Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Parayı yatırdın mı len?"

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mustafa Tufan tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Tufan

Mustafa Tufan Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Sınav izni için dilekçe vermeye gittim okula az önce. YGS'ye gireceğimiz için izin veriyorlar haliyle son sınıflara. İşte, girdim müdür yardımcımızın odasına. "Efendim, dilekçe vermek için gelmiştim." dedim. "10 lirayı yatırdın mı len sen?" diyerek cevap verdi. "Yatırdım efendim." dedim. Dilekçeye baktı. "Mustafa Tufan, tamam bakalım, çık." dedi.

Bu adamları öğretmen yapanlar; nasıl olur da öğrenciden ahlak, başarı, disiplin, iyi vatandaşlık beklerler? Bu adamın yaptığı öğretmenlik mi yoksa devleti "öğretmenlik yapıyorum" diye dolandırmak mı?

2. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Öncelikle 10 lira ne için onu anlamadım. Ama birçok öğretmenle bizimde samimi muhabbetlerimiz olmuştur gerek lisede,gerek üniversitede. Ciddiyet her zaman iyi değildir diye düşünüyorum. İşin biraz espri tarafını abartmadan yaşamak lazım. Ancak disiplinden daha önemli birşey var o da öğretmenlerin bir çoğunun bilgiden yoksun olması.. Lisede matematik ve lise 1 fizik hocamın benden daha fazla bilgisi yoktu meselâ o yüzden bilemediklerimi hiç sormaya tenezzül etmezdim :) Öğretmenlik yapıyormuş gibi yapan binlercesi var elbet. Bunların aradan bir şekilde elenmesi gerekli diye düşünüyorum. Her sene yeterlilik sınavı gibi birşey olsun görün bakın nasıl dökülüyor yarısı :) Umarım yanlış anlaşılmaz dediklerim..

bicycler, dogan58 ve Mustafa Tufan bunu beğendi.
  3. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Söz meclisimizden dışarı hiç birşey olamadığı için öğretmen olan çok bu memlekette . Kimse üstüne alınmasın

Mustafa Tufan ve Berke ÖZTÜRKMEN bunu beğendi.
  4. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Önce öğretmen adam gibi adam olacak ki yetiştirdiği nesillerden adam gibi adamlar çıksın. Ama ne mutlu ki sizler gibi bilinçli ve duyarlı kardeşlerimiz var.O tip öğretmenlerin nesilleri sona ermek üzere.

Mustafa Tufan bunu beğendi.
  5. Mustafa Tufan

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Okulun temizlik masrafı.

6. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    okulun temizlik masrafı neden öğrencilerden alınıyor?..

7. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Mustafa kardeşim, Öncelikle konu paylaşımı ve anlamı çok güzel. Çok teşekkürler.

Bende dün mağdur olan bir sporcu arkadaşın kalacağı yerle ilgili bir yerleri aradım ve aradığım yerde yetkili kişi sekreter aracılığı ile konuşuyor. Ve soruya bir sporcu ve yönetici sıfatı olarak hiç yakışmayacak bir üslupla konuştu. Bunları yazmak ve konusunu yapmak dahi sinirlerimi alt, üst ediyor.

Ve geçenler de kıyamet alametleri diye bir yazı okudum.
    Bunlara yorumluyorum. Günümüz insanı ne yazık ki öyle.

1-İşler ehlinden başkasına verildiği zaman kıyameti bekleyin.

2-İdareciler çoğalacak, fakat güvenilecek idareci azalacaktır! ..

3-ekonomi her değerin önüne geçecek, okuryazarlık artacak, ancak yalancılık da yaygınlaşacaktır.

Bunlara birkaç örnek vermek istedim. ALLAH sonumuzu hayır etsin. Cidden gün geçtikçe kötüye gidiyoruz.Yanlış anlaşılmasın.İyi forumlar..

M.öztürk ve Mustafa Tufan bunu beğendi.
  8. Mustafa Tufan

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Bilmem. :) İşin ilginç yani hem para alınıyor hem de nöbetçi öğrenciler zaten temizlik yapıyor. Meslek lisesi olduğumuz için bölüm temizliği var bir de tabii her ders sonunda. Okul dışını da ceza alan öğrenciler temizliyor. Tamam da para neden alınıyor? Sadece tuvalet temizliği için mi 2000 öğrenciden 10 lira alınıyor? Isınma masrafı da olabilir pek tabii...

9. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    kitapları bedava vermiyorlar mıydı okulda?....ilginç

10. Mustafa Tufan

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Siz kitap deyince aklıma geldi. Kültür dersleri kitapları bedava ama... İşte aması:
    Bize satılan (10 lira, temizlik masrafı ayrı bir 10 lira, karıştırmayın. :) ) meslek dersi kitaplarının (Biz "modül" diyoruz.) ilk sayfasında bazı maddeler yer alıyor. İşte son iki madde:
    -Basılmış modüller, eğitim kurumlarında öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılır.
    -Modüller hiçbir şekilde ticari amaçla kullanılmaz ve ücret karşılığında satılamaz.

11. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    düzen bozuk düzenn...

Soner YAMAN bunu beğendi.
  12. Enes Gül

Enes Gül Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence tam tersi herifler düzeni kurmuş..
    Baksana yönetim paraya para demiyodur o kadar öğrenciden 10 ar liradan ohooo. :)
    Müdürün yaptığını desteklemiyorum ama bence adam sağlam düzen kurmuş :)

13. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    MEB hakkında söylenecek çok söz var, ancak bunları burada yazdığım taktirde muhtemelen banlanırım.....

14. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Mustafa bunlara takılacak kadar polyanna olmana gerek yok böyle küçük şeyleri sorun haline getirmemelisin..
    Çok fazla ayrıntıya takılmaman gerekir çocuk değilsin çünkü.
    Bunun için konu açmana bir yorum getiremeyeceğim...

15. Soner YAMAN

Soner YAMAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    işte bizim insanımızın bu zihniyeti olduğu için malesef Fırsatçılara gün doğuyor

benim lise zamanında 19 mayıs ta ki spor gösterisi için her öğrenciden 150lira ( 1994 'de ) istediler okuldan ama babamız 657 tabi olduğu için tabiki vermekde büyük bi sorundu neyse En son gün beni müdür yardımcısı OkulA almadı O kadar öğrencinin içinden seçerek kenara alması ne kadar ağır bişeydir artık empati yapın müdür ile biraz tartıştım ama hocalar hep bir oldu neyse o sinirle eve geldim ama kafamda Hocayı kulun kıt aLLAH în bol olduğu bir yerde denk getirecem fena taktım eve geldim babam öğle arası evdeydi

Haliyle sordu bende durumu söyledim en sonra kapıdan o hışımla çıkışını gördüm peşinden koştum ki babam biraz delidir .

Okula geldi ve müdür yrd odasına bir girişi vardı görmenizi isterdim :)))

Sen hangihakla yetkiyle benim çocuğumu okula almazsın diye başlayıp delirmiş bir şekilde bütün sinirini kustu o anda mdr yrdmcısı nı görmeniz lazım .

Dedi Hoca burası devletin okul sende o okulun öğretmenisin aklını başına al yaptığın şey zaten yasal değil kaldıki benim çocuğumu okula almayacak adamın alnını karışlarım Ben bu parayı vermiyorum cesaretin varsa OKUL'a alma diye .

Yani sonunda mr yrd. yapacak bişeyi yoktu zaten yasal bir gerekçesi olsaydı emin olun Babamın yaptığının karşılığı olurdu

Yani Böyle şeyleri sorun haline getirmemelisin cümlesinikurarken Asıl böyle önemsiz olann şeyler TÜRKİYE'de o kadar çok oluyor ki önemsemediğiniçin hepsi birikmiş ve artmış sana bana herkese zarar veriyor.

Kısa bişey daha anlatmak istiyorum ve bu gerçek bir olay

Hava alanında yolcular çağaalınırken Hostes Bir adamdan başka bir koltuğa almak istediğini söylemiş sebebini sorunca arkasında duran takım elbiseli adamı göstererek cam kenarında oturmak istediği ni söylemiş olabilir bende cam kenarında oturmak istiyorum neden kalkayım deyince diğer adam sen nasıl böyle bir terbiyesizlik yaparsın , nasıl kalkmazsın sen benim kim olduğumu biliyormusun diye köpürünce ,

Adam sormuş siz kimsiniz? ve Milletvekili olduğunu söyleyince adam

SEN MİLLET'in VEKİLİ İSEN......., BEN MİLLET'in KENDİSİYİM DEMİŞ

Ve eklemiş ASLI VARKEN ,,,,,,,, VEKİLİN HÜKMÜ YOKTUR :................!

