Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Patlayan Arka Tekerlek

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında Gökhan Daruga tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Daruga

Gökhan Daruga Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sıklıkla bisikletimin arka iç tekerleği patlıyor. Özellikle bisikletim MTB olmasına rağmen bir yükseltiden veya bir engebeli yoldan atlayıp hoplasam arka iç tekerlek bazen patlıyor bazende yarılıyor. Anladığım kadarıyla jant iç tekerleği ya kesiyor yada bir şekilde iç lastiğe zarar veriyor son 1 ayda toplamda 4 sefer iç lastik değiştirdim, çoğu zaman bir kaç yerden yarılıp durumu yama ilede kurtaramıyorum. Düz bir yolda veya normal kulanımda hiç bir sıkıntı yaşamıyorum sadece atlayıp zıpladığım veya yüksek bir yerden inmeye çekinir hale geldim. Böyle bir sıkıntı yaşayan arkadaşlar var mı varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

2. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Burada bisikletiyle zıplayan arkadaşlar lastik havalarını biraz indiriyor.Hoplayıp zıplarken lastik havanızı indirmiyor musunuz,yada tam havayla mı sıçrama yapıyorsunuz.

3. Termiksi

Termiksi Paragliding

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    İç lastiği janttan koruyan lastik eskimiş olabılır.

4. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bir çok faktör var. Birinci olarak kilonuz olabilir. Kaç kilosunuz acaba?

Ikinci olarak jantınızın iç yüzeyine dikkatlice bakınız. Herhangi pürüz tel ucu vb.de atladiginizda yüksek basınç oluşturduğu için kesebilir.

Atladığınız yer de önemlidir. Ucu keskin yerlere atlıyorsaniz düz yolda kesilmeyen lastik mazgal üstlerine, su oluklarına vb. Yerlere sert biçimde atlıyorsaniz kesmesi muhtemel.

Ayrıca üst sınırda bir hava basıncı kullanıyorsanız atladığınız zaman basınç daha da artacağından yarabilir .

Dış lastiklerinizde cam iğne diken vb. bir şey varsa ve siz kontrol etmeden takıyorsaniz bunlar da sürekli keser.
    Aklıma gelenler bunlar. Çözüm bulunur inşallah.

5. Gökhan Daruga

Gökhan Daruga Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arka iç lastiğin havası biraz inip tutuyorum ön lastiğe göre benim tahminim jantın iç lastiğe zarar bir şekilde vermesi. Jantı en sonki iç lastiğin yarılmasından sonra iç kısmını incelediğim koruyucu olan şeritte her hangi bir eskime yıpranmaya rastlamadım. Aklıma şu şekilde bir geçiçi çözüm geldi denemeyi düşünmekteyim elektrik bandını alıp tekrardan jantın iç kısmına yapıştırmayı düşünmekteyim belki faydasını görebilirim.

6. Gökhan Daruga

Gökhan Daruga Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Öncelikle 65,5 kiloyum. Jantın iç yüzeyine açıkcası teferuatlı bir şekilde bakmadım kabaca baktım. Atladığım yerler genelde kaldırımlar, düz beton bölünmüş yolar araları genelde 1 metreye yakın açıklıklı oluyorlar. Fırsat bulduğum zaman jantın iç kısmını ve dış lastik yüzeyini teferuatlı bir şekilde inceleyeceğim.

7. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    dış lastiğinizin özellikleride önemli bazıları dirençsiz ve hemen patlayabiliyor

8. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Öncelikle bisikletiniz hangi marka ve model;çelikmi alüminyummu kaç senelik bir bisiklet.

9. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Lastiğinizin havası gereğinden fazla inikse yılan ısırığı dediğimiz (snake bite) yırtılmalar meydana geliyor olabilir.

Kullandığınız iç lastik dış lastiğe göre daha küçükse, özellikle yarılma dediğiniz sorunla sık sık karşılaşırsınız.

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  10. Gökhan Daruga

Gökhan Daruga Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Specialized Hard Rock dış lastikleride Specialized marka. Jantları muhtemelen alümünyumdur. 2 senelik bisiklet. Aklıma gelmişken ön lastik bisiklet alındığından beri lastik değişimi geçirmedi.Linkte bisikletin fotoğrafı mevcut

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=108932

11. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Benim size önerim, arka lastiği komple sökün, dış lastiğin içine iyice bakın elinizi gezdirin, bir ihtimal diken vs. delmiş olabilir siz atladıkça patlatıyodur. Gerçi derin kesikler oluyo demişsiniz, iç lastik üzerinde kesilen kısım janta doğrumu bakıyor yoksa lastiğe doğrumu ona bakmak lazım önce. Jant kasnağına tekrar elektrik bantıyla bir kaç kat geçmenizi tavsiye ederim.