Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

patenci gençler tehlike oluşturuyor!

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında alperK tarafından paylaşıldı.

1. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    3-4 kişi yan yana paten sürüyorlar birde takıyorlar kulaklıkları zil ve uyarılarıda duymuyorlar ondan sonra al başına bela,dün 3-4 kere kaza tehlikesi atlattım bisiklet yolunun yeşillik alanına fırlayarak kurtardım.

erkan_harman ve Murat B. bunu beğendi.
  2. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Hocam her yerde tehlikeli davranış sergiliyorlar birçok defa otobüs ve pickup araçların arkalarına tutunarak önümde gittiklerine şahit oldum.Bıraktıkları zaman yavaşladılar ve beni de tehlikeye soktular, ama işte bi heves alınmış havalar da yaz, 2-3 biner atarlar ümidi ile ses etmedim.Tabi kask sız eldivensiz ve kot pantolon la dolaştıkları için kendileri de tehlike altındalar.

3. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sağlarına sollarınada bakmıyorlar çoğu zaman. Çevreye duyarsız kalmaları bizim için de sıkıntı. Uyarmak lazım elden geldiğince.

4. Abdülsamed AKBULUT

Abdülsamed AKBULUT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bu paten olayı 10 sene önce demodeydi, şimdilerde yeniden moda olup aşırı oranda heryerde artışa geçti bir anda, çoluk çocuk sürsün bişey demiyoz ama nasılki bizler kask eldiven vs takıyosak bence onlarında takmaları gerekir, bizi tehlikeye atmalarını geçtim kendi hayatlarını hiçe sayıyolar, paten bisiklete oranla çok daha güvensiz zaten

5. FurkanCeylan

FurkanCeylan Yeni Üye

Seviye:
    "patenci gençler tehlike oluşturuyor!", başlığını gördükten sonra aklıma atalarımın çok öncelerden söylediği bir sözü anımsadım: "Bir pire için, koca bir yorgan yakılmaz". İnsanları bu şekillerde kalıplaştırarak/ayrıştırarak kötülemek ne size yakışır ne de bir başkasına. Bahsi geçen gençlerin fiziksel hatalarının yanında sizin şu an yaptığınız davranışın aşağı kalır bir yanı olmadığını savunmaktayım. ve size soruyorum, böyle olmasını istemiyorsunuz, tehlikeli olduğunu biliyorsunuz fakat bu durumu iyileştirmek için ne yapıyorsunuz? lütfen kullandığımız dile, lisana dikkat edelim. pek tabii biliyoruz ki siz de art niyet peşinde değilsiniz, fakat kullandığınız kelimeleri yanlış buldum.

Ben de yaklaşık 3 senedir paten kaymaktayım ve son zamanlarda gençler arasında popülerleşmeye başlayan bu sporun/hobinin git gide sosyal amaçlara hizmet etmesi kaçınılmaz bir hale geldi. bu da gençlerin sorumsuzca davranmalarına yol açıyor ister istemez. daha önce de söylediğim gibi böyle olmasını istemedik ama olmaması için de ne yaptık?

Mehmet Berat ve atta bunu beğendi.
  6. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kusura bakmayın ama anadolu yakası sahil yolunda 1 ayda 1000 kmden fazla yaptım,daha 1 patencide kask ve koruma görmedim ve hemen hemen hepsi aynı şekilde dikkatsizce sürüyor.objektif olmanızı tavsiye ederim

7. FurkanCeylan

FurkanCeylan Yeni Üye

Seviye:
    ben yapılanların doğruluğunu savunacak tek bir kelime etmedim dikkat ederseniz, ki bu konuda sizinle aynı fikirleri paylaşıyoruz, yani yaptıklarının sauvnulcak, elle tutulcak tek bir yanı bile yok. sadece üslubunuz beni rahatsız etti. zaten son senelerde bu sporu/hobiyi spor amaçlı yapanların sayısı oldukça az. önce ki mesajımda da bahsettiğim gibi, paten son dönemlerde sosyal amaçlara hizmet eder oldu. bu durum benim de canımı fazlasıyla sıkıyor.

8. Mehmet Can K.

Mehmet Can K. Adanaspor

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Burada konuyu açan arkadaşın yapabileceği ne olabilir? Misal burada bir kask konusu geçtiği zaman herkes şiddetle kask öneriyor, görevini yerine getiriyor. Yolda giderken ne yapsın adam? Her patenciyi durdurup kask takın, biraz dikkatli olun kardeşim mi desin? Bence üslubuna dikkat etmesi gereken sensin kusuruma bakma.

9. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Daha once de bu konuda endiselerimi dile getirmistim.

