Pedal çevirdikçe tık tık diye ses geliyor

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar pedal çevirdikçe sanki sol pedal gibi bi yerden tık diye ses geliyor belkide göbekten ama boşta çevirince öyle ses gelmiyor.sorun ne acaba ve nasıl düzelecek? :(
Kadro : Sedona 711(2009)
Frenler: Shimano 486 Hidrolik fren seti
Arka aktarıcı: Shimano Acera
Ön aktarıcı: Shimano Acera
Vites kolu: Shimano Alivio
Ayna Kol: Suntour XCT
Maşa: Suntour XCM
Gidon: Amoeba-Borla
Lastikler: Schwalbe Jimmy

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
sanırım tamirciye götürmek gerekecek :( evde gerekli aletler yok

Kürşat AKINCI

Forum Bağımlısı
Tepki
710
Bisiklet
Giant
Yer Mersin olmuş olsaydı yardımcı olabilirdim elinizde alet yoksa zaten bisikletçiye gitmeniz en iyisi olur.

BULUT ÇELİK

Forum Demirbaşı
Tepki
163
pedaldan geliyor olma olasılığı yüksek. aynakoldan veya ön aktarıcı zincire çarpıyorda olabilir. hatta ses sele borusundan da geliyor olabilir.

bunların dışında o tık sesi çıt sesi gibiyse kötü bi senaryo ama kadro çatlamış olabilir ama zor bi ihtimal :in:

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
Ses ayakta pedallarkende geliyormu yoksa sadece selede otururken pedallarken mi geliyor? Eger sadece otururken pedallarken geliyorsa sele ve sele borusu baglantilarindanda olabilir.

Tepki
10
Büyük ihtimalle pedalda veya hutta göbekten geliyor bir kontrol ettirin derim.

Tepki
9
Banada olmuştu aynısı aynakolun sol kolu gevşemişti. Sıkınca düzeldi. Arkadaşlarında dediği gibi kontrol ettirmeni öneririm.

zugor

Üye
Tepki
5
Bisiklet
Salcano
aynı çıt sesi bende de var ayaktayken veya pedala yumuşak basarken ses yok ve sadece sol pedalı zorladığım zaman ses geliyor pedalı değiştirdim ama sorun çözülmedi.beni sinir eden ise ses bazen kayboluyor oh geçti derken tekrar ortaya çıkıyor sizce neden olabilir.

• Beğen
Tepkiler: ercell

Tolga Yücel

Forum Demirbaşı
Tepki
328
Bisiklet
Salcano
aynısı bende oldu 2 gün önce düzelttim sorun ise arka göbek.. tık tık tık tak tuk ses geliyordu arka göbek değişince sorun ortadan kalktı.. bana kalırsa arka göbek değişilecek

bix_61

Daimi Üye
Tepki
39
İsim
BAKİ ÇEVİK
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bence aynakolun lollarının iyi sıkıştırılmaması olabilir.zaman geçtikçe çünkü boşluk oluşmaya başlar.

Suat Elik

Üye
Tepki
8
Arkadaşlar ilk önce yapmamız gereken yakında gözle sesin geldiği noktaları kontrol edip tespit etmeye çalışmaktır, sonrasında uygun anahtarlarla tam sıkılmamış olma ihtimali olan parçaları kontrol ederek üzerinden geçmektir.Eğer ses sürekli bir şekilde geliyorsa ZİNCİRİMİZİ KESİNLİKLE kontrol edelim bağlantı noktasında bir sorun olabilir veya yağsız kalmış olabilir zincirin arasına giren toz ve toprak parçaları zincirin bazen v şekline gelmesine sebeb oluyor buda ruble üzerinden geçerken ses çıkmasına neden olabilir ...

buğra kuddaş

Daimi Üye
Tepki
64
@Suat Elik

En sonunda düzgün bir yanıt :) arkadaşlar bisikletlerdeki bu tip ses çıkartan sorunlar çok fazla nedenden kaynaklı olabilir. ama kadro çatlağı ve arka göbek sorunları göbek aynakol civarından ses gelmesinde çok nadir bir etmendir.

Suat Arkadaşın dediği gibi pedala, aynakolun iki koluna, zincire önce bir bak. aşınmış, çatlamış bir parça olabilir. Özellikle pedalın plastikse...
Sonra aynakolun sol kolundaki iki allen vidasını 5 numaralı anahtarla gevşetip çektirme vidasını (sol kolun içine giren içi boş siyah plastik parça) bir parça sık (kargaburnu açarak sıkabilirsin...zaten sıkması çok tork isteyen bir vida değildir) ve tekrar iki allen vidasını eşit şekilde sık. zincir, ruble ayna dişlileri temizliğini yap. kurbağacık veya allen anahtarıyla pedallarının sıkı olduğunu kontrol et.

eğer hala sol pedala yüklendiğinde tık sesi ara ara gelmeye devam ediyorsa muhtemel sorun pedalın kendisinden kaynaklanıyordur. boru tipi orta göbeklerde bu sorun çok nadir görülür.

pedalın değiştiği halde sorun varsa orta göbeği bir tamirciye gösterebilirsin.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Yazılanlara ek olarak jant tellerinide kontrol edin. Gevşek ve ayarsız teller bu tür çıtırtılara sebep olabiliyor.

Doğukan KARBAL

Forum Bağımlısı
Tepki
386
Bisiklet
Merida
Aynı problem bende de vardı. Merida Matts TFS 200D benimkisi de. Ancak kullana kullana düzeldi anlamadım açıkçası. 1000Km oldu şuan öyle bir ses çıkmıyor.

Tepki
15
ben ayna koldan tutup sağ sola çekmenizi öneririm azıcık bile pynuorsa göbek hayatını kaybetmiş olabiler ayrıca biskletin özellik lerinden bahsetmeniz anlayamdım doğrusu :D

• Beğen
Tepkiler: trz4545