Paskalya Bayramınız Kutlu Olsun...

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@hogutmen hocam selamlar:) 2011 dışında hiçbir şey anlamadım, öztürkçesini rica etsek:)

Bu arada bayramınız kutlu olsun dostlar

• Beğen
Tepkiler: Berke ve Engin er.
Scudo

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Kazuya Merhaba, Her çeviri aslına bir övgüdür diyerek özetlemeye çalışayım. Normalde sadeleştirmeye karşıyım. :)
@mariokaldato 'ya destek için yazmıştım. Yani sözü olduğu gibi kopyala yapıştır yaptım. Böyle mühim sözlerde harf hatası bile yapılmamalı çünkü. Şöyle izah edeyim.
Söylenen bir sözün, dinleyenin aklına gelebilecek her türlü mana ihtimali ile (muhatap art niyetli olabilir, saldırıyor olabilir, suizan edebilir.) sözü söyleyen suçlanamaz.
Yani sözü söyleyen dinleyenin, ilgilinin her anladığı şeyden mesul değildir. Açık bir şekilde kasıt varsa ve umum bunu anlarsa, söz sahibi sorumlu olabilir bence.
Yoksa birbirimizi hemen hoop asıp kesersek, linç edersek, kimse yorum yapmaya cesaret edemez. Forumda canlı örneği var.

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@hogutmen iyi de ne dediğinizi anlamadık:) en azından ne manaya gelmesi için söylediniz onu söyleyin, şimdi şu başlığın altına fransızca birşeyler yazsam ve çeviremem anlam kaybolur desem güzel mi olur:)

@yaboga @hogutmen ben görememişim tamamdır:)

yaboga

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Ergün Altmış
Bisiklet
Carraro
çevirmiş üstad :) kişinin yazdığı şeyde senin anladığın kötü ise yazanı bağlamaz demiş :D

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Ben çok sıkıldım dostlar bu muhabbetlerden. Pakistan'da 70 küsür kadın, çoluk çocuk insan katledildi :(. Ülkemizde yine aynı sapkınlıkla insanlar katlediliyor. Sapkınlığı lütfen "din" dini'de lütfen "müslümanlık" olarak algılayıp yanlış bir kanıya varmayın. Sapkınlık sapkınlıktır. Sapkınlığın dini, cinsi, dili, ırkı, tercihi, görüşü, düşüncesi olmaz. Sapkınlığı, sahip olduğu aklı şu basit yaşam döngüsünde hayatın tadını çıkarmak için değil de aptallığa harcayan aşağılık insan görünümlüler için kullanıyorum. Son olarak da yeri gelmişken bu bayramı sahiplenen ve kutlayan herkesin ve her kesimin bayramını içtenlikle kutluyorum. Tüm dostlarıma da EMPATİ, SAYGI ve SEVGİ'yi öneriyorum.
Herkese selamlar

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@yaboga

@Kazuya sayın yaboga hülasatül hülasa yapmış sağolsun. Yazıyordum yoksa.

Ohhh bee. :)

İnsanın en fazla ihtiyacını tatmin eden, kalbine mukabil bir kalbin mevcut bulunmasıdır. Yani onu anlayacak birileri. O da siz oluyorsunuz bir derece @yaboga
Aslında bu kelam-ı kibar'ın devamı da var da evlilikle ilgili olarak, ama buraya da bu söz uyarlanabilir kanaatindeyim.
Antrparantez, Mario Bey'in diğer konularda ne yazdığı da kendini ve o konuyu ve takipçilerini, sevenlerini bağlar. Burada o tarz şeyleri dile getirmenin de
doğru olmadığı kanaatindeyim. Resmen linç olayı yani.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

ramotek

Üye
Tepki
64
Konu nerelere gelmis :D

Bakin arkadaslar biz bu ulkenin bir gercegiyiz.Nasil ki sizin dedeleriniz gitti Canakkale de sehit oldu; bizim dedelerimizde bu ulke icin ayni sekilde can vererek oldu Canakkale'de.