Bugun gene birine carpiyordum. Abuk subuk akrobatik hareketlerle bisiklet yolunda karsidan gelen bu arkadas, nedendir beni son anda gorup once saga sonra sola tereddut ettigi icin kafadan giriyordum, allahtan yavas seyrettigim icin durabildim.

Paten kullanimini desteklemek ve cogalmasini dilemekle beraber bisiklet yolunda gitmelerini dogru bulmuyorum. Orasi ayrilmis bir tasit yolu. Paten de bir tasit degil. Cok istiyorlarsa yaya yolunda takilsinlar.

F.Yıldırım, Ömer KARAN ve Cihan Şar bunu beğendi.
  10. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Zaten bun de uyaralım dedim. Konu güvenlik olunca ülkemizde kural tanımamazlık alıp başını gidiyor. Yoksa her tür sporun destekçisiyiz.

11. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Atalarının sözlerine değer veren genç kardeşim;

O zaman atasözlerinin anlamını iyice öğreniniz lütfen, kimse bir pire için yorgan yakmıyor, bu atasözünün yukarıdaki konu ile bir alakası yok.
    Patencilerin davranışlarına kızıp yorgan yakarak yapacak bir yaptırımımız yok maalesef.

Mesele şu ki tehlikeli ve kötü bisiklet veya araç kullananlardan duyduğumuz endişeyi dile getirdiğimiz gibi bunu da dile getirmiş arkadaşlarım.

Sonuçta bisiklet sürücüleri gibi kaza anında patenciler de en çok zararı görecek olan kişiler. Ha ne yaptık diye güzel bir soru sormuşsun.

Evet haklısın bir şeyler yapmayı çok isteriz. Ama sen de bir patenci olarak bize ne yapabileceğimizi hususunda biraz fikir ver.
    Çünki samimiyetle söylüyorum tehlikeli davranışlarda bulunan patenciler için ne yapabiliriz gerçekten bilemiyorum.
    Kendi adıma öğrenmeyi çok isterim.

12. FurkanCeylan

FurkanCeylan Yeni Üye

Seviye:
    Sürekli bir tartışma ortamına çekme çabanız nedendir, niyedir? Anlayamıyorum, ne zaman tartışma adabına/ahlakına sahip olabileceğiz? Hiç mi empati kuramıyorsunuz? Hiç mi kendinizi bu gençlerin yerine koyamıyorsunuz? Rica ediyorum, sizin bu yaptığınız kesinlikle yapıcı hiç bir unsur barındırmıyor, aksine yıkmaya yönelik yorumlardır bunlar. Umuyorum ki yaptığınız yorumları bir anlık boşluğunuzda yapmışsınızdır, zira tahmin ediyorum ki hiç biriniz bu yaptığınız yorumlara 2.kez baktığınız vakit memnun kalmayacaksınız. Hiç mi genç olmadınız? Hiç mi kanınız kaynamadı?

Daha önce de söylediğim gibi, yine söylüyorum. Bu arkadaşların yaptıkları sorumsuzca davranışların savunulcak hiç bir tarafı yok, fakat sizin bu yaptığınızın? İnsanları kalıplaştırarak/toplumdan ayrıştırarak bu yorumlarda bulunmanız ne derece uygun? Ne derece yaşınıza/olgunluğunuza yakışır?

Evet arkadaşım! Gerekirse yapacaksın! Gerekirse her insanın bileğinden tutup anlatacaksın yaptıkları yanlışları anlamaları için, taa ki yaptıklarının yanlış olduğunu anladıkları zaman kadar! Ve tahmin ediyorum ki forumlarda bu insanları kötülemekten çok daha onurlu bir davranış olur bu.

Sahiden, bu gençler yanlış yapıyor. Bari siz yapmayın yahu. Daha önce ki mesajlarınızdaki yanlışları kabul etmenizi beklemiyorum sizden, size sadece daha fazla yanlış yorumda bulunmamanızı rica ediyorum.

Bu kadar düşüncesiz olmayın lütfen, bu kadar yüzeysel yaklaşmayın olaylara. Ön yargılarınızdan kurtulun.

Burçak Erbil bunu beğendi.
  13. Mehmet Can K.

Mehmet Can K. Adanaspor

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Anneleri, babaları söz geçirebiliyor mu acaba :D Değerli dostum ben bu forumda daha art niyetle yazı yazan bir insan görmedim ki açılan başlığında art niyetle açıldığını düşünmüyorum. İçinde herhangi bir hakaret unsuru da veya ayrıştırma barındırmıyor sana tepkim ondan kaynaklıydı. Kaldı ki forumda patencilerle ilgili açılan tek başlık ya da yapılan tek yorum bu değil az çok takip ediyorum herkes şikayetçi. Yapılabilecek bir şey varsa o da bireysel bilinçlenme ile yapılır, burada yoldaki bir bisikletinin yapabileceği ne var ki?

