Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Patlama, sökülebilir iğne sübap ve jant kesmesi...

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Ormanci tarafından paylaşıldı.

1. Ormanci

Ormanci Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Geçen gün bisikletle çıkayım dedim, burnumdan geldi. Bir süredir seviniyordum, patlak korumalı vs.'li dış lastik almıştım (Schwalbe Marathon Racer), abidik gubidik şeylerle patlamıyor falan diye...

Suadiye'den Caddebostan'a geldim, Migros'un orada kısa bir ÇAT sesi ve ardından "poffffffffffffffffffff" diye lastik gitti. O kadar ki, daha durmadan jantın üzerindeydim zaten. Yürüyen yayalar falan bile bakakaldı "aaaa gitti lastik" falan diye :) O kadar ne girdi lan, dik duran inşaat demiri üzerinden mi geçtim dedim bi an :)

Durduğum sırada da fark ettim ki sele altı çantayı açık unutmuşum, içinde o sırada hava karardı diye takmadığım güneş gözlüğü, levye, yama falan filan da vardı, allahtan düşmemişler.

Arka lastiği çevirdim baktım hayvan gibi bir çivi. Neyse yanımda yama falan var diye seviniyorum, söktüm bi güzel yamayı da yaptım, iç lastiği şişirdim, kaçırma yok, koca deliği iyi tuttu yama falan diye memnun oldum.

Lastiği bi güzel taktım, tam şişirdim pompayı sökücem, "sökülebilir" iğne pompa ucuyla beraber geldi, pfiyyyyyoffffffffff diye tüm hava gitti. Tekrar taktım, ikinci defa aynı şey oldu, tekrar denerken bu sefer sinir ve aceleyle pompayı basıyorum, jant sübabın dibini kesti... :acpsnr::agla::krsn:

Sinirden önce sahildeki çimleri yiyip, sonra bisikleti, iç lastiği, dış lastiği hepsini denize fırlatasım geldi. :mad:

Sonra bütün yolu elimde bisiklet, yürüyerek geri döndüm. :hihi: Kuru yerim falan kaldı herhalde :D

Sipariş verdim, hem yeni dış lastik geldi, hem de yanımda yedek iç lastik taşıyayım dedim, 2 tane de iç lastik sipariş ettim. Ama "sökülebilir iğne" olayına bu yüzden sinir oldum, bunun sabiti varsa ondan alayım dedim. Varmış. Fakat sağolsun Erdoğanlar Bisiklet faturaya da düzgün yazmasına rağmen, Maxxis iç lastikleri "sökülebilir iğneli" olarak göndermiş. Herhalde kargoyu hazırlayan vatandaş "aha bu mu, bu" diyip detaya bakmadan attı torbaya. :kötü:

Yine bu gerzek sökülebilir iğnelilere kaldım yani. Bu olay ne işe yarıyor diyordum, patlak önleyici sıvı falan koyabilmek içinmiş. Şimdi adamlara bunu değiştirin diye geri yollamak istesem, kargo gidecek tekrar yollayacaklar bilmemne, o arada benim gidip tekrar iç lastik almam lazım başka yerden, uğraş dur, yarın da binmek istiyorum, sabahtan değişimleri yapıp devam edeceğim, o yüzden uğraşmak da istemedim.

Peki elimdeki pompayı, şişirme bittikten sonra gevşetirken bu iğne gelmesin onu gevşetmesin diye ne yapabilirim? Sökülebilir kısmı yapıştırayım mı ne yapayım, felaket sinir oldum...

GrandHan bunu beğendi.
  2. erkan_harman

erkan_harman XRS 30 TIAGRA

Adı:
    Erkan Harman
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    lastiginize vurdugunuz hava psi kac acaba ? tavsiyem 110-115 vurmaniz ki ole cukura girdiginiz de felan jant kesmesin. gecmis olsun bikmak yok ogrenmeye devam hersey bir ogrenimdir.

3. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    güzel bi serüven yaşamışsın.
    sökülebilir iç lastik kullanıyorum bende slime ile tabi. ama şimdiye kadar bende olmadı o olay. tam sıkmadın mı acaba iğneyi

4. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Geçmiş olsun, bazen zamanszız tatsızlıklar can sıkabiliyor ama hiç biri bisikletin verdiği hazzın değerini azaltamaz. :)

Benim de başıma geldi aynısı. Hatta sökülebilir olduğunu bilmiyordum, sibop uçup gittiğinde ortada koc bir delik olunca çok olmuştum. :) Sökülen kısmı yerine çok sıkı oturttum, sorun çözüldü. Eğer sizde sorun çözülmezse sibopun hava giren kapağını yağlamanız sorunu çözecektir diye düşünüyorum.

O güne ait hatıra fotoğrafı:

suat akman ve Ormanci bunu beğendi.
  5. Ormanci

Ormanci Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @erkan_harman, Hocam yanlış anladınız sanırım, acele ve sinirle pompayla hava basarken saldırgan davranınca sübabın sağa sola oynamasından jant kesti, giderken değil.

@chnkrmz , Onu hiç ellememiştim ki zaten, pompayı o kadar söker takarım, hiç çıkmaz ama bi süre sonra sapıtıp pompa ucu onunla beraber geliyor. Elle de bi yere kadar sıkabiliyorum tabi o anlarda... Normalde penseyle anahtarla bişeyle dalıp kırana kadar sıkacam da :D

@Tahir Keskin , Aynen böyle oldu işte evet :) En azından yeni iç lastiği takarken şu iğneyi bi kontrol edeceğim, sonuna kadar sıkayım artık ne yapayım :)

GrandHan ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  6. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Gecmis olsun!
    Sirf bu nedenlerle, yama seti, kullanilmaz hale gelmis ic lastiklerden soktugum 2 adet sibop ignesi, bunlari sokup takmami saglayan cimbiz ve "ne olur ne olmaz" diye yedek ic lastik tasiyorum her zaman ;)

GrandHan ve Ormanci bunu beğendi.
  7. Ormanci

Ormanci Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @suat akman

Teşekkürler :) Hocam cımbızla sıkılabiliyor mu? O zaman ben de taşıyayım :) Parmakla güya sıkıyorum ama pompa daha güçlü geliyor tabi, pompayı tam sıkmayayım diyorum, bu sefer de hava basamıyorum, çok komedi bişey ya :)