Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pansiyonların bisikleti odaya almama saçmalığı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Evren Uyanık tarafından paylaşıldı.

1. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Uzun turlarda pansiyonda konaklarken pansiyoncuların bisikleti odaya almamak için verdiği bu uğraş nedendir anlamıyorum. Allem ediyoruz kallem ediyoruz, yok arkadaş bir türlü kabul ettiremiyoruz. Aşağıda dursun bir şey olmaz, buraya koyarız bir şey olmaz, biz zaten buradayız bir şey olmaz. Hatta bir tanesi gelmiş kaldırımdaki direği gösteriyor buraya bağlarsın bir şey olmaz diyor. İki tane yol bisikleti, akıl var mantık var gecenin bir vakti sokağın ortasına bırakılır mı kardeşim.

4 günlük turda 3 gece konakladık. İlk gün aşağıya koyarsınız dedi duymazdan geldik adam görmeden odaya çıkardık balkona koyduk. İkinci gün öğretmen evinde kaldım, yarım saat konuşmaya rağmen odaya sokmaya izin vermediler, bina içinde resepsiyonun karşısına kalorifer borusuna kilitledim. Ona bile dırdır ettiler kalorifer borusuna bağlamayayımmış. Sanki bisiklet boruyu kesip kaçacak geceleyin. Üçüncü gün de yarım saat ikna çalışması yürüttük, olmaz sokağa bırakmayız dedik, kabul etmiyorsanız başka yere gideceğiz dedik, zar zor kabul ettirdik de öyle yukarı odaya çıkardık.

Yok yani ayakkabılarla odaya girmek serbest, bavulla odaya girmek serbest, yazın kumlu terliklerle sandaletlerle odaya girmek serbest, neye göre bisikleti odaya sokmak serbest değil. Söylüyorsun, zaten kirli değil tekerlekler, hadi gönlünüz olsun elimde çıkartırım bir köşeye dayarım veya balkona koyarım diyorsun, yine olmaz da olmaz. Bir sebep de yok yani, sadece olmaz.

Feci sinir bozdular gerçekten. Şuradan bir dertleşmeden içim rahat etmeyecekti, döktüm içimi.

erendiz çetiner ve Celasin Telli bunu beğendi.
  2. Osman Selman

Osman Selman Kıdemli Üye

Seviye:
    problem çıkaran ya da çıkarmayan pansiyonları fişlersek belki ufakta olsa tepki yaratmış olabiliriz.

3. Serkan.Ç.

Serkan.Ç. Team Sky

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    bisikletin fiyatlarını söyleyin...
    işe yarıyor.

Ahmet Ayaz bunu beğendi.
  4. Onur.Keser

Onur.Keser Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bisiklet yolunda mangal yakma kültürü varken odaya bisiklet sokmayan pansiyon olması gayet normal:)

5. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Onlar da kendilerine göre haklılar aslında, bisiklet odayı kirletir düşüncesindeler.

6. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yok yani ayakkabılarla odaya girmek serbest, bavulla odaya girmek serbest, yazın kumlu terliklerle sandaletlerle odaya girmek serbest, neye göre bisikleti odaya sokmak serbest değil. Söylüyorsun, zaten kirli değil tekerlekler, hadi gönlünüz olsun elimde çıkartırım bir köşeye dayarım veya balkona koyarım diyorsun, yine olmaz da olmaz.
    tamamını okumadınız galiba

7. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Heryerde var bu saçmalık. Sakin olup nereden nereye gittiğinizi, nekadar yol geldiğinizi, bisikletin sizin için nekadar değerli olduğunu vs anlattıktan sonra bir yumuşama oluyor.

Karşılaştığımız insanlar bisikleti mahalledeki çocuğun altında olan bisiklet ile ve onun kullanma amacıyla bir tutuyor. Muhtemelen bir çoğununda çocukluğunda veya gençliğinde annesi veya babası bisikleti eve sokmasına izin vermemiştir. Bu ve bunun gibi bir çok sebep var. Buna genelleme olarak "kültür" deniyor.

8. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Birincisi saçmalık değil . Ben de bisikletçiyim , aynı zamanda pansiyonculukta yaptım . Halen ailem devam ediyor .Odaya bisiklet çıkarmaya bende izin vermedim hiçbir zaman ama aşağıda depom vardı oraya koyduruyordum , ayrıca teknik serviste veriyordum :) Çok gelen giden oldu , Amerikalı , Avustralyalı vs vs...