Ömer KARAN bunu beğendi.
  14. FurkanCeylan

FurkanCeylan Yeni Üye

Seviye:
    Konuda elimden geldiğince ikili diyaloğa girmekten sakınıyorum fakat bir noktada yanıldığınızı bilmenizi isterim.
    Bu sporun Türkiye'deki öncülerinden biri olan, Serkan Taşkın adında Avrupa'da, Yurt dışında ülkesini temsil eden genç bir kardeşiniz olduğunu unutmayın.
    Ve bu genç arkadaşınız "patenci gençlere" ders veriyor, hiç bir maddi kaygı gütmeden. Bunu neden mi yapıyor? Sokak hayvanlarına destek amaçlı. Nasıl mı yapıyor? Ders ücretlerini, sokak hayvanlarının ihtiyacını karşılayacak bir ürün ile tamamlıyor.
    Ve bu bağlamda kullandığım atasözümüzü, bu deyimimizle pekiştirmek istiyorum "cuk oturdu".
    ++
    Yahu gerçekten bu kadar duyarsızca hareket etmenize şaşıyorum. Utanıyorum, nasıl olur da olaylara bu kadar dar açılardan bakabilirsiniz. Lütfen, sizden tek ricam: benim sözcüklerimi eleştirirken daha dikkatli davranın. Zira bu yaptığınız ile sadece kendinizi küçük düşürüyorsunuz. Haklıyı, haksızı bir kenara bırakın ve yorumları tek tek okuyun. Söylemek istediklerimi anlamaya çalışın. Aklımın yettiğince bir şeyler aktarmaya çalıştım ama başarılı olamadım sanırım. Yapabileceğim başka da bir şey kalmadı... Bisikletçiler topluluğunun "duyarlı,bilinçli" olduğunu zannederdim, gerçekten söyleyecek söz bulamıyorum. İyi forumlar.
    +++
    Bu konu üzerine attığım mesajları tekrardan incelemenizi tavsiye ederim. Bu konuya attığım bütün mesajları bu yorumda birleştirirsem, daha iyi bir anlatım gücüne ulaşcağını inanarak mesajı düzenliyorum.

Burçak Erbil bunu beğendi.
  15. S.Araz

S.Araz Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Samsun'da da durum aynı.Bisiklet yolunda yayıla yayıla gidiyorlar ve duymuyorlarda.Bir gün fena bir çarpıcam birine
    olan bize olcak.

Cüneyt Y. ve Ömer KARAN bunu beğendi.
  16. Gültekin R. Demirkaya

Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok hızlı gidiyorlar bir çoğu ani karşılaşma sırasında ne yapacağı hakkında tecrübesi yok. Ani dönüşlerde bisikletlerlilerle kafa kafaya kalabiliyorlar. Aşırı güven var. Düz yolda 30-40 km hıza çıkabilen bisikletlilere bazen yarışıyorlar yollarına çıktığımızda yetişeyeceğimizi sanıp yolu ortalayabiliyorlar. Fren sistemleri ya da manevraları yüksek hıza çıktıklarında çok işe yaramıyor. Saymakla bitmez. Ezicem birini ibretlik yapacam :)) şaka şaka !!!

17. Eray Topcu

Eray Topcu Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Paten sürerken kask takma ihtiyacı bisiklete göre çok daha az. Duruşunuz ve hızınız bisikletten çok farklı. Paten yaparken düştüğünüzde bacak ve kol eklem yerleriniz hasar görebiliyor bunu engellemek içinde ince kaymayı engelleyen korumalar bile yeterli.
    Sahil yolundaki sorunları hepimiz biliyoruz. Paten için uygun yer kesinlikle ama kesinlikle yayaların yolu değil. Yayalar robot gibi yürüyecek değil aniden önünüze atlamaları an meselesi. Ben bisiklet yolunda sürerken arkamdaki bisikletliye sağa geçer yol veririm o yoluna devam eder ben yoluma. Ha dersiniz ki neden yavaşlayıp hızımı düşüreyim, aynı şeyi araçlar da söylediğinde ses etmememiz gerekir. Grup halinde süren, kurallara uymayan paten ve bisiklet sürücüleri illa olur bunu genele vurmamak lazım. Kimsenin vurduğunu söylemiyorum, kimseye tepki göstermiyorum sadece görüşümü yazdım.

18. Kuu

Kuu Yeni Üye

Seviye:
    Selamlar herkese

Bir arkadaşın bahsettiği Serkan Taşkın benim.

Kısaca kendimi tanıtmama izin verirseniz çok sevinirim.
    Tekerlekli Hız Pateni sporuyla ilgileniyorum. Geçen yıl Belçika’nın Oostende kentinde düzenlenen Dünya Tekerlekli Hız Pateni Şampiyonası’nda ve daha sonra Berlin’de 40’ıncısı gerçekleştirilen Uluslararası Tekerlekli Hız Pateni Berlin Maratonu’nda ülkemizi Berat Yoldaş arkadaşımla birlikte temsil ettik. Aşağıdaki konu ile ilgili bir haber linkini paylaşmak isterim izninizle.
    http://www.hurriyet.com.tr/spor/digersporlar/24503101.asp

Hemen belirteyim; maraton antrenmanlarımda haftada 2 gün bisiklet bulunmaktadır. Hali hazırda zaten yıllardır bir bisiklet sürücüsüyüm. Dolayısıyla sizin yaşadığınız sorunları hem bir bisiklet sürücüsü hem de bir paten kullanıcısı olarak yaşıyorum. Durumunuz benden daha vahim olamaz herhalde :)
    Paten antrenmanlarımı da kimseyi rahatsız etmemek için Kartal Sahil’de sabahın köründe yapsam bile neredeyse her gün sorumsuz yayalar tarafından başıma gelenlerin sadece birkaçını anlatsam hala inatla nasıl paten kaydığıma hayret edersiniz. Ben antrenmanlarım gereği yüksek hızlarda paten kaymak zorundayım ancak etrafımdaki insanları tedirgin etmemek için de elimden geleni yapıyorum.

Bir bisikletçi kardeşim ‘’30 km hızlarda kayıyorlar bize yetişmeye çalışıyorlar’’ yazmış (yanış anladıysam özür dilerim) Sizin etrafta gördüğünüz diğer patencilerin 30 km hıza çıkmaları imkansız. Çıksalar bile o hızda birkaç saniye falan kalabilirler bilemedik 1 dakika o da belki. Ben 30 hatta 40 km/saat gibi hızlara kadar çıkıp o hızlarda 1-1 buçuk saat boyunca seyrediyorum. Dolayısıyla arkamdan bir bisikletlinin gelip beni geçmesi pek olası değil. Ancak ben kendi halime kan, ter içinde antrenman yaparken arkadan canını dişine takıp beni geçmeye çalışan çok bisikletçi kardeşim oldu. Durup özellikle de konuştum birkaçıyla. Ben zaten karşımdan bir bisikletli kardeşim gelirken kenara çekilip yolun hepsini ona bırakırım. Bilirim bu önce onun yolu ben bir şekilde geçer giderim. Bunu yüksek hızlarda paten kayarken yapıyorum ancak sahilde gezmeye çıktığımda yolun hepsini ona vermem çünkü ikimizde güvenli şekilde geçebiliriz karşı karşıya.

Anlatmak istediğim sizin de başınıza gelen şeyler ben paten kayarken de benim başıma geliyor. Paylaştığımız sorunlar aynı, saygısız sürücüler. Yani bisikletli veya patenci kişiler değil. Bu ayrımı yapmanızı rica ediyorum.

Ayrıca şunu belirtmek isterim ki, biz paten kayanları sizlerden ayıran hiçbir nokta bulunmamaktadır. Karşı, karşıya geleceğimiz tek yer kullandığımız yolun iki ucudur inanın.
    Ben, çok uzun zamanlardır paten forumlarında açmadığım konu, eleştirmediğim insan kalmadı bu sizlerin bahsettiği konuların birçoğunda. Sırf bu nedenle bile paten kayanlar tarafından pek de sevildiğimi zannetmiyorum.
    -Hiçbir güvenlik teçhizatı olmadan paten kayanlar
    -Trafikte araçların arkasına takılanlar
    -Bisiklet yolunda bir takım akrobatik hareketler yapanlar
    -Etraftakileri rahatsız eden patenciler vs

Ben bir topluluk lideri değilim ya da bir derneğin başkanı. İnsanların fikirlerini ve davranışlarını topluca değiştiremem. Ama değiştirmeye önce kendi etrafımdan başlıyorum. Sokak hayvanları için verdiğim derslere katılan herkesin korumalıkları vardır. Birkaçı hariç hepsinin de kaskı. Sizin paylaştığınız sorunların hepsini onlara da elimden geldiğince anlatıyorum, trafikte kayılamayacağını, yaya ve bisiklet akışını nasıl davranmaları gerektiğini vs.

