Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pardus 2009 çıktı Tübitak tarafından adresinize gönderiliyor

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Murat İLK tarafından paylaşıldı.

1. Murat İLK

Murat İLK Kıdemli Üye

Seviye:

TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen ve herkesin kolayca kurup kullanabileceği, Linux tabanlı bir işletim sistemi Pardus’un son sürümü Pardus 2009, kullanıcılarla buluştu. Pardus 2009’un Kurulum CD'sinde bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım bulunuyor. Pardus 2009, bilgisayar teknolojileri hakkında temel bilgiye sahip olan ve kişisel bilgisayarlarını klasik ihtiyaçları için kullanabilen tüm kullanıcıları hedefliyor.

Pardus Projesi'nin daha hızlı, kaliteli ve yepyeni bir masaüstü deneyimi sunan son sürümü Pardus 2009, kullanıcılarla buluştu. YALI ve PiSi'de yapılan iyileştirmeler ile kurulum hızı iki kat artan Pardus 2009, ortalama bir bilgisayara 15 dakikada kurulabiliyor. Ayrıca kurulu sistemde son yapılan güncellemeleri geri almak, silinen önyükleyiciyi tekrar yüklemek gibi kurtarma ve sorun giderme işlemleri de yeni YALI ile yapılabiliyor.

Geliştirilen önbellek sistemi ile Paket Yöneticisi ve PiSi artık çok daha hızlı çalışıyor. PiSi'nin paketleme sisteminde yapılan iyileştirmelerle artık paketler ortalama yüzde20 daha az yer kaplıyor. Öntanımlı olarak delta paket desteğinin açık olduğu Pardus 2009'da paket kurma ve güncelleme işlemleri daha az ağ bağlantısı kullanıyor ve çok daha hızlı yapılıyor. Paket bileşenlerindeki değişiklikler ile artık Paket Yöneticisi'nde istenen araçları bulmak da çok daha kolay.

Pardus CD'leri Adresinizde!

Pardus 2009 sürümü, yarın akşam saatlerinde kullanıcılarımızla buluşacak. Yarın, Pardus 2009'un duyurulduğu akşam saatlerinde, Özgürlükiçin'de de bazı güzel sürprizlerle karşılaşacaksınız. Bu sürprizlerimizin ilki: CD Gönder

Bu yeni bileşenimizle isteyen herkes özel baskılı Pardus 2009 CD'sine sahip olabilecek. Bunun için tek yapmanız gereken, sitemizde yakında hizmete girecek olan Pardus CD'si İstek Formu'nu doldurmak.

İstek formunu doldurduktan sonra e-posta adresinize, bilgilerinizi onaylamanız için bir e-posta gönderilecek. Gönderilen e-postada bulunan onay linkine tıkladıktan sonra CD'niz makul bir süre içinde kargoya verilecek. Kargonuza ait takip numarası daha sonra e-posta adresinize gönderilecek. Bu sayede kargonuzun nerede olduğunu an be an takip edebileceksiniz.

CD'ler kargoya "alıcı ödemeli" olarak verilecek. Böylece uygun bir kargo ücreti dışında CD temini için hiçbir ücret ödemeyeceksiniz. CD'nin size en ucuz şekilde ulaşması için kargo firmalarıyla görüşmemiz sürüyor.

CD Gönder projesiyle birlikte özellikle kotalı İnternet kullanıcıları ve ilgililer Pardus CD'lerine daha kısa süre içinde ulaşacak. Bu kapsamda dağıtılan CD'ler, Pardus 2009'un Türkçe kurulum CD'leri olacak.

Sürümün çıkmasının ardından, CD istek formuna Özgürlükiçin.com ve Pardus Projesi'nin ana sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sürprizlerimiz devam edecek!

indirmek için tıklayınız
    ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2009/Pardus_2009.iso

Ayrıntılı bilgi:
    www.pardus.org.Tr
    www.ozgurlukicin.com

2. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    kargo ücretini bilen var mı acaba?

Murat İLK bunu beğendi.
  3. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    zam yapılmış ya..baya tutar sanırım....
    700 mb birşey kargo 10 lira tutarsa mantıksızlık olur..çünkü kota aşım ücreti ile 7 lira tutuyor..Ücretsiz olsa ubuntu gibi nasıl olur..:)...

4. Murat İLK

Murat İLK Kıdemli Üye

Seviye:
    Pardus zaten ücretsiz, sadece sadece kargo ücretini ödüyoruz.
    Kargo ücreti de 3-5 Lirayı geçmez.
    Küçük bir video hazırladım sizler için.

E.GURCAN ve Mustafa Acar bunu beğendi.
  5. Mustafa Acar

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    yoo yanlış anladınız..:)..Ubuntu linux sürümlerini yurt dışından ücresiz postalıyor..2.5 haftada elime kargo ücreti ödemeden geçmişti.
    pardusun ücretsiz olduğunu biliyorum,lakin tübitak destekli bir proje veya uygulama olması sebebiyle ücretsi yurt içi kargo karşılansa..sanırım asıl amaç olan windowsa karşı daha iyi bir adım sayarım..Ubuntu servisleri bu konuda amansız şeklide kargo ile gönderiyorlar ki 30 ve üzerinde sadece çok cüzi bir miktar kargo için ödeniyor..e tabi birde linux for human çıkartmlarıda var yanında kabıyla birlikte...

Kaçak göçek insanlar windows kullanıyor.Linuxda azımsanacak değil fakat ileride windowsa eşdeğer olması gerekiyorsa biraz daha zihinlerde yer etmeli düşüncesindeyim..

Ki inanıyorum,bu ubuntunun kargo meselesini benden daha iyi biliyorsunuzdur..:)

İyi forumlar..:)

Özgürlük için..;)

Ercan Bayram bunu beğendi.
  6. Mustafa Acar

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bu arada bu yazıyı okuyanlar için..:)..
    Linux kullanacaksanız ..Pardus '09 gerçek süper...:)..

Oyun konusunda sıkıntınız olmasın...çoğu oyun, emülatör sayesınde linux işletim sistemlerinde de oynana bilmektedir..:)

Saygılar sevgiler..:)

Edit:... Sırf denemeye teşvik için bir şey daha söylemek istiyorum..:)..

Bilgisayarınıza kuracağınız sanal pc yazılımları..:).. Yani vmware gibi programlar sayesinde kullandığınız işletim sistemini hiç bozmadan Pardus ve benzeri linux işletim sistemlerini deneyip sonra sisteminize entegre edebilirsiniz..:)...Bu konuda yardım etmekten gurur duyarım..:)

Murat İLK bunu beğendi.
  7. Kir-pi

Kir-pi Biyomedikal Enginar

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben indirmeye başladım ondan 10dk sonra bu konuyu gördüm gerçekten güzel işletim sistemi herkese denemesini tavsiye ederim.

Mustafa Acar ve Murat İLK bunu beğendi.
  8. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    ilk pardusten son parduse kadar tüm versiyonlarını denedim.

Bundan önceki versiyonda mp3 divx ve mpeg codeclerinde problem vardı yeniden indirdim cd ye çekip kurdum ama deneme fırsatım olmamıştı.

Ubuntu yurt dışında aşırı kaliteli bir işletim sistemi olup aşırı gelişmiş düzeylerde
    tv p3 çalar dvd player gibi ürünleri pc den kontrol ederek ev işlerini de rahatlatabilen bir program tabi mümkün olan ekipman pahalı bizlere göre değil :)

Yeni versiyonun çıkmasına çok sevindim. Fakat mesela dvd ile gelicekse 2 TL kargo masrafı verilerek herkesi lisans derdinden kurtaran bir işletim sistemi olabilir.

IRC serverlarında sürekli bilg programcıları olup size takıldığınız yerde yardımcı oluyorlar!!! eminim bunu bilmeyen çok kişi var!

Umarım codec yenileme kurulumlarını düzenlemişlerdir!

Bu arada Amorak da güzelleşmiş ise süper olmuştur.
    Sizlere 2. bir önerim "Kmess" msn programını indirin çok güzel olduğunu göreceksniz

İyi Forumlar
    Ercan

Murat İLK ve Mustafa Acar bunu beğendi.
  9. Mustafa Acar

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    ercan hocam bilgiler ve tavsiyeler için teşekkür ederim..

10. Murat İLK

Murat İLK Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben de aMSN kullanıyorum, birde Kmess'i deneyim.

Ercan Bayram bunu beğendi.
  11. Mustafa Acar

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Pardusu sanal olarak kurdum ve ilk deneme yazımdır..:)

12. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    kmess bana sorarsaniz mükemmele yakın olan tek versiyon!
    aMSN sürekli kilitleniyor .home icindeki profil resimlerini silmeniz gerekiyor vs oturum acmiyor
    Sinir olmak icin aMSN kurabilirsiniz :D

13. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Pardus oldukça güzel, ilk linux deneyimim, zamanla alışacağım.

14. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Kaç defa indirdim, her defasında kurulum yarıda kalıyor.

Oluşan hatayı internette araştırdım, söylenenleri yapmama rağmen bir türlü kurulumu tamamlayamadım...

15. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    kurulumda dikkat edilmesi gerekn çok basit hatalar oluyor genellikle.

16. Murat İLK

Murat İLK Kıdemli Üye

Seviye:
    Güvenli Kip'te yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bir de tam olarak nerede takılıyor.
    Ben de ilk denemelerimde yükleyememiştim nedeni de indirdiğim dosyayı açmamdı. İndirdiğiniz iso dosyasına yazdırmadan önce tıklamamanız gerekiyor.
    Dosya tıklandığında zarar görebiliyor. Dilerseniz sadece 2,36 Lira kargo ücreti
    ödeyerek cd temin edebilirsiniz. Aşağıdaki adresini verdiğim sayfadan cd talep edebilirsiniz.

http://www.ozgurlukicin.com/cdgonder/

17. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    aynen öyle yaptım, bugün bir tane sipariş ettim...

18. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    ben indirdim ve kurdum şu an pardus tayım gayet güzel:in: