Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Panik yok, zaten hep iç içeyiz!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Dinamo tarafından paylaşıldı.

1. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Böyle bir haber yapılmış: Epey entresan ve bir o kadar kayda değer gibi...
    Allah korusun diyorum...

İRAN DEPREMİNİ BİLEN ADAM, İSTANBUL İÇİN TARİH BİÇTİ
    17 Ağustos Marmara depremini önceden bilen deprem tahmincisi Mike Lee, dört ay önce gönderdiği mail'de şöyle demişti: Güneş tutulmasından sonra, İran'da deprem bekliyorum.

Ve dediği çıktı!

İki gün önce İran 6'lık bir depremle sarsıldı. Lee beklenen İstanbul depreminin ise 2008'de olacağını söylüyor

Mike Lee, depremle ilgili haberleri yakından takip edenler için artık tanıdık bir isim. Hawaii'nin Honolulu kentindeki Damien Lisesi'nde din ve tarih öğretmenliği yapan Mike Lee (tam adıyla Michael Lee) bir yandan da depremleri önceden tahmin edebilmek için çalışıyor.

On yıldır Ay, Güneş ve yıldızların konumlarını, kendi geliştirdiği hesaplama sistemiyle yorumlayarak deprem tahminleri yapıyor. Tahminlerinin doğruluk oranı ise yüzde 60! Şimdiye kadar 1996 Peru depremini, 17 Ağustos 1999 Marmara depr! emini, 13 Ocak 200 1 El Salvador, 28 Şubat 2001 Washington, 1 Mart 2001 Seattle ve 3 Şubat 2002 Afyon depremlerini önceden bilmişti.

Artık bu isabetli tahminleriyle en ünlü deprem tahmincileri arasında gösterilen Mike Lee ile ilk tanışmamız ise 1999 yılına rastlıyor.

Mike Lee'nin bana gönderdiği mail

9 Aralık 2005 tarihli mesajında söyledikleri aynen şöyleydi:

'29 Mart 2006'daki Güneş tutulmasının hemen ardından, 5-11 Nisan 2006 tarihlerinde İran'ın Abiz bölgesinde 6.8 büyüklüğünde bir deprem bekliyorum.'

Ve Mike Lee'nin tahmini bir kez daha doğru çıktı. Çünkü, tıpkı dört ay önce şahsıma gönderdiği mail'de bildirdiği gibi, Güneş tutulmasının hemen ardından, 31 Mart Cuma günü İran'da 6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Görünen o ki, ünlü de prem tahmincisi, depremin tam yeri, tam tarihi ve tam ! büyüklüğü konusunda ufak sapmalar olsa da, depremlerin pek çoğunu önceden bilmeyi başarıyor. Bu durumda beklenen büyük İstanbul depremi konusunda yaptığı tahminleri de dikkate almak gerekiyor mu sizce?

İstanbul için tahmini 2008

İSTEĞİMİZ üzerine Mike Lee, yakın gelecekte olabilecek depremler konusunda en son tahminlerini de biz e şu sözlerle bildirdi: İran depremi Doğu Anadolu'yu et! kileyebilir ama bu kesin değil. Ancak 2006 Nisan ve Ağustos aylarında Amerika'da iki büyük deprem görünüyor. ABD'nin kuzeybatı kıyısındaki Oregon'da 23 - 27 Mart tarihleri arasında 7.0 büyüklüğünde bir deprem olacak. 25 - 29 Ağustos 2006 tarihleri arasında ise California'nın Santa Barbara bölgesinde 7.1 - 7.5 büyüklüğünde bir deprem bekliyorum.

İstanbul depremi için en tehlikeli dönem ise 2008. 2008'de Marmara Denizi'nde 8.0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelecek. Bu depremi 3 - 13 Ağustos 2008, 4 - 14 Eylül 2008 ya da 21 - 31 Ocak 2009 tarihlerinden birinde bekliyorum.'

2. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    bilgilendirdiğin için tskler yazdıklarını okuyunca tahmin oranı yüksek görünüyor.
    umarım bu tahmini hiç gerçekleşmez böyle bir acı durumla karşılaşmayız olacak bir deprem bahsedildiği gibi büyük olursa olacakları düşünemiyorum bile...

Dinamo bunu beğendi.
  3. Süleyman Onur Dülger

Süleyman Onur Dülger Bisikletkolik

Seviye:
    kahinmiymiş bu herif geleceğimi görüyormuş?ben inanmıyorum fazla tesadüf diyorum hiçbir insan geleceği bilemez.

4. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Özellikle istanbulda çok büyük bir deprem bekleniyor. Kuzey anadolu fay hattının hareketleri izlendiğinde deprem merkezinin marmara denizi olduğu açıkça bilinecektir.

Tabi sorumlulular çıkıp istanbulda şu tarihlerde deprem olma ihtimali yüksek diyemezler.

Sadece herkez istanbulda deprem olacağını bliyor.

Buda sismik araştırmalar yapan kuruluşların işidir. Yani şunu unutmayalım deprem öldürmez, düzensiz yapılaşma öldürür.

Şehirin hemen hemen her yerinde özellikle bayrampaşada bulunan sağmalcılar viyadüğünde deprem güçlendirme çalışmaları sürüyor?

Bizim yöneticilerimiz bellidir bir yerlerden bir tüyo almış olabilirler diye dusunuyorum.

Halkını düşünenler kocaelide zemini en uygunsuz yerlerde 5-6 kat yapılaşmaya izin vermezlerdi diye dusunuyorum.

Daha doğrusu istanbulda risk bölgeleride belli.

Yalnız arkadaşlar tabiki kimse depremin oluş tarihini tam anlamıyla bilip geleceği göremez. Lakin bu kişi kendi bulduğu hesaplama yöntemleri yada bilim sayesinde bir kaç tahmınde bulunarak depremlerin oluş tarihlerini tahmin etmiş.

Yinede kuzey anadolu fay hattının hareket yonune baktıgımızda erzincan depreminden sonra bolu ve izmit i vurmuştur.

ve marmara denizine doğru hareket ediyor.

Deprem gerçeği ile yaşamaya alışarak gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Allah muhafaza bu gün deprem olsa hepimiz organizasyon eksikliğinden perişan olucaz.

Ülkemiz bu tür doğal afet yönetiminde sınıfta kalmıştır.

Cunku deprem bölgelerine gönderilen inanılmaz derecede yardım malzemeleri telef olmuştur.

Kesinlik sivil savunma kuruluşları başarısız olurken, askeriye gerçekten gerekli butun organizasyonu gerçekleştirdi.

Tekrar ediyim depremler öldürmez, bozuk yapılaşma, alt yapı sorunları, organizasyon problemleri, halkın bilinçsizliği, nüfusun ve iş yerlerinin istanbul çevresine kurulması, 25 milyon insan yaşıyor bu şehirde dusunun. Özellikle yapılaşma açısından 2 şer katlı evlerin bulunması gereken ve zemini yapılaşmaya uygun olmayan avcılarda yüksek katlı evlerin olması dikkatleri çekiyor.

Geçmişte bunların acısı yaşandı.

Tabi deprem deyince aklımıza japonya gelmesi lazım, bazı insanlar çıkıp gölcük depreminde bunun allahın oradaki kişilere ceza oldugunu söyleyenler oldu.

Ne utanç verici birşey. Hatta bakınız internette 7.4 yetmedimi gibi araştırırsanız anlarsınız.

Ama japonlar büyük kobe depreminden sonra boş durmadı ve neredeyse her an sallanabilecek adada artık bu deprem gerçeği ile yaşayan japon ulusu neredeyse 7 şiddetinden büyük depremleri burnu ile kanamadan atlatıyor.

Gerçekten ülkemizin alacağı çooooook mesafe var. Özellikle tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Özellikle şu istanbul şehrinin halide içler acısı.

saygılar.