Ancak haklı olmanıza rağmen çok agresif bir şekilde eleştirmişsiniz. Ben uzun yıllardır bisiklet kullanıcısıyım. Bisiklet sürücüsü olarak dün bizim başımıza yayalar ve araçlar tarafından neler geliyorsa, bugün aynı şey patencilere; bu sefer bisikletliler, yayalar ve araçlar tarafından yapılmasın lütfen.

Bir arkadaşım yazmış ‘’BİSİKLET YOLUNU KULLANMASINLAR, YAYA YOLUNU KULLANSINLAR’’

Sevgili dostum, patenciler bisiklet yolunu kullanmayıp yaya yolunu kullanmaları gerçekten mantıktan oldukça uzak bir duruş değil midir? Biz bisiklet sürücüleri bisiklet yolu inşalarında ‘’YAYA YOLUNU İŞİGAL ETMEK İSTEMİYORUZ, GERÇEK BİR BİSİKLET YOLU’’ istiyoruz demiyor muyduk? Patenciler neden yaya yolunu işgal etsinler?
    Konuda tek, tek cevap yazamayacağım, çok laf kalabalığı yapmış olurum diye düşünüyorum.

Bu kadar sert eleştirmenizi anlıyorum sanki. Bisikletliler olarak yıllardır çok çektik bu trafikte, yollarda, sahilde. Ne kavgalar, ne tartışmalar ne dilekçeler ne şikayetler. Hala da çekiyoruz. Ben en son şikayetimi daha geçen hafta bildirdim dilekçeyle. Bitmiyor hala. Bugün bunların aynısını paten kayan çocuklara da reva görmeyin. Belki bir gün ayağınıza bir paten geçirirsiniz ve fikriniz 180 derece değişi verir hiç farkında olmadan. Biraz empati aslında.

hüseyin ozan, Murtega ve atta bunu beğendi.
  19. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba Serkan bey,

Bu kismi ben dedigim icin cevap vereyim. Hayir mantiktan uzak oldugunu dusunmuyorum. En azindan "bisiklet yolunu kullanmasinlar" kismi kesinlikle mantiktan uzak degil. Basit de bir sebebi var:

Paten bisiklete gore cok daha fazla meziyet gerektiren bir "spor". Bisikletle ayni sey oldugunu dusunmuyorum. Tamamen patene ayrilmis bir yolda, bisiklet kullanmak nasil diger patenciler icin ciddi bir tehdit olur dusunun. Aynisi bisiklet icin de gecerli.

Bisiklete amator de olsaniz hakim olmak cok zor degil. Ama patende amatorseniz, o kadar kolay olmuyor. Yukarida da yazdim, bugun az daha bir patenliye carpiyordum. Cunku arkadas 8 cizerek gitmeye calisirken bir anda karsidan bisiklet geldigini gorunce nereye gidecegini bilemedi.

Herkes sizin kadar suratli ve profesyonel degil ne yazik ki paten konusunda. Bir bisikletin yaya yolunda, yaya icin tehditi, patenli icin de hic farkli degil. Bisiklet yolundan giden patenlinin bana sorarsaniz bisiklet yolundan kosan adamdan teknik olarak hic bir farki yok.

Keske bunun icin ayri paten yollari olsa. Ama yok. Bu sartlar altinda ben hala bisiklet yolunun sadece bisiklete tahsis edilmis olmasi gerektigini savunuyorum.

Ömer KARAN bunu beğendi.
  20. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Burada öyle şeyler olmadığı için sizi pek anlayamam, isteseler de alan dışında süremezler zaten tüm yokuş Yozgat, ama naçizane bir kaç yorumum olacak:
    Patenci gençler tehlike oluşturabilir evet, saçma sapan sürebilirler ama olaya empati kurarak yaklaşın, böyle bir konu bir araba forumunda "Bisikletli gençler tehlike oluşturuyor" tarzı da açılabilir ve haksız da sayılmazlar, çünkü herkes bizim gibi bilinçli ve kurallara uyarak kullanmıyor, ters yönden giden çoluk çocuğu mu ararsın, deli gibi frensiz bisikletle yokuş aşağı ineni mi ararsın, yolu ortalayıp 10 km hızla gidip trafiği yavaşlatanı mı ararsın, var oğlu var yani, ama bizim gibi bilinçli kullananlara da bu arkadaşlar yüzünden kötü gözle bakılıyor. O yüzden biz de yorumlarımıza dikkat etmeliyiz, olay bu şekilde değil de "Bilinçsiz patenciler tehlike oluşturuyor" tarzı ifade edilebilirdi.