Paha biçilemez ...

Nuri Kongur

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Ümit
Yaz geldi, tatile çıkmadan önce aracımı servise götürüp yağına tuzuna baktırdım. en son yağı tam bir sene önce değiştirtmişim tatile çıkmadan önce. serviste önceki yıllarda yaptırdığım yağ değişimlerine baktım. misal geçen sene 2 kez yağ değiştirtmişim. bu sene daha ilk. geçen sene ile bu sene arasında tam 10000 km fark var . daha az araba kullanmışım. bir hesap yaptım, sonuçlar aşağıda:
şehir içi bir depo yakıtla ortalama 650 km yapıyorum.
10000 / 650 = 15.4 depo daha az yakıt tüketmişim
1 depo yaklaşık 110 liraya doluyor
110 X 15.4 = 1694 lira daha az yakıt parası ödemişim
10000 km de bir yağ değişimi yapılıyor ve 220 lira tutuyor
1694 + 220 = 1914 lira cebimde kalmış.
resmi değerler göre CO2 emisyonu : 135 g/km
buna bakarak atmosfere 1 yıl içinde 1350000 g daha az CO2 salınımı sağlamışım.

bütün bunlarla beraber 20 km yarıçaplı alan içinde eğer tek başıma isem ve hava aydınlıksa bisiklet kullanma politikasını gütmenin bana sağladığı sağlık ve sıhhat, artı çevreye daha az zarar verdiğini bilmenin huzuru, işte bunlara paha biçilemez.
buraya sigarayı bıraktığım için 4.5 tl / gün ve nihayetinde 1642.5 tl/yıl sigara parasının cepte kalmasını eklemedim

Scudo

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
gerçekten güzel ve ince bir hesap. bir gün içinde 4.5 ytl veya 1-2 haftada 110 tl göze batmayabilir ama hesaplayınca büyük rakamlar çıkıyor.gerçekten hayran kaldım. bu arada alakası yok konuyla ama galiba seneye kocaelideyim :D

• Beğen
Tepkiler: Nuri Kongur

BF Okuru

Üye
Tepki
2
gerçekten tebrikler. keşke bütün İstanbul halkı sizin gibi düşünüp işlerine bisikletle gidip gelselerdi.böyle olsaydı FSM köprüsü 40 gün kapalı kalıcak diye herkes kara kara düşünmez,İstanbul'da trafik çilesi toptan haliyle bitmiş olurdu.

Muhammed PINAR

Forum Bağımlısı
Tepki
175
çok güzel yamışsınız elinize sağlık dünyada bu kadar güzel bir nimet -bisiklet- varken hâlen motorlu araçlara yüklenen insanlar ayıp ediyor sigara yı da bırakınca bir yılda yaklaşık 3.500 TL elinizde kalmış bu işin maddi kısmı bir de manevi kısmı işte ona paha biçilemiyor

sağlıcakla..

• Beğen

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Kendimi bir anda Master Card reklamında sandım.Çok güzel,açık ve net olmuş.Anlamadığım şey bir depoyu nasıl 110 tl'ye dolduruyorsunuz.Arabanızın depo hacmi 30 lt falan mı?

• Beğen

Nuri Kongur

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Ümit
@Önder Tarım
merhaba önder, aracım dizel. depo 45 lt. ortalama dizel fiyatını 2.4 lira olarak aldım. gerçi bir ara 3.4 liraya kadar çıkmıştı dizelin fiyatı ama ben o zamanlarda bir dostumun üretmekte olduğu biodizeli kullanıyordum. onun fiyatı en fazla 2.2 lira olmuştu. hükümetin biodizele koymuş olduğu insaf sınırlarını zorlayıcı vergiden sonra maalesef biodizel üretimini durdurup deterjan işine girdiler. çevreye dikkat uzun zamandan beri gündemimde. ne doğadan, ne cüzdandan ne de sağlıktan israf etmeme kaygısı taşıyorum doğrusu.

• Beğen
Tepkiler: Önder Tarım

Furkan DURU

Forum Bağımlısı
Tepki
181
@Serdar TEBER

hehe bızım su huyumuz yok mu yok her yerde mevcut :)
sigaraya bıraktıgınza cok sevındım. Temennım herkez bırakır , saglıklı bı omur gecırılır.

• Beğen

Uğur Çakırlar

Daimi Üye
Tepki
190
Bunu hesaplamanız o kadar mantıklı ve insansever bir davranış ki size hayran kaldım. Herkes adına bende teşekkür ediyorum. Umarım bir gün herkes bırakır sigara içmeyi. Bırakır da hem içenler hem de içmeyenler daha uzun bir ömür sürer.. İyi forumlar:)...

• Beğen