Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

PC mizdeki Casus

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında xcangel tarafından paylaşıldı.

1. xcangel

xcangel Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hemen hemen hepimiz işletim sistemi olarak Xp kullanıyoruz. Microsoft işletim sisteminin içine bir casus yerleştirmiş. Tabi ki bundan bir kurtulma yöntemi var. Tabiiki habersiz giren meraklılardan da.

Başlat /çalıştır

Cikan yere kücük harfle : cmd yazın ve Enter

Şimdi karsiniza bir Dos penceresi acildi

cikan bu pencereye: net user yazin ( net bir bosluk user olacak )

O pencerede bir liste var ve bilgisayarda kac tane kullanici var hepsi yazili buraya kadar her sey normal
    Eger: burada bir Support_388945a0 diye bir hesap varsa iste o zaman casus var demektir, eğer yoksa sorun yok.
    var ise derhal sil:

Silmek için ne yapılmalı :
    Uygulama: net user SUPPORT_388945a0 /delete

daha önce verildiyse özür dilerim.

2. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    bende çıktı bu?yani tam olarak bu ne anlama geliyor.daha doğrusu casustan kastınız???

xcangel bunu beğendi.
  3. xcangel

xcangel Forum Demirbaşı

Seviye:
    Casus derken.Windows xp içresine yerlestirilen bir yazilim programidir.Orjinal olmayan windows xp kullanicilarini bu casus programi ile bulabiliyorlar.Yasal olmayan kopya windows program yasak.Bu program ile kimlerin pc sinde kopya windows var tesbit ediliyor ve yasa disi pc hackleri bu yöntemle tesbit ediliyor ve yine girilmesi yasak olan sitelere giris yapan kullanicilar yine bu program ile izlenebiliyor.Sadece sizde degil herkesin pc sinde bu casus yazilim vardir.Bendekini sildim.Eger kopya windows kullaniyorsaniz veya takip edilmek istemiyorsaniz.Sizde silebilirsiniz.Pc ye herhangi bir zarari yok silmenizin.

4. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    Pc ye zarar vermiyor kesinlikle diyorsunuz silince.Şuda varki casus programı yerleştiren bilinç bunun bukadar kolay silinebileceğini düşünememişmi acaba.Bukadar kolay olması bana garip geldi.
    Teşekkürler paylaşım için ve cevapladığınız için...

5. gunay.

gunay. Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet bu yolla takip edilme durumu ortadan kalkar.Ben de bir yerde okumuştum.Teşekkürler.

Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  6. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    merhaba
    arkadaşlar dediğinizi yapıyorum fakat C:\Documents and Settings\admin>SUPPORT_388945a0 /delete
    'SUPPORT_388945a0' iç ya da dış komut, çalıştırılabilir
    program ya da toplu iş dosyası olarak tanınmıyor diyor ne yapmam lazım
    saygılar

7. xcangel

xcangel Forum Demirbaşı

Seviye:
    Silme islemini hangi ekrandan deniyorsun?Baslat calistir cmd yaptiginizda açilan ms-dos ekranindan olmasi gerekiyor.Ordan yapinca mi hata mesaji aliyorsunuz?

Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  8. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    evet sizin belirttiğiniz gibi yaptım

9. xcangel

xcangel Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sanirim yazarken bosluk birakmayi atlamis olabilrsiniz.Birkaç pc de sildik.Onlarda sorun olmadi.hmmm.net user SUPPORT_388945a0 /delete
    silmek için yazdiginizda a0 dan sonra bir bocluk birakiyormusunuz?isterseniz copy paste ile yapabilirsiniz.Birde öyle deneyin isterseniz.

10. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar, aslında o kullanıcı lisanslı microsoft ürünü aldığınızda microsoft support'un size remote connection yapması için gerekli olan kullanıcı. Bu kullanıcı adı default olarak kapalı gelir yani zaten çalışmaz, iptal durumdadır. Normal şartlarda microsoftu aradığınızda ve yardım istediğinizde size o accountu açmanızı söylerler, açarsınız ve bilgisayarınıza bağlanıp sorun neyse çözerler. Tabi türkiyede genelde lisanssız olduğundan böyle birşey olmayacağı için birşey farktmiyor. silsenizde silmesenizde problem yok :)

Önder Özdoğan bunu beğendi.
  11. Ergün Gündoğar

Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evet, doğrusu bu, casus falan şehir efsanesi.

12. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    olmadı canınız sağolsun çokta önemli değil

13. Burak Meşe

Burak Meşe Forum Demirbaşı

Seviye:
    Doğrusu budur. Silmenizin size yararı yada zararı olmaz. Zaten silseniz dahi yine açılabiliyor bu hesap. Yinede paylaşım için teşekkürler.

14. Volkan Çağlar

Volkan Çağlar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Teşekkürler Aylin Abla

15. rainn

rainn Üye

Seviye:
    Bu konuyu okudumda aklıma Dan Brown'un 'Dijital Kale' adlı kitabı geldi.. Kitapta bahsi geçen TRANSLTR programıyla NSA'da her türlü şifre çözülüp email vs gibi şahsa ait yerlere girebiliyorlardı.. :D Sanırım gerçekte de böyle bir program söz konusu. O yüzden 'casus' sadece pcmizde değil her yerde :)

16. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Malesef bu doğru, Amerika'nın elinde "Süper Computer" diye tabir edilen, normal masa üstü bilgisayarların 10-15 yılda yapacağı işlemi 2-3 saatte yapabilecek kapasidete bilgisayarlar/sistemler var. Bunlar sayesinde çok güvenli diye bildiğimiz 128 bit şifrelemeleri çözmek çocuk oyuncağı.. Süper Computer'lerin Amerika dışına çıkışı yasaktır, bize Super Computer diye inanılmaz faiş fiyatlara satılan "Super Computer"ler ise tahmin edebileceginiz gibi Amerika'nın elindekilere nazaran pekde "Super" değil.. Sonuçta kıralamayacak algoritma yok, tabi elinizde onu kırabilecek güçte bir computer var ise..

Bundan 4-5 yıl önce Amerika'lı 3 genç yeni nesil bir computer geliştirdi. ne mac ne pc, değişik birşey.. CPU, Ram gibi kavramlar yok. sadece boardlar var.. ve bu board'lar lego gibi birbirine takılabiliyor. Her taktığınız board kendisi kadar performans arttırıyor. ve sınırsız board birleştirilebiliyor teorik olarak. Bunun anlamı herkes evine bir super computer kurabilecek ti.. Tabiki Amerika duruma el koydu ve sadece kendisi için kullanıyor bu teknolojiyi. Satışı hiçbirzaman olmadı.. Dolayısıyla kendi teknolojimizi üretmedikçe, biz Amerikan firması olan Microsoft a bağımlı oldukça avuçlarının içindeyiz diyebilirim :) .. bakınız, Almanya daki tüm devlet daireleri açık kaynak kodlu linux kullanımına geçti.. Nekadar sevmesemde linux'ın daha güvenli olduğunu düşünüyorum.

İlginç birşey daha : Bir bilgisayarın hiçbir yere bağlantısı olmadan (modem, ağ, gprs vs.. ) sniff edilmesi mümkünmüdür? (sniff : veri akışını dinlemek anlamında )
    Teknik olarak mümkün değil gibi gözüken bu durum hiçte öyle değil.. mümkün. Bir cihaz var 400-500 m. öteden bilgisayara doğru tutmanız yeterli.. cihaz bir şekilde veri akışını sniff ediyor ve logları kaydediyor.. bunu engellemek için önemli devlet daireleri (Türkiye hariç.. ) Bilgisayar kasalarını özel bir yalıtım malzemesi ile kaplıyor.. monitör kabloları dahil..

17. Ergün Gündoğar

Seviye:
    Komple teorilerine devam diyorsunuz? top500.org diyorum ben de.

18. isparta32

isparta32 Aktif Üye

Seviye:
    Zaten şu anda kullancığımız işlemciler falan 5 yıl öcesinin teknolojisi. atıyorum intel bir işlemci çıkardığı zaman onun hemen piyasaya girdiğinimi sanıyorsunuz önce a.b.d rusya gibi ülkelerin güvenlik şebekelerinde kullanılıyor

19. Ergün Gündoğar

Seviye:
    Alakası yok, roadmap denilen bir olay var, hangi işlemcinin hangi çeyrekte çıkacağını firmalar açıklar, ama bu 5 yıl falan değil max 6 çeyrek yıl olur.

20. isparta32

isparta32 Aktif Üye

Seviye:
    işte öyle değil, yeni çıkan donanımlar öncelikle askeriye gibi üst düzey yerlerde kullanılıyor ondan sonra elimize geçiyor 5 yıl dediğim ortalamaydı