Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

pc açılmıyor

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında observer tarafından paylaşıldı.

1. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkadaşlar eski masaüstü bilgiasayarımla oynuyodum durmadan kendinin resetliyodu kapağını açtım fanlarını falan temizledim bi kaç ayar yaptım sonra düzeldi bir saat kullandım sıkıldık yine açtım ram ini falan çıkardım 10 dk sonra geri taktım her şeyi ama artık pc çalışmıyo monitörde görüntü yok(monitörü diğer pc de denedim monitörde sorun yok) mouse ve klavyede olmuyor onlarıda başka pc de denedim çalışıyolar acaba sorun nedir başka fotoya gerek var mı?

2. Gokhan Arikan

Gokhan Arikan Aktif Üye

Seviye:
    O kadar büyük ve o kadar büyük foto yüklemişsin ki ,başka fotoya gerek yok. :D

Ekran kartında sorun var sanırım.İlk aklıma gelen o.

Ali_Rıza bunu beğendi.
  3. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Pc reset atarken çıt diye bir ses geliyor mu hiç dikkat ettin mi veya kulagını tırmaladı mı?

4. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hayır sadece fan dönme sesi geliyor

5. egehan

egehan Kıdemli Üye

Seviye:
    ekran kartını sök tak ramlerde anakartta işlemcide problem çıkmaz hard disk te problem olsa bios a girer ekran kartından kaynaklı anakartının ekran kartını monitöre takıp çalıştırmayı dene

6. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ekran karı o ortadaki kart mı 3 yuva var birisi dolu ben onu ram sanıyodum yoksa kenardaki kırmızı büyük şey mi?

7. egehan

egehan Kıdemli Üye

Seviye:
    Kırmızı olan

8. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çıkartmaya çalıştım nündeki beyaz yeri kendime çektim ön tarafını çıkardım ama kasanın arka tarafına bakan kısmını çıkaramadım ayrıca ekran kartını monitöre neden ve nasıl bağlıycam?galiba bişeyi yanlış anladım :D

9. Cuneyt Ercan Baran

Cuneyt Ercan Baran Yeni Üye

Seviye:
    Ekran kartlari kasaya vidayla baglanirlar. Vidanin ciktigina emin olun. Eger zorlaniyorsa herhangi bir parca bence bu isleri daha once yapmis birisini bulmaya calisin. Ekran kartinin bir yerini kirarsaniz hic calismayabilir. Onun disinda eger hala calismiyorsa, yapabiliyorsaniz boardun uzerindeki bios pilini cikartip 30sn bekleyip tekrar takin.

BULUT ÇELİK bunu beğendi.
  10. egehan

egehan Kıdemli Üye

Seviye:
    Bios piliyle alakalı olsaydı bios ekranı gelirdi ki hiçbirşey gelmiyor kardeşim monitore bağlı kabloy sök ekran karına akılı olan ve kasasnın arkasında ekran karını sabi uan vida olur onuda sök sonra geri tak hepsini güzlce peçeteyle temizlediken sonra olmadı senin yapacağın birşey yokur gi bi bilgisayardan anlayan anıdığna yada bilgisayarcıya :)

11. Nuri Alper Ulupınar

Nuri Alper Ulupınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ram'i tekrar söküp denesene kardeşim.
    sevgiler.

12. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    rami de ekran kartını da çıkardım temizledim tekrar taktım ancak yine olmadı ama ayrıca o ram yuvasının kenarında rami tutmak için beyaz şeyler var ya onlar bozuk sanki rami tutmuyor ama ram kart okuyucuya temas ediyor yani elimle çekince çıkmıyor

13. Alper Sarıkaya

Alper Sarıkaya Yeni Üye

Seviye:
    ram'lerden bir tanesini teker teker deneyerek takin. genelde ramlerle ilgilidir bu sorun.

bilgisayar boot ediyor gibi mi? aciliyor da goruntu mu gelmiyor yoksa elektrik aliyor vs ama tik mi yok?

14. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    elektrik alıyor sadece kasa çalışıyor monitörde tık yok

15. Serdal Doğan

Serdal Doğan Aktif Üye

Seviye:
    anakartın vga girişi vardır üzerindeki ekran kartını söktükten sonra bu şekilde deneyin ayrıca ram syuvasının kenar tırnağını kırmış olabilirsin rami taktıgında çıt sesini duyman gerekiyor. bütün sorun ekran kartında...

16. Somer Kozanoğlu

Somer Kozanoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ana kart sorununu benziyor.Farklı bir anakartta kendi parçalarını test etme imkanın varsa o şekilde dene

17. Samet Demirtaş

Samet Demirtaş Kıdemli Üye

Seviye:
    Powersupply yanmış olabilir.ama monitorde tık yor diyorsun o zaman kesin ekran kartında :)

18. Veysel KOYUNCU

Veysel KOYUNCU Aktif Üye

Seviye:
    İki ihtimal var. en kuvvetli ihtimal ramler ve bios la alakalı.

1- bios pilin bitik. o yüzden makinayı fişten her çekişinde bios atık kendini resetleyecektir. yani bios ayarların anakartın deafull ayarları olarak açılacak. bios pilini değiştir.
    2- sonra ramlerin timing değerlerini (5,5,5,15 ya da 6,6,6,18 gibi) öğren ve bu zamanlamalarda kaç volt istediğinide. ramlerin üzerinde bu bilgiler yazar.
    3- sonra ramlerden sadece birini tak anakart üzerine ve pc yi çalıştır. çalışmazsa parmağını power tuşuna 5 saniye basılı tut kendisi elektriği kesecek yeniden çalışmaya çalışacak. bunu bir kaç kere yap çalışması lazım.
    4- (bu kısım tecrübe gerektirir, bilen birinin yapması lazım)ilk açılış ekranına gelmeden delete tuşuyla bios ayarlarına girerek ram voltaj ve timing değerlerini düzeltmelisin. tabi yeni bios pilini taktıktan sonra. sonra f10 tuşuyla ayarlarını kaydederek çık ve pc yi kapat. diğer ram i de tak ve yeniden çalıştır bilgisayarını bir sorun kalmayavaktır inşallah.

Diğer ihtimalse ekran kartı fakat bu çok düşük bir ihtimal. ondan ziyede ekran kartını ya da ramleri sokup takarken dikkat etmezseniz ram yuvası ya da pcı-e yuvasından bir dişliyi kırıp ya da yamultup kısa devre gibi bir probleme neden olabilirsiniz. böyle bir durumda anakartı değişmek zorunda bile kalabilirsiniz dikkat edin...

19. hanifisari

hanifisari Aktif Üye

Seviye:
    ekran kartınla falan ugraşma
    anakarttan ramlari çıkar ve kasadan yani anakarttan gelen sesi dinle
    tabi anakartta speakar varsa ....
    yoksada bul tak anakartın uzerinde yeri vardır
    muhtemelen statik olmuştur
    anakartın verdigi tepkiye göre bana özelden msj at tel numaranınıda verebilirsin

20. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Ekran kartında sorun fazla ısınmıs cip zedelenmiş muhtemeln. Ekran kartını cıkarcaksın fanını cıkarcaksın cipi görcen.

Cipin üzerinde termal macun vardır eski macunu temizlicen düzgün yeni macun sürcen tekrar monte edip denicen.

Sorun hallolmassa ozaman cip komple yanmıs demektir yeni ekran kartı alarak cözebilrisin.

baska bi sorun ise ekran kartın calıstıgından emin isen anakartının kuzey köprüsünde arıza var demektir.

Gecici cözüm için kuzey köprüsünü fön makinesi ile ısıtarak tekrar acmayı denemelisin ama bu idare eden bi cözümdür. Sorun kuzey kprüsünden ise kuzey köprüsü cipi deişmelidir ki buda anakart kadar para yapar işcilikle sıfır anakart alman daha mantıklı olacaktır.

observer bunu beğendi.