Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Patlayan Lastik Sorunsalı

Konu, 'Street & DJ' kısmında iLucky mT tarafından paylaşıldı.

1. iLucky mT

iLucky mT Yeni Üye

Seviye:
    Selamlar,
    Arka lastiğime bir hafta içinde yaptığım 6. yama ile artık bunu forumda paylaşma zamanının geldiğini düşündüm:D
    Evet yanlış okumadınız; 6 patlak bir haftada...
    Tüm patlaklar da iç taraftan yani jant tarafından...
    Bisikletim Kron xc1000, aldığımda jantın içinde sarılı olan elektrik bandı yeteli olmadı ve 2 yerden lastik patladı.
    Daha sonra ardarda iki gün birer patlak olunca ben de eski iç lastikten parça kesip elektrik bandının üstüne sardım.
    Tüm bunlara rağmen dün akşam tekrar 2 yeden patlayınca canıma tak etti ve bugün bir kat daha lastik doladım janta...
    Bu şekilde devam edersem lastin içi tamamen dolacak, hava basmama gerek kalmayacak:boese157:
    Siz arka lastik üstünde zıplayan arkadaşlar! Sorum size: Ne yapsam?

2. mtbiker

mtbiker Forum Demirbaşı

Adı:
    Erdi
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    abi o jantın ıcıne sarılan parcay get denır abı bız cok zıplıoz ama hıc zıplarken yada baska bısı esnasında patladıgı olmadı genelde bı yere atlarken arka jantı çakarsak yarılır:D abı sana önerım jantın ıcıne bir kat iç lastıkten yapılmıs bı get çekmen ki bunu yapmıssın lastıgı yamadıktan sora yerıne takarken dıs lastıgın icinde elini gezdır belkı batan parca halen duruyordur yenıden taktıgında yenıden patlatır:D bu arada lastık patlaması şanstır :D her an heryerde onlarca kez patayabılır...:D

3. iLucky mT

iLucky mT Yeni Üye

Seviye:
    Lastik jant tarafından parlıyor, dış lastiği kontrol ediyorum ama lastiğin iç kısmına (janta) ne kaçabilirki?

4. kadirkkkk

kadirkkkk Yeni Üye

Seviye:
    :D:D evet aynı dertten muzdarip bir kişi daha karşınızda. iç taraftan patlıyo lastik. yenisini alınca eskisini tabloya yerleştrip odamamı assam acaba

iLucky mT bunu beğendi.
  5. iLucky mT

iLucky mT Yeni Üye

Seviye:
    benimki daha sanatsal, turuncu yamalar:cool:

6. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Selam, o elektrik bandını sardığın yere geçirilen hazır çember şeklinde şeritler var. Bazıları pamuklu örgü şerit, bazıları daha sert ve dayanıklı sentetik şeritler. En iyisi bunlardan birini tercih etmen.
    Eğer bunlardan bulamazsan yara pansuman bezlerinin üzerine yapıştırılan ve pamuklu kumaştan mamul iç kısmı yapışkanlı makara tarzı yara bantlarından da kullanabilirsin.

Ancak öncelikle cant tellerinin, cantın iç kısmından içeri doğru fazla kafa uzatmadıklarından, bu bölgede metal bir çapak bulunmadığından vb. emin olmalısın.

Kolay gelsin.

iLucky mT bunu beğendi.
  7. mtbiker

mtbiker Forum Demirbaşı

Adı:
    Erdi
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    evet tel başları uzun olabılır yada şişirirken iç lastık şeridi kaydırıyo olarbılır abının dedıgı yapışkanlı bantlar dah işlevsel olcaktır bi kere daha patlarsada; kader...:D

iLucky mT bunu beğendi.
  8. iLucky mT

iLucky mT Yeni Üye

Seviye:
    Mevcut durumuyla da patlarsa kesinlikle deneyeceğim bu yöntemi. Teşekkürler.

9. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Bence jantını değiştir.Jant içe doğru esniyor.

iLucky mT bunu beğendi.
  10. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Yukarıdakilere ek olarak;
    -Jant yanaklarının iç lastiğe yakın uç kısımları sivrileşmiş, kesici hale gelmiş olabilir.
    -Arka teker üzerinde zıplayan biri olduğun için, eğer lastik havanı az tutuyorsan, o da yılan ısırığı etkisi yapabilir.Yukarıdakileri uyguladıktan sonra lastiğini biraz daha fazla şişirip tekrar dene bakalım.

iLucky mT bunu beğendi.
  11. iLucky mT

iLucky mT Yeni Üye

Seviye:
    Kron xc1000'in standart jantı var üzerinde. Özelliklerini bilmiyorum ama yeterince kaliteli olmalı...:unsure:

