pedal/ayakkabı seçimleri konusunda bir anektod...

güray

Daimi Üye
Tepki
84
pedal ve ayakkabı seçimi konusu kuşkusuz her bisikletçi için çok önemli.herkes ben dahil bu başlık altında "hangi pedal?hangi ayakkabı?" diye soruyor.bende bu konularda shimano çok büyük bir yenilik getirdi,biraz bundan bahsedeyim.adı "custom fit" (kişiye özel ayakkabı).bu sistemde custom fit satıcısı önce size özel bir çorap giydirip ayakkabının tabanına özel bir parça koyuyor.tek ayak üstünde zıplamanızı isteyerek taban ayağınıza göre şekillendiriliyor.çok farklı bir taban yapınız varsa ekstra parçalar eklenip bu işlem sürdürülüyor.sonra iş ayakkabının genel oturmasına geliyor.bu aşamada ayakkabınızla birlikte bileğinize kadar bir vakum torbası geçiriliyor.bu torbanın içinden hava çekilerek ayakkabı ayağınızı mükemmel kavrayacak şekilde sıkılıyor.işlem bitince çıkarılıp fırınlanıyor.ve artık sizin de kişiye özel bir ayakkabınız oluyor.performans değişimini vurgulamak içinse şöyle bir örnek vereyim;
lance armstrong'un performansını nasıl arttırırız diye kara kara düşününen mühendisler iş ayakkabıya gelince tabanı karbon olsun ama sert karbon ayağı incitmesin diyerek ayak şekline göre yapıyorlar.lance çok rahat oldu bulutlardayım sanki diyor.biraz daha geliştiriyorlar.sonra biraz daha biraz daha.son turda lance armstrongun ayakkabısı ayağını çorabımızdan daha iyi kavrıyor...

• Beğen
Tepkiler: Özgür!
Scudo

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
gryras dostum paylaşım için teşkkürler, ilginç bilgilerr;)

• Beğen
Tepkiler: güray

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
bunlar guzel de, biz bayanlar icin birakin "hangi model" ayakkabiyi, ayagimiza olan, butcesi cep yakmayan "herhangi" bir spd ayakkabiyi bulmaya raziyken okundugunda ciddi can sıkıyor :p :)

ErdoganKesgin

Forum Bağımlısı
Tepki
994
@bikergrrl

bende keske ayagim 6-8 numara daha kucuk olsa diye bakiyorum surekli, yurtdisi sitelere girip bir bakin derim size, zira 250usd lik karbon ayakkabilar 69usd kadar dusmus ve tek numara kaldiklarindan neredeyse bedava verecekler nicin degerlendirmiyorsunuz?

Erdogan

güray

Daimi Üye
Tepki
84
@bikergrrl

bildiğim kadarıyla scott larda küçük numaralar bulunabiliyordu.en son bir arkadaşım 40'ını almıştı.memnundu da.ama cep yakan cinstendi malesef.:( siz yinede scottlara bir bakın derim...

sGonzales

Forum Demirbaşı
Tepki
462
Gryars Paylaşım için teşekkürler.. Peki bu işlem için ödiyeceğimiz tutar ne olacaktır?? Tabi benden okadar para çıkmayacağı için fiyat benim için önemli değil ama meraktan soruyorum.. belki loto filan tutarda aklımızın bi köşesinde bulunur..

güray

Daimi Üye
Tepki
84
@sGonzales

rica ederim.custom fit için ne kadar ücret ödenir bilmiyorum.internette araştırdım bulamadım daha doğrusu.ve türkiyeye yakınlarda gelmez tahminimce yol bisikletçiliği bu hızla ilerlerse sanırım çocuklarımız bu sistemle ayakkabı sahibi olabilirler.:(

ErdoganKesgin

Forum Bağımlısı
Tepki
994
269usd ile 360 usd arasinda fiyatlari degisiyor, AB ulkelerinde fiyatla 270-300euro arasinda degisiyor.ille de almak istiyorsaniz e-bay de 45 numarasi var.

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
@gryars

38 yok ama :( bir tek yesilde gormustum, fi tarihinde, o da cok sıkmıstı, oyle kaldi.. Pedallar rafta, ben onlara bakiyorum, onlar bana, aylardir platonik takilip duruyoruz iste :p :)

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
@ERDOGANKESGIN

bakarim, hatta daha once ismarladiginiz, ve guvendiginiz sitelerin linklerini paylasirsaniz da sevinirim.. en son ABDden gelen bir arkadasima alip bavulunun bir kenarina sıkıstırmasini rica etmistim, yeri yoktu :p