Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

PC'ye CD siz format atma ;)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında kurmedia tarafından paylaşıldı.

1. kurmedia

kurmedia Aktif Üye

Seviye:
    arkadaslar xp niz hasar mı gördü zor mu açılmaya başladı format mı gerekıyo cd niz yoksa işte size
    cdsiz format atma bilgisayarınızı yeniden başlatın yeniden başlatılıyor yazısı geldiğinde ctrl+f11
    e basın recovery yazısı gelene kadar sonra bırakın kendi kendine format atsın onarsın pc nızı 2 bölüme
    ayırdığınz hdd nin 2 bölümünüde siliyo ve işlem bittikten sonra makinanız ilk günkü gibi oluyor...

NOT:pc nizde herşey sıfırlanacaktır tüm sürücüler

fatih_brs bunu beğendi.
  2. PRO|Bisiklet

PRO|Bisiklet Kıdemli Üye

Seviye:
    Windows XP için mi geçerli söylediğin yol, çünkü bilgisayara format atman için hdd tamamen boşalınca sistem dosyalarını alması gereken bir depolama aygıtı olması gerekir bu da CD'dir eğer başka bir HDD'den kurulmuyorsa Win XP o zaman bu yol geçerli olmaz.

Aykut Subaşı bunu beğendi.
  3. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dostum ne kadar da ols o verilen cd nin bir anlamı vardır. Bence cd ile yapın işinizi derim.

4. Decoy

Decoy Üye

Seviye:
    Sisl-tem açılırken CTRL+F11 hmm. eğer sürücüler silinirse bir daha yüklemek için CD gerekir. Hiç denedin mi?

5. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bence uğraşmayın

6. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    arkadaş doğru soyluyor..

7. Süleyman Onur Dülger

Süleyman Onur Dülger Bisikletkolik

Seviye:
    Saçmalık bence.Peki formatı attı.C yi de sildi(yani sistemin yüklü olduğu sürücüyü)Sonra xpyi nerden yüklüyecek bu alet 2050 yılındamıyız :)Ben denemem valla :)ama internet kafede bi deniyeyim :D:Dkıhkıhkıh:D

SoldieR52 bunu beğendi.
  8. umut52

umut52 Üye

Seviye:
    kardes bu sıstem dogru olsa format cd sını neden cıkarsınlar senın dusundugunu koskoca wındovs mu dusunemedı cd yerıne bı kagıtta crtl+f11 yazardı olur bıter ama bana cd verdıler:D

9. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Notebooklarda vista için böyle bir sistem var. Arkadaşa denemiştir olmuştur. Ancak programın vista olduğunu faretmemiş olabilir.

10. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    Merak ediyorum yeniden format atmak yerine daha önceki format attığımız güne geri yükleme yapsak formatla aynı şeyimi yapmış oluruz.Geri yüklemenin yeni format atmaktan ne gibi farkları olur..Sorum windows xp içindir.Teşekkür ederim.

11. abdullahb

abdullahb Yeni Üye

Seviye:
    ctrl F11'e basıp format atmayı anladım tamamda zaten format atmak sorun değil ama windowsu nasıl yüklücek tekrar o kısmını anlamdım.Format attıktan sonra xp'siz bir bilgisyarmı olucak.Herneyse ben böyle bişe denemiyeyim yinede

12. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar size kısa bir yöntem,

xp cd nizin tamamını D: ye kopyalayın.C çöktü diyelim,başlangıç disketi oluşturup dos ortamına giriniz.C: yolundan D ye geçiniz i386 klasörünü gösterip winnt komutu ile kurulumu başlatınız..

Bu arada SMARTDRV yapmayı unutmayın,yoksa işlem biraz uzun sürecektir.
    Sevgiler.

13. mzgrknc

mzgrknc Kıdemli Üye

Seviye:
    iiide bu dediklerini nası yapcaz zira ben C: yolundan D ye hic gecmedim, i386 klasorunu gostermisligim yoktur, SMARTDRV kimdir necidir bilmem etmem :D

14. sedonaa

sedonaa Aktif Üye

Seviye:
    yaa arkadaşlar... neyi tartışıyorusunuz.. cd siz format atar evt ee peki tüm HDD ler silinirse.. bu windowsu nasıl açacak.. yani... Cd olmadan format atsan neye yarar... pc açamadıktan sonra evet arkadaşın dediğigibi ilk fabrikadan çıktıgı gibi olur ama açamazsın....:)

15. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Artık tüm bilgisayarlar internet ağının ucuzlaması ve internete kolay erişim sebebi ile virüs, spyware, dialer ve diğer zararlı yazılımlara daha açık hale geldi. Bu nedenle artık windowsumuz çok da uzun süre sağlıklı çalışamıyor. Ya bilgisayarınızda kurulu virüs programı zararlıyı silemiyor yada siz doğru programı bulmakta zorluk çekiyorsunuz ve format kaçınılmaz oluyor.
    Windows kurmak zevkli bir olay değil buna katılıyorum. Dakikalarınızı ekran karşısında geriye sayımı izleyerek geçirmek ve ardından ihtiyacınız olan onlarca program için daha çooooook vaktinizin bilgisayar karşısında geçeceğini düşünerek beklemek çok sıkıcı.

Windowsun sistem geri yüklemesinin o kadar da sağlıklı olmadığını düşünüyor ve kolay yoldan windows kurmayı istiyor isek bunun yıllardır kullanılan çok basit bir yolu var.

Norton Ghost veya Acronis True İmage gibi bilgisayarınızın C bölümünün birebir kopyasını farklı bir medyaya kopyalayabilen programlar kullanarak windowsunuzu 3-5 dakika içerisinde ilk kurulduğu dakikalardaki haline getirebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken temiz bir windows kurmak, ardından kullandığınız belli başlı programları kurmak ve son olarak norton ghost veya acronis ile C'nin bir kopyasını D'ye veya DVD'ye veya USB diskinize veya herhangi bir harici veri depolama aygıtına kopyalamak.

Yeni kurulmuş ve tüm kullanılan programları yüklenmiş, tüm kişisel windows ayarları yapılmış bir sistem yaklaşık %50 ye yakın bir sıkıştırma oranı ile bu medyalara kopyalanabiliyor. Örneğin benim sisyemim 5 gb civarı yer kaplıyordu ama kopyası 2,72 gb yer tuttu.

Buradaki image programlarının çalışma mantığı şu ; Norton Ghost veya Acronis de sonuçta birer program yani kullanmak için illaki bilgisayarınıza kurmak gerekiyor. Öncelikle bir norton ghost cd'si ediniyoruz. Yepyeni kullanıma hazır tüm kişisel ayarları ve programları yüklenmiş bir windowsa tek yabancı program olarak, ben ghost'u kullandığım için bunu söylüyorum, Ghost'u kuruyoruz. Program ile C'nin bir kopyasını farklı medya seçeneklerinden birine kopyalıyoruz. Kopyayı kopyaladığınız yerde saklı tutun ve yeni windowsunuzu kullanmaya devam edin.........

Windowsunuz saçmalamaya, hata vermeye başladığında kısacası yeni bir sistem ihtiyacı doğduğunda yapmanız gereken tek şey, elinizdeki ghost cd si ile bilgisayarı boot etmek. Yani bilgisayarı başlatırken boot kısmı olarak norton ghost cd'sinin takılı olduğu dvd rom'dan başlatmak. Ghost cd si boot edebilir yani bootable özelliğe sahiptir. Aynen yeni bir windows kurarken windowsun kurulum öncesi kullanıcı arabiriminin yüklenişi gibi, Ghostun üretici firmasının yani Symantec'in ara birimi yüklenir. Açılan arabirimin kullanımı çok basittir yapılacak tek şey arabirime geri yükleme onayının verilmesidir. Bu onay şu mantığı kapsar ; C'ye format at ve yedeği yükle. Onay sadece C için geçerlidir. Burada Yaklaşık 3-4 dakika içinde yepyeni windows yedek dosyasından yüklenir, sistem otomatik olarak restart olur ve windows açılır. Güle güle kullanın :in:

16. fatih_brs

fatih_brs Kıdemli Üye

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler.

17. swat

swat Aktif Üye

Seviye:
    Sistemi geri yükleyebilmen için,sistemin başka bir sürücüde yedeğinin bulunması gerekir.Genelde notebooklarda (D) bölümü recovery die adlandırılır ve notebooklarda işe yarar.Aynı zamanda bir bilgisayarcı olarak uyarmak istedim. Saygılar iyi pedallar...

18. fatal

fatal Üye

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Bu söylenen olay ancak notbook'larda geçerli normal pc'lerde bişey olmaz zaten bu tuş işlevleriyle; pc'lerde f1 ve f2 çalışıyor açılırken del bios için.
    Notebook'larda hdd recovery edilerek işletim sistemi buraya konulmuştur.o yüzdendirki işletim cd'sini ürünle beraber vermiyorlar.Ama crack yaparak alabilirsiniz tabiki...