pedal çevirirken gelen çatırtı sesleri ve zincir atması problemi

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
city sport 30 modeline sahibin cumartesi pazar 220 km bir yola çıktım...dönüşte pedal çevirme esnasında bir çatırtı oluşmaya başladı...pedal çevirmeden gittiğimde bu ses olmuyor ancak pedallamaya başlayınca tekrar nüksediyor...kadrodan mı diye bir kaç kere bisikleti yere bıraktım yine ses duymadım...sorun jant tellerinde olabilirmi...arka jantı yamulduğu için akort ayarı yapmışlardı..

diğer bir problemde zincir atması problemi...pedal en ufak bir şeye carpsın zincir atıp duruyor...bu problemi nasıl çözebilirim

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Aynı sorun bendede var bugün komple aynakolumu söküp yağlayacağım bide yüksek bir yerden inince oluyor bu problem zincir atmasıda yanlış vites kullanmakdan kaynaklanıyor genelde bende çok oluyordu artık doğru vites kullanınca sorun kalkdı ortadan bu arada pedal bir yere değip çarpınca zincir nasıl atıyor ilginç geldi bana benimde çok çarparım sağa sola ama hiç atmadı.

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
dün boğaz geçişine giderken duymaya başladım öyle bir ses. ilk aklıma gelen zincirin bir piminin gevşemiş olabileceği idi. yavaş yavaş çevirip kontrol ettim. cidden de öyleydi. bisikletçiye kadar yavaş yavaş gidip tamir ettirdim. zinciri kontrol etmekte yarar var.

Cengiz Gökalp

Forum Bağımlısı
Tepki
326
Bisiklet
Scott
genelde aynakol göbeginin içine su çamur vs kaçmasından dolayı yapıyor o ses bi kontrol edin.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Ses problemleriniz çok çeşitli olabilir.
Adnanın sorunu ise bence pedalların içerisindeki bilyalardan kaynaklanıyor.
Zincir atma sorunu ise;vites ayarlarının ayarsızlığından yapmaktadır.
Zincir atması ancak çok sert çarpışmalarda ve/veya kazalarda olur.

Tepki
0
İsim
baha.
bisiklet zincirinin, yağlanma vaktinin geldiğine delalet eder. vites tellerine de baktırmak lazım, sorun (link)da veya çarklılarda da olabilir. siz en iyisi bir (link)a sokun onu... zincirin gevşek olması ile alakalıdır. hatta rampa yukarı çıkınca atar sürekli bu , en kısa zamanda bisikletçiye gidilip zincir kısaltılmalıdır.