Patlayan lastik nasıl yapılır?

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Aslında malın kalitesi kadar, uygulamasıda önemli. Şuana kadar gördüğüm en kayda değer sonucu bu yöntemle aldım. Biraz abartıları var ama sağlam oluyor. :)
Ben bununla yama yapmayı denediğimde yama tutmuyordu bir türlü tutan yama da kenarından kaçırıyordu şamrel boşu boşuna çöp oldu. Özellikle tutmayacak biçimde üretilip kullanıcıyı servis hizmetlerine yönlendirme veya yeni şamrel satma amacı olduğunu düşünüyorum.

Çoğu yerde bulunabilen Thumbs Up marka yamaları kullanıyorum, herhangi bir sıkıntı yok. Birim fiyat olarak da daha uygun.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-
Scudo

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben bununla yama yapmayı denediğimde yama tutmuyordu bir türlü tutan yama da kenarından kaçırıyordu şamrel boşu boşuna çöp oldu. Özellikle tutmayacak biçimde üretilip kullanıcıyı servis hizmetlerine yönlendirme veya yeni şamrel satma amacı olduğunu düşünüyorum.

Çoğu yerde bulunabilen Thumbs Up marka yamaları kullanıyorum, herhangi bir sıkıntı yok. Birim fiyat olarak da daha uygun.
Doğrudur hocam, ben yamadan ziyade yama yapma yöntemine dikkat çekmeye çalıştım. Senin kullandığın yama olsun, kendinden solüsyonlu yama olsun,bu markanın yamaları olsun, türlü türlü yama denedim, verim alamadım. (700x25 lastikte) En sonunda biraz abartı bir yöntem ama bu yöntemle yamayı tutturmaya başladım.:harika:

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
konuyla dolaylı yönden alakalı diye yazayım dedim ....aslında patlağı onarmak bende arka teker yerleştime işleminden daha kolay.. geçenlerde başıma geldi sökerken kaçıncı viteste hangi aynakolda olduğumu hatırlamadığım için arka tekeri yerleştime işleminde bayağı bir zorlandım ilk tecrübemdi tabi ama 20 dk mı yemiştir elim üstüm başımda hep kirlendi yağ oldu oda cabası...

• Beğen
Tepkiler: KaracaAbdullah

Yeşil Mavi

Doğa ve İki Teker Aşığı
Tepki
141
İsim
Hakan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
konuyla dolaylı yönden alakalı diye yazayım dedim ....aslında patlağı onarmak bende arka teker yerleştime işleminden daha kolay.. geçenlerde başıma geldi sökerken kaçıncı viteste hangi aynakolda olduğumu hatırlamadığım için arka tekeri yerleştime işleminde bayağı bir zorlandım ilk tecrübemdi tabi ama 20 dk mı yemiştir elim üstüm başımda hep kirlendi yağ oldu oda cabası...
Arka dişliyi en ufakta bırakırsanız söküp takması daha rahat olur.

Canoguz1

Üye
Tepki
11
İsim
can
Bisiklet
Diğer
Yeni konu açmadığım için burda gören olur umarım. Bisiklette yeniyim, patlayan ic lastiği degistirmistim bugün sabah çıktım 10 km sonra mıcırlı kötü bir asfalttan sonra iç lastik dış lastiğin kenarından hafif çıktı teker garip dönüyor. Bi şekilde 10 km geri dönebilir miyim sizce? Yanında giyonun el pompası var indirip şansımı deneyebilirim ama bu pompayla şişer mi bu lastik tekrar emin değilim. Umarım birisi görür mahsur kaldım ulaşımın ve pek insanın olmadığı bir yerde
İç lastik, dış lastik ile jantın arasına sıkışmış. Bazen bana da aynısı oluyo. Eğer böyle gidersen tekerlek iner bir süre sonra da iç lastiğin yarılabilir. Zaten arka tekerlek çok fazla seker. Havasını indir ve levye ile tamamen dış lastiği çıkarmadan o kısımda ki iç lastiği dış lastiğin içine it

Arka vitesi en küçük yani en aşağıdaki dişliğe al. Kadron yamulmuş olabilir çok küçük bi ihtimal olsada. Bisikleti ters çevirip biraz daha rahat takabilirisn ya da eğer tekerlek yataklarına oturmuyorsa tekerleği yatağına doğru it iterken tekerleği sağa sola oynat biraz daha rahat takabilirsin. Milin eğer yamuksa zaman içinde yalama olup tekerleği sıkıştırmayabilir ve rahat oturmaz.

