Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Patentli Bir Ürünün Üretimi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Kamış Tornavida tarafından paylaşıldı.

1. Kamış Tornavida

Kamış Tornavida Kıdemli Üye

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Merhabalar efendim; tecrübelerinize isnaden bir sorum olacak: Patenti alınmış bir ürünü sadece kendim üretip kullanmak istesem, ticarî bir mevzu düşünmesem yine de bu üretime hak elde edebiliyor muyum? Evet, bu kadar açık ve net :) Teşekkürler...

2. Kamış Tornavida

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Soru güncel :)

3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/4.5.551.pdf

Madde.73; Patent sahibinin, üçüncü kişiler tarafından izinsiz olarak aşağıda sayılanların yapılmasını önleme hakkı vardır.

a - Patent konusu ürünün üretilmesi, satılması, kullanılması veya ithal edilmesi veya bu amaçlar için kişisel ihtiyaçtan başka herhangi bir nedenle olursa olsun elde bulundurulması;
    b - Patent konusu olan bir usulün kullanılması;
    c - Kullanılmasının yasak olduğu bilinen veya bilinmesi gereken usul patentinin kullanılmasının üçüncü kişiler tarafından başkalarına teklif edilmesi,
    d - Patent konusu usul ile doğrudan doğruya elde edilen ürünlerin satışa sunulması veya kullanılması veya ithal edilmesi veya bu amaçlar için kişisel ihtiyaçtan başka herhangi bir nedenle olursa olsun elde bulundurulması.

Yani ticari bir mevzu düşünmeseniz bile patentli bir ürünü alıp kendiniz üretemiyorsunuz. Patent sahibi sıkıntı çıkarabilir :).

Kamış Tornavida bunu beğendi.
  4. Avrupabisiklet

Avrupabisiklet Yeni Üye

Adı:
    Mustafa
    Seviye:
    Ya kimin haberi olucak sanki reklamını falan yapıcaksında satıcaksın. Kendin icin kullanıcaksın.
    Birileri benden önce rüzgâr tribünü yaptı ve patentini aldı diye ben kendi elektriğimi karşılayacak rüzgar tribünü yapmayacak mıyım? Veya birileri önceden salcayı buldu diye ben evde salça yapmak yerine satın mı almalıyım?
    Yapabiliyorsanız yapın kardeşim yeterince üretemeyen bir toplumuz zaten

Kuzey Ege bunu beğendi.
  5. Anıl Erdoğan

Anıl Erdoğan Kıdemli Üye

Adı:
    Anıl ERDOĞAN
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    ürün ne peki?

6. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Avrupabisiklet

Patent işi dediğiniz gibi değil :)

Eğer salça veya rüzgar gülü geçen sene bulunmuş olsaydı, evet üretemezdiniz. Patentli ürünler belli bir süre sonunda "jenerik ürün" olur. Yani herkesin kullanımına açılır. Bu özellikle ilaç sanayinde görülür. Yeni çıkan bir ilacı alıp herkes üretemez. Belli bir süre geçtikten sonra aynı ilacın muadillerini görürsünüz, çünkü artık o ilaç jenerik olmuştur. Her sektörde bu süre farklılık gösterir.

Atıyorum; elinizde imkanınız var, arkasında çılgıncasına ar-ge olan bir ürünü alıp "alenen" üretmeye kalkarsanız "sen hele bir dur kardeşim" derler. Demeliler de bence... O ürünün korsan kitaptan/filmden farkı olmaz ;).

7. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Yanılmıyorsam bire bir aynısı olmadığı zaman sıkıntı olmuyor, mesela ürün ü yaptınız ama bi yeri farklı yada birşeyler eksik-fazla. Yani farklı bir ürün yaptım ben dediğiniz zaman sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Kamış Tornavida ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  8. mehmet.ali

mehmet.ali Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Ticari bile olsa sıkıntı olmaz bizim ülkede. Ben 5-6 yıl uğraştım ürünümü korumak için, harcadığım zaman + para yanıma kar kaldı :)

