Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pedal çevirirken her turda oluşan boşluk ve çıt sesi?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Sener O. tarafından paylaşıldı.

1. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Selamlar.

Cube Analog disk bisikletim var , yaklaşık bir haftadır pedal çevirirken sorun yaşamaya başladım.Şöyle ki;pedal çevirirken her turda bir veya iki zincir dişlisi kadar boşa atıyorum pedalı yani o arayı tekeri döndürmeden geçiyor bunu hissediyorsunuz(bu sorun daha önce de vardı biraz ama şuan daha fazla) , ikincisi daha büyük bir sorun her turda belirli bir yerde bir çatırdama sesi geliyor çook yavaş çevirirseniz olmuyor ama biraz hızlı pedallamaya başladığınız an her turun belli bir yerinde çıt çıt diye ses geliyor sanki bir taraf çatlak,kırıkmış da bir yere temas edince çatırdıyormuş gibi.

Göbeği vs. gözle kontrol ettiğimde bişey çarpmadı gözüme,pedalı sağ sol yapmaya çalışıyorum olmuyor yani göbekte bir boşluk da yok.

Sorun nereden kaynaklı olabilir nasıl çözebilirim acaba?

Saygılar.

2. Mehmet Kepme

Mehmet Kepme Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aynı sorun bendede vardı usta hatta bugun yaptırdım :D 2 kaynağı olabilir bu sorunun 1-aynakol göbeğinden olabilir 2-pedaldan olabilir, bence önce pedalı değiştir başka pedalla dene ses düzeldiyse aynakol göbeğini değiştirmeye gerek kalmaz hem daha ucuza gelir eğer sorun devam ederse aynakol göbeğindedir

3. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    İlginize teşekürler, başka tavsiyesi olan?

4. Murat PEKER

Murat PEKER Kıdemli Üye

Seviye:
    Çıt sesi sele borusundan da kaynaklanabilir. Sele borusunu çıkartıp kadroya giren kısmı bir silin. Orda oluşacak parteküller çıtırtı yapabilir ve kelepçesinin iyi sıkılı olmasında dikkat edin. Boşa dönme kısmı ruble kaynaklı olabilir gibi. Tamir standı varsa onun üzerinde vites geçişlerini izleyerek bakın.

5. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Çat, çut, çıt sesleri genelde sele veya sele borusuyla alakalı oluyor. Uygun bir alyan ile sıkın gerekli yerleri. Özellikle kelepçeyi de sıkın. Bizzat yaşadım, sinir bozucuydu ve bir türlü çözememiştim, bu şekilde halloldu.

Boşluğu da bisikletçiler hallediyor zaten. Zincirdeki boşluksa, alıyorlar onu.

6. Akif Yılmaz

Akif Yılmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sele borusundaki çıtırdı sıkmakla çözülmüyorsa, borunun girdiği yerin çevresine az miktarda gres sürülebilir. Ben de aynakoldan veya pedaldan geldiğini sanıyordum, sele borusuna azıcık gresle sesi kestim.