rhytrea

Üye
Tepki
0
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
yeni aldığım bisikletimin lastiği patladı kendim daha önceden başka bisikletlere çok fazla kez yama yaptım sorunsuz sıkıntısız bir şekilde ancak bu bisiklette lastiği janttan çıkartamıyorum çok sıkı olduğu için bir yol gösterme imkanınız var mı şimdiden teşekkürler.
bisiklet: Kron XC750 2016 orijinal jant, lastiği bilmiyorum
kullandığım ekipmanlar: decathlon plastik levyesi.
teşekkürler.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.314
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Saglam bir ic lastik alinir. Sivri ve delici bir cisim ile delinir ve hava deligi acilir. Alin size patlayan bir lastik yaptim. Goruldugu gibi cok basit.

egesenkaya

Aktif Üye
Tepki
187
İsim
Ege
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Anlatılmaz yaşanır. Bir yol bisikleti kullanıcısı olarak bisiklet tamircilerinden daha pratik bir şekilde lastik onardığımı farkettim :D

• Hahaha
Tepkiler: oscak41

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
yeni aldığım bisikletimin lastiği patladı kendim daha önceden başka bisikletlere çok fazla kez yama yaptım sorunsuz sıkıntısız bir şekilde ancak bu bisiklette lastiği janttan çıkartamıyorum çok sıkı olduğu için bir yol gösterme imkanınız var mı şimdiden teşekkürler.
teşekkürler.
Plastik levye dışında başka aletle denemeyin, metal cisimler janta zarar verip o bölgede çapaklanmaya sebep olur ve bu da ekstra patlaklar demek.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Peregrine

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Peregrine
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
teşekkürler.
Aşağıdaki videoyu bir izleyin; takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: ugurus ve MakRo

retrower

Üye
Tepki
52
İsim
Berk
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Videoda denk geldim, iç lastiğe pudra sürmüşler. Kaynamasını engellemek amacıyla böyle bir işlem mantıklı mı?

• Beğen
Tepkiler: yusuf_49

yusuf_49

Aktif Üye
Tepki
403
İsim
Yusuf Aytaç
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Videoda denk geldim, iç lastiğe pudra sürmüşler. Kaynamasını engellemek amacıyla böyle bir işlem mantıklı mı?
Mantıklı. Lastik uzun süre iç lastik değişimi ya da akord ayarı için vs. açılmazsa sıcak soğuk göre göre iyice janta tutunuyor. Lastik sert yanaklıysa bir de çıkarması zorlaşabilir. Direkt pudralı gelen iç lastikler var ; kendisi pudra süren var mı bilmiyorum. Gerekliyse yapılabilir.

• Beğen
Tepkiler: retrower

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
981
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mantıklı. Lastik uzun süre iç lastik değişimi ya da akord ayarı için vs. açılmazsa sıcak soğuk göre göre iyice janta tutunuyor. Lastik sert yanaklıysa bir de çıkarması zorlaşabilir. Direkt pudralı gelen iç lastikler var ; kendisi pudra süren var mı bilmiyorum. Gerekliyse yapılabilir.
Ben sürüyorum, kolaylık oluyor.

ugurus

Daimi Üye
Tepki
448
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
bütün yaz işe gidip gelirken devamlı dikkat etmeme rağmen sonunda bisikletimin arka lastiği patladı . küçük bi cam şişe parçası yapmış. genelde taşlardan korkardım.
daha önce aldığım zefal yama setini en sonunda kullandım . acemlik vardı ama hallettim.
hava basınca camın patladığı yerden hava elime geliyordu yeri tespit etmiştim ama tecrübesizlikten dolayı camın patladığı yeri dışardan işaretlememe rağmen o kısmı dış lastiğin dışına çıkardığımda elime gelmiyordu. ve lastik hemen iniyordu.

dedim herhalde başka yerlerde de patlak var ben de suyun içine sokup hava kabarcıklarından patlak kontrolü yaptım. tecrübesizliğim ise pompayı şişirdikten sonra siboptan çıkarmamak bu yüzden lastik inmiş hep bana da tecrübe oldu.. pompa biraz garip sele altı pompası.

lastik üzerinde beyaz toz haliyle gitti. pudra olma ihtimali var ...

şimdi bu iç lastiği suyun içinden geçirmem bi sorun yaratır mı sonra ?