Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

pedal çevirirken gelen çatırtı sesleri ve zincir atması problemi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında adnan kahveci tarafından paylaşıldı.

1. adnan kahveci

adnan kahveci Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    city sport 30 modeline sahibin cumartesi pazar 220 km bir yola çıktım...dönüşte pedal çevirme esnasında bir çatırtı oluşmaya başladı...pedal çevirmeden gittiğimde bu ses olmuyor ancak pedallamaya başlayınca tekrar nüksediyor...kadrodan mı diye bir kaç kere bisikleti yere bıraktım yine ses duymadım...sorun jant tellerinde olabilirmi...arka jantı yamulduğu için akort ayarı yapmışlardı..

diğer bir problemde zincir atması problemi...pedal en ufak bir şeye carpsın zincir atıp duruyor...bu problemi nasıl çözebilirim

2. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Aynı sorun bendede var bugün komple aynakolumu söküp yağlayacağım bide yüksek bir yerden inince oluyor bu problem zincir atmasıda yanlış vites kullanmakdan kaynaklanıyor genelde bende çok oluyordu artık doğru vites kullanınca sorun kalkdı ortadan bu arada pedal bir yere değip çarpınca zincir nasıl atıyor ilginç geldi bana benimde çok çarparım sağa sola ama hiç atmadı.

3. tuna karahan

tuna karahan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    dün boğaz geçişine giderken duymaya başladım öyle bir ses. ilk aklıma gelen zincirin bir piminin gevşemiş olabileceği idi. yavaş yavaş çevirip kontrol ettim. cidden de öyleydi. bisikletçiye kadar yavaş yavaş gidip tamir ettirdim. zinciri kontrol etmekte yarar var.

4. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    genelde aynakol göbeginin içine su çamur vs kaçmasından dolayı yapıyor o ses bi kontrol edin.

5. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ses problemleriniz çok çeşitli olabilir.
    Adnanın sorunu ise bence pedalların içerisindeki bilyalardan kaynaklanıyor.
    Zincir atma sorunu ise;vites ayarlarının ayarsızlığından yapmaktadır.
    Zincir atması ancak çok sert çarpışmalarda ve/veya kazalarda olur.

6. profesyonel

profesyonel Yeni Üye

Adı:
    baha.
    bisiklet zincirinin, yağlanma vaktinin geldiğine delalet eder. vites tellerine de baktırmak lazım, sorun ayna kolda veya çarklılarda da olabilir. siz en iyisi bir revizyona sokun onu... zincirin gevşek olması ile alakalıdır. hatta rampa yukarı çıkınca atar sürekli bu , en kısa zamanda bisikletçiye gidilip zincir kısaltılmalıdır.