Kimse izin vermez , çünkü bisikletler çıkarılırken diğer müşteriler rahatsız oluyor , duvarların boyası çiziliyor , odalarda dan dun gürültü oluyor . Diğer müşteriler rahatsız olmasın diye yazın bile saat 24'ten sonra oda boş kalsa bile yeni müşteri kabul etmem . Çoğu defa oda ayrılmış olsa bile almadığım olmuştur . Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok . Örneğin yanında kedi , köpeği vs olan müşteriyi de almam . Olaya tek taraflı bakmayalım

Al , gel fişle bakalım . Eski Foça Kumsal Hotel ; yaz bir kenara , bisikletini aşağıya depoya bırakırsan gel. Yazın günlük oda fiyatlarımız 150-200 TL . Denize sıfır

9. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    Depo önermek iyi bir çözüm. Zaten depo varsa kim odasına cıkartır? Odaya kedi köpek almamak işletmecinin kararıdır ama bence saçmadır. Kahvaltıda yemekte kedi köpek sinek herşey etrafta dolaşır kimse ses çıkarmaz ama ayakkabımızla girdiğimiz odaya giremezler.

10. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Kedi , köpeğin alınmama sebebi gece havlamalar , miyavlamalar olması . Birde köpeklerin nefesi yazın çok kötü kokuyor . Çook kıllı oldukları için devamlı ağızdan nefes veriyorlar serinlemek için ; bu da kötü bir koku bırakıyor oda da , havalandırması zor oluyor . Ne yapsan faydasız . Bir sonraki müşteri şikayet ediyor , kokudan . Yerlerin kirlenmesiyle alakalı bir durum değil .

11. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Burada bahsedilen işletmeciler tabiri caizse "yokuş" yapanlar. Bodrum, alt kat vs hakgetire... Adamların umrunda olmuyor ve bu umrunda olmama durumu normal bir "iplenmeme" durumu değil. Sanki karşı mahalleden bisikletle gelip, artistik olsun diye bisikleti odaya çıkarmak isteyen 15 yaşındaki velet muamelesi görme durumu.

Söylediğinize göre siz bu durumda değilsiniz, en azından güvenli bir yer sağlıyorsunuz. Yani halen saçmalık olarak kalmaya devam edecek.

Düzenleme: Adresi verdiğinizde zaten fişlenmiş oluyor. :D

12. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Fark etmez , hizmetimize güvenimiz sonsuz . Mekan yaklaşık 40 senelik , 10 senedir de biz işletiyoruz . Müşterimiz var Allaha şükür

13. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    İnsanlar da kokar, odayı havalandırırsınız geçer, hele ki ağız kokusu yerleşik bir koku değildir. Bebekler de ağlayıp diğer odadakileri rahatsız ediyorlar, onları da almamazlık ediyor musunuz? Hiç olmazsa havlayan köpek ya da mırıldayan kediler için sahiplerini uyarma imkanı var, ağlayan bebek için ebeveyini uyarmak mümkün mü?

14. Onur.Keser

Onur.Keser Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    sıklık açısından bakılınca merdiven boşluğuna doğru bakacak şekilde taşınan bir bisikletin duvarlarda çizik yapma olasılığı, sert malzemelerden yapılmış tepeleme dolu bavulların odalara taşınırken yapacağı çizik ihtimalinden çok çok daha az olacağı kanaatindeyim...ben 8 senedir bisikletimi 5. kata çıkarıp indirmekteyim ve bir kez dahi duvara sürttüğünü görmedim...ayrıca odaya sokulmuş bir bisikletin nasıl patırtı gürültü yapabileceğini de pek anlayamadım:)

15. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Öğretmenevinde verdikleri oda birinci kattaydı. Odaya sokamazsınız şuraya koyun dedikleri yerle oda arasında iki adım mesafe var. 10 metre yürüteceksin bisikleti veya elinde taşıyacaksın, odanın kapısını açıp içeride duvara dayayacaksın, izin veremedikleri olay bu. Mal canın yongasıdır, ucuz makineler de değil bunlar, ne fedakarlıklarla alıyoruz. Kaldı ki üzerinde farıydı, kilometre saatiydi, çantasıydı, pompasıydı, kolayca çalınabilecek çeşitli aksesuarlar var. Gel gör ki anlatamıyoruz derdimizi. Dillerine doladıkları hep aynı, bir şey olmaz. Olursa hesabını verebilecekler mi?