Iyi dileklerini yazan @Atilla Gobel ve @BF Okuru a ayrica tesekkur ederim :)

Gelelim @mariokaldato ya... Arkadasi sahsen tanimam etmem acikcasi ama bana gecen gun bir konuda tartisirken kelimeleri yetmedigi yerde belden asagi vurarak arkadasi @murat Comez i cagirip saldirmalarina cok icerledim.Bu iki arkadasin yazilarina baktigimda yeni gelen uyelere karsi boyle sukela tavirlarinin oldugunu gordum ve her yerde hakkimi sonuna kadar savunurum.Ayrica bisiklette mizah adi altinda bu basit argo ve kufur yuklu yazilari guncel guncel diyerek insanlarin gozune sokmasi beni irrite etti. Dusunsenize cocugunuz forumda bu yazilari okuyor sizde benim oglan disarda takilmiyo diye seviniyorsunuz.Bahanesi de disarda da kufur var.E iyi o zaman sen kaliteli mekanda et bakalim kufur noluyor.Buraninda bir kalitesi var.Bakin ben kimseye dusman degilim buraya insanlari kiskirtmak amaciyle gelmedim ammaaa bir adam cok durust gecinip uyaniklik yapti mi cok kizarim.Arkadas sen yazilarini gidip baska yerlerde yayınla sonra tutmayinca gel burada yayinla burada da tutmadikca guncel yaz.Bu adalet degildir.Bu yuzden de bu arkadas yazilarini duzeltene kadar elestirilerimi sikayetlerimi surdurmeye devam edecegim.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Bu konu diğer sıradışı konular gibi gene çok güzel olmaya başladı.

Gayrimüslimlerin gözünden bu topraklardaki en iyi yönetimin hangi donem olduğunu merak ediyorum. Tahminim Osmanlı idi. Osmanlı herkesi olduğu gibi kabul ederdi.

Ahhh ahhh miliyetçilik ahhhh. Ayriyeten en zor zamanlarının ise cumhuriyetin ilk dönemleri olduğunu düşünüyorum. Patras vakasının da yine bu milliyetçi damar ile yapıldığını, şu dönemde trakya Müslümanlarının iyi durumda olduğunu düşünüyorum.

Yine son dönemde yapılan reformlar ile akdamar Kilisesi, ruhban okulu, gayri muslim azınlıklara ait vakıf mallarının iadesi gibi faaliyetlere başlandı. Bunlar sevindirici gelişmeler. Cumhuriyetin ilk dönemleri özellikle yek partili dönem kimleri mağdur etmedi ki? Biz Müslümanlarsa Ayasofya'mızı geri istiyoruz mesela. Herkes mağdur oldu.

Gayrimuslim arkadaşlarımızın İslamiyet konusundaki görüşlerini merak ediyorum.

@ramotek @selen-oz

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
yahu konuyu ben açtım altı üstü hıristiyan arkadaşların paskalyasını kutlayalım dedim olay oldu gerçekten. bir tebliğ yapılmadığı kalmıştı o da oldu ardından siyaset de geldi. isterseniz bu başlığı sildirmek yerine islam ve siyaset konularını kurban bayramı, cuma namazı başlıklarında tartışalım. hem tartışma çığrından çıkarsa mütedeyyin arkadaşlar biz %99'u temsil ediyoruz diyerek başlığın silinmesine de izin vermezler.

• Beğen
Tepkiler: ramotek

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@ozgur908 sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır olabilir. Allah bilir ancak siz bilemezsiniz.
Tebliğ konusunda ben de biraz erken olduğunu düşünüyorum. Siyaset konusu demişsiniz bir de. Hangi konu o bilemedim.

ramotek

Üye
Tepki
64
@M. Yalinkilic Cok tesekkur ederim samimiyetiniz icin fakat saklayacak biseyimiz yok :) Biz kimligimizle gurur ve onur duyuyoruz.Dini konulari burada tartismayi cok dogru bulmuyorum.

@hogutmen Sizi takdir ediyorum bilgili ve kibar bir vatandassiniz :) Islamiyet konusunda fikirlerime gelince acikcasi hepimiz Ankara ya gidiyoruz, kimimiz ucakla kimimiz arabayla kimimiz otobusle ama Islam hakkinda su fikrim bu fikrim var dersem Meryem askina yalan soylemis olurum.Bakin siz Musluman bir ailede dogmussunuz ve inanciniz bu dogrultuda keza @M. Yalinkilic icin de aynisi gecerli.Peki sorarim size Katolik bir ailede dogmus olsaydiniz Islamiyeti secermiydiniz? Iste bu yuzden biz birbirimize sadece saygi duymaliyiz ne fazla ne az. Yalniz sunun altini cizmeden gecemeyecegim biz insanlari Hristiyan ve GayriHristiyan diye ayirmiyoruz ayni sekilde Yahudilerde de gormedim bunu.Bu yuzden bu uslup cok yanlis.Hristiyanlar, muslumanlar ve yahudiler terimlerini kullanmak daha dogru bence.Tarihe donecek olursak son padisahlarda artik neredeyse Turk yoktu ve unutmayin ki en meshur pashalariniz hep bizim icimizden cikma.Osmanli ve Cumhuriyet donemini kiyaslamak cok buyuk hata olur.Unutmayin ki Osmanliyi, Cumhuriyet yikmadi aksine yikilmis olan Osmanlinin yerine baska ulkelerin gecmesini Mustafa Kemal Ataturk Cumhuriyeti kurarak engelledi.Yoksa bugun arkadaslar ben kilisimde Pazar ainimi yaparken siz Cuma namazinizi kilamayacaktiniz.O yuzden ben bu konuda Osmanliyi ne kadar seviyorsam Mustafa Kemal Ataturk'un kurdugu bu guzel Cumhuriyeti en az o kadar seviyorum.Ve her Pazar duamda mutlaka kendisi icinde bir iki kelime ediyorum.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geç kaldım ama bütün Hıristiyan dostların bayramını kutlarım...
Konuda tartışma yaratmaya hiç gerek yok iyi bayramlar deyip geçmeyi bilmek lazım.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@ramotek