12. iLucky mT

iLucky mT Yeni Üye

Seviye:
    -Bisikletim yeni olduğu için sivrileşecek bir süreç olmamalı henüz.
    -Hava konusunda benim de şüphelerim vardı yine de son 2 patlaktaki hava 35psi:(
    Cevap için teşekkür ederim.

kadirkkkk bunu beğendi.
  13. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Sizin kilonuz kaç bilmiyorum ama, bence 35 psi basınç biraz düşük. En az 40-45 civarını deneyin derim.

iLucky mT bunu beğendi.
  14. iLucky mT

iLucky mT Yeni Üye

Seviye:
    Kilom 67:) Lastiğin üstünde de 35-65 psi yazıyor... Alt limitte tutuyorum havayı yoksa lastikten çok tahta tekerlek etkisi yaratıyor:)

15. Said Ergöktaş

Said Ergöktaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    benzer bir sorunla kısa süre önce bende karşılaşmıştım.ama benim sorunun sebebi lastikler ile ilgiliydi.bir ara az lastik havası ile(mecburiyetten 4- 5 km) binmek zorunda kaldığım için iç lastik ezilmişti.yani az havadan dolayı jant ve yer arasında ezilmekten baya zarar görmüş.(daha iyi anlaşılması için; iç lastik tabiri caiz ise çürümüş diyebilirim-eziğin sonucu-)ve bundan sonra lastik havasını düzeltip de düz yolda(şehir içi , ev - dersane arası) binmeme rağmen o ezik yüzünden aynı gün 4 defa lastiğim patlamıştı ve ben de gidip iç lastiği değiştirdim.

Sen de de düşük lastik havası kullandığın için böyle bir sorun olabilir...İç lastiğini kontrol etmeni öneririm ben ;)

Kazasız - Keyifli ve Bol Pedallı Günler :)

Kolay Gelsin

iLucky mT bunu beğendi.
  16. iLucky mT

iLucky mT Yeni Üye

Seviye:
    Haklı olabilirsin, belki de dayanıklılığı azalmıştır gerçekten.
    Şimdi 6 yamayla taktım iç lastiği, tekrar patlarsa iç lastiği yenilemem gerekecek demekki...

Şimdiki sonuç şu ki; jantın iç kısmına iç lastiği koruyan sağlam bir şerit dolamalı ve iç lastiği değiştirmeliyim.

17. endy

endy Kıdemli Üye

Seviye:
    2 traftan mı patlıyo? OYleyse kesn jant kesıyodur

iLucky mT bunu beğendi.
  18. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Bunların hepsinin dışında...
    Kimse sormamış ama lastik marka-modeli ile iç lastiğiniz nedir acaba?

Hafif bir XC lastiği ile yine hafif bir iç lastik, ekstrem şartlara dayanmayacaktır;) ...

Örneğin ben IRC nin en kalın iç lastiği ile Schwalbe Big Betty'leri 8 aydır kullanıyorum...
    Dişleri bitmek üzere ve henüz bir kere bile patlamadılar:eek: :rolleyes: ...
    (Yol koşullarını ise hiç anlatmayayım...Ayayorgi inişi bile dahil:)elim kadar sivri kayalara çarpıyor lastik...)

Lastiğin kalınlığı ve hava basıncıda önemli etkenler...2.0 lastikle arkada hoplarsınız patlar, belki 2.30 ve üstü patlamaz...Ve bu işin şans işi olduğuna bende inanıyorum...

Bu arada 2.40'' olan lastiğimi 27-30 psi ile kullanıyorum...65 kiloyum...En ideal tutuşu bu basınçta sağlıyor:rolleyes: ...

Saygılar:)

iLucky mT bunu beğendi.
  19. iLucky mT

iLucky mT Yeni Üye

Seviye:

Lastiklerim IRC Piranhapro 2.00, iç lastiğim de IRC'nin ama modelini bilmiyorum...

BIG BETTYleri nette gördüğüm kadarıyla biliyorum, adı üstünde işte yorum yapmaya gerek yok :) Fiyatı ne kadar acaba?

BIG BETTY'ye alternatif olarak hangi marka ve modeli önerirsin? Hangi ölçülerde?

İç lastiğimin dayanamadığı bir sürüş tarzımın olduğunu biliyorum, acaba herhangi bir "kalın" iç lastik işimi görür mü?

Son olarak, sen jantın iç kesimini sarmak için ne kullanıyorsun?

Teşekkürler, saygılar...

20. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:

CST(?) nin yaklaşık 400 küsur gramlık patlamaya gerçekten dayanıklı bir içlastiğini iki gün önce Konya daki bir bisiklet mağazasında bizzat gördüm.

Hatta esprisi bile oldu. Bu iç lastiği kullananın dış lastiğe ihtiyacı olmaz falan diye.. :)

Arzu edersen ayrıntılı bilgi verebilirim.