watt olarak hesaplıyorlarmış.
    735 watt 1 beygir. Normal sporcu 250 watt güc üretiyor. Sert tırmanışlarda ise 400 ile 500 watt güc üretiyormuş.

Seyir halinde iken 0,35 beygir. Tırmanırken 0,61 beygir güc üretiyoruz.

nuruasakir ve Yunus M. bunu beğendi.