Duvarların leke olması veya gürültü çıkması geçerli gerekçeler değil bence. Bavul taşırken de aynı durum söz konusu. Bavul da sürter çarpar duvara kapıya, bavul da ses yapar sürüklerken. Bu mevzuda bu kadar inat yapılması bence de kültürle ilgili. Alışılmadık bir talep olmasıyla, yadırganmasıyla, normal bir istek olmadığına inanılmasıyla, izin verilmemesi gerektiğinin düşünülmesiyle ilgili. Yoksa niye olmaz, niye yasak dediğinde yaptıkları bir açıklama yok.

Benim evim beş yıldızlı otelden daha temizdir, gönül rahatlığıyla bisikleti evime alıyorum. Elimde taşıyarak mutfağımdan geçiriyorum, kapalı balkonumda saklıyorum. Yeri geliyor lastiğini siliyorum salona getiriyorum televizyon izlerken ayar yapıyorum bakım yapıyorum. Eşim benden daha titizdir. Etrafı batırdın bu ne rezillik dediği bir gün olmadı, çünkü batan eden zarar gören bir yer yok.

Otobüse bisiklet almaya yokuş yapmakla, metroya bisiklet almaya yokuş yapmakla, vapura bisiklet almaya yokuş yapmakla, pansiyona bisiklet almaya yokuş yapmak arasında pek fark olmadığını düşünüyorum.

İzmir'de vapurda bir seferinde içerisi tamamen boş, geçtim içeride en ön koltuğa oturdum, önümde de boşluk vardı bisikleti yan tarafa dayadım, kimseye engel olduğu yok, cam kenarındayım, zaten kayda değer sayıda insan da yok içeride. Görevli geldi, yok bisikleti içeri alamazsınız, dışarıda duracak. Burada durmasının ne zararı var desem de dinletemedim, mecbur çıkardık dışarı. Başka bir gün bisikletsiz vapura bindiğim bir zamanda içeri bisiklet alan birinin olduğunu gördüm, kimse de gelip uyarmadı. Görevlinin işgüzarlığına mı denk geldim, gerçekten böyle bir kural var mı yok mu bilmiyorum. Çanakkale'de açık feribotla karşıya geçerken içeri alabilir miyim diye sordum, kaptan köşküne alalım istersen diyor adam. Kafa göz gireceksin yani o derece. Yasaksa da adam gibi yasak de diyince yasak tabi diyor. Niye diyorsun, yine bir sebep yok, yasak işte.

Otobüslerde de Ulusoy almıyordu, geçenlerde bir görüşmeler yapılmış da bundan sonra Ulusoy Varan da kabul etmeye başlayacakmış. Çeşme'den bir dönüşümde Çeşme Seyahat bisiklet için ekstra ücret istemeye kalktı, vermedim. Millet çuval koyuyor kasa koyuyor bavul koyuyor ekstra ücret vermiyor, biz bisiklet koyduk diye fazla para almaya çalışıyorlar. Neyse ki son İstanbul turunda hem Kamil Koç'a hem de Pamukkale'ye sorduğumda ikisi de ön tekeri çıkartırsanız alırız sorun olmaz dediler. Zamanında Bodrum'dan da Pamukkale ile dönmüştüm, bagajda yer olursa alırız tabi sorun olmaz demişlerdi, yer müsait olunca ön tekeri de çıkarttırmadan almışlardı.

Sonuç olarak ortada yokuş yapılacak bir gerekçe yok aslında. Kültürden, alışkanlıklardan, bilmeyenin anlam veremeyenin yadırgamasından kaynaklanan bir inatlaşma var.

Deda, Tolga Günsezer ve tekkir bunu beğendi.
  16. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    adam inat yapınca ne desen kar etmez olmaz dediya daha tükürdüğünü yalamaz. böyle adamlara bedduam şu olur Allah ona benim bisikletimin on katı değerindeki bir bisikleti nasip etsin ve bisikletine aşık olsun. ozaman anlar seni beni. :)

tekkir bunu beğendi.