9. Kamış Tornavida

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Cevabınız için teşekkürlerimi sunuyorum. İnternette aradığım hâlde gözden kaçırmışım demek ki. Sağolun, anladım. Zaten diğer mesajınızda da belirttiğiniz jenerik meselesi aklımdaki soru işaretlerine kâfi geldi. Teşekkürler... :)
    Buna karşılık verilmiş cevap beni tatmin etti doğrusu. Üretme konusunda, evet, yapı itibariyle üretim taraftarıyım fakat bunu bir ihlal olmaksızın gerçekleştirmeyi arzu ediyorum. :)
    Belli bir ürün yok. Zaman zaman internette dolaşırken çok güzel projelerle karşılaşıyorum ve yapabileceğim şeyler olduğunu görünce sadece bakmak yeterli olmuyor. Bunun için sormuştum. :)

Cevabınız için teşekkür ederim. Güzel bir yorum olarak geldi açıkçası, patenti alınmış bir ürünü geliştirerek başka bir patent sahibi olunabildiğine dair duyduğum bilgiler vardı çünkü. :)
    Diyecek pek de bir şey yok zannedersem.. :)

Avrupabisiklet bunu beğendi.
  10. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ürettiğiniz ürünün üzerine büyük harflerle "DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN MİLLET BU PATENTLİ BİR ÜRÜNDÜR BEN ONU KOPYA ETTİM, SAHİBİNE DE BİR ZAHMET SİZ GİDİN HABER VERİN" şeklinde yazmayıp birde tv lerde reklam olarak oynatmazsanız (yani bunları yapacak kadar şaban değilseniz) bir sorun olacağını sanmıyorum.

11. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    eskiden nokia telefonlarının %100 aynısını yapıp logosuna tokia yada buna benzer bişe yazılıyordu. bunda bile sorun çıktığını hatırlamıyorum. belkide çıkmıştır :D

Kamış Tornavida bunu beğendi.
  12. Kamış Tornavida

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    :) Bu yorum karşısında cidden tebessüm ettim. Haklısınız, yorumunuz için de teşekkür ederim fakat ben hukukî olarak durumunun ne olduğunu öğrenmeyi arzu etmiştim ki blgilerini esirgemeyen değerli forum üyelerimiz sağolsunlar, öğrenmiş oldum :)

13. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Patentli bir ürünü taklit edemezsiniz, kimse görmese bile patent sahibine haksızlık olur. Siz nasıl olsa patent sahibi yabancıdır diye, yap ne olacak diyebilisiniz ama ya patent benimse? Bir Türke aitse? Benim ürünümü almalısınız ki ben para kazanayım, amaç bu.
    Salça dediniz, evet salça patentli olsa ancak evde gizlice yapabilirdiniz, KFC nin ünlü sosu var mesela, Cartman ın çok sevdiği, yapamazsınız.
    Patentten kaçmak öyle sanıldığı kadar kolay değildir, hele şekil, görüntü değişikliği beyhude çabadır. Herşeyden önce patent çalışma sistemine alınır, şeklini değiştirdin farklı renge boyadın yetmez, aynı işi yapmamalı.
    Hadi salçadan gittik, somut örnek vereyim; patente şöyle yazılır: " meyve veya sebzenin kesilip güneşte kurutulduktan sonra suyunun çıkarılması ve içine tuz, biber vs eklenerek kapalı kavanozda bekletilmesi gibi...gördüğünüz üzere domates bile yazmayıp tüm meyve ve sebzeleri kapsattim, ben ananas salçası yaptım sayılmaz bile diyemezsin, kaçış yok. Ama çok açılamadım, yani kesip güneşte kurutmayla kendimi sınırladım, sen kesmeden kurutmadan yapabilirsen "faydalı model" alabilirsin, patent değil.
    Edip beyin dediği gibi, çoğu patent 20 yıllıktır, sonra kopyası serbesttir. Ama bazıları değil, halen üretilen her CD den Philips e pay gider mesela.

14. Kamış Tornavida

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Gayet açıklayıcı oldu Raşit bey, teşekkür ederim. Pekâlâ burada bir ihlal söz konusu, doğru. Şimdi aklıma geldi. İsrailli bir adam vardı, kartondan bisiklet yapmış. Bu durumda bisiklet genel bir şey fakat kartondan olması işin boyutunu farklı yere taşıyor. Ama bu durum sanki sandalyeyi tahta yerine kartondan yapmış olmaya benziyor. Ben de çıkıp kartondan bisiklet yapacağım desem bu da bir ihlal midir, yoksa düşündüğüm gibi genel hakkım mıdır? @Raşit S