@ramotek Estağfurullah. Teveccühünüz. Bildiğim yanıldığıma yetmiyor. @Berke Tartışmıyoruz. Sohbet ediyoruz. :)

Şimdi, ben katolik bir ailede doğsaydım ne yapardım bilmiyorum. Ama ben taklidi imana sahip, yani annemden babamdan gördüğüm inanç sistemini olduğu kabul eden bir düşüncede değildim. Eğer bu dünyada yaşıyorsam ve 3-5 günlük dünya hemen geçecekse ve ebedi bir aleme gidiyorsam, dinimi sorgulamalıydım. Sorguladım kainatı, bir yaratıcı düşüncesini, ateizmi, deizmi vs... Kendim düşünerek, okuyarak, kainattaki akıllı tasarımı, tek ilahı, o ilahın bu dünyada bizi başıboş bırakmayacağını düşündüm.

Kitap ehli bizim için farklı bir yere sahip. Özellikle hıristiyanlık bana yahudilikten daha yakın. Neden derseniz. Habeşistan'a hicrette Hıristiyan Kral Necaşi'nin Müslümanlara sahip çıkması,
Peygamberimiz henüz küçük iken Şam seferi esnasında, Rahip Bahira'nın kendisinde olağanüstü halleri görmesi. Peygamberimizin üstünde onu takip eden bulut,
peygamberlik mühürünü görmesi, Amcası Ebu Talip'e " hemen geri dönün" demesi. Yine Hıristiyan bir alim olan Varaka Bin Nevfel'in kendisinin Peygamber olduğunu anlaması.
Varaka bin Nevfel, Tevrat, İncil ve Zebur'u bilen bir alimdi. Sıradan birisi değildi.

Hz. İsa (as) 30 yaşında peygamber olmuş, peygamberliği 3 sene sürmüş, genelde ahlaki kaideler üzerinde durmuş. Muamelata yönelik pek birşey bildirmemiş.
Yine İncil'de kendisinden sonra gelecek peygamber Faraklit'i müjdeliyor mu? İncil sizce ilk indiği halde midir? Orijinalliğini koruyor mu?
İncil'de Hz. İsa'nın ölüleri diriltmesi gibi mucizeler hariç, kitap kaynaklı mucizeler var mı?
Mesela Kuran'ı Kerim'de Güneş'in ışığın kaynağı (sirac) ay ise sadece bir yansıtıcı (münir) olarak belirtilmekte.
Yine denizlerdeki akıntıların karışmaması, Kaptan Cousteau tarafından keşfedilmiş. Kendisi bu olay üzerine müslüman olmuş. Bu tarz/şekilde Hıristiyan olan var mı?

Merakımdan soruyorum, Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: yaboga

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@hogutmen aslında eleştireceğim çok nokta var ama forum kurallarını aşacağını öngördüğüm için 1 tanesi ile yetineceğim:) Kaptan Kusto'nun müslüman olduğunun referansı nedir acaba? zira bildiğim kadarı ile katolik olarak ölmüştür ve katolik mezarlığına gömülmüştür. Yani müslüman olup olmaması bir şeyi değştirmez ama merak ettim ben mi yanlış biliyorum?

Merakedip araştırdım, ölümünden önce kendi kurduğu fakfına yazı ile sormuşlar ve resmi yazıda(böyle bir şey için insan niye resmi yazı yazar o da ayrı komikmiş:) ) müslüman olmadığını belirtmişler, buyrun bu da yazı..(kaynak wikiislam)

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Kazuya

Bildiğimin alimi, bilmediğimin talibiyim. Sayenizde bir hususu daha öğrenmiş olduk. Teşekkür ederim. Tabii çok fark etmez Müslüman olup olmaması.