ÜSTÜN OLAN SEN DEĞİLSİN BENİM .......................!

İşte bu zihniyet bu milletin ihtiyacı olan benimsemesi gereken dir

Teşekkürler

bislet, M.öztürk, Raven_35 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  16. Kutay Özdemir

Seviye:
    Arkadaşım neyi vurgulamak istediğimi anlamadın ki sen..

Adam ''parayı yatırdın mı len'' deyince Mustafanın bu üslüba takılmasına gerek olmadığını söyledim..
    Hani konu başlığı bile bu şekilde olunca belli ki adamın lanlı lunlu konuşmasına bozulmuş..İşte bahsettiğim ufak şey bu!!!
    Yoksa parayı yatırma kısmı hakkında bişey demedik sakin ol...

Hatta alıntı yaparak göstereyim..
    Şimdi çözdün mü? müdür yrd.sının kurduğu cümlenin kabalığından rahatsız olmuş...
    Bunu diyorum takılma böyle küçük şeylere diye..

17. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    bizdede var bazı hocalarla aramız cok iyi muhabbetimiz de iyi oluyor ama :) bazılarıda o kadar havaya girmişki burda benim borum oter diyor :) tabi her ogretmen icin gecerli degil

18. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Lisedeydim len diyen süper bir kimya hocam vardı. Saygıyla anarım kendisini elektron etkileşimlerini tiyatral bir şekilde anlatmıştı hala hatırlarım. len demesi hiç rahatsız etmezdi. Çünkü leyn der tavrı vardı. Yani lan olayı ayrı. o na bozulurum. Burada senin müdürün nasıl söylediğini yazından bilmediğimiz için birşey diyemeyeceğim.

ama olay sadece müdür değil ya. yani hocasından hademesine kadar hepsi böyle. yani ne öğretmenler tanıyorum çabalıyor, yırtınıyor birşeyler yapayım diye. iki satır daha fazla öğreteyim diye. ama idare önüne set oluyor adamın bütün heves gidiyor.

birde benim tanıdığım tr ilköğretim. olayın sınıf öğretmenlerinden başlaması. lazım. eski ev sahibim karı-koca sınıf öğretmeniydi. ve onların yetiştirdiği çocuklara acıyorum. ki kendi çocukları birar enkaz olarak gelişmelerini gördüm.

sorun çok vakit yok. :) tavsiyem böyle hocanın müdürün yanına ses kaydıyla falan gir. yatırdın mı len derse yatırdım len dersin. duruşmada ilk o başlattı dersin olur biter :)

Soner YAMAN ve Kutay Özdemir bunu beğendi.
  19. Kutay Özdemir

Seviye:
    Diyorum ya bunlar küçük şeyler diye kafaya takmaya değmez diye...

100 yaşını geçkin dimdik yürüyen bir dedeye sormuşlar ''nasıl bu kadar sağlıklı yaşadın?''
    ''Herşeyi kafama takıp sorun haline getirmedim.Mutsuzluğa kapılıp psikolojimi etkilemedim.'' demiş
    Bu yaşta bu kadar takarsan saçın bile beyazlar..
    Elektronikçi bir ahbabım vardı eskilerden..
    Sürekli o teknolojik aletlerin devrelerini, dirençlerini efendime söyleyeyim proglamlamalarını, tamirde neyi nereye takacağını filan düşünmekten 28 inde gözle görülür şekilde saçları kırlaşmıştı... işininde erbabıydı hani :)

Aynı o hesap bırak boşver takma kafana..

Anıl Akalp bunu beğendi.
  20. Soner YAMAN

Soner YAMAN Forum Bağımlısı

Seviye:

Doğrudur kardeş sana eleştiri yapmak değil ama bu bahsettiğin ÖĞRETMEN'in tavrı bile aslında önemli takmakta lazım Çünki dediğin gibi ÖĞRETMEN vasfı bile büyük harfle yazılıyor işte onunda o vasfa göre öğrenciye göstermesi gereken örnek davranış olmalı öğretmelerin en çok dikkat etmesi gereken üslubu ve konuşmasıdır . Kısaca arkadaşın rahatsız olması duyarlı olduğunu gösterirki duyarlı olmak ufak yada büyük , önemli veya önemsiz her zaman gereklidir .

Teşekkürlr