Pedal boşa dönüp zincir tekliyor.

Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar merhaba,

Bir süredir bisikletimde baş gösteren sıkıntıyla ilgili yardımınıza başvurmak istedim. Bisiklet belirli bir vitesteyken (önde 2 arkada 3) pedala normalin biraz üzerinde kuvvet uyguladığımda çeyrek tur kadar pedal boşa dönüyor. Hani vites değiştirirsiniz de debriyaj yapmadan, zincirin doğru çarka geçmesini beklemeden pedala abanırsınız da tak eder ya, aynı öyle oluyor ve normalin üstü diye tabir ettiğim kuvveti uygulamakta ısrar edersem bu olay hemen hemen her pedal turunda tekrar ediyor. Vites ayarına baktırdım, bisikletçi abi ayarın gayet iyi olduğunu söyledi. Problem nereden kaynaklanıyor olabilir fikriniz var mı?

Scudo

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
Bahsettiğin tek dişlide yapıyorsa o dişlinin ve zincirin aşınmasına bakmak gerek,bir de zincir uzunluğuna,eğer her pedal çevirmende sesli olarak kaydırma yapıyorsa aşınma sonucu olabilir.Komponentler kaş senelik?

• Beğen
Tepkiler: mustafa kunter
Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Ali Bey telekkür ederim cevabınız için. Subat ayında aldım bisikleti 2012 Sedona 311 daha parçalar çok yeni.

Yabancı bir kaynakta buldum aynı sorunu yaşayan bir vatandaş dile getirmiş sıkıntısını. Onunkisi biraz daha farklı, aynakolda vites 2 deyken arkadaki tüm dişlerde bu problemi yaşıyormuş. Aynakolun 2. dişlisinde dişlerden bir tanesinde ufak bir yamukluk varmış, çekiçle düzeltmiş sorun ortadan kalkmış. Ben de dişlilerime baktım ancak herhangi bir yamukluk göremedim. Zincirin dişlerini de tek tek gözden geçirdim. Hepsi düzgün gözüküyor. Ayrıca arka dişliye bakarak pedala yüklendim ve fark ettim ki zincir kendi kendine 3 ten 4 e geçiyor ve sonrasında tekrar 3 e geri geliyor. Sanırım benim problemim telin gerginliğiyle alakalı.

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
Doğrudur,önce iyi vites ayarları gerekli zaten,bir de gözle göremediğim için böyle sonuca gidebiliyoruz haliyle.

Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Gün içerisinde bisikletçi abiye tekrar gittim ve problemden bahsettim. 3 saniye kadar sürdü halletmesi. Sanırım teli biraz gevşetti, ya da parmakları sihirli. Şu anda sorunsuz bir şekilde pedallayabiliyorum.

Ali Bey ilginiz için ayrıca tekrar teşekkür ederim, görüşmek